Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

14 Eylül 2019 Cumartesi

Sinema: Son Durak 2 - Final Destination 2 - Zincirleme Trafik Kazasından Kurtulanların Ölüm İle Verdikleri Mücadele... / Konusu, Özeti, Afişler

Son Durak 2 - Final Destination 2

Oyuncular; Ali Larter, A.J. Cook, Michael Landes
Yönetmen; David R. Ellis
Tür; Aksiyon, Gizem, Gerilim, Korku

Konusu; Ölüm, şimdi de bir zincirleme trafik kazasından kurtulanların peşindedir ve film, bu kazadan kurtulanların arasından son iki kişi kalana kadar hepsinin teker teker ölmesi ile sonuçlanan olayları konu almaktadır.

Özeti; Kimberly, arkadaşları ile birlikte bir hafta sonu eğlencesine gitmek için araba ile yola çıkmışlardır ve yolda kısa bir süre kendinden geçerek, ileride olacak olan zincirleme trafik kazasını görmüştür, tıpkı 180 sefer sayılı uçakta olduğu gibi. Kendine geldiğinde gördüğü şeylerin aynısını yaşamaya başlayan Kimberly, biraz sonra büyük bir kaza olacağını anlayacak ve arabası ile yolu kapatarak insanların geçmesini engelleyecektir.

Bunun üzerine arkasında duran arabadaki insanlar inecek, bir polis gelecek ve onlara bir kaza olacağını söylediği sırada, hemen ileride büyük bir zincirleme kazası olacaktır ve Kimberly, arabası ile yolu kapatmasaydı, kendisi de içinde dahil olmak üzere arkasında konvoyda bekleyen bir çok kişi hayatını bu kazada kaybedecekti.

Kaza olduktan sonra herkes şaşkınken ve Kimberly arabadan inmişken, kendi arabasının içindeki arkadaşlarına da bir tır çarpacak ve onların hepsi ölecektir.

Yaşanan bu olaydan sonra kurtulanları polis merkezine götürecekler ve Kimberly, herkese kendisinin 180 sefer sayılı uçak kazasında olan olaylarla aynı şeyi yaşadığını ve onların başına gelenlerin kendi başlarına da geleceğini söyler. Herkes O'nu delilikle suçlayacak ancak ertesi gün kazadan kurtulan Ivan isminde bir gencin evinde yangın çıkması sonrasında, dışarıdaki yangın merdiveninin gözüne saplanarak öldüğünü duyduklarında, hepsi kurtulanlar arasında polis Thomas'ı arayacak ve telaşlanmaya başlayacaklardır. Bunun üzerine 180 sefer sayılı uçak kazasından kurtulanlardan son kişi olan Clear ile görüşmeye giderler. Clear, bir psikiyatri merkezinde kendisini koruma altına almıştır ve kendisi ile konuşmaya gelen Kimberly'e ölüm hakkında bazı bilgiler verip, işaretlere dikkat etmesini ancak kendilerine yardım edemeyeceğini söyler.
Bunun üzerine sinirlenen ve Clear'ı korkaklıkla suçlayan Kimberly, tesisten ayrılacak, polis Thomas ile konuşmaya gittiğinde bir işaret görecek ve gördüğü güvercinlerden ölme sırasına göre, anne ve oğulda ölüm sırasının olduğunu düşünecektir.

Kazadan kurtulan bir anne ve oğlu dişçidedir ve dişçinin içinde ölüm tehlikeleri atlattıktan sonra dışarı çıkacaklar, tam kendilerini Kimberly ve polis Thomas'ın bulduğu sırada, oğlu güvercinlerin olduğu yere doğru koşacak ve üzerine dev bir cam eşya düşecek, altında ezilip ölecektir. Bu ölüm sonrasında kurtulanların hepsi bir araya gelecek ve kendilerini koruma altına almaya başlayacaklardır. Aynı zamanda hastaneden Clear'da çıkmıştır ve onlara yardım etmeye karar vermiştir.

Clear, Kimberly ve polis Thomas ile birlikte daha önce kendisinden bilgi aldıkları mezarcının yanına gidecekler ve mezarcı onlara ancak yeni bir hayat ölümü engelleyebilir diyecektir. Bunun üzerine yeni bir hayattan kast edilen şeyin kaza sırasında konvoyun içinde olan ve ölmeyen hamile bir kadının doğum yapmasını anlarlar. Ve bunu anladıktan sonra bu hamile kadının bebeğini güvenle doğurmasını sağlamaya çalışırlar. Ancak hep birlikte toplandıkları binadan, oğlu ölmüş ve çok üzgün olan anne çıkmak isteyecek, çıkarken asansöre kafası sıkışarak ölecek, geriye kalanlar bunun üzerine hamile kadının olduğu hastaneye gitmek üzereler iken, kaza geçirecekler, bu kaza sonucu kurtulanlardan Eugene yaralanacak, arabanın içine sıkışan Kat ise hava yastığının şişmesi nedeni ile kafasına kazık girerek ve ölecektir.
Bu ölümler sonrasında Kat'in yere düşen sigarası akıp giden benzini yakacak ve patlayan arabadan çıkan dikenli tellerde Rory'nin bedenini paramparça yaparak öldürecektir.

Geriye Clear, Kimberly ve Thomas kalacak, aynı hastaneye Eugene'yi de kaldıracaklar, bu sırada kadın doğum yapacak ve her şeyin bittiğini sandıkları sırada, Clear, Eugene'nin odasına girince patlayan tüp yüzünden ikisi de ölecek ve bu ölümler üzerine aslında yeni bir hayattan kastın yeni bir insanın doğumu değil, aralarından birinin kendini öldürmesi ve