Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

22 Şubat 2020 Cumartesi

♫ Rock Müzik, Nomads,The Mini Vandals, Rock Music, Rock Şarkılar, Rock S...

Sinema: Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması - Orglar ve İnsanlar Arasındaki Savaşın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması

Oyuncular; Travis Fimmel, Toby Kebbell, Paula Patton
Yönetmen; Duncan Jones
Tür; Savaş, Aksiyon, Fantastik, Macera

Konusu; Film, Orgların yaşadığı alemin yok olması üzerine insanların Dünya'sına gelen Orglar ile insanlar arasındaki yaşanan savaşları konu almaktadır.

Özeti; Orglar, kendi yaşadıkları alemi tüketmişlerdir ve liderleri olan Gul'Dan'ın yaptığı Fel isimli öldürücü büyü sayesinde yaşam çürümüştür. Bu büyü, etkisi altına aldığı her şeyin yaşam enerjisini tüketmektedir ve Gul'Dan, sürekli bu büyüyü kullanmaktadır. Orgların yaşam alanı yok olunca Gul'Dan'ın önderliğinde Dünya'dan bir kapı açan orglar, Fel büyüsü sayesinde bu kapıdan geçerek Dünya'da ki Azeroth krallığının eteklerine kadar gelirler. Fel büyüsü için yaşam enerjisi gereklidir ve Dünya'ya gelen orglar, krallığın çevre köylerindeki insanları kaçırarak onların enerjisini kullanmaya başlayacaklardır. Aynı zamanda bu büyü ormanı, bitkileri ve hayvanları da çürüterek yok etmektedir.


Azeroth krallığında ise muhafız Medivh isimli bir büyücü krallığı bütün kötülüklerden korumak için yıllardır çalışmaktadır ve insanlarının kaybolduğunu anlayan ve araştırma yaptıkları sırada orgların fel büyüsü ile karşılaşan kral Llane Wrynn, bu konu ile ilgilenmesi için muhafızdan yardım isteyecektir ve öncesinde kendilerine yine büyücü olan Khadgar'da katılacaktır. 

Khadgar, muhafıza göre tecrübesiz olsa da kendisine ait özel yetenekleri olan bir büyücüdür. Fel büyüsünün tehlikesini bilen Medivh ve krallığın askerleri, ormanda inceleme yaptıkları sırada kendilerine dev orglar saldıracak ve bir çoğunu mağlup ettikten sonra orgların arasında
lanetli olarak anılan ve tutsak alınmış insan ve org karışımı bir varlık olan Garona'yı tutsak alıp krallığa getireceklerdir.

Garona, burada insanlara bir çok şeyi anlatacak ve insanlarla birlik olacaktır. İnsanlara orgların planlarından bahsedecek ve orgların bütün ordularını getirmek için inşa ettikleri boyutlar arası kapının olduğu yeri gösterdiği sırada, org klan lideri Durotan ile karşılaşacaklar ve Durotan, onlara Gul'Dan'ı öldürmek için insanlarla birlik olarak çalışmak istediğini söyleyecektir. Gul'Dan'ın fel büyüsü Dünya'yı çürütmektedir ve Drotan, zaten bu büyü yüzünden kendi Dünya'larının yok olmasını izlemiştir ve Dünya'nın da bu büyü ile yok olmasına izin vermemek için Gul'Dan'ı öldürmek istemektedir. 


Aynı zamanda bir eşi ve yeni doğmuş oğlu olan Drotan, kendi klanı ile insanların kralı olan Llane ve adamları ile görüşmeye gittiği sırada Gul'Dan'ın adamlarına yakalanacaklar ve aksiyon dolu bir mücadele sonrasında insanları muhafız Medivh, şimşek ile oluşturduğu bir koruma kalkanı sayesinde kurtaracaktır. 

