Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

13 Temmuz 2019 Cumartesi

Sinema: Kasımda Aşk Başkadır - Sweet Nowember - Nelson'ın Hayatını Değiştiren Bir Aylık Aşk Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Kasımda Aşk Başkadır, Sweet Nowember

Oyuncular; Keanu Reeves, Charlize Theron, Jason Isaacs
Yönetmen; Pat O'Connor
Tür; Romantik, Dram

Konusu; Filmde kendisini sorunlu insanların hayatlarını yoluna sokmaya adamış bir kadın vardır, Sara. Sara, bu insanlarla geçirdiği bir ay sonunda O insanları terk eder ve bu bir ay sonunda bu insanların hayata bakış açısı değişir ve sırada Kasım ayı vardır. Kasım ayı içinde Nelson denk gelmiştir.

Özeti; Nelson, işinde başarılı, iş kolik olan reklamcı bir iş adamıdır ve işinden başka bir şey düşünmez. Sara ile bir trafik sınavında karşılaşırlar ve Nelson yüzünden sınavı iptal olan Sara, bu olayın öcünü Nelson'dan çıkaracaktır. Dışarıda arabasının üzerinde bekleyerek O'nunla zorla randevulaşacak, sonrasında evine gidecek ve aralarında bir ilişki başlamış olacaktır.


Nelson'ı tanıdıktan sonra O'na yardım edebileceğini söyleyen Sara, kendisinin yardıma ihtiyacı olmadığını düşünen Nelson'ı sonunda ikna eder ve Kasım ayını tamamen kendisi ile geçirmesini kabul ettirir.

Ancak bu sırada önceki hayatından kalan her şeyi bırakacaktır ve geride kalan hiç bir şeyle ilgilenmeyecektir.


Öncelerinde buna karşı olan Nelson, sonunda Sara'nın bu teklifini kabul eder ve O'nun evine  taşınır. Sara'nın evinde her şeyden vazgeçmiş şekilde çok duygusal bir ay geçiren Nelson, artık Sara'ya aşık olmuştur ve O'ndan ayrılmak istemeyecektir. Ancak ne var ki Sara kanser hastasıdır ve öleceği günü beklemektedir. İnsanları bir ay olarak kabul etmesinin sebebi aynı zamanda bu hastalığıdır. Nelson, her şeyden vazgeçer, hastalığını bile bile Sara ile birlikte olmaya çalışır ve sonrasında Sara'nın O'nu terk etmesi ile film son bulur. 

İnsanlar için hayatta nelerin önemli olduğunu sorgulatan ve duygu yüklü sahneleri olan, sonu mutlu bitmeyen dram ve romantik bir aşk filmidir.

Sinema: Forrest Gump - Tom Hanks - Hayatı Saf ve Temiz Duygularla Algılayan IQ'su Düşük Forest'in Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Forrest Gump

Oyuncular; Tom Hanks, Gary Sinise, Robin Wright
Yönetmen; Robert Zemeckis
Tür; Dram, Komedi

Konusu; Film, Forrest isimli IQ'su düşük ama bu sebeple hayatı saf ve temiz duygularla algılayan bir insanın çocukluktan olgunluğa uzanan yaşamında başına gelen olayları konu almaktadır. 

Özeti; Forest, bu yaşamı sırasında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle de tanışır. Forrest, çocukluğundan bu yana başına gelen bütün olayları aşık olduğu kadın olan Jenny'e gitmek üzere olduğu bir otobüs durağı bankında yanına gelen insanlara bıkmadan anlatacaktır. Forrest, çocukluğunda ancak bacakları metallerle kaplı bir şekilde olduğu zaman onlardan destek alarak yürüyebilmektedir ve mahalledeki Forrest'i kovalayan çocuklar sebebiyle onlardan kaçmak için bu metallerden kurtulacak ve artık yürümeye başlayacaktır. Bu sırada tek ve en sevdiği arkadaşı Jenny'dir. Jenny ise babası tarafından tacize uğrayan küçük bir kızdır.

