Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

15 Şubat 2020 Cumartesi

Küp Serileri - Küp 1, 2, 3 Film Özetleri - Küp, Hiperküp ve Küp Sıfır - Cube Series


Küp - Cube

Oyuncular; Maurice Dean Wint, Nicole de Boer, Nicky Guadagni

Yönetmen; Vincenzo Natali

Özeti; Film, nasıl geldiklerini bilmedikleri bir şekilde, her tarafı kapalı ve sadece yandaki küp şeklindeki odalara geçiş imkanı bulunan başka bir küpte gözlerini açan insanların yaşadıkları gizem ve gerilim dolu anları konu almaktadır.Küp 2: Hiperküp - Cube 2: Hypercube

Oyuncular; Kari Matchett, Geraint Wyn Davies, Grace Lynn Kung

Yönetmen; Andrzej Sekula

Özeti; Serinin ikincisi olan filmde şimdide içeriğinde paralel yaşamlar ve kuantum alemleri gibi özellikleri bulunduran hiper bir küp sisteminin içerisinde gözlerini açan insanların verdikleri yaşam mücadelesi konu alınmaktadır.Küp 3: Küp Sıfır - Cube Zero

Oyuncular; Zachary Bennett, Stephanie Moore, Martin Roach, David Huband

Yönetmen; Ernie Barbarash

Özeti; Serinin üçüncüsü olan filmde küpü organize eden kişilerin kimler olduğu ve bu sistemi neden yaptıkları gibi soruların cevapları ortaya çıkmaktadır ve küp sistemi yapısı itibarı ile ilk filmdekine benzemektedir.

♫ Klasik Müzik, Prelude No 12, Chris Zabriskie, Classical Music, Musica ...

Sinema: Ölümcül Deney 3: İnsanlığın Sonu - Resident Evil: Extinction - Post Apokaliptik Bir Zamanda Zombilerle Dolu Dünya... / Konusu, Özeti, Afişler

Ölümcül Deney 3: İnsanlığın Sonu - Resident Evil: Extinction

Oyuncular; Milla Jovovich, Oded Fehr, Ali Larter
Yönetmen; Russell Mulcahy
Tür; Aksiyon, Korku, Fantastik, Bilim Kurgu

Konusu; Serinin üçüncüsü olan filmde zombiler artık bütün dünyayı sarmışlardır ve Alice, aynı zamanda Umbrella şirketi ile mücadele etmeye devam etmektedir.

Özeti; Umbrella şirketi enfeksiyonu kontrol altına aldıklarını düşünüyorlardı ancak yanılıyorlardı. Raccoon şehri sadece başlangıçtı, bir kaç hafta içinde T virüsü Amerika'yı tüketmişti ve daha sonrada Dünya'yı. Virüs sadece insan yaşamını ortadan kaldırmadı göller ve nehirler kurudu, ormanlar çöle dönüştü. Artık bütün kıtalar çorak arazilerden başka bir şey değildi. Yavaşça fakat emin bir şekilde yeryüzü solup yok olmaya başladı. Hayatta kalan çok az kişi bu akışa ayak uydurabildi. 

İnsanlar büyük şehirlerden uzak duruyorlardı, bir yerde uzun bir süre durdukları takdirde virüs kapmış olan zombileri üzerilerine çekmekteydiler. 

Başlarda sadece bir kaç tane ama gittikçe tükenmeyen bir zombi ordusu insanlara saldırmaya başlamıştı. Geride kalan insanlar için hayatta kalabilmenin tek yolu yollarda olmak gibi görünüyordu.

Film, Alice'in başka klonlarının yaratılması ve deneye tabi tutuldukları sırada teker teker öldürülmesi ile başlamaktadır. Umbrella şirketinden doktor Dr. Sam Isaacs, Alice programı olarak bir çok klon üretmiştir ve Alice'in kanının yapısına ulaşmaya ve kendince bir tedavi yöntemi bulmaya çalışmaktadır. Ancak bu tedavi zombileri insan yapmayacak sadece kendi istedikleri şekilde çalışabilen bir işçilere dönüştürecektir. Ancak testi geçemeyen bütün Alice klonlarını öldürecekler ve Alice'in metabolizmasına benzer özelliklerde bir klon bulana kadar bu denemelere devam edeceklerdir. Diğer tarafta Alice, 2. bölümde birlikte kaçtıkları Carlos ve arkadaşlarından onların güvenliği için ayrılmıştır ve artık güçlü psişik özellikleri olan bir varlık olarak yaşamaktadır. Motoru ile yalnız dolaştığı Amerika arazilerinde yolu Carlos ve ekibine denk gelecektir.

