Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

21 Kasım 2020 Cumartesi

♫ Ritim, Blues Müzik, Brooklyn Cool, Magic In The Other, R&B, Soul Music...

Keanu Reeves Resimleri - Keanu Reeves Pictures

Sinema: Balon - Balloon - Özgürlükleri İçin Bir Uçan Balonla Sınırları Aşmaya Çalışan İki Ailenin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Balon - Balloon

Oyuncular; Friedrich Mücke, Karoline Schuch, David Kross
Yönetmen; Michael Herbig
Tür; Tarih, Dram, Aile, Biyografi

Konusu; Gerçek bir hikayenin sinemaya uyarlanmış hali olan film, batı ve doğu Almanya'nın sınırlarla ayrıldığı zamanlarda kendi özgürlükleri için batı Almanya'ya geçmeye çalışan ailelerin yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Özeti; 1976 ile 1988 yılları arasında yaklaşık 38.000 doğu Alman vatandaşının batıya kaçma girişiminde başarısız olduğu tahmin ediliyor. En az 462 erkek, kadın ve çocuk sınır ihlallerinde hayatını kaybetti. Doğu Almanya'ya göre onlar vatan hainiydi.

O yıllarda Peter Strelzyk ve ailesi, doğu Almanya'da sosyalist rejimin yönetimi altında yaşamaktadırlar ve zoraki uygulamalarından oldukça rahatsızdırlar. Bu yüzden batıya kaçmak istemektedirler ve bunu çevrelerindeki herkesten gizlemektedirler. Yakın dostları ile birlikte bir uçan balon yapıp birlikte kaçmayı planlamaktadırlar ancak balon sekiz kişiyi almayacağı için dostları gelmeyecek ve kendileri 4 kişi balonla kaçmaya karar vereceklerdir. Bunun için rüzgarın doğru yönde çıkmasını beklemektedirler ve o günde rüzgar istedikleri gibidir. 
Ve ailece hazırlanarak herkesten gizli bir şekilde gece yarısı uçan balonu boş bir arazide hazırlayarak dört kişilik aile, askerlere görünmeden batıya doğru yola çıkacaklardır. Balona bindikten sonra hızlıca yükselecekler, balonun ateşi nedeni ile görünmeyi istemediklerinden bulutların arasına girecekler ve bu sırada nemlenen balonun kumaşı yüzünden alçalmaya başlayacaklardır. 

Ancak ortalama yarım saattir havada batıya doğru yol almışlardır ve sınıra çok yakın bir alanda balon yere düşmüştür ve hepsi de yaralanmadan kurtulmuştur. Sınırı geçemedikleri için geceyi ormanda geçirecekler ve sabah arabalarını bıraktıkları, balona bindikleri yere geri dönecekler ve hiç bir şey olmamış gibi eski yaşamlarına devam edeceklerdir. Ancak balonu bıraktıkları yere gelen askerler, başlarında yarbayları, doğu Almanya'dan kaçmak isteyenleri vatan haini olarak gördükleri için onları aramaya başlayacaklardır. Sosyalist doğu Almanya'dan kimsenin çıkmasına izin vermemektedirler ve sosyalizmi kabul etmeyenlerde zoraki olarak burada yaşamak zorunda bırakılmaktadırlar. 

Ve anne Doris Strelzyk, ertesi gün ilaçlarının evde olmadığını fark edecek ve kaybettiği bu ilaçların arasında numaralı olan reçetesini de fark edecektir. Bu reçetelerden kendilerine ulaşabilecekleri korkusu ile panik yapmaya başlayacaklar ve diğer tarafta da yarbay, balonun yanında ilaçları bulacaktır. Ve Doris, çocuklarını kaybedeceği için korkmaya başlayacaktır ancak Peter, kaçmaya kararlıdır. Ülkede kurallar çok serttir, askerler bile ilticaya göz yumdukları için cezalandırılmaktadır. Ve Strelzyk ailesi, tüm bunların üzerine Amerikan elçiliği ile irtibata geçerek kendilerine yardım etmelerini isteyecektir. Siyasi sığınma hakkı talep edeceklerdir ancak önlerinde doğu Almanya askerleri sorunları vardır. Bunun için elçiliğe yakın bir otele yerleşecekler ve bir sigara paketinin içine yardım istediklerine dair not yazarak Amerikan elçiliğine giren bir kadının çantasına atacaklar ve oradan uzaklaşacaklardır. 
Ancak beklemelerine rağmen Amerikan elçiliğinden cevap gelmeyecektir ve bu seferde aile yeni bir balon yaparak, önceki hatalarının yaşanmayacağı şekilde göklere çıkıp batıya gitmeye karar vereceklerdir. Ancak bölgede o kadar çok kumaş satın almaya kalkıştıklarında, bu durum dikkat çekecek ve parça parça almaya karar vereceklerdir. 

Yarbay ise almak istedikleri kumaşlar yüzünden onların yeniden balon yapacağını anlayacak ve peşlerine düşecektir. Ve Strelzyk ailesi, önceki balonu yaptıkları Wetzel ailesi ile ele ele vererek yeniden balon yapmaya başlayacaklardır. Bu sırada yarbay onların izine ulaşmak üzeredir ve gazetede ilanlar verilmeye başlayacaktır. Kumaşçılar onları ihbar edecektir ve aile iyice köşeye sıkışacaktır. Yarbay yaşadıkları bölgeye kadar izlerini sürmüştür ve her yerde onları aramaktadır, aileler ise balonu bitirmek için uğraşmaktadırlar. 

Ailenin yetişkin oğlu olan Frank ise karşı komşuları ve babası askeriyede çalışan Clara ile bir ilişkisi olmaya başlamıştır ve ailesinden gizli olarak O'nu da batıya gelmek için davet etmiştir ancak Clara kabul etmemiştir. Artık rüzgarında uygun şartlarda olmasını fırsat bilen iki aile, 2 çocukları ile balonu bitirmeyi başaracaklar ve gece olmadan evlerinden ayrılacaklardır. Bu sırada yarbay ve askerler, onların izlerine ulaşacaklar ve evlerine gittiğinde onları bulamayacaklardır. Şehirde onlar için arama emri çıkaracaklar ve peşlerine düşeceklerdir. Ancak kaçmayı başaran aile, yaptıkları balonla ıssız bir araziye gidecekler ve orada balonu uçmaya hazırlayarak hep birlikte toplam sekiz kişi havalanacaklardır. Bunun üzerine onları gökyüzünde helikopterlerle arayan askerler peşlerine düşecek, balon ise sınıra yaklaştıkları sırada yine yakıt sorunu vermeye başlayacaktır. Ve arızalanan balonla birlikte aşağı düşeceklerdir ve yine hiç biri yara almadan kurtulacaklardır. 


Doğu Almanya askerleri ise sınırda toplanmışlardır ve her yerde onları aramaktadırlar. Ancak anlaşılacak ki bu sefer sınırı geçmişlerdir ve batıya gelmişlerdir. Bunun için havaya işaret fişeği atarak kendilerini bekleyen doğu Almanya askerlerine mesaj gönderecekler ve bu başarılarını sevinçle kutlayacaklardır. Aradan belirli bir zaman geçecek ve batı Almanya'da yaşayan aile, sonrasında batı ve doğunun aralarındaki anlaşmazlıkları bitirmesi ile yeniden kendi yurtlarına özgürce gidebileceklerdir. Böylelikle film son bulacaktır.

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan, iki ailenin özgürlükleri için vermiş olduğu yaşam mücadelesini izleyeceğiniz  aile, dram ve biyografik tarih filmidir.

♫ Chill Out, Ambiyans Müzik, Incoming Transition, The Whole Other, Chill...