Zamanla ikisi de büyür fakat Forrest, hep aynı saflık ve temiz duygularla yaşayan biri olarak kalacaktır. Bu O'nun IQ'su düşük olduğu anlamına gelse de yaşananların tanımı böyledir. İçinde hiç bir şekilde kötülük barındırmayan bir insandır Forrest.

Ve Forrest kendisini kovalayan çocuklar yüzünden koşma konusunda uzman olmuştur ve sürekli koşan biri olarak tanınmıştır. Bu sayede O'nu futbol takımına alırlar ve futbol takımında çok başarılı olur. Sonrasında askere gidecektir ve Vietnam savaşına katılacaktır, orada da başarılar elde edecektir, bir çok kez madalyalar alacaktır. 

Sonrasında askeriyede pinpon yarışmalarına katılır ve yine dereceler elde eder. Forrest, artık ünlü olmaya başlar ama bu O'nun hiç umurunda bile değildir, hayatı başka şekilde algılamaktadır ve tek düşündüğü şey sevdiği kız Jenny'dir. Sonrasında askeri dönemi bitince, askerdeki ölen bir arkadaşına verdiği sözden dolayı karides teknesi kaptanı olmaya karar verir ve bir karides teknesi alır. Artık denizlerde karides avlama başlar ve askerdeki teğmen arkadaşı Dan'de O'na katılır. Beraber karides işinde büyürler ve ardından annesinin hastalanması üzerine Forrest, tekneden ayrılır ve annesinin evine döner. Bu sırada annesi vefat etmiş, karides teknesi işi yapan teğmen Dan ise işi büyütmüş, Apple bilgisayar şirketi ile ortak olmuş, çok para kazanıp kendi payını Forrest'e göndermiştir.
Forrest, artık zengin olmuştur ve herkese yardım etmeye başlar. Bu olaylar sırasında Jenny ile bir çok kez karşılaşmış ve her defasında Jenny, O'nu terk etmiştir ama Forrest'in hep aklındadır. 

Ve bir gün Forest annesinin evinde iken, çok uyuşturucu kullanmış ve hayattan yorulmuş Jenny gelir ve birlikte yaşamaya başlarlar. Bu sırada Jenny, Forrest'den hamile kalır ve O'nu bu şekilde terk eder. Bu terk ediliş üzerine ne yapacağını bilemeyen Forrest, sonunun nereye varacağını bilmeden koşmaya başlar ve bu koşu sırasında yine ünlü olacaktır ve bu sonu gelmeyen koşu 3 yıl sürecektir. 

Peşine insanlar takılacaktır, Forrest'ı bir rehber olarak göreceklerdir ama aniden koşuyu bırakan Forrest, tekrar evine geri dönecektir. Ve bu sırada Jenny, O'na mektup yazmıştır ve Forrest'in filmi anlatmaya başladığı bank, bu mektubu aldığında Jenney'in yanına gitmek için beklediği bank olur ve film buradan sonra anlatımlarla devam etmez, olayları bire bir yaşayacaktır. Buradan Jenny'nin yanına gider, Jenny'in hasta olduğunu ve kendisinin Forrest isminde bir çocuğu olduğunu öğrenir.
Ardından Jenny ile evlenerek çocuğunu da alıp kendi evine gelir ve Jenny, burada ölür. Sonrasında çocuğuna kendi bakacaktır ve kendisi gibi çocukken bindiği otobüse bu seferde kendi çocuğunu bindirirken filmde son bulur.

Oldukça duygu yüklü sahnelerin olduğu filmde Forrest'in hayata bakış açısı, en ufak bir art niyet bile beslemeden yaşama adapte olmaya çalışması, saf halleri görülmeye değer insan manzaralarıdır. Kendi anlatımlarıyla masal gibi seyreden film dramatik komedi filmidir.