Aynı zamanda Umbrella şirketi, Alice'i uydu sistemleri ile takip etmeye çalışmaktadırlar ve Alice, bu duruma direnmektedir. Alice'in Carlos ve ekibini bulduğu sırada onlara virüs kapmış vahşi karga sürüsü saldırmaktadır ve Alice, psişik özellikleri sayesinde bütün kargaları yakarak öldürüp, herkesi bu tehlikeden kurtarmıştır. 

Carlos'un ekibinde yeni olan Claire ve K-Mart gibi insanlarla da tanışan Alice, onlara Alaska'da güvenli yerlerin olduğunu söyleyecek ve hep birlikte Alaska'ya gitmeye karar vereceklerdir. Bunun için erzak ve benzin gereklidir ve bu yüzden Las Vegas'a gitmek zorunda kalacaklardır. Ancak yol üzerinde karşılarına çıkan bir konteynerin içinden aniden çıkarak saldıran zombiler yüzünden gerilim dolu anlar yaşayacaklar ve aralarından bir çoğu bu saldırı sırasında ölecektir. 

Bu sırada Umbrella şirketinden dr. İsaacs'da Alice'i uzaktan kontrol etmeye çalışacak ancak bu duruma direnerek onlara karşı koyan Alice, dr. İsaac'ın saklandığı yeri bulacak ve adamlarını öldürürken dr. İsaac, klon olan Alice'in kanları ile zombileştirilmiş insanlar tarafından ıssırılacaktır ve helikopterle kısa bir mesafede olan yerin altındaki merkezlerine kaçacaktır. Alice, bu helikopteri kullanarak sağ kalan arkadaşlarını Alaska'ya göndermeyi planlamaktadır ve hep birlikte bir plan yaparak çevresi zombilerle dolu bu merkeze girecekler ve Alice, Claire ile sağ kalan herkesi helikoptere bindirerek Alaska'ya gönderecektir. 


Kendisi ise yerin altındaki Umbrella şirketinin tesisine girecek, bu giriş sırasında bir sürü Alice klonunun ölü halini görecek ve içeriye girdiğinde O'nu yapay zeka olan tesisin bilgisayar sistemi karşılayacaktır. 

Sistem O'na, dr. İsaacs'ın kaptığı virüs yüzünden kendine çok fazla antivirüs enjekte etmesi nedeni ile vahşi bir yaratığa dönüştüğünü söyleyecek ve O'nu öldürmesi için Alice'e yardım edecektir. Alice'in kanı tedavi içi uygun kandır ve bunları duyan Alice, tesisin içinde canavarlaşmış dr. İsaacs ile aksiyon dolu bir mücadele içine girecek ve bu sırada yaşanan arbede yüzünden içerisinde olduğu sıvı kapsülden çıkmak zorunda kalan klon Alice'in de yardımı ile dr. İsaacs'ı parçalara ayırarak yok etmeyi başaracaklardır. 

Alice, kendi klonu ile karşılaşacak ve ardından kendileri gibi yüzlerce klonun daha olduğunu göreceklerdir. Bu olay üzerine Alice, Tokyo'da bir toplantı yapan Umbrella şirketinin diğer üyelerine hologramik görüntü ile bağlanacak ve onlara bir kaç arkadaşı ile yanlarına geleceğini söyleyip tehdit etmesinden sonra film son bulacaktır.

Her yerin çöle döndüğü ve zombilerle dolu olan Dünya üzerinde yaşanan aksiyon ve gerilim dolu mücadelelerin konu edildiği, serinin üçüncüsü olan film post apokaliptik, aksiyon, korku ve fantastik bilim kurgu filmidir.

Sinema: Küp 3: Küp Sıfır - Cube Zero - Küp Serilerinin Neden ve Nasıllarının Ortaya Çıktığı Son Bölümü... / Konusu, Özeti, Afişler

Küp 3: Küp Sıfır - Cube Zero

Oyuncular; Zachary Bennett, Stephanie Moore, Martin Roach, David Huband
Yönetmen; Ernie Barbarash
Tür; Gerilim, Bilim Kurgu

Konusu; Serinin üçüncüsü olan filmde küpü organize eden kişilerin kimler olduğu ve bu sistemi neden yaptıkları gibi soruların cevapları ortaya çıkmaktadır ve küp sistemi yapısı itibarı ile ilk filmdekine benzemektedir.

