Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

24 Ağustos 2019 Cumartesi

Sinema: Sihirbazın Çırağı - The Sorcerer's Apprentice - Büyücüler ve Sihirbazlar Arasındaki Savaşın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Sihirbazın Çırağı - The Sorcerer's Apprentice

Oyuncular; Nicolas Cage, Jay Baruchel, Teresa Palmer
Yönetmen; Jon Turteltaub
Tür; Aksiyon, Fantastik, Macera

Konusu; Film, çok eski zamanlarda kötü büyüler ile uğraşması sonucunda matruşkaların içine hapsedilmiş büyücülerin, günümüz dünyasında ortaya çıkması sonucunda gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Milattan sonra 740 yılı Britanya'sın da büyücüler ve sihirbazlar arasında savaşlar olmaya başlamıştır. Ve insanlığın kaderi, güçlü ve erdemli bir büyücünün elindeydi, Marlin. Marlin, güvendiği üç çırağına sırlarını öğretti, Balthazar, Veronica ve Horvath. Oysa sadece ikisine güvenmesi gerekirdi. Veronica ve Balthazar bir büyücünün kötülük tanımına sığmayacak vahşetine tanık oldu. Morgana Le Fey, Marlin'nin ezeli can düşmanı.


Horvarth, Marlin ile Morgana'nın savaşı sırasında Marlin'e ihanet edecek ve Marlin'e ait olan diriliş ismindeki büyüsünü ele geçirecektir. Bu sayede Morgana, ölüleri diriltme gücüne sahip olacak ve ölülerden bir ordu yaratarak insanlığı yok etmeye çalışacaktır.

Bu sırada Marlin'i korumaya gelen Balthazar'ı, Morgana büyüsü ile öldürmeye çalışacak ve Balthazar'ı, Morgana'nın ruhunu kendi bedeninin içine çekerek hapseden, Veronica kurtaracaktır. Ancak Morgana, Veronica'yı içten öldürmeye başlamıştır. Balthazar, Veronica'nın hayatını kurtarmak için ikisini de kaçılması imkansız Grinvol ismindeki matruşkaya hapsetmiştir.

Aradan geçen zamanda Balthazar, Morgana'yı serbest bırakmaya çalışan pek çok büyücü ile mücadele etti ve sonunda Horvath'ı da yakalamayı başardı. O'nu da bir Grinvola hapsetti. Marlin, ölüm döşeğinde iken Balthazar'a ejder yüzüğünü bıraktı ve bu yüzüğün O'nu günün birinde Marlin'in halifesi olan yüce Marlin'ci olarak anılan çocuğa götüreceğini söyledi. Ve Morgana'yı öldürebilecek tek kişinin yüce Marlin'ci olan bu çocuk olduğunu söyler ve Balthazar, asırlar boyunca bu çocuğu arar. Günümüz dünyasına gelindiğinde Dave isminde henüz çocuk olan yüce Marlin'ci, bir okul gezisi sırasında kız arkadaşına yazdığı notun uçması ve O'nu takip etmesi sonucunda Balthazar'ın antikacı dükkanına girecek ve içeride Balthazar, ejder yüzüğü O'na verecek, bunun sonucunda O'nun yüce Marlin'ci olduğunu anlayacaktır.

Balthazar, Dave'i yalnız bıraktığı bir sırada içinde Horvath'ın olduğu Grinvol yere düşüp kırılacak ve içinden çıkan Horvath, Balthazar ile mücadele ederken bu sefer ikisi de başka bir büyülü hapseden vazonun içine hapis olacaklardır.

Aradan yıllar geçecek, bu vazoyu insanlar alıp evinde süs olarak kullanırken, kımıldaması sayesinde kapağını açarlar ve içinden kaçan Horvath, sonrasında Morgana'yı bulmak için Grinvol'un peşinde düşecektir.

Balthazar'da hapsedildiği yerden çıkmıştır ve Horvath'ın Dave'i bulup kendisine saldırdığı bir sırada Balthazar, yardımına yetişecek ve Dave'i alıp gerçekleri O'na anlatacak, sihirbazın çırağı olarak eğitmeye başlayacaktır. 

Kendisinin bir sihirbaz olduğunu öğrenen Dave, Balthazar'dan eğitimler alacak ve kendisine bir çırak bulmuş olan Horvath ile mücadele etmeye çalışacaklardır. Horvath'ın Morgana'yı hapsedildiği yerden çıkarması için gereken şeylerden biride Marlin'in yüzüğüdür ve O'nu almak için Dave'in sevdiği kız olan Becky'i kaçıracaktır.


Dave ile Balthazar'ı tuzaklarına düşürerek amacına ulaşan Horvarth, sonunda Morgana'yı ortaya çıkaracak ama öncesinde Veronica ortaya çıkacak, sonrasında ise içinden Morgana'nın ruhu çıkacaktır.