Ancak bazı kişiler kalkanın arkasında kalarak hayatını kaybedeceklerdir. Bu olay üzerine klan lideri Drothan'ın kendisine ihanet ettiğini öğrenen Gul'Dan ve askerleri, org topluluğunun içindeki Drothan'ın bütün klan üyelerini öldürmek isteyecekler ancak Drothan'ın eşi, bebeği ile birlikte ormana kaçacaktır. Ormanda kendisini kovalayan bir org yüzünden bebeğini beşiği ile birlikte akan nehre bırakan anne org, peşindeki org ile girdiği mücadele sonunda ölecektir.

Bu olay sonrasında Gul'Dan, kendisine ihanet eden Drothan'ı herkesin gözü önünde bir düelloya girişerek öldürmeye çalışacak ancak hile yapıp fel büyüsü ile Drothan'ı öldürecektir. Tam bu sırada inşa ettikleri boyut kapısı açılmaya başlamıştır ve bu kapının açılış nedenininde aslında insanların büyücüsü olan muhafız Medivh olduğu anlaşılacaktır. Medivh, bu mücadele sırasında fel büyüsünün etkisinde kalmıştır ve ona karşı koyamadığı için artık orglarla birlikte çalışan bir büyücü olmuştur. İnsanların krallığının içinde orglara hizmet eden Medivh'in bu sahtekarlığını diğer büyücü Khadgar fark edecek ve Lothar ile birlikte buna engel olmak için mücadele edeceklerdir. 

Lothar ise kralın sadık bir askeridir ve aynı zamanda Garona ile aralarında duygusal yakınlaşmalar olmaya başlamıştır. 

Hem Gul'Dan hemde muhafız Medivh'ın etkisi ile açılmaya başlayan boyut kapısı, Khadgar'ın Eloday isimli bir büyücü ile görüşmesi sonrasında kapanmaya başlayacaktır. 

Medivh'i oyuna getirmeyi başaran Khadgar'da aslında fel büyüsünün etkisi altına girmiştir ancak sağlam iradesi sayesinde büyü O'nda etkisini göstermemiş ve bu sayede etraftaki bütün fel büyüsünü yok edebilmiştir. Bu yok oluş sonrasında kapı kapanacak ve Medivh, kendi yaptığı kilden dev heykelin altında kalacak ve son olarak, insanlarla savaş içinde olan orgların bulunduğu yerde insanlara yardım için bir kapı açacak ve hayatını kaybedecektir. Orglarla savaşmaya devam eden ve bütün insanları kurtarmanın derdinde olan kral Llane, Medivh ölünce kapanan kapı sonrasında kendisi ile savaşan Garona'nın da öleceğini anlayacak ve kendisini Garona'nın öldürmesini isteyecek, bu sayede orglar Garona'yı kendi aralarına alacaklar ve onurlandıracaklardır. 

Tüm bu olaylar üzerine geride kalan orglar, bulundukları bölgede Gul'Dan yönetiminde yaşamaya devam ederken insanların yeni kralı Anduin Lothar olacaktır. Son olarak Drothan'ın bebeği de akan nehirde insanlar tarafından bulunacak ve böylelikle film son bulacaktır.

Orgların, cücelerin ve birbirinden farklı bir çok fantastik karakterlerin olduğu, World of Warcraft oyununun filmi olarak senaryolaştırılmış, savaş, aksiyon ve fantastik macera filmidir.

Sinema: Yaşam Şifresi - Source Code - Ölüm ile Yaşam Arasında Kalmış Bir İnsanın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Yaşam Şifresi - Source Code

Oyuncular; Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga
Yönetmen; Duncan Jones
Tür; Gizem, Gerilim, Aksiyon, Bilim Kurgu

Konusu; Film, milyonlarca insanın ölümüne neden olan bir suikastçının bulunması için kısa bir süre önce bir savaşta hayatını kaybeden ancak beyin ölümü tam olarak gerçekleşmediği için ölüm ile yaşam arasında kalan yüzbaşı Colter Stevens'ın bir simülasyon ortamında suikastçıyı bulmaya çalışması ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Chicago yakınlarında patlayan trende milyonlarca insan ölmüştür ve bu patlamaya neden olan bombacının kim olduğunu bulmak ve yeni suikastların önüne geçmek için ölüm ile yaşam arasında kalmış olan bir yüzbaşının beyin ölümü gerçekleşmediği için üzerinde deneyler yaparak O'nu bir teste tabi tutmuşlardır.


