Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

2 Eylül 2020 Çarşamba

♫ Chill Out, Ambiyans Müzik, Hydra, Huma-Huma, Chill, Ambient Music, Rel...

Black Mirror Dizi Serisinin Bütün Sezon ve Bölümleri Özetleri - 1. 2. 3. 4. 5. Sezon Bölümleri, Konuları, Özetleri ve Afişleri


Black Mirror Serisi - 5. Sezon Bölümleri, 1, 2, 3 Film Özetleri - Black Mirror Series


Black Mirror: Striking Vipers

Oyuncular; Anthony Mackie, Yahya Abdul-Mateen II, Nicole Beharie
Yönetmen; Owen Harris
Tür; Dram, Romantik, Bilim Kurgu
5. Sezon 1. Bölüm

Konusu; Film, bir sanal gerçeklik oyununda bir araya gelen iki arkadaşın, oyunun içinde cinsel deneyim yaşamaya başlamaları ile gelişen olayları konu almaktadır.Black Mirror: Smithereens 

Oyuncular; Andrew Scott, Damson Idris, Topher Grace
Yönetmen; James Hawes
Tür; Dram, Gerilim, Bilim Kurgu
5. Sezon 2. Bölüm

Konusu; Smithereens isminde bir sosyal medya hesabı kullanan Chris Gillhaney isminde bir adamın, yaşadığı olumsuz tecrübeleri bu sosyal medya hesabına bağlaması ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.


Black Mirror: Rachel, Jack ve Ashley Too

Oyuncular; Miley Cyrus, Angourie Rice, Madison Davenport 
Yönetmen; Anne Sewitsky
Tür; Dram, Gerilim, Bilim Kurgu
5. Sezon 3. Bölüm

Konusu; Ünlü bir pop yıldızı olan Ashley O'nun yapay zekası olan oyuncağı ile O'nu ölümden kurtaran hayranı Rachel ve kız kardeşi Jack'in aksiyon ve gerilim dolu hikayesini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.

♫ Sinematik Müzik, Black and White, Max Surla/Media Right Productions, C...

Dizi Film: Black Mirror: Rachel, Jack ve Ashley Too - Ünlü Bir Pop Yıldızının Yapay Zeka Oyuncağı İle O'nu Ölümden Kurtaran Rachel ve Jack'in Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Black Mirror: Rachel, Jack ve Ashley Too

Oyuncular; Miley Cyrus, Angourie Rice, Madison Davenport 
Yönetmen; Anne Sewitsky
Tür; Dram, Gerilim, Bilim Kurgu
5. Sezon 3. Bölüm

Konusu; Ünlü bir pop yıldızı olan Ashley O'nun yapay zekası olan oyuncağı ile O'nu ölümden kurtaran hayranı Rachel ve kız kardeşi Jack'in aksiyon ve gerilim dolu hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Rachel ve Jack, yeni taşındıkları mahallede okula başlamışlardır. Babaları fare kapanı işi ile uğraşmaktadır ve 15 yaşına yeni girmiş olan Rachel, ünlü pop yıldızı Ashley'in hayranıdır. Ashley ise menajeri olan teyzesi ile yeni bir projeyi hayata geçirmek üzeredir. Ashley Too isimli Ashley'in yapay zekası olan oyuncağı bir televizyon programında tanıtacaklar ve ardından satışa sunulacaktır. Birebir Ashley'in zihninin, karakter yapısının, kişiliğinin kopyalanmış olduğu bu oyuncak piyasaya çıktığı zaman Rachel, doğum günü hediyesi olarak babasının kendisine bu oyuncağı almasını isteyecektir.

Rachel'in ablası Jack, tamamen Rachel'dan farklı bir dünyası olan bir kızdır ve Ashley'in sanatını beğenmemektedir. Anneleri ölmüş olan kızlar babaları ile yalnız yaşamaktadırlar ve aralarında geçimsizlikler söz konusudur. Ashley'in oyuncağı alındıktan sonra Jack, bunu istemese de Rachel, oyuncak ile çok yakın arkadaş olacak ve kısa bir zaman sonra okulda düzenlenecek olan dans yarışmasına bu oyuncağın yönlendirmesi ve verdiği dersler ile hazırlanacaktır. Ashley ise oldukça mutsuz bir sanatçıdır. 

