Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

26 Ekim 2019 Cumartesi

Sinema: Dedemin İnsanları - Savaş Yüzünden Yunanistan'dan Türkiye'ye Göç Etmek Zorunda Kalan Türklerin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Dedemin İnsanları

Oyuncular; Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Algöz
Yönetmen; Çağan Irmak
Tür; Türk Dönem, Dram

Konusu; Film, vakti zamanında Yunanistan'a bağlı olan Girit adasında yaşayan ve Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan Mehmet bey ile ileride olacak olan torunu Ozan'ın gözünden anlatılan dönemin sorunlarını, neşelerini ve mücadelelerini konu almaktadır.

Özeti; Film, büyümüş olan Ozan'ın çocukluk anılarını anlatması ile başlamaktadır ve o dönemlerde hayatta olan dedesi Mehmet, annesi Nurdan, babası İbrahim, anneannesi Nadire ve birde küçük kız kardeşi ile birlikte yaşamaktadırlar. Kış aylarında İzmir'de bir kasabanın merkezinde yaşarlarken, yaz aylarında sahile yakın bahçeli yazlık bir evde yaşamaktadırlar.

Kısa bir zaman sonra Ozan'ın okulu tatile girecek ve bahçelerinde yaşamaya başlayacaklardır. Ancak zaman 1980 darbesi yaşandığı zamanlara yakın bir tarihtir ve kasabada Girit'den göç ederek gelenler için Türk olmadıklarına dair dedikodular çıkmakta ve bu durum Ozan'ı olumsuz etkilemektedir.

Ozan, kendi ailesininde aslının Türk olmadığını duydukça içine kapanacak ve huysuz biri olmaya başlayacaktır. Aslında gerçek başkadır ama henüz bundan haberi olmayan Ozan, bu olayların yarattığı psikoloji ile huysuz, öfkeli, kavgacı bir çocuk olmuştur. Aynı zamanda babası belediye başkan yardımcısıdır ve ailece Ozan'ı çok sevmektedirler. Ailece her konuda Ozan'ın üzerine titremektedirler ancak Ozan, ailesinin Türk olmadığını düşünmeye başlamıştır. Yazı geçirmek için gittikleri bahçelik alanda komşuları Peruzat, yıllardır beklediği sevgilisi gelmediği için akli dengesini kaybetmiştir ve O'na deli gözü ile bakılmaktadır. Birde Peruzat'a geçmişten bu yana aşık olan ve yine akli dengesini yitirmiş, sokaklarda yaşayan Bayram'da aynı kasabada yaşamaktadır.

Ozan'ın, ailesinin Türk olmadığı ile ilgili şüpheleri olduğunu öğrenen dede Mehmet bey, bir gece dostları ile birlikte oturdukları masada, Ozan'da varken hayat hikayesini anlatacak ve sonunda Ozan'da gerçekleri öğrenecektir. Mehmet, çocukken ailesi ile Yunanistan'a bağlı Girit adasında bir çok Türk ile aynı mahallede yaşamışlardır ve çıkan savaşlar yüzünden ayrı düşen Türk ve Yunan insanları evlerini de, yaşam alanlarını da ayırmak zorunda kalmışlardır. Bunun üzerine bütün Türk'ler, Türkiye'ye göç etmişlerdir ve bu yolculuk esnasında küçük kardeşini gemideki tifo hastalığı yüzünden kaybetmiştir.

Bebek öldükten sonra yaygın olan tifonun diğer yolculara da bulaşmaması için bebeğin ölüsünü denize atmışlardır ve Türkiye'ye geldiklerinde birde tifo ile ilgili tedavilerden geçmişlerdir. 

Bu zorlu süreç bittikten sonra, şu an yaşadıkları kasabaya yerleşmişlerdir ve uzun yıllardır bir Türk olarak burada yaşamaya devam etmişlerdir. Mehmet bey, bazı anlarda bir şişenin içine mektuplar yazarak denize atmaktadır ve bu mektuplar O'nun Yunan'lara yazdığı mektuplar olarak sanılmaktadır.