Yüzbaşı Colter'ın bir simülasyon ortamında trendeki patlama olmadan sekiz dakika öncesinde, kendini trenin içinde başka bir kimlikte bulması ile başlayan film, sonrasında yüzbaşı Colter'ın kendisine neler olduğunu anlamaya çalışması ile devam etmektedir.

Colter, 2 ay önce bir savaş sırasında hayatını kaybetmiştir ancak beyin ölümü tam olarak gerçekleşmediği için ölümden sonrada hala işlevini belirli bir süre koruyan beyine kaynak kod isimli bir program ile bağlanmışlardır ve bu program sayesinde patlamanın olduğu gün, trenin içinde olan ( Colter ) Sean isimli bir adamın yerine geçecektir. Bu oluşum yüzbaşının zihninde oluşan bir simülasyondur ve gerçek hayatı hiç bir şekilde etkilememektedir. 

Gözlerini Christina isimli bir kadının karşısında ve trenin içinde açan Sean, 8 dakika sonra trende patlama olunca kapsül olarak adlandırdığı bir alana gelerek burada gerçek dünyadan kendisi ile iletişim içinde olan kaynak kod isimli programı yapan askeri birimlerle konuşmaya başlayacaktır. Onların görüntüsünü kapsül olarak adlandırdığı ama aslında zihninin kendisine ait bir tanımı olan bu alanda görmektedir ve Goodwin isimli kadın bir yüzbaşı O'na gereken talimatları vererek trendeki bombacıyı bulmasını sağlamaya çalışmaktadır.
Ölüm ile yaşam arasında kalmış olan Colter, yeniden ve yeniden tren patlaması için oluşturulmuş simülasyon ortamına giderek bombacıyı aramaya başlayacak ve her başarısız oluşunda yeniden kapsüle dönerek Goodwin'e bilgi verecektir.

Aynı zamanda Colter, gerçek dünyada kapalı bir alan içinde bedeninin yarısı olmadan bu iş için oluşturulmuş mekanizmalarla beyninin yaşayan tarafı desteklenerek hayatta tutulmaktadır. Bu olay yüzünden tam olarak ölememektedir ve askeri birimler bu durumu milyonlarca insanın hayatını kurtarması için verilen fedakarlık olarak nitelendirmektedirler. 

Ancak defalarca trene giden ve orada çeşit çeşit yöntemlerle insanları inceleyen, onları arayan, kavga eden Colter, sonunda bombanın trenin tuvaletindeki havalandırma alanında olduğunu bulacak ve diğer gidip gelmelerinde de bombacının Derek Frost isimli bir adam olduğunu ve bu adamın istasyonun yanında bir beyaz dolmuşta sonraki suikastları için hazırladığı radyoaktif bombalarının olduğunu öğrenecektir. Ve geldikten sonra suikastçının kimliği ile ilgili bilgiyi verince gerçek dünyada Derek Frost'u yakalayacaklar ve yeni bir suikastın önüne geçmiş olacaklardır. Bu başarıyı sağlayan şeyin kaynak kod uygulaması olduğunu düşünen askeri yetkili Dr. Rutledge, Colter'ı uzun bir süre daha bu şekilde ölüm ve yaşam arasında bekletmeyi ve hafızasını silerek yeni olaylar için vazifelendirmeyi düşünse de, bu durumu ahlaki bulmayan Goodwin, Colter ile anlaşarak O'nu yeniden trene gönderecek ve sekiz dakika sonrasında gizlice fişini çekecektir.Ancak Colter, bu sırada paralel bir gerçeklik olduğunu düşündüğü bu simülasyon alanında kalacak ve fişi çekilmiş olmasına rağmen bu alanda kalıp, trendeki suikastçıyı yakalayacaktır.