Morgana, ölüleri diriltme büyüsü ile ordusunu hazırlamaya çalışırken O'nun bu planını Becky bozacak, sonrasında bir yüce Marlin'ci olan Dave, Morgana'yı yok edecektir. Bu mücadele sırasında Balthazar ölecek ama Dave, O'nu hayata geri döndürecektir. Bütün tehlikeli büyücüler ve büyüleri ortadan kaldırıldıktan sonra filmde son bulacaktır.

Eğlenceli ve sürükleyici bir konusu ile izlemekten zevk alacağınız görsel efektleri olan, yer yer dram sahnelerinin de olduğu aksiyon ve fantastik macera filmidir.

21 Ağustos 2019 Çarşamba

Sinema: Kurtuluş Günü - Independence Day - Bir Uzaylı İstilası... / Konusu, Özeti, Afişler

Kurtuluş Günü - Independence Day

Oyuncular; Will Smith, Bill Pullman, Jeff Goldblum   
Yönetmen;  Roland Emmerich
Tür; Aksiyon, Bilim Kurgu

Konusu; Film, bir anda dünyanın atmosferinin çevresinde beliren dev bir uzaylı ana gemisinin, sonrasında dünyayı çevreleyerek insanlara saldırmasını ve bu saldırı sırasında insanların kurtulmak için verdiği mücadeleleri konu almaktadır.

Özeti; Uzaylıların ana gemileri ilk başta Ay'a yaklaşınca fark edilir ve çok kısa bir zaman sonra dünyanın atmosferine girmeye başlayan bu ana geminin dev parçaları, dünyanın çeşitli bölgelerinde şehirlerin üzerinde konum almaya başlarlar. İlk başta insanlar uzaylıların maksadını anlayamaz ve onlardan da iletişim kurmak ile ilgili bir sinyal gelmediği için, insanlar helikopterlerle iletişim kurmaya çalışacak ancak dev uzaylı gemilerinin içerisinden edilen ateş ile helikopterler yok edilecektir.

Bunun üzerine niyetlerinin barışçıl olmadığını anlayan insanlar savaşmaya karar vereceklerdir ve uçaklarla gönderdikleri füzelerin uzay gemilerinin koruma kalkanına takıldığını göreceklerdir.

Çok kısa bir zaman sonra bu dev gemilerin ortasından açılan, büyük yıkıma sebep olan bir silah yeryüzünü vuracaktır ve bu saldırı sonrasında Washington, New York ve Los Angeles gibi büyük şehirler tamamen yok olacaktır. Bunun üzerine ne yapacaklarını bilemeyen insanlar, bu seferde nükleer bomba ile koruma kalkanlarına ateş edecek ama yinede başarılı bir sonuç elde edemeyeceklerdir.

Amerikan başkanını Washington saldırısından kısa bir zaman önce kurtarmışlardır ve başkanı yıllar öncesinden yakaladıkları, saldırı yapan uzaylılara benzeyen uzaylı ırklarını bulundurdukları, özel bir araştırma merkezine götürürler. Bu sırada Steven isminde bir pilot asker, uzaylıların ana gemisinin içinden çıkan uzaylı savaş araçlarından birini yere düşürmüştür ve içinden çıkan uzaylı yaratığı bayıltıp, bu araştırma merkezine götürmeye çalışmaktadır. Bu araştırma merkezinde aynı zamanda uzaylılara ait bir savaş aracı ve ölü olan 3 tanede uzaylı cesedi vardır.

Uzaylıların yapısı hakkında bilgi alan başkan, sonrasında araştırma merkezine Steve'in getirdiği uzaylı varlığın canlanarak doktorları öldürmesine tanık olacaktır.

Bu olay sonrasında uzaylı varlık, başkanın zihni ile iletişime geçecek ve başkan uzaylıların amaçlarını ve nasıl yaratıklar olduğunu bu iletişim sayesinde görecektir. Ardından bu uzaylıyı öldürmek zorunda kalan insanlar, başkanın anlatması sonucunda, uzaylıların çekirge gibi olduklarını ve evrende gezegenleri istila etmek için dolaştıklarını, bir gezegendeki kaynaklar bitince başka bir gezene gittiklerini ve böylece bütün gezegenleri istila etme derdinde olan uzaylılar olduğunu öğrenirler.