Ama bu durumu açıklayan Mehmet bey, mektupların içinde geldikleri ve bıraktıkları evde yaşayan kişilere, yani kendi anılarının olduğu evde yaşayan kişilere yazılan yazılar olduğunu anlatacaktır. Bu konuşmalar üzerine Ozan'da gerçeği anlayacak ve sonrasında 1980 darbesi olacaktır. Bu darbede belediye başkan yardımcı olan İbrahim, göz altına alınacak, sorgulanacak ve geri bırakılacaktır. Darbe sonrasında belediye başkanlarının istifası verilecek ve darbe yanlısı kişiler başkanlığa atanacaktır. Bu yeni gelen başkan, İbrahim ile fikir ayrılıklarına düşmektedirler ve İbrahim, yeni başkanın vatanın topraklarını sattığını düşünmektedir. Bir tartışma sonrasında belediye başkanı, İbrahim'i işinden kovacak ve O'na görevini kötüye kullanmak suçundan dava açacaktır. Bu davayı kendi ailesinin şerefine yakıştıramayan ve damadının suçsuz olduğunu düşünen Mehmet bey, belediye başkanı ile konuşarak davayı geri çekmesini isteyecek ve sert bir tepki ile karşılanacak ancak bu durum karşısında Mehmet beyde sert tepki verecek ve belediye binasından çıkarken kalp krizi geçirecek ve bayılacaktır. 


Hastaneye kaldırıldıktan sonra artık eskisi gibi olamayan Mehmet bey, bir gece ailesi uyurken bir veda mektubu yazacak ve gizlice dışarı çıkarak sürekli şişelerle mektup yolladığı denize kendini bırakacak ve ölecektir. Ölüsü sahile vurduktan sonra acı ile cenazesi düzenlenecek ve sonraki günlerde gönderdiği şişelerden birine ulaşan Elanor isimli bir kadının postası gelecektir. İçinde Türkçe'yi az bilen bir kalem ile yazılmış mektubu okuyacaklar ve sonunda kendilerini Elenor'un Girit'e davet ettiğini göreceklerdir. 
Ancak yıllar sonra sadece bu davete büyüyen Ozan gidecektir ve Girit'e gidip dedesinin yaşadığı yerleri görüp, anılarını canlandırıp O'na bir mektup yazacak ve dedesi gibi denize atacaktır. Böylelikle film son bulur.

İnsanları ötekileştiren ve gruplara ayıran bir çok olayın yaşandığı dönemde, kendi topraklarında bir yabancı gibi görülen insanların sıkıntılarına tanık olacağınız, darbe zamanlarına gideceğiniz, yer yer neşelenip yer yer hüzünleneceğiniz, yer yer politik konularında işlendiği bir Türk dönem ve dram filmidir. 

Sinema: Kaçış Planı - Escape Plan - Kendi Tasarladığı Hapishaneden Kaçmak Zorunda Kalan Bir Uzman... / Konusu, Özeti, Afişler

Kaçış Planı - Escape Plan

Oyuncular; Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel
Yönetmen; Mikael Hafstrom
Tür; Aksiyon, Suç, Gerilim

Konusu; Hapishanelerin güvenlik açıklarını bulmak ve bu hapishanelerden kaçarak eksiklerini ortaya çıkarıp kendilerini güncellemesi şeklinde yasal bir görevi bulunan, alanında uzman olan Ray Breslin'e bir tuzak kurulacak ve kaçılması çok zor olan yasa dışı bir hapishaneye gönderilecektir. Film, Ray'in bu hapishaneden kaçmaya çalışması üzerine gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Ray, alanında en iyisi olan ve konu ile ilgili bir çok kitabı bulunan bir hapishane denetleme uzmanıdır. Şimdiye kadar denetlemek amacı ile girdiği bütün hapishanelerden kaçmıştır ve bu iş için özel olarak hapishanelere gönderilmektedir. 

Gerçek bir suçlunun bütün şartları ile içeriye giren Ray, yine aynı şartlar altında iken kaçmayı başarıyor ve kurumlar bunun üzerine kendi sistemlerinin eksikliklerini anlıyorlardır.