Sonrasında O'nu bulunduğu ortamdaki polislere ihbar edecek, bu yüzden trende patlama olmayacak ve bu sırada bulunduğu alandaki Goodwin'e de konu ile ilgili açıklayıcı bir mesaj yazarak, aslında 8 dakikalık bir simülasyon ortamını icat etmekten daha çok, farklı bir gerçekliği olan yaşam alanını bulduklarını söyleyecek ve Christina ile Corel'in bu yeni ortamdaki yaşamlarına başlamaları ile film son bulacaktır.

Ölüm ile yaşam arasında kalmış bir insanın simülasyon ortamlarında verdiği mücadeleye tanık olacağınız, konusu itibarı ile oldukça sürükleyici olan gerilim, gizem, aksiyon ve bilim kurgu filmidir.

♫ Elektronik, Club Müzik, The Last Day, Silent Partner, Electronic Music...

Sinema: Günah Şehri 2: Uğruna Öldürülecek Kadın - Sin City 2: A Dame to Kill For - Suçun ve Aksiyonun Hiç Bitmediği Günah Şehrinde Macera Devam Ediyor... / Konusu, Özeti, Afişler

Günah Şehri 2: Uğruna Öldürülecek Kadın - Sin City 2: A Dame to Kill For 

Oyuncular; Eva Green, Josh Brolin, Jessica Alba
Yönetmen; Frank Miller, Robert Rodriguez
Tür; Suç, Polisiye, Aksiyon, Gerilim

Konusu; Serinin ikincisi olan filmde yine Günah Şehri'nin karanlık ve suç dolu sokaklarında dört karakterin suç, aksiyon ve gerilim dolu hikayesi konu alınmaktadır.

Özeti; Film, ilk bölümdeki Marv'in kısa süre hafıza kaybı yaşadığı anlar ile başlamaktadır. Madur birine yardım etmek için sokak çeteleri ile kavga eden ve onları öldüren Marv, ardından yine her zaman takıldığı Nancy'in çalıştığı bara gidecektir. Sonrasında ikinci karakter olan Johnny, Günah Şehri'ne girecek ve yine Nancy'in çalıştığı bara giderek burada kumar makinelerinden oldukça fazla paralar kazanacak ve daha büyük paralar kazanmak için hem barın sahibi olan hemde senatör olan, aynı zamanda Johnny'in babası olan Roark ile poker oynamaya başlayacaktır. 

Kumar konusunda oldukça yetenekli olan Johnny, burada Sally isimli bir kız ile tanışacak ve oturduğu kumar masasında senatörü yenerek O'nun öfkesine maruz kalacaktır.

Kazandığı paralarla bardan çıkan Johnny, Sally ile bütün paraları gece hayatında harcayacaklar ve sonrasında kendilerini takip edenleri fark edince Sally'den ayrılacak, kendisini bir otel odasında beklemesini söyleyip takip eden senatörün arabasına binecektir. Senatör, poker masasında kendisini yendiği için Johnny'den intikam almak istemektedir ve bu yüzden parmaklarını kırarak, bacağına ateş edip arabadan atacaktır. Aynı zamanda Johnny, senatörün oğludur ancak O'nu çocuğu olarak kabul etmemektedir. 

Bu olay üzerine kendine gelen Johnny, Sin City'de ki uyuşturucu müptelası bir doktora gidecek ve kendini tedavi ettirdikten sonra otelde buluşacağı kızın yanına gidince, senatörün O'nu öldürdüğünü görecek ve yanlarından kaçacaktır. Ardından bir garson kızdan bir dolar alarak kumar makinesinde oyun oynayacak ve kazandıkları ile yeniden senatörün poker masasına oturacak ve yine oyunu kazanacaktır. Ancak bu kazanmanın ardından senatör, Johnny'i alnından vurarak öldürecektir.

Sonraki karakter Dwight McCarthy, eski aksiyon ve cinayet dolu günlerini geride bırakmış ve şimdilerde eşini aldatan bir işi adamı için gizli resimler çekmektedir ve resmini çektiği iş adamı, birlikte olduğu kadını öldürmek üzere iken buna dayanamayan Dwight, kadını ölümden kurtaracak ve iş adamının çektiği resimlerini eşine verip parasını alacaktır. 

