Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

29 Ocak 2021 Cuma

Nicholas Hoult Resimleri - Nicholas Hoult Pictures


Unutulmaz Film Replikleri 21 - Sinema Replikleri - Felsefi Sözler

Uyanık ol! Tetikte Ol! Çünkü düşmanın olan şeytan, kimi ele geçirebileceğini görmek için hep çalışır... ( Doom )

Doğru çizgide yürümeye çok çalıştık, biz her zaman şeytan avcıları olduk... ( Vahşet Çetesi )

Bu kardeşim George, herkese güvenirdi. Eminim bu yüzden öldürülmüştür... ( Vahşet Çetesi )

Bir şeyin üstesinden gelmek için onun ne kadar büyük olduğunu anlamalısın, hastalıkla böyle savaşırsın... ( Saw )

Şimdi iyi bir şey yapma şansın var... ( Saw 2 )

Ve intikam hiçbir şeyi çözmez, sadece acını daha çok arttırır Jeff, bunu unutma... ( Saw 3 )

Orada öyle durarak cinayete suç ortağı oluyorsun, sen katil misin? ( Saw 3 )

Senin yaptığında cinayetten farklı değil, insanlara işkence ediyorsun, ölmelerini izliyorsun... ( Saw 3 )

Öfken ve intikam duygun sadece sevdiklerine zarar verir... ( Saw 3 )

Beni bir kez kandırırsan ayıp senindir, beni iki kez kandırırsan ayıp benimdir... ( Eski bir deyiş - Saw 6 )

Hey, birinin sana bir şey yapamazsın demesine izin verme, hatta benim bile, anlaşıldı mı? Bir hayalin varsa onu koruman gerek, insanlar bir şey yapamaz ve senin de yapamayacağını söylerler... ( Umudunu Kaybetme )

Sen iyi bir babasın, seni seviyorum... ( Umudunu Kaybetme )

Aşk biri için yaratılmak değil, işleri yoluna koymak için istekli olmak demektir, bunu istemen gerekir... ( Ufuk Çizgisi )

Sinema: Ufuk Çizgisi - Horizon Line - Gökyüzünde Verilen Bir Yaşam Mücadelesi Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Ufuk Çizgisi - Horizon Line

Oyuncular; Allison Williams, Alexander Dreymon, Keith David
Yönetmen; Mikael Marcimain
Tür; Macera, Gerilim, Dram

Konusu; Film, bir düğün daveti için pervaneli uçakla yolculuk yapmak zorunda kalan Sara ve Jackson çiftinin gökyüzünde verdiği yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Özeti; Mauritius'da yaz aşkı Jackson'dan ayrılan ve Londra'ya giden ve oradan da bir sene sonra tekrar Doğu Afrika'nın Mauritius isimli ülkesine arkadaşının düğünü nedeniyle geri gelen Sara, burada yine Jackson'ı görecek ancak ilk başta bir sene öncesinden terk ettiği için beklediği ilgiyi göremeyecektir. Ve sonrasında yine bir araya gelen çift, birlikte bir gece geçirecekler ve bu birliktelik yüzünden düğüne gitmeleri gereken zamanı geçirecekler ve tek sefer yapan vapuru kaçıracaklardır. Bunun üzerine bölgede uçak ile yolcu taşıyan Freddy Wyman isimli arkadaşını arayan Sara, Rodrigues'e uçacağını öğrenecek ve O'nunla gidecektir. Ancak uçağa ulaştığında yine habersizce yanından ayrıldığı Jackson'ın da aynı uçakla Rodrigues'e geleceğini görecektir. Ve pervaneli küçük bir uçakla yolculuğa çıkan Freddy, Sara ve Jackson, tamamen okyanus olan bu yolculukta sudan başka bir şey göremeyeceklerdir. 
Kendisini yine yalnız bırakıp kaçtığı için Sara ile uçağın içinde konuşmayan Jackson'ın uykuya daldığı sırada Freddy, Sara'ya uçuş dersleri vermek isteyecek ancak Sara, bunu istemeyecektir. Bu sırada Freddy, kalp krizi geçirmeye başlayacak ve uçağın kontrolünü bırakmak zorunda kalacaktır. Ve kriz sonrasında hayatını kaybeden Freddy'in kafası uçağın direksiyonuna gelince aniden aşağı doğru dik bir iniş haline geçmeye başlayan uçağın kontrolünü son anda Sara eline alacak ve ölümden kurtulacaklardır. 

Ve bu sırada otomatik pilot bölümü ve GPS'leri de bozulacaktır. Telsizle yardım arasalar da bulamayacaklardır ve okyanusun ortasında ve gökyüzünde çaresizce nereye gittiklerini bilmeden ilerlemeye başlayacaklardır ve yarım depo yakıtları kalmıştır. Ve biraz ilerledikten sonra önlerine çok şiddetli bir fırtınanın olduğu bulutlar çıkacaktır ve bu sırada telsizden iletişim kurmayı başaracaklar ve telsizdeki Samuel, onlara fırtınanın içinden geçmeleri ve karayı bulmaları gerektiğini söyleyecektir.  

Bunun üzerine şiddetli fırtınanın içine girecekler ve içerisi çok karanlık ve şimşeklerin çaktığı bir alan olunca, bu durumdan çok korkan ve öleceklerini düşünen Sara, bulutların üzerine çıkarak fırtınayı böyle geçmeyi düşünecek ve zor olsa da bulutların üzerine çıkmayı başaracak ancak bu seferde yükseklikle ilgili olarak bir baygınlık geçirecek ve yine aynı şekilde Freddy'e olduğu gibi kafası pilot direksiyonuna doğru düşecek ve aşağı doğru hızlıca bir iniş yapmaya başlayacaklardır. Bu aksiyon dolu gerilim anı yaşanırken Jackson, Sara'yı baygınlıktan çıkaracak ve son anda okyanusa düşmekten kurtulacaklardır ve bu seferde pusulaları bozulacaktır. Ancak Jackson, iğne ile pusula yapmayı hatırlayacak ve yönlerini bularak fırtınadan çıkmayı başaracaklardır. Bu duruma sevinen çift, şimdide yakıtlarının yüzde beş oranında kaldığını öğreneceklerdir. 
Yedek depoyu devreye sokmalarına rağmen dolan yakıt ibresi çok hızlı bir şekilde inmeye başlayınca depoda delik olduğunu düşünecekler ve Jackson, uçağın dışına çıkarak arızayı onarmaya karar verecektir. Çok zor olsa da havada hızla hareket eden uçağın üzerine çıkan Jackson, yakıt deposundaki deliği bulacak ve bant ile onu kapatmayı başaracak ancak bu sırada kolundan yara alacak ve geri dönerken oldukça zor anlar yaşayacaktır. 

Sara'nın da yardımları ile uçağın içine girmeyi başaracak ancak yine de çok az yakıtları kalmış olacaktır. Şimdide yakıt sorunlarına çare olması için uçağın içindeki bütün ağırlıkları atmaya karar verecekler ve son olarak zor olsa da Freddy'in cesedini de okyanusa atacaklardır. 

Buda yetmeyince uçağa binerken Sara'nın aldığı Solomon'un roket yakıtı isimli içkilerini yakıt deposuna dökerek yakıt amaçlı kullanmayı düşünecekler ve eli yaralı olan Jackson, dışarı çıkamayacağı için uçağın kanatlarının üzerinde olan yakıt deposuna bu sefer Sara gitmek zorunda kalacak ve aksiyon ve gerilim dolu anlar yaşayarak, havada olan uçağın üzerine çıkıp şişeleri yakıt deposuna doldurmaya çalışacaktır. Şişeleri dolduran Sara, zorda olsa yeniden uçağa girmeyi başaracak ve bu sırada Jackson bir ada görecektir ve geri dönerek bu adaya inmeye çalışacaklardır. Geri dönüp adayı arama sırasında oldukça fazla yakıt kaybedecekler ve havada uçağın yakıtı bitecektir ve uçak süzülmeye başlayacaktır. Artık yapacakları bir şey kalmadıkları sırada adayı görecekler ve uçağı adanın yakınında denize indirmeyi başaracaklar ancak ikiside bu iniş sırasında çıkan sarsıntıdan baygınlık geçirecekler ve gözlerini denizin içinde açacaklardır. Sara, son anda kurtulmayı başararak dışarı çıkacak ve yüzeye ulaşacaktır ancak Jackson, baygınlık geçirerek denizin içinde kalacaktır. Yine de pes etmeyen Sara, suyun içine dalarak Jackson'ı çıkaracak ve adaya çıkacaklardır. 


Adaya çıktıktan sonra suni teneffüs ile Jackson'ı hayata döndürecek ve bu mutlulukla uykuya dalacaklardır. Uyandıklarında geldikleri yerin aslında bir ada olmadığını, bir kum tepesi olduğunu ve suların yükselerek bu kum tepesinin yok olmasına neden olduğunu anlayacaklardır. Ve sular yükselince okyanusun ortasında yapa yalnız kalacaklar, yaralı olan Jackson'dan çıkan kan yüzünden köpek balıkları çevrelerini saracak ancak tam bu sırada kendilerini bulan tekne sayesinde kurtulmayı başaracaklardır. Ve film böylelikle son bulacaktır.

Önce gökyüzünde sonra okyanusta yaşam mücadelesi veren Sara ve Jackson çiftinin yaşadıklarına tanık olacağınız gerilim, macera ve dram filmidir.

♫ RB ve Soul Müzik, The Making of Thumbs Up, Joe Bagale, R&B and Soul Mu...

Chris Evans Resimleri - Chris Evans Pictures