Kalkanları yüzünden uzaylılara zarar veremeyen insanlar, ne yapacaklarını bilemedikleri bir sırada David Levinson isminde bir bilim insanının aklına uzaylıların sistemlerine virüs göndererek kalkanlarını kapatmak ve böylece saldırarak onları yok etme fikri gelir. Bunu ise onların araçlarını kullanarak, onların ana gemilerine girerek yapacaklardır ve bu iş için askeri pilot Steve gönüllü olur. Yanına David'i de alarak, araçlarında nükleer bomba ile atmosferin dışına çıkarlar ve sonrasında merkez ana geminin içine girmeyi başarırlar.
İçerideyken virüs sistemini devreye sokan ikili, dünyanın atmosferindeki gemilerin kalkanlarının yok olmasını sağlayacak, bilgi işlem merkezine virüs bulaşan uzaylıların sistemleri bozulacak ve kalkanları kapandıktan sonra ateşe başlayan insanlar, içlerinden bir babanın kendini feda etmesi gibi olaylar sonucunda, gemiyi düşüreceklerdir.

Bu sırada uzayda merkez ana gemide bulunan Steve ve David'de, nükleer bombaları geminin içine atacak ve virüsten sistemleri bozulan uzaylıların ana gemisinden son anda kaçarak, uzayda nükleer bombayı patlatıp, merkez ana gemiyi yok edip, dünyaya geri döneceklerdir. Ve böylece uzaylı istilası sona erecek, filmde son bulacaktır.

90'lı yıllarda çekilmiş uzaylı istilası filmi olmasına rağmen heyecanla izleyebileceğiniz, bolca aksiyon ve savaş sahnelerinin olduğu, ikinci bir bölümü de olan aksiyon ve bilim kurgu filmidir.

Açlık Oyunları Serisi - Açlık Oyunları 1, 2, 3, 4 Film Özetleri - The Hunger Games Series


Açlık Oyunları, The Hunger Games

Oyuncular; Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth
Yönetmen; Gary Ross

Özeti; Film, yoksullar ve zenginler olarak ikiye ayrılmış toplumun, zengin kısımdaki insanların yoksul kesimdeki insanları yavaş yavaş yok etmesini ve kullanmasını, bu sırada düzenlediği yarışmalarla da kendilerine eğlence çıkarmasını konu almaktadır, ve filme ismini veren yarışma Açlık oyunları isimli yarışma bu toplumdaki yoksulların birbirlerini öldürmesi üzerine kurulu olan bir yarışmadır.Açlık Oyunları 2, Ateşi Yakalamak, The Hunger Games, Catching Fire

Oyuncular; Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth
Yönetmen; Francis Lawrence

Özeti; Açlık Oyunları film serisinin birinci bölümüne kaldığı yerden devam eden filmde Katniss ve Peeta, son oyunları kazanmışlardır ve kazananlar olarak artık Capitolde ve mıntıkalarda oldukça ünlü ve tanınan kişiler olmuşlardır. Ancak başkan Snow, Katniss'in Peeta ile olan aşkına inanmadığı ve aynı zamanda mıntıkalarda bir isyanı başlatabileceğini düşündüğü için, evine gelip Katniss'i tehdit edecek ve istediği gibi davranmasını isteyecektir.Açlık Oyunları 3, Alaycı Kuş, Bölüm 1, The Hunger Games 3, Mockingjay

Oyuncular; Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth
Yönetmen;  Francis Lawrence

Özeti; Film, Açlık oyunları serisinin ikinci bölümü olan ''Ateşi Yakalamak'' bölümünde kaldığı yerden devam etmektedir.Açlık Oyunları 4, Alaycı Kuş, Bölüm 2, The Hunger Games 4, Mockingjay Part 2

Oyuncular; Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth
Yönetmen; Francis Lawrence

Özeti; Film, Açlık oyunları serisinin üçüncü bölümü olan ''Alaycı Kuş'' Bölüm 1'de kaldığı yerden devam etmektedir.

Sinema: Synchronicity - Paralel Evrenler Arasında Yaşanan Bir Aşk Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Synchronicity

Oyuncular; Chad McKnight, Brianne Davis, AJ Bowen
Yönetmen; Jacob Gentry
Tür; Gizem, Dram, Bilim Kurgu

Konusu; Film, Jim Beale isminde bir fizik profesörünün zaman yolculuğu yaptığını sanması sonrasında, paralel evrenler arasında bir geçişin söz konusu olduğunu anlaması ile gelişen gizem dolu olayları konu almaktadır.

Özeti; Jim, fizik profesörüdür ve uzay zaman sürekliliği içinde bir solucan deliği açarak sonuçlarının neler olacağını merak etmektedir. Yaptığı hesaplamalara göre böyle bir delik açmasının mümkün olduğunu anlayan Jim, MRD isminde çok güçlü enerji ortaya çıkaran bir maddenin sayesinde bu solucan deliğini açacaktır ancak bu maddeyi ise sadece bir şirket üretmektedir ve bu şirketin sahibi Klaus'a bu yüzden bağlı kalmak zorundadır.

Jim, gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra işlemi başlatacak, solucan deliğinin açılması sırasında bayılacak ve kendisine geldiğinde laboratuvarlarında bir yıldız çiçeği bulacaklardır.