Problemli olaylar yaşamaya veda etmiş olan Dwight'ın hayatı, eski sevgilisi Ava'nın kendisini telefon ile araması ve buluşmak istemesi ile yeniden karışacaktır. Nancy'in çalıştığı barda buluşan Dwight ve Ava, burada eski
günleri konuşacaklar, Ava, Dwight'ten özür dileyerek kendisini affetmesini söyleyecek ve bu sırada Ava'nın yakın koruması olan Manute, yanlarına gelecek ve Ava'yı götürecektir. Giderken Dwight'tan yardım isteyen bakışlarını unutamayan Dwight, sonrasında Ava'nın yaşadığı eve gidecek ve burada Ava'nın sorunlarını öğrenmek isterken korumalarından dayak yiyerek sokağa atılacaktır. 

Bu olay üzerine Dwight'ın evine giden Ava, O'na kendisine yardım etmesini ve kocasını öldürmesini isteyecektir. Bu şekilde yeniden birlikte olabileceklerine inanan Dwight, bir gece Marv ile birlikte evlerine baskın düzenleyecekler ve Ava'nın aslında suçsuz olan eşi Damien'i öldürecektir. Ava, bu ölümü Damien'in mirasına konmak için istemiştir ve Dwight, kullanılmıştır. 

Sonrasında Ava, Dwight'ı da öldürmek isteyecek ancak Marv, yaralı olan Dwight'ı alıp
kadınların hüküm sürdüğü mahalleye giderek burada Dwight'ın eski sevgili Gail'e ulaşacak ve Dwight, tedavi olarak sonrasında kadın çetelerle birlikte Ava'nın evine bir baskın düzenleyerek, cadı ve büyülü etkileri olarak anılan Ava'yı öldürecektir.

Sonuncu karakter ise serinin birinci bölümündeki John Hartigan'ın hayaletlerini gören ve hala O'na olan aşkı bitmemiş olan Nancy'dir.

Nancy, John'un ölümünden senatör Roark'ı sorumlu tutmaktadır ve O'nu öldürebilmek için silah kurslarına gitmeye başlamıştır. Gün geçtikçe Roark'a kinlenen Nancy, John'un hayali ile yaşamakta, hayaleti ile konuşmaktadır. Roark'ın barında striptiz yapan Nancy, O'nu öldürmeye karar verdiği gün kendisini bir kardeş gibi seven Marv'ın yardımını alacak ve birlikte Roark'ın yaşadığı eve baskın düzenleyeceklerdir. Bu baskın sırasında Marv, güçlü yapısı sayesinde evin içindeki ve çevresindeki bir çok korumayı öldürecek ve Nancy'de Roark'ın odasına giderek O'nu öldürmeye çalıştığı sırada yanlışlıkla aynadan yansıyan görüntüsünü gerçek sanıp ateş edecek ve Roark, bu fırsattan istifade Nancy'e ateş edecek ve yaralanan Nancy, yere yığılacaktır. 

Roark'da oğlunun ölümünden Nancy'i sorumlu tutmaktadır ve oğlunun istediği gibi Nancy'e çığlıklar attırarak öldürmek istediği sırada kendisinin kullandığı aynadan John Hartigan'ın hayaletini görünce şaşkına dönecek ve bu şaşkınlıktan faydalanan Nancy, silahı alarak Roark'ı öldürmeyi başaracaktır. Bu olay sonrasında ise film son bulacaktır.

Tam bir günah ve suç şehri olan Günah Şehri'nde birbirinden ayrı 4 karakterin birbirleri ile ilişkili olan hikayelerinin konu edildiği,  çizgi roman tadındaki görüntüleri ve şiirsel anlatım tarzı ile aksiyonun hiç durmadığı, serinin ikincisi olan suç, polisiye, aksiyon ve gerilim filmidir.