Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

9 Eylül 2020 Çarşamba

Sinema: #Hayatta Kalmalıyım - #Alive - #Saraitda - İnsanları Saldırgan Bir Zombiye Çeviren Bir Enfeksiyon Sonrasında Yaşananlar... / Konusu, Özeti, Afişler

#Hayatta Kalmalıyım - #Alive - #Saraitda

Oyuncular; Ah-In Yoo, Shin-Hye Park, Hyun-Wook Lee
Yönetmen; Il Cho
Tür; Dram, Aksiyon, Korku

Konusu; Seul kentinde evinde yalnız yaşayan Oh Joon-woo'un bir anda insanları saldırgan bir zombiye çeviren enfeksiyonun ortasında kalması ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Oh Joon-woo Seul'de yalnız yaşayan bir gençtir. O gün evinde uyandığında bir anda çevresindeki mahallede bütün insanların kaçıştığını görecek ve akabinde bu insanların saldırganlaştığını fark edecektir. Evinden tüm bu olanları şaşkınlıkla izleyen Oh Joon-woo, bir enfeksiyonun hızla yayıldığını anlayacak ve haberlerden izlediği kadarı ile bunun belirtilerinin insanların çığlık atması ve gözlerinden kan gelmesi olduğunu anlayacaktır. Sonrasında saldırgan bir yamyama dönüşen insanları fark edecektir. Bu sırada bulunduğu apartmanın içinden sesler gelecek ve kapısını çalan komşusunu istemeden içeri almak zorunda kalacaktır. İçeri giren komşusu dışarıdaki hastalardan kaçmıştır ve aslında o ısırılmıştır ve kısa bir süre sonra evin içinde gözlerinden kan gelecek ve Oh Joon-woo'ya saldıracaktır. 

Bu saldırıdan kurtulan Oh Joon-woo, enfekte olmuş olan komşusunu dışarı çıkaracak ve evini güvene almaya çalışacaktır. Bu sırada ailesinden mesajlar almaya başlayacak ve hayatta kalmasını söylediklerini duyacaktır. Haberlerde bütün insanlara evden çıkmamaları gerektiği söylenmektedirler ve Oh Joon-woo'da bunun üzerine evinden ayrılmadan penceresinden bütün olanları izlemeye başlayacaktır. İnsanlar tamamen saldırgan bir zombiye dönüşmüşlerdir ve sokaklar hastalarla doludur. Duydukları seslerin peşinden giden bu zombiler çok iyi görmemektedirler. 

Tüm bu olanlar üzerine Oh Joon-woo, yiyecek stoklarına bakacak ve iletişim kesilince de dron ile iletişimi sağlamaya çalışacak ancak bu sırada bütün binaların içinde zombilerin olduğunu görecektir. Çaresizce evinde beklerken dışarıdan bir kadın polisin sesini duyacak ve O'na yardım etmek için seslendiğinde zombiler Oh Joon-woo'un sesini duyacak ve evine saldıracaklardır. 

Buzdolabı ile kapattığı kapısı kıran zombiler içeri girecekler ancak balkondan sallanarak kurtulan Oh Joon-woo, sonrasında zombilerden kurtulunca yine evine çıkacaktır. Aradan 7 gün geçecek ve son akşam yemeğini de yedikten sonra suların da kesildiğini fark edecektir. 15. ünde artık açlık, susuzluk ve çaresizlik yüzünden ailesinin halüsinasyonlarını görecek ve evinde krizlere girmeye başlayacaktır. Sonrasında arada bir gelen iletişim sinyali sayesinde ailesinden sesli mesajlar gelecek ve sesli mesajlarda ailesine zombilerin saldırdığını öğrenince sinirlenecek ve dışarı çıkıp zombilere saldırmaya başlayacak, apartmanda zor zamanlar geçirdikten sonra yeniden dairesine dönecek ve Seul'un bombalandığını görünce, iyice umutsuzluk içine girecek ve kendini asarak öldürmeyi planlayacaktır. İpi tavana asıp kendini öldürmeye çalıştığı sırada karşı binadan Kim Yoo-bin isimli bir kız elindeki lazer ışıkla O'na mesaj vermeye çalışacak ve kendini asmasına engel olacaktır. Kim Yoo-bin'i gören Oh Joon-woo, kendisini öldürmekten vazgeçecek ve O'nunla karşılıklı dairelerden anlaşmaya başlayacaklardır. Bu sırada yağmur yağacak ve su kapları ile sularını dolduracaklardır ve acıkan Oh Joon-woo'ya karşı daireden Kim Yoo-bin, ip ile yiyecek göndermeye çalışacak ancak attığı ip karşı daireye ulaşamayınca Oh Joon-woo, ipi kendisindeki drone ile alacak ancak sonrasında aşağıdaki ipi gören bir zombi, Kim Yoo-bin'in dairesine çıkmaya çalışacak ve bu sırada gerilim dolu anlar yaşanacaktır.

Bu tehlikede bittikten sonra yiyecek aramaya çıkan Oh Joon-woo, başka dairelerde iki tane telsiz bulacak ve bunun birini sonrasında Kim Yoo-bin'e gönderecektir. Bu telsiz sonrasında günlerce aralarında iletişim olmaya başlayacak ve çok iyi dost olacaklardır. Ancak kısa bir süre sonra zombiler dairelerine kadar gelmeye başlayınca ve bu evde kalma durumundan sıkılan iki arkadaş dışarı çıkmaya karar verecekler ve iplerle aşağı atlayacaklardır.

Aşağıda zombilerle zorlu mücadeleler içine girecekler ve ölümden kıl payı kurtulup birlikte temiz olduğunu düşündükleri bir apartman katına çıkacaklardır. Ancak burada zombiler vardır ve gerilim dolu anlardan sonra dairelerden birinin içinden çıkan bir adam onları içeri alacak ve ölümden kurtaracaktır. İçeride onlara yardımcı olan adam su ve yemek verecek ve yakında kurtarma ekibinin geleceğini söyleyecektir. 

Ancak bu adam yan odada karısı zombiye dönüşmüş ve O'nun için canlı insan avlayan bir adamdır ve Oh Joon-woo ile Kim Yoo-bin'i bayıltıp eşine yem yapmayı planlamaktadır. Yemeklerinde uyuşturucu olan Kim Yoo-bin ve Oh Joon-woo kısa bir süre sonra bayılacak ve adam, Kim Yoo-bin'i yan odadaki zombi eşinin yanına götürecektir. Bu sırada ayılan Kim Yoo-bin, direnecek ve Oh Joon-woo'da kendisine gelince adamın yaptıklarına engel olacaklar ve ellerindeki silahla adamı ve zombi eşini birliktelerken öldüreceklerdir. 

Tüm bu olaylar üzerine artık dayanacak gücü kalmayan Kim Yoo-bin, Oh Joon-woo'dan kendisini öldürmesini isteyecek ancak o sırada dışarıdan helikopter seslerini duyunca kurtarma ekibinin geldiğini anlayacaklar ve onlara görünmek için çatıya çıkamaya karar vereceklerdir. Apartman zombilerle doludur ve zorlu mücadeleler sonunda çatıya çıkmayı başaracaklar ve çatıda sürülerce zombilerin saldırısı altında iken son anda onları kurtarma ekibi bulacak ve kurtaracaklardır. Böylelikle film son bulur.

Güney Kore'nin Seul kentinde başlayan bir enfeksiyon ile saldırgan bir zombiye dönüşen insanlar sonrasında yaşananların konu edildiği, Güney Kore yapımı dram, aksiyon ve korku filmidir.