Kamera görüntülerinden bu çiçeğin buraya nasıl geldiğine baktıklarında, insan görünümlü birinin koyarak kaçtığını fark ederler. Bunun üzerine dışarı çıkan ve bu kişiyi arayan Jim, dışarıda Abby isminde bir kadınla karşılaşacak, O'na sorular soracak ve çiçeği koyan kişinin O'nun olduğundan şüphelenip, bu sırada yanlarından ayrılan Klaus, Jim ile Abby'i de alacak ve yemeğe çıkacaklardır. Abby'nin kim olduğunu bilmeyen Jim, yemekte projesini savunması üzerine O'ndan hoşlanacak ve evine gidip birlikte olacaklardır. 

Projesinin başarılı sonuç verdiğini düşünen Jim, Klaus tarafından baskı altına girecek ve MRD maddesini vermemekle tehdit edecektir. Bu sebeple projesine sahiplenmek isteyen Klaus, Jim ile kendi arasındaki ilişkiyi Edison ile Tesla'nın ilişkisine benzeterek, kendisini Edison yerine koyacaktır. Edison'nun üç kağıtçı, Tesla'nın ise gerçek bir dahi olduğunu düşünmektedirler.
Sonrasında Abby'nin evine giden Jim, evin içinde kendilerinde olan yıldız çiçeğinin aynısından görecek, bu sırada arkadaşından bir telefon gelecek ve Abby'e güvenmemesi gerektiğini söyleyecektir.

Abby aslında Klaus'a çalışan bir eskort kadındır ve amacı Jim'den bilgi almak ve Klaus için gereken şekilde çalışmaktır. Sonrasında Abby'nin Klaus'a çalıştığını anlayan Jim, bir solucan deliği denemesi daha yapacak ve bu sefer delikten kendi geçmek isteyecektir. Bu geçişi sonrasında paralel bir evrene giden Jim için olaylar artık içinden çıkılamaz bir hal alacak, daha önce yaşadığı şeylerin aynısını yaşayan kendisini görecektir ve kendisinin bir zaman yolculuğu yaptığını sanacaktır. 

Ancak kendisinden iki tane olan Jim'ler birbirlerine yaklaştıkları zaman zihinlerinde ağrılar olmaya başlamakta ve kriz geçirip bayılmaktadırlar. Sonradan öğrenilecek ki, bir evren aynı varlıktan iki tane kabul etmemekte ve 48 saat içinde içlerinden birini yok etmektedir. Bu işlemi de organizmasını dağıtarak yapmaktadır ve gelen Jim'ler zaman geçtikçe rahatsız olmaya ve yok olmaya başlayacaklardır. Ama Jim'in aslında tek derdi Abby'e olan aşkıdır ve solucan deliğinden bu yüzden geçmiştir.

Abby ile yaşananları değiştirmek ve O'nu, Klaus'un elinden kurtarmak için geçmiştir solucan deliğinden.

Ancak bunu başaramayan Jim, bu durumu arkadaşlarına açıklayacak, arkadaşları iki Jim'i de idare etmeye çalışacak, hatta sonrasında Abby'de bu durumu öğrenecek ve kaldıramayıp aralarındaki ilişkiyi bitirecektir. Ancak tüm bu olanlardan sadece bir Jim'in haberi olmaktadır ve bu bir Jim, diğer Jim'in hayatını da istediği şekilde yönlendirmeye çalışmaktadır.

Olayların bu şekilde düzelmeyeceğini anlayan ilk Jim, bulunduğu paralel evrenden yine bir solucan deliğine geçmek ve zamanda geriye giderek olayları değiştirmek isteyecek ama hala bilmediği zaman yolculuğu yapmadığı, sadece paralel evrenlerde sürekli dolaştığıdır. Bu sefer ki gittiği evrende yine kendileri ile karşılaşacak, artık bedeni bütün fonksiyonlarını yitirmeye de başladığından her şeyden vazgeçerek bir otel odasında ölümü bekleyecektir. Ancak geldiği otel odasında kendisinin ölüsünü gören Jim, bu sahneden sonra aslında paralel evrenlerde olduğunu anlayacak, zaman yolculuğu yapmadığının farkına varıp, hiç bir şey yapmadan başka bir otele gidip ölümü bekleyecektir. İlk Jim ölecek ve sonrasında diğer Jim ile Abby'nin buluşma görüntüsünden sonra filmde son bulacaktır.

Az oyuncu kadrosu ve çok iyi bir senaryosu ile başarılı bir film ortaya çıkmıştır. Sürükleyici, aynı zamanda merak uyandırıcı ve sürekli neler olduğunu anlamaya çalışmak ile geçen seyir zamanından keyif alacaksınız. Kendine ait bir tarzı olan, yer yer gerilim sahnelerinin de olduğu, gizem, dram ve içinde aşkında bulunduğu bir bilim kurgu filmidir.