Teyzesi O'nu kontrolünde tutabilmek için doktoru ile işbirliği yapıp uyuşturucu haplar kullanmasını sağlamaktadır ve bu sayede teyzesi O'nu kontrol edebilmektedir, sanatını ve kendisini yönlendirebilmektedir. Ancak bu sıralarda teyzesinden gizli olarak hapları almayı bırakan Ashley, teyzesinin kendisi ile ilgili çevirdiği oyunları anlamaya başlayacak ve bu durumdan kurtulmanın yollarını arayacaktır.

Rachel ise bu sırada okulda hazırlanan yarışmaya katılacak ve dans gösterisi sırasında düşünce kendisini kötü hissedecek ve bu başarısızlığının sorumlusunu oyuncak Asley Too'ya veren Jack, oyuncağı saklayacaktır ve Rachel'a onu attığını söyleyecektir. Ashley'în ise teyzesi, Ashley'în soyunma odasına koyulan kameradan Ashley'in hapları almadığını ve onları biriktirdiğini, aynı zamanda kendisine özel bir günlük tuttuğunu fark edecek ve bunun üzerine Ashley'e bir tuzak kuracaktır. Teyzesi Catherine, Ashley O'nun yemeğine aşırı dozda uyuşturucu hapları toz haline getirip koyacak ve yemeği yerken teyzesine hakkındaki gerçekleri öğrendiğini söyleyen Ashley O, bu sırada bayılacak ve kimyasal bir komaya giren Ashley O'yu teyzesi, yediği karidesten zehirlendiğini söyleyerek toplumu yanlış bilgilerle aldatacaktır. Ashley O'nun bu durumdan faydalanarak beynindeki melodileri alıp, ölmeden önce bir albümlük şarkılar çıkarmayı düşünen teyzesi, Ashley O, komada iken planını hayata geçirmeye başlayacaktır. 

Basın tamamen Ashley O'nun zehirlendiği üzerine haberler yapacak ve bu haberi duyan Rachel'in üzülmesi üzerine Jack, Ashley Too oyuncağını O'na geri verecektir. Yeniden aktif olan oyuncak belirli bir süre sonra haberlerde Ashley O'nun komada olduğunu öğrenince bozulacak ve bu bozulmayı tamir etmeye çalışan Rachel ve Jack, Ashley Too oyuncağını bilgisayara bağlayacaklar ve yapay zekasını temsil eden zihnindeki sınırlandırıcıyı kaldırınca oyuncak tamamen Ashley O gibi davranmaya başlayacak ve birlikte plan yaparak Ashley O'yu komadaki bu halinden kurtarmaya karar vereceklerdir. Bu sırada Ashley O ile ilgili planlarını uygulamaya çalışan teyzesi, Ashley O'nun beynine bağladığı bir alet ile O'nun zihninden gereken şekilde melodileri alacak ve yeni projesini hayata geçirmek için tanıtım çalışmalarına başlayacaktır. 
Planına göre Ashley O'nun birebir gerçekliği yansıtan holografik bir görüntüsünü ortaya çıkaracaklar ve bundan sonra hayranlarına bu holografik görüntü ile konserler verecektir ve dünyanın her yerinden hiç eskimeden Ashley O, artık bu şekilde hayranları ile buluşturulacaktır ve ölümsüz olarak projenin ismide Ashley Sonsuz olarak belirtilecektir. Teyzesi bu planlarla meşgulken, Rachel, Jack ve Ashley Too oyuncağı bir kanıt bulup polise vermek için Ashley O'nun evine gidecekler ve teyzesi evden çıktıktan sonra babalarının fare kapanı ile ilgili olan arabalarını alarak evine gidecekler ve evdeki güvenlikleri, evdeki fareleri kontrole geldiklerini söyleyerek atlatıp Ashley O'nun odasına gireceklerdir. Burada Ashley Too oyuncağı Ashley O'yu komadan kurtarmak için fişini çekecek ancak Ashley O, ölmeyip gözlerini açacaktır. Bu sırada Ashley O'yu komaya sokan bu sistemin kumandasından uyarı alan doktor, Ashley O'nun odasına gelecek ve O'nu yeniden uyutmak istediğinde Rachel ve Jack, buna engel olacak ve çıkan kavgada doktor uyuşturucu iğnenin etkisi ile bayılacak ve Ashley O'yu da alarak teyzesinin planlarını bozmaya gideceklerdir. Teyzesi, Ashley Sonsuz'un tanıtım alanında iken bulunduğu yere araba ile giren ve salonda bir kargaşaya neden olan Jack, Rachel, Ashley O ve oyuncak Ashley Too, sonunda teyzesinin yaptıklarını ifşa edecekler ve sonrasında artık teyzesinden kurtulmayı başaran Ashley O, kendi istediği sanatı yaparak yeniden sahnelere dönecektir. Böylelikle film son bulur.

