Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

18 Ocak 2024 Perşembe

♫ Klasik Müzik, Habanera, Bizet, Georges Bizet, Music, Musica classica, ...

Valerian Bin Gezegen İmparatorluğu

Valerian Bin Gezegen İmparatorluğu

Oyuncular; Dane DeHaan, Cara Delivingne, Clive Owen, Rihanna
Yönetmen; Luc Besson
Tür; Aksiyon, Macera, Fantastik, Bilim Kurgu

Konusu; Film 2550 yıllarında geçmektedir. Bundan 400 yıl önce dünyada Bin Gezegen İmparatorluğu ismiyle bir yaşam alanı uydusu oluşturulmuştur ve artık dünya bu uyduyu taşıyamayacak hale geldiği için Bin Gezegen İmparatorluğu'nu Macellan bulutları yönünde uzayda bilinmeze yolculuk etmesi 
amacıyla, farklı farklı uzay kültürlerini bir araya toplaması amacıyla gönderirler.

Özeti; Bin Gezegen İmparatorluğu Alfa, birbirinden farklı evren varlıklarının sonsuz uzay alanında toplandıkları, kültürlerini paylaştıkları bir yaşam alanıdır. Ve sonsuzlukta yolculuk etmeye başlamıştır. Devamı için Tık.

Riddick Günlükleri - The Chronicles of Riddick - Riddick 2

Riddick Günlükleri - The Chronicles of Riddick - Riddick 2

Oyuncular; Vin Diesel, Thandie Newton, Karl Urban

Yönetmen; David Twohy
Tür; Aksiyon, Macera, Fantastik, Bilim Kurgu

Konusu; Serinin birinci filminden sonra yalnız bir hayatı seçen Riddick, şimdide Necromonger isimli evrende gezegenleri istila eden bir ordu ile mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Özeti; Riddick, 6. Gezegen'de yalnız bir hayat sürmektedir ancak peşine paralı askerler takılmıştır. Riddick'in başına oldukça fazla para ödülü koyulmuştur ve bunun asıl nedeni Riddick'in yardımına ihtiyacı olan insanların olmasıdır. 6. Gezegen'de yaşanan aksiyon dolu kovalamaca sonrasında Riddick, peşindeki paralı askerlerden başına ödül koyanların Helion Prime gezegeninde olduğunu öğrenecektir ve paralı askerlerin gemisi ile Helion Prime gezegenine giderek, serinin ilk filmindeki din adamı arkadaşı Imam'ı bulacaktır. Devamı için Tık.

Troller - Trolls - Her Zaman Mutlu, Sevgi ve Hayat Dolu Troller...

 Troller - Trolls


Oyuncular; Anna Kendrick, Justin Timberlake, Gwen Stefani
Yönetmen; Mike Mitchell, Walt Dohrn
Tür; Müzikal, Macera, Aile, Animasyon

Konusu; Film, her zaman mutlu, sevgi ve hayat dolu, rengarenk, dans etmeyi seven minik Trollerin, onların tam aksi gibi yaşayan dev Bergen'lara karşı verdikleri macera dolu mücadeleleri konu almaktadır.

Özeti; Troller, minik ve kendi dünyaları çok renkli, eğlenceli, sürekli mutlu olan, dans etmeyi seven, günün belirli saatlerinde sarılarak partiler yapan çok sevimli yaratıklardır. Uzayan saçları ile bir çok şey yapabilmektedirler ve aynı bölgelerde yaşayan Bergen ismindeki dev yaratıklar ise trollerin aksine, oldukça mutsuz, kötümser, renksiz ve dans etmeyi bilmemektedirler. Devamı için Tık.

Balon - Balloon

 Balon - Balloon

Oyuncular; Friedrich Mücke, Karoline Schuch, David Kross
Yönetmen; Michael Herbig
Tür; Tarih, Dram, Aile, Biyografi

Konusu; Gerçek bir hikayenin sinemaya uyarlanmış hali olan film, batı ve doğu Almanya'nın sınırlarla ayrıldığı zamanlarda kendi özgürlükleri için batı Almanya'ya geçmeye çalışan ailelerin yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Özeti; 1976 ile 1988 yılları arasında yaklaşık 38.000 doğu Alman vatandaşının batıya kaçma girişiminde başarısız olduğu tahmin ediliyor. En az 462 erkek, kadın ve çocuk sınır ihlallerinde hayatını kaybetti. Doğu Almanya'ya göre onlar vatan hainiydi.

O yıllarda Peter Strelzyk ve ailesi, doğu Almanya'da sosyalist rejimin yönetimi altında yaşamaktadırlar ve zoraki uygulamalarından oldukça rahatsızdırlar. Bu yüzden batıya kaçmak istemektedirler ve bunu çevrelerindeki herkesten gizlemektedirler. Yakın dostları ile birlikte bir uçan balon yapıp birlikte kaçmayı planlamaktadırlar ancak balon sekiz kişiyi almayacağı için dostları gelmeyecek ve kendileri 4 kişi balonla kaçmaya karar vereceklerdir. Bunun için rüzgarın doğru yönde çıkmasını beklemektedirler ve o günde rüzgar istedikleri gibidir. Devamı için Tık.

Umudunu Kaybetme - The Pursuit of Happyness

 Umudunu Kaybetme - The Pursuit of Happyness

Oyuncular;  Will Smith, Thandie Newton, Jaden Smith
Yönetmen;  Gabriele Muccino
Tür; Biyografi, Dram

Konusu; Gerçek bir hikayeden esinlenerek hazırlanan filmde hayatı zorluklar içinde geçen Chris isimli bir babanın, umudunu hiç kaybetmeden başarıya ulaşma hikayesi konu alınmaktadır.

Özeti; 1981 yılının San Francisco'sun da oğlu Christopher ve eşi Linda ile yaşayan Chris Gardner, portatif kemik yoğunluğu tarayıcısı satmaya çalışarak geçimini sağlamaktadır. Kira ve yuva masrafları için ayda iki makine satması gerekmektedir. Geçim sıkıntısı ve vergi borçları yüzünden eşi Linda ile sürekli tartışmaktadırlar ve Linda'nın Chris'e bir çok konuda güveni kalmamıştır. Ve para kazanabilmek için artı olarak borsa aracılığı işi ile uğraşmak için başvuruda bulunacağı sırada tarayıcı makinesini binanın dışındaki bir hippi kıza emanet edecek, ancak kız tarayıcı alarak kaçacak, bunu başvuru sırasında camdan gören Chris, peşinden koşsa da yetişemeyecektir.  Devamı için Tık.

♫ Chill Out, Ambiyans Müzik, Wind Marching For Rain, Puddle of Infinity,...

Sevgi Ahlakı İnsan Yaşamının Temel Ahlak Yapılanması Olmalıdır...

Ahlak, bir varlığın yada ilgili oluşumun karakteri ile, inandığı şeyler ile, yaşam kural ve kanunları olarak kabul ettiği şeylerle yaşarken ortaya çıkan davranış biçimi, kararlar verme hali, karakteristik özellikleri de etkileyen bir yaşamdan anladığını uygulama durumudur. Sevgini ahlaki konumu, durumu artık bellidir. Bizlerde olması gereken sevgi ahlakıdır, tüm insanlık sevgi ahlakını yaşatmalıdır. Bunun dışında ahlaki durumumuz söz konusu olmamalıdır ancak işte varlıkların gelişmişlik seviyesine göre sevgi ahlakını yaşatmaları durumu değişkenlik gösterir ve sevgi ahlakıda her varlıkta temel olarak aynı bilgilerin etkisi ile oluşmuş olsada sonuç olarak farklı şekillerde ortaya çıkar. Herkesin karakteri ayrı olduğu için, kendi olma duyusal özellikleri sevginin bilgilerle oluşturulmuş olan ahlaki anlayışını kendilerine göre uyumlarlar. Davranışlarda çokluluk gibi çeşitlilik gösteren özelliklerde hal ve tavırlardır ve biri sağ taraftan merhamet uygularken diğeri sol taraftan uygular ve ikisinin merhamet bilgisi kendilerinde farklı şekillerde, tecrübelerle oluşur. Bu açıklama ile, sevginin içeriğindeki bilgilerinde kendi yapısında ve davranışlarında yaşatması ile ortaya çıkan sevgi ahlaki insan yaşam halinin temel ahlaki kavramı olmalıdır ve bundan sonrası herkes de kendi özelliklerine göre çeşitlenir. Davranış biçimlerini sevgiye uyumlayan sevgi ahlakı, sevgiye ters bir şekilde davranılmasını engeller. Bu anlamda davranışlarımızda artık sevgi ahlakı ile filtrelendirilmiş olur. Sevgi bilgileri erdemlerin ve yasakların gerçek anlamlarını ortaya çıkarmıştır ve bunlar temel, bilgilerin özü şeklinde açıklamalardır. Sevgi ahlakı, sevginin bütün içeriğini uygulamaya çalışan alanlarda ortaya çıkan ve oldukça çekici ve güzel ve doğru ve iyiliklerle ilgili olan ahlaki bir kavramdır ve sevgi ahlakının davranışsal özellikleri, içeriği erdemler ve yasaklar şeklindeki bilgilerle açıklanmıştır. Onların uygulanması ile ortaya çıkan sevgi ahlakı erdemsel özelliği sevginin içeriğindeki yeri ile tanımlanmıştır.

Sevgi Ahlakı Erdemsel Özelliği, Sevgi Ahlakı Nedir?, Sevgi Ahlakı Nasıl Yaşanır?, Ahlak Nedir? Sevgi Ahlakının Felsefi Tanımı