Sinema: Deney - Splice - İnsan ve Hayvan DNA'sı Karışınca... / Konusu, Özeti, Afişler

Deney, Splice

Oyuncular; Sarah Polley, Adrien Brody, Delphine Chanéac
Yönetmen; Vincenzo Natali
Tür; Fantastik, Bilim Kurgu

Konusu; Film, iki bilim insanının DNA'lar üzerinde oynayarak yeni bir canlı türü ortaya çıkardıktan sonra bu canlı türü ile aralarında geçen olayları konu almaktadır.

ÖzetiElsa ve Clive, kendi konularında uzman ve başarılı bilim insanlarıdır ve ikisi aynı zamanda sevgilidirler. Hayvan DNA'larını karıştırarak farklı yeni bir tür elde etmişlerdir ve bu türün insanlığa yararları olacağını düşünmekteydiler. Ancak araştırmayı daha da ileri seviyeye götürüp bu yarattıkları yeni canlı türüne insan DNA'sını eklemek isterler ve ortaya çıkacak sonucu merak ederler. Amaçları sonucu görmek, bilgileri edinmek ve sonrasında yok etmektir ancak böyle olmayacaktır. Ortaya çıkan yeni canlı türü, kuyruğu olan ve ucunda zehirli iğnesi bulunan, uzun ayakları olan, hayvanımsı, insana benzeyen bir yaratıktır.


Aynı zamanda bu yaratık çok hızlı büyümektedir ve çabuk yaşlanıp öleceğini düşündükleri için yaratığın yaşamasına karar verirler. Ve yaşadığı bu zamanlarda incelemeyi doğru bulup, bu yaratığa Dren ismini verirler.

Dren, zamanla büyür ve ilk başta elleri yoktur sonrasında elleri de ortaya çıkmaya başlar. Git gide insana daha çok benzeyecek ve zekası da gelişecektir. Aynı zamanda Dren bir kızdır. Ve zamanla büyüdüğü ve tehlike arz ettiği için O'nu laboratuvardan ayırmaları gerekecektir.

O'na daha güvenli bir yer olarak bir çiftlik evini bulurlar ve gelişimine burada devam etmesini sağlarlar. Ancak Dren iyice büyümüş ve kendi varlıksal istekleri olmaya başlamıştır, çevreyi tanımak istemektedir, ancak buna izin vermeyeceklerdir. Bütün bu olan olaylar ve Dren üzerindeki baskılar, Dren'i saldırgan bir hale getirir ve Dren, çevresine zarar vermeye başlar. Bunun gibi olaylar sonucunda Elsa, Dren'nin kuyruğundaki iğneyi kesecek ve sonrasında bir gün Elsa çiftlikte yokken Dren ile Clive cinsel birliktelik yaşayacaklardır. Bu olaydan sonra ise Dren'nin öldüğünü sanacaklar ve O'nu toprağa gömeceklerdir. Ancak Dren ölmemiştir, cinsiyet değiştirmiş bir şekilde ve daha da gelişmiş olarak topraktan çıkacak, bu sırada orada bulunan iki kişiyi de öldürecektir.
Dren, sonrasında Clive'i de öldürecek, Elsa'ya tecavüz edip O'nu hamile bırakacak ve kendisi de ölecektir. Aylar sonra Elsa'nın hamile olduğunun görülmesi ile filmde sona erecektir.

Senaryosu bakımında çok dikkat çekici, heyecanla izleyebileceğiniz, Dren'nin bebeklikten başlayan bütün gelişim evrelerini izlemekten zevk alacağınız, yer yer dram, gerilim ve aksiyon sahnelerinin olduğu fantastik bilim kurgu filmidir.