Menajeri olan teyzesinin etkisi altında istediği sanatı yapamayan bir pop yıldızının gerilim dolu hikayesine tanık olacağınız, birbirinden orijinal ve etkileyici konuları ile Black Mirror dizi serisinin 5. Sezon 3. Bölümü olan Netflix yapımı, gerilim, dram ve bilim kurgu filmidir.

1 Eylül 2020 Salı

Dizi Film: Black Mirror: Smithereens - Bir Sosyal Medya Hesabı Kullanan İnsanın Ölümüyle Sonuçlanan Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Black Mirror: Smithereens 

Oyuncular; Andrew Scott, Damson Idris, Topher Grace
Yönetmen; James Hawes
Tür; Dram, Gerilim, Bilim Kurgu
5. Sezon 2. Bölüm

Konusu; Smithereens isminde bir sosyal medya hesabı kullanan Chris Gillhaney isminde bir adamın, yaşadığı olumsuz tecrübeleri bu sosyal medya hesabına bağlaması ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Taksicilik yapan Chris Gillhaney, psikolojik destek almak için terapistlere gitmektedir. Burada kızı intihar etmiş olan bir kadın ile tanışacak ve O'nunla gece birlikte olduktan sonra işine devam edecektir. Arabasında fırsat buldukça meditasyon yaparak kendisini rahatlatmaya çalışan Chris, sürekli Smithereens isimli sosyal medya şirketinin önünde park ederek içeriden çıkan insanları almaktadır. Bu şekilde bekleyişlerden sonra Smithereens şirketinden çıkan bir çalışanı taksisine alan Chris, O'nu kaçırmayı planlamıştır ve planını uygulamak için yolda kaza olduğunu söyleyecek ve ıssız bir yola taksiyle girecektir. Bu durumdan şüphelenmeyen ve aynı zamanda şirkette bir stajyer olarak çalışan Jaden, biraz ileride arabanın durduğunu fark edince Chris'in elindeki silahı görecek ve kaçırıldığını anlayacaktır. 
Elindeki silahla bir köprü altında duran Chris, Jaden'ı tehdit edecek ve ellerini bağlayıp O'nun aslında şirkette çalışan vasıflı bir eleman olmadığını anlayınca sinirlenecek ancak bir kere kaçırmış olmasından dolayı planına devam edecektir. Jaden'ı planladığı gibi başka bir arabaya bindirecek ve kafasına torba geçirip yola devam edecektir.Yolda Chris'in arabasını gören polisler, arka koltukta Jaden'ın kafasındaki torbayı fark edince şüphelenecekler ve arabayı takip etmeye başlayacaklardır. 

Takip edildiğini anlayan Chris, polislerden kaçmaya başlayacak ve çevresi tarlalarla dolu bir yola girecek, burada hızlı bir şekilde polislerden kaçmaya çalışırken önüne çıkan bisikletli gençler yüzünden tarlanın içerisine giren arabası, tarlanın ortasında arızalanacak ve duracaktır. 