Özeti; İlk filmdeki küpe benzeyen bir küp sisteminin içinde tuzağa takılan bir insanın dehşet verici ölüm görüntüleri ile başlayan film, sonrasında küp sistemini dışarıdan kontrol eden teknisyenlerin görüntüleri ile devam etmektedir. Küp sistemini dışarıdan takip eden ve kontrol eden kişiler vardır ve bunlar ordu mensuplarındandır. Diğer filmlerinde kim olduğu belli olmayan bu kişilerin ordu için çalışan insanlar olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu teknisyenler komuta zincirinin en alt kısmındadır ve sadece kendilerine verilen emirleri uygulamaktadırlar. 


Ve dört kişi çalışan teknisyen arkadaşlardan sadece 2 tanesi kalmıştır. Eric ve Dod, diğer arkadaşlarına ne olduğunu bilmeden gelen emirleri uygulayıp, küpe giren insanlardan veriler toplayıp testler yapmaktadırlar. 

Bu testler biyolojik ve kimyasal faaliyetler üzerine olup genellikle içerideki insanların beyin faaliyetlerini ölçmek ile ilgili olmaktadır. Ve teknisyenler içerideki herkesin ölüm cezasına çarptırılmış gönüllü mahkumlar olduklarını düşünmektedirler ancak içeriye yeni gönderilen bir kadının düşlerini de inceleyince, aslında o kadının izin belgesinin olmadığını, bir politikacı olduğunu ve kendi işlerine gelmeyen insanları da içeriye gönderdiklerini, sorgucu kişiliği sayesinde anlayan Eric, bu işte yanlışlar olduğunu fark edecek ve içten içe sisteme isyan etmeye başlayacaktır. Ancak Dod, kesin olarak bütün kurallara uymaktadır ve Eric'i de bu konuda sürekli denetlemektedir.

Küpün içinde gözlerini açan insanlar, yine birbirleri ile buluştukları bir odada tanışacaklar ve buradan çıkmanın yollarını arayacaklardır. Bu seferki küp sisteminde sayılar yerine harflerle küplerin bulundukları yerin koordinatları verilmiştir ve onlara bakarak içerinin güvenli olup olmadığını anlamak zorundadırlar. Aynı zamanda ilk filmdeki gibi küpler yine yer değiştirmektedir ve tuzaklar içeriye girdikleri anda ortaya çıkmaktadır.


Diğer tarafta Eric ve Dod, arkadaşları olan teknisyenlerden biri Owen'ın da içeri gönderildiğini görecekler ve küpün içinde çıkışı bulan Owen için çıkış prosedürünü uygulayacaklardır.

Bu prosedüre göre içerideki çıkınca tutsak alınarak Tanrı'ya inanıp inanmadığı sorgulanacak ve bu cevap hayır olunca yanarak öldürülecektir. Bu olayı gören Eric, artık tamamen rahatsız olacak ve gizlice asansör ile küpün içerisine girmesine neden olacak kata inecek ve içeridekilere yardım etmeye çalışacaktır. 

İçeride olanlar ise bu mücadele sırasında kimileri tuzaklardaki asit yüzünden ölecek, kimilerine özellikle et yiyen bir virüs bulaştırılacak, kimileri yüksek ses dalgaları ile ölecektir. Bu sırada Eric, küp sisteminin içerisine girdiği için yönetimden teknisyenlerin olduğu odaya bu durumu düzeltmesi için yetkili kişiler gelecek ve küpün içerisinde kalan Cassandra, Eric ve Robert'ı manuel bir şekilde öldürmeye çalışacaklardır. Robert, aynı zamanda küp sisteminin yöneticileri olan ordu mensuplarının beynine bir cihaz yerleştirdikleri özel bir askerdir ve bu cihaz sayesinde uzaktan bir robot gibi yönlendirilebilmektedir. Küpün içindeki 3 kişiyi öldürmeye çalışan görevliler, teknisyen olan Dod'un engelleri ile karşılaşacaklar ve bu sırada sistemin yeniden başlatılması gerekince Cassandra, Eric ve Robert, bu durumdan fırsat çıkararak tuzaklar olmadan küpün içinde hızlıca yol alacaklardır.


Ancak sistemi tamir eden görevliler sonrasında Robert'ın beynindeki cihaz sayesinde O'nu kontrol etmeye başlayacaklar ve Robert, Cassandra ile Eric'e saldıracaktır.

