Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

23 Haziran 2022 Perşembe

Sevgi Yasakları: Kompleks Nedir?, Kompleksin Zararları, Kompleks Neden Yapılır, Kompleksin Felsefi Tanımı

Sevgi Yasakları: Kompleks Nedir?, Kompleksin Zararları, Kompleks Neden Yapılır, Kompleksin Felsefi Tanımı

Kompleks, bir varlığın kendisini başka bir varlıktan aşağıda, yetersiz gibi görme, sanma durumlarıdır ve bu bakış açısı tamamen yanlıştır. Herkes ve her şey kendi özellikleri ile tektir ve özeldir ve gelişimsel olarak farklı olan yaşam seviyeleri zamanla değişmektedir ve bunu herkes yaşayacaktır. Bu durumda kompleks yaparak kendisini kötü hissetmesi ve aşağı görerek üzülmesi oldukça gereksizdir. Bu gibi düşünceleri ve bakış açıları kesinlikle söz konusu değildir. İmkanlar ve olanaklar bakımında eksiklikler geçicidir, yanıltıcıdır, ölüm gibi bir sonun olduğu dünya yaşamında komplex edilecek hiç bir durum söz konusu değildir, zamanla geçiciliklerin söz konusu olduğu durumlar yaşanırken, bunları kompleks edinerek varlıkların kendilerini olumsuz etkilemesi oldukça gereksiz, yanlış, anlamsız ve zararlıdır.

Kompleksler de tıpkı kıskançlık gibi tamamen anlamsız ve içeriğindeki nedenlerin kesinlikle hiç bir gerçek tarafının olmadığı şekilde yaşatılan olumsuz bir eylemdir ve tamamen varlıkları ötekileştirmek, yalnızlaştırmak, ayrıştırıcı olmak için obsedör oluşumlar tarafından hazırlanmış ve yaşam alanlarımıza deneyimlenmesi için yerleştirilmiştir.

Obsedör tesirler ve etkilerle yaşatılan bu gibi eylemler sonucunda, onun yapısını anlayan bizler işte kelimelere dökerek içeriğindeki olumsuz bilginin neler olduğunu şimdilerde daha iyi anlıyoruz. 

Komplekse göre edinilen alan yada kişi, kendisini ilgilendiği o alan yada kişiden eksik, alçak ve yetersiz görerek bu durumu kendisinde sorun etmeye başlar ve bu durum kompleksi tanımlar, varlığa zarar vermeye başlamıştır, rahatsız edicilikleri söz konusudur.

Bizler, her ne olursa olsun sevgiye olan bağlılığımız ve inancımızdan vazgeçmeden, aksi olan bütün bilgi ve tecrübeleri uygulamayarak gelecek olan zaman için en uygun davranış halini takınmış oluruz. Bu açıklamalar ile kompleks yapmak, kompleksi yaşatmak tamamen yanlıştır, gereksiz ve anlamsız, zararlı, yasaktır, sevginin yapısına ters, varlıkların kendi kıymetlerini bilmelerine engel olan olumsuz eylemlerden biridir.