Elinde silahı olan Chris'in yanına yaklaşamayan polisler, tarlanın çevresinde bekleyecekler ve kısa bir süre sonra diğer polislerde olay yerine gelmeye başlayacaktır. Chris, arabanın içinde polislere yaklaşmaması gerektiğini söyleyecek ve Jaden'a, şirket sahibi olan Billy Bauer ile görüşmek istediğini ve O'na ulaşmasını söyleyecektir. Ancak bir stajyer olan Jaden, direk olarak Billy'e ulaşamayacağı için şirket yetkililerini arayacaklar ve onlarda Ceo'larına ulaşacak ve Chris'i bu konuda ikna etmeye, Jaden'a zarar vermemesini sağlamaya çalışacaklardır. 

Londra'da geçen bu olay sırasında Billy ise Amerika'da Utah bölgesinde, sessiz ve sakin bir bölgede inzivaya çekilmiştir. Chris ile telefonla konuşan şirket yetkilileri, polisler, ara bulucular O'nu ikna etmeyi başaramayınca isteğini yerine getirecekler ve Billy ile görüşmesini sağlayacaklardır. Chris, 33 yaşında, eski bir öğretmen olan, ölen annesinin evinde yaşayan ve O'nun arabası ile bu olayı yapan, 3 sene önce nişanlısını trafik kazasında kaybetmiş bir Smithereens sosyal medya hesabı kullanıcısıdır. 

Bu sırada çevresi tamamen polislerle dolmuştur ve nişancı polislerde rehine zarar görecek diye ateş edememektedirler. Bu sırada Chris, numaradan silahın kuru sıkı olduğunu söyleyince, telefonunu dinleyen polisler bunu duyup Chris'in arabasına yaklaşacak ama silahın gerçek olduğu anlaşılınca Chris'te, polislerde ateş açacak ama yaralanan olmayacaktır. 

Bu olayların ardınan arabanın arkasında duran Jaden, ve Chris'i Billy arayacak ve Chris ile konuşmaya başlayacaktır. Billy, O'na yardımcı olmaya çalışacak ancak Chris'in tek derdi kendisini dinlemesi olacaktır. Chris, bundan 3 yıl önce nişanlısını bir trafik kazasında kaybetmiştir ve bu kaza sırasında arabanın yan koltuğunda uyuyan sevgilisini, kendisi Smithereens uygulamasından gelen bildirime baktığı sırada olan kaza yüzünden kaybetmiştir. 

Nişanlısı bu kazada hayatını kaybetmiştir ve bu kazadan kendisini ve Smithereens uygulamasını sorumlu tutmaktadır. Bu olayı ağlayarak Billy'e anlatan Chris, uzun bir konuşma sonrasında rehine olan Jaden'ı bırakmaya karar verecek ve sonrasında kendisini öldürmeyi düşünecektir. Bu yüzden Jaden'ın ellerini çözecek, arabadan inmesini isteyecek ancak Chris'in kendisini öldürmesini istemeyen Jaden, O'nu kurtarmak için silahını almaya çalışacak ve bu sırada aralarında çıkan kavgayı dışarıdan gören polisler, Jaden'ı korumak için Chris'i ateş ederek öldüreceklerdir.

Ve bu olay Smithereens sosyal medya hesabı kullananların telefonlarına bildirim olarak gidecek ve sıradan bir haber gibi olayı okuyan kullanıcıların görüntülerinden sonra Billy ise kaldığı yerden inzivasına devam edecek ve film böylelikle son bulacaktır.

Yaşadığı olumsuz tecrübelerin sorumlusunu bir sosyal medya hesabına bağlayan bir insanın yaşadığı ve yaşattığı gerilim dolu anları izleyeceğiniz, birbirinden orijinal ve etkileyici konuları ile Black Mirror dizi serisinin 5. Sezon 2. Bölümü olan Netflix yapımı, gerilim, dram ve bilim kurgu filmidir.