Ancak Eric, hep olduğunu düşündüğü üçüncü bir gizli çıkışı bulmuştur ve bu çıkış bir göle çıkan su bölümünden geçmektedir. Robert ile mücadele ettikleri sırada sistemin yeniden başlatılmasına dakikalar kalmıştır ve yeniden başlayan sistem içerideki her şeyi yakarak bir temizlik yapacaktır. Bu olay olmadan Robert'ı etkisiz hale getirmeyi başaran Cassandra ve Eric, suya girip küpten çıkmayı başaracaklar ve kendilerini bir gölden çıkarken bulacaklardır. 

Buradan ormana kaçacaklar ancak ordu yetkilileri Eric'i yakalayacaklar ama Cassandra, kaçmayı başaracaktır. Bu olay sonrasında Eric'in de üzerinde işlemler yaparak beynine bir cihaz yerleştirecekler ve yeni küp deneyleri için sisteme göndereceklerdir. Eric, sistemin içinde gözlerini açtığında ilk filmdeki Kazan gibi akli dengesini yitirmiş ve aynı şekilde hareket eden biri olarak görünecektir ve film böylelikle son bulacaktır.

Serinin diğer iki filminde cevap bulunamayan neden ve nasıllar bu filmde ortaya çıkmıştır ve yapısı itibari ile ilk filme benzeyen küp sisteminde yaşam mücadelesi veren insanların yaşadıkları gerilim dolu anları izleyeceğiniz, serinin üçüncüsü olan gerilim ve bilim kurgu filmidir.

14 Şubat 2020 Cuma

♫ Sinematik Müzik, Destination Unknown, Ugonna Onyekwe, Cinematic Music,...

Sinema: Küp 2: Hiperküp - Cube 2: Hypercube - Hiper Bir Küp Sisteminde Paralel Yaşamlar ve Kuantum Alemleri İle Mücadele Eden İnsanlar... / Konusu, Özeti, Afişler

Küp 2: Hiperküp - Cube 2: Hypercube

Oyuncular; Kari Matchett, Geraint Wyn Davies, Grace Lynn Kung
Yönetmen; Andrzej Sekula
Tür; Gizem, Gerilim, Bilim Kurgu

Konusu; Serinin ikincisi olan filmde şimdide içeriğinde paralel yaşamlar ve kuantum alemleri gibi özellikleri bulunduran hiper bir küp sisteminin içerisinde gözlerini açan insanların verdikleri yaşam mücadelesi konu alınmaktadır.

Özeti; Küp sistemi ilk filmdekinden farklı olarak şimdikinde küpler arasındaki geçişi sağlayan kapı dokunmatik sensörlüdür ve odaların içerisinde tuzak yoktur. Ölümcül tuzaklar insanlar odaların içindeyken ortaya çıkmaktadır ve bu küp sisteminde bütün odalar aynı görüntüde, aynı şekilde, altı köşede çıkışlar vardır ancak sadece beyaz ışıklarla kaplıdır.

Film, küpün içerisine gönderilen insanların baygın bir şekilde sedyedeki görüntüleri ile başlamaktadır ve akabinde bir albayın küpün içerisine girmiş olmasına üzülmesi ile devam etmektedir.

Bu olay sonrasında küpün içinde gözlerini açan insanlar, teker teker odaları dolaşmaya başlayacaklar ve birbirleri ile tanışacaklardır. Kimileri korkmuştur ve bu yüzden öfkeli davranmaktadır. 

Bir araya gelen 6 kişi, Mühendis Jerry, Psikoterapist Kate, danışman olduğunu söyleyen ama aslında Becky isimli bir kızı arayan dedektif Simon, bilgisayar oyun tasarımcısı Max, görme engelli olan ve aslında usta bir bilgisayar hackerı olan Sasha ( ülkelerin güvenlik sistemlerini çökertecek derecede yetenekli ve ünlü bir hacker olan Sasha, aynı zamanda kendisi saklanmak için özellikle bu küp sistemine girmiştir.), alzheimer hastası ve emekli teorik matematikçi olan bayan Paley, hepsi aynı odada bir araya gelmişlerdir ve buraya nasıl geldiklerini, neler olduğunu anlamaya çalışmaktadırlar. İçlerinden mühendis Jerry, bu küp sisteminin bazı kısımlarının tasarımı ile ilgilenmiştir ancak kim için çalıştığını bilmemektedir. Odaları değiştirdikleri sırada albay Thomas'ın kendisini astığını görmüşlerdir ve O'nu kurtarırken oyun tasarımcısı Max ile tanışmışlardır. Ancak bu odada kısa bir zaman sonra ölümcül bir tuzak ortaya çıkmıştır ve albay Thomas'ı öldürmüştür. 