12 Temmuz 2019 Cuma

Sinema: Glass - Farklı Özellikleri Olan Üç Süper Kahramanın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Glass

Oyuncular; James McAvoy, Bruce Willis, Anya Taylor-Joy, Samuel L. Jackson
Yönetmen; M. Night Shyamalan
Tür; Fantastik, Psikoloji, Gerilim

Konusu; 3 seriden oluşan filmlerin ilki Ölümsüz ( Unbreakable ), ikincisi Parçalanmış ( Split ) ve Glass filmi de bu serinin devamı olan üçüncü filmi olmaktadır. Diğer iki filmde süper kahraman olduklarını izlediğimiz karakterler bu filmde gizli bir cemiyet tarafından yakalanıp hastaneye alınırlar. 

ÖzetiSüper kahramanların bu özelliklerinin olmadığını ispatlamaya çalışan ve insanlığın bu konuda aydınlanmasına engel olmak isteyen gizli bir cemiyet vardır ve bu cemiyet bu üçlünün peşindedir. Zekası ve bilişim teknolojileri ile ilgili üstün yeteneği olan ve aynı zamanda kemikleri en ufak bir darbede kırılma özelliği gösteren, bedeni son derece hassas olan ama çok güçlü bir zekaya sahip olan Elijah.
Varlığı bir çok kişiliğe parçalanmış, kişilik bölünmesi yaşayan ve kişiliklerinden bir tanesinin çok güçlü insani özellikleri olan, dik duvarlara tırmanabilen, çelikleri eğebilen insanüstü özellikleri bulunan Kevin.

Ve sadece suya karşı fobisi bulunan ama çok güçlü bir yapısı ve insanlarla ilgili öngörü özellikleri olan, yani insanlarla temas edince olayları zihninde görebilme özelliğine sahip ve her koşulda hayatta kalması sayesinde ölümsüz olarak adlandırılan David, bu gizli örgüt tarafından yakalanarak bir tedavi merkezine alı konurlar.

Bu gizli cemiyetin amacı bu insanlara kendilerinin aslında beyinlerinden kaynaklanan bir rahatsızlıklarının olduğunu ispatlayıp süper kahraman olduklarını sanmalarından vazgeçirmektir. Çünkü insanlığın bu konuda kendi potansiyellerini öğrenip bir aydınlanma yaşayıp düzenin alt üst olmasından korkmaktadırlar ve sebebi ise insanlığı bu cemiyetin yönetiyor olmasıdır. Ama insanlar kendi potansiyellerini anlarsa cemiyetin işi zorlaşacaktır. Bu yüzden bu üç insan üstü özellikleri olan kişileri zapt etmek istemektedirler. Aynı hastanede ayrı odalarda son derece güvenli bir ortama yerleştirilen bu kişilere çeşitli testler ve bakımlar yaparak onları ikna etmeye çalışırlar, ancak içlerinden en zeki olanı Elijah bu oyunu bozacaktır.Elijah, üstün zekası ve bilişim teknolojileri konusundaki üstün yeteneği sayesinde bu kapalı alandan kaçmayı başarır ve Kevin'ı da kendisine ortak eder, aynı zamanda David'in de çıkmasını sağlar.

Elijah'ın amacı bütün insanlığa süper kahraman olan insanların olduğunu anlatmak ve bu sayede kendi potansiyellerini görmelerini sağlamaktır. Ancak tam olarak bu gizli cemiyette bunun olmasını istememektedir.

Bunun için Elijah, her yeri kameralarla gözlenen bu hastanenin önündeki bahçede David ve Kevin'ın kavga etmesini ve bu kavganın bütün ayrıntılarının kameralara çekilmesini sağlar. Bu kavga görüntüleri insanüstü görüntülerdir ve sonrasında hepsi ölecek ama kamera görüntüleri insanlığa ulaşacaktır. İnsanlığın bu görüntüleri izlemesi ile de film son bulur.

Senaryosu bakımından farklı ve dikkat çekici özellikleri olan, serinin diğer filmlerini de izleyince daha iyi anlayabileceğiniz, insanların kendi potansiyellerini anlamalarının engellenmesi gibi günümüz dünyasında da yaşanan bir çok konu ile ilgili metaforların bulunduğu fantastik psikolojik gerilim filmidir.