Ray için artık bir meslek haline gelmiş olan bu işten para kazanmaktadır ve film, en son kaçtığı hapishanede yaşadığı olayları göstererek başlamaktadır. Aynı zamanda dışarıda bir ekibi vardır ve onlarla içeriden iş birliği
içine girerek bu kaçışları gerçekleştirmektedir. Son işinden yeni gelmiş olan Ray'e çok yüksek bir para karşılığında yeni bir hapishaneye gitmesi önerilecek ancak bu hapishanenin yeri ve bilgisi hakkında ekibine ve kendisine haber verilmeyecektir. 

İçeride toplum için çok zararlı insanların bulunduğu söylenen hapishaneye, kabul etmesi dahilinde gizlice götürülecektir ve kaçmayı başardığında parasını alacaktır. Bu sefer dışarıdaki ekibi ile iletişim içinde olamayacaktır ve bu teklifi kabul eden Ray'i, sıradan bir şekilde gelip
almalarını beklerken, aniden zorla bir dolmuşa atacaklar ve uyuşturucu ile uyutup, üzerindeki ekibinin taktığı takip cihazını çıkaracaklardır. Ray, gözlerini açtığında bulunduğu helikopterden bir adamı öldürüp aşağı atarlarken görecek ve bu durum artık O'nun için tehlikeli olmaya başlayacaktır.


Yeniden uyuşturulan Ray, gözlerini açtığında kendisini camekan kabinlerden oluşan ve içerisindeki mahkumların sürekli gözlendiği, çevresindeki gardiyanların hepsinin maskesi bulunan, hareket eden kameralar ve dedektörlerin olduğu, kendi tasarımları olan bir hapishanede bulacaktır.

Hapishane müdürü ile konuşan Ray, kendisi ile anlaşmaya gelen kadının verdiği tahliye kodunu söyleyip anlaşmayı iptal edip çıkmayı isteyecek ancak müdür O'nunla alay edecek ve buradan kendisini kimsenin çıkaramayacağını söyleyecektir. 

Kendisine bir tuzak kurulduğunu anlayan Ray, mahkumların içinde iken Rottmayer isimli bir mahkum ile tanışacaktır. Rottmayer, dışarıdaki bir teşkilatın üyesidir ve hapishanedeki müdür özellikle bu teşkilatın liderini bulmaya çalışmaktadır ve Rottmayer'in sürekli bu konuda ifadesini almaktadır. Ray ile tanışan Rottmayer, O'nun neden içeride olduğunu anlamaya çalışırken Ray'in kaçmak gibi bir planı olduğunu anlayacak ve artık birlikte kaçabilmek için O'na yardım etmeye başlayacaktır. Sürekli hapishaneyi inceleyen Ray, açık bir kapı aramaktadır ve hücreleri de bu şekilde kontrol etmek isteyince, kasıtlı olarak Rottmayer ile kavga edecekler ve hücreye atılacaklardır. Bunun üzerine hücrenin çok sıcaklık veren ışıklar ile aydınlatıldığını ve altında bir kanal kapağı olduğunu ve perçinlerin çelikten yapıldığını fark edecek, bunun üzerine bir daha hücreye gelmesinde Rottmayer'in de desteği sayesinde bulduğu metal plaka ile bu perçinleri ısıtacak ve kapattığı kameranın sağladığı imkan ile açtığı kanal kapağından çıkacak, çıkınca kendini çok büyük bir geminin güvertesinde bulacaktır.


Hapishane okyanusun ortasında bir gemidedir ve bunu anlayan Ray, fark edilmeden hücresine geri dönecek ve Rottmayer ile nasıl kaçacaklarını planlayacaklardır.

Önce nerede olduğunu tam olarak anlayabilmek için bir pusula icat edecek, bu pusulayı ekiplerine dahil ettikleri müslüman bir mahkum namaz kılarken çalıştıracak ve yönlerini bulacak ve nerede olduklarına karar verdikten sonra doktoru da bu işe dahil edip, suçsuz yere burada bulunduğunu ispatlayacak ve hipokrat yemini hatırlatarak, Rottmayer'in iş birlikçi adamlarına mesaj göndereceklerdir.

Belirlenen tarihte güverteye çıkmak için içeride isyan başlatacaklar ancak bu zamana kadar Ray, ikili oynayarak müdüre Rottmayer'ın teşkilatı ile ilgili bilgiler verecek ve bu yüzden rahatça Rottmayer ile zaman geçirip, kaçış planlarını yapabileceklerdir. Bir çok gözlem ve inceleme sonunda istedikleri gibi kaçmayı başaracaklar ancak aralarından müslüman Javed ölecek, Ray ve Rottmayer kaçmayı başaracaktır. Kaçarken gemiyi de patlatacaklar ve kendilerini alan Rottmayer'ın dostları ile sahile gideceklerdir. Burada aslında Ray'i, bu hapishaneye gönderenin Rottmayer'ın kızı olduğu anlaşılacak ve babasını çıkarması için O'na tuzak kurdukları ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda Rottmayer'ın aranan teşkilat başkanı olduğunu ve sonrasında Ray'in kendi ortağının O'nu içeride tutmaya çalıştığını öğrenecektir. Bu bilgiden sonra ortağı Lester'a gereken cezayı verecek ve film böylelikle son bulacaktır.

Çok iyi bir hapishane kaçış filmi olan ve Sylvester Stallone ile Arnold Schwarzenegger'i aynı karede izleyeceğiniz, adrenalin ve aksiyon dolu sahneleri ile heyecanı sürekli yaşayacağınız, devam filmleri de bulunan bir aksiyon, suç ve gerilim filmidir.

Sinema: Dinozorlarla Yürümek - Walking with Dinosaurs - Bir Pachyrhinosaurus Yavrusunun Macera Dolu Gelişim Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Dinozorlarla Yürümek - Walking with Dinosaurs

Oyuncular;
Justin Long, Tiya Sircar, John Leguizamo

Yönetmen; Neil Nightingale, Barry Cook
Tür; Aile, Macera, Animasyon

Konusu; Film, dinozolar zamanında Dünya'ya gelen bir Pachyrhinosaurus yavrusunun gelişerek sürüsüne lider olacağı güne kadar yaşadığı maceraları konu almaktadır.

Özeti; Filmi bir Alexornis, yani Alexander Kuşu anlatmaktadır ve bu dönemde Dünya'ya gelen Pachyrhinosaurus yavrusu olan Paçi'nin en yakın arkadaşıdır ve adı da Alex'dir. Paçi, kardeşleri ile birlikte henüz yeni dünyaya gelmiştir ve bir toprak oyuğunun içinde yaşamaktadırlar. Annesi ve babası onları çevredeki yırtıcılardan bu toprak oyuğu sayesinde korumaktadırlar. Ancak annesinin yemek getirdiği bir gün kardeşleri bütün yiyeceklere sahiplenecek ve aç kalan Paçi, oyuğun dışına düşen yemekleri almak istediğinde O'nu bir hep obur olan Troodon yakalayacak ve yemek için götürmek isterken, yassı ve uzun olan boynuzunda bir delik açacaktır.

Sonra Paçi'nin babası Buldozer, Paçi'nin kaçırılmasına engel olacak ve Paçi, bu yırtıcıdan kurtulacaktır ancak boynuzunun olduğu alanda diğerlerinden farklı olarak artık bir delik olacaktır.

Aynı zamanda Paçi'nin beden olarak da kendisinden büyük, Huysuz isminde, ismi gibi de bir karakteri olan abisi vardır ve Paçi'yi hep aşağı görmektedir. Pachyrhinosaurus sürüsünün artık göç etme zamanı gelir ve Paçi, ilk kez göç olayına şahit olacaktır. Uzun mesafeler boyunca sürü ile birlikte yürüdükten sonra fırtına çıkacak ve fırtınadan korunmak için sürü ormanlık alana girecektir ve bu ormanlıkta düşen yıldırımlar yüzünden yangın çıkmaya başlayacaktır. 

Yangın çıkınca sürü dağılacak, Paçi ve abisi Huysuz, babası ile birlikte kalırken diğer kardeşleri ve annesi başka bir yere doğru gitmek zorunda kalacaklardır. Babaları Buldozer, yırtıcıların elinden annelerini kurtarmak için gittiğinde saklanan Paçi ve Huysuz'a yırtıcı bir dinozor saldıracak ancak geri dönen babaları onları kurtarmak için kendini feda edip ölecektir. Ormandaki yangın bitince saklandıkları yerden çıkan Paçi ve Huysuz, artık anne ve babaları olmadan sürüye katılacaklardır ve hayatlarına yalnız devam edeceklerdir.

Ayrıca göçe başlamadan önce Paçi, Cimcime isimli başka bir Pachyrhinosaurus yavrusu ile tanışmıştır ve O'ndan çok hoşlanmıştır. Sürüye yeniden katıldıklarında Cimcime'yi görecek ve artık birlikte göçe devam edeceklerdir.

Göçe ise Pachyrhinosaurus sürüsü ve uçan Pterosaur'larla birlikte devam etmektedirler, onlarda aynı yere gitmektedirler.

İleride ise karşılarına nehirden oluşan bir geçit çıkacak ve bu geçidin bulunduğu yerde yırtıcı et obur Gorgosaurus sürüsü ile karşılaşacaklardır. Gorgosaurus'lar sürüyü bölerek avlarını yakalamak taktiğini kullanan akıllı canlılardır ve Pachyrhinosaurus sürüsünden ayırdıkları bir kaç dinozorun içinde Paçi, Huysuz ve Cimcime'de bulunmaktadır. Onlar küçük olduğu için arkalarında bulunan nehre düşecekler ve nehir üçünü de akıntı ile alıp götürecektir. Nehrin okyanus ile buluştuğu yerde karaya çıkacaklar ve yaralanan Cimcime'nin yanında Paçi kalacak, ama Huysuz onları bırakıp gördüğü dev Edmontosaurus sürüsünün peşine takılarak devam edecektir. Paçi ve Cimcime geride kalacak, dinlendikleri sırada onlara yengeçler saldırmaya başlayacak ve yengeçleri yemek için gelen Pterosaur'lar yüzünden kaçmaya başlayacaklardır ve karanlık bir orman alanına gireceklerdir.

Burada uyuyan bir Gorgosaurus görüp sessizce kaçacaklar ama kısa bir zaman sonra karşılarına Chirostenotes sürüsü çıkacak ve onlara saldırırken, arkalarından gelen vahşi et obur Gorgosaurus, Chirostenotes'leri kovalamaya başlayacaktır. 

Bu fırsattan istifade kaçan Cimcime ve Paçi, yeniden sürülerini bulacaklar ve uzun yıllar boyunca bu şekilde kuzey ve güney yönlerinde gidip gelerek göçlerine devam edeceklerdir. 

Artık büyüyen bu yavru dinozorlar, liderlik kavgalarına girmek zorunda kalacaklar ve Huysuz, hepsini mağlup edip yeni lider olacaktır. Lider olduktan sonra ilk göçünde sürüyü altı su olan buzlu bir alandan geçirerek öldürme tehlikesi yaşatacak ve sürüyü bu durumdan Paçi kurtaracaktır. Bu olay sonrasında Paçi'yi lider olarak kabul eden sürünün bu durumunu kabullenemeyen Huysuz, kardeşi Paçi ile kavga edecek ve O'nu mağlup edip ölüme terk edecektir. Cimcime'ye aşık olan Paçi, ölümden son anda kendini kurtarıp sürüsüne katılacak ve bu sırada sürüye bir Gorgosaurus sürüsünün saldırdığını ve Huysuz'u öldürmek üzere olduğunu fark edecektir. Ancak Paçi kaçmayacak ve kardeşi Huysuz'a yardım edecek, O'nun bu davranışını örnek alan diğer sürüdeki dinozorlarda Gorgosaurus'lara saldırmaya başlayacaklar ve hepsini geri püskürteceklerdir. 
Bunun üzerine sürünün yeni lideri Paçi olacak ve Cimcime ile evlenen Paçi'nin yumurtalarından çıkan yavrularının görüntülenmesi sonrasında film son bulacaktır.

Sizi tarih öncesi zamanlardaki dinozorlar yaşamına götürecek, belgesel tadındaki konu işleyişi ile her yaştan insanın izleyebileceği, yer yer dram sahneleri de olan, daha çok eğlenceli ve komik bulacağınız bir aile, macera ve animasyon filmidir.