Bu olay yaşanırken diğer odaya kaçan insanlar, az sonra çok sıra dışı olaylar yaşamaya başlayacaklar ve bunlara anlam getirmekte zorlanacaklardır. Açtıkları bir odanın kapağında kendisini bayan Paley'i öldürürken gören Simon, kendisine bayan Paley'e güvenmemesini söyleyecek ve ardından gördüğü kendi görüntüsünün kafasını bir tuzak sistemi koparacaktır.

Neler olduğunu düşünmeye başlayan ekip, bu küp sisteminin bir hiper küp olduğunu ve içeriğinde paralel yaşamların söz konusu olduğunu anlayacaklardır. Başka gerçeklikleri de kendi yapısında yaşatan bu küp sistemi, iç içe milyonlarca küplerin bir araya gelmiş olması ile ortaya çıkmıştır ve odalar arasındaki kapıların açılıp kapanması ile odalar değişmektedir. 

Üst üste gelmiş odalar ayrı boyutlarda bulunmaktadırlar ve her kapı açılıp kapandığında başka bir paralel gerçeklikteki odanın bulunduğu alana geçmektedirler. Hiper Küp sistemi bu şekilde işlemektedir. Bu sistemde bazı odalarda paralel bir gerçeklikte kendi görüntülerini görecekler, bazen değişken zamanlı hız odalarına girecekler, bazı odalarda başka bir gerçeklikteki kendi cesetlerini görecekler ve tam bir anlam karmaşası içerisine düşen insanlar, yaşam mücadelesi vermeye başlayacaklardır. Bu olaylar yaşanırken Jerry, bir tuzak sebebi ile ölecek ve kendi bildiği doğrular yüzünden insanlara saldırmaya başlayan Simon'da bayan Paley'in ölümüne neden olacak ve kısa bir zaman sonra herkes birbirinden ayrılmak zorunda kalacaktır.


Kimileri ikişer olarak kimileri yalnız devam ettiği bu zorlu oyunda, ölen insanların paralel evrendeki gerçeklikleri ile de karşılaşacaklardır. Paralel gerçeklikte ortaya çıkan Jerry, bu seferde Simon tarafından öldürülecek ve Simon, bütün gerçekliklerde ki Jerry'leri öldürmeye başlayacaktır.

Diğer tarafta sonradan odanın içinden ortaya çıkan avukat Julia ile Max, başka bir odada nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde öleceklerdir. Grubun içinden Kate ve Sasha ise yalnız kaldıkları odada Sasha'nın aslında aranılan bilgisayar hackerı olduğu gerçeği ortaya çıkacak ve onların bulunduğu odanın içinde bütün gerçekliklerin bir araya gelmesi zamanı yaklaşacaktır. 

Odaları gezerken sürekli gördükleri bir sayı vardır ve bu sayının anlamı bir zamanı temsil etmektedir. O zaman gelince bütün gerçeklikler tek bir odada toplanacak ve çıkış ancak bu şekilde sağlanabilecektir. Ancak zaman gelmeden önce başka bir odadan gelen Simon, oldukça yaşlanmış bir şekilde ortaya çıkacak, bu sırada Sasha'yı öldürecek ve kendini kurtaran Kate, Simon'ı öldürmeyi başarıp çöküş yaşandığı zaman tek kalan kişi olarak hiper küp sisteminden çıkacaktır. Bu çıkış sırasında küp sisteminin içeriği görüntülenecek ve milyonlarca küpün iç içe, üst üste, yana yana olduğu ortaya çıkacaktır. Sonrasında ise bir metal sıvının üzerinde kendini bulan Kate'in, küpü organize edenler için çalıştığı ortaya çıkacaktır. Ve Kate'in, usta bir hacker olan Sasha'nın boynundan aldığı cihazı karşısında duran yetkililere vererek öldürülmesi ile film son bulur.

Anlayışı zorlayan sahneleri ile oldukça etkili bir senaryoya sahip filmde şimdide paralel gerçeklikler ve kuantum alemleri küp sistemlerine dahil edilmiştir. Serinin ikincisi olan film, ilgiyle izleyebileceğinizi düşündüğümüz gizem, gerilim ve bilim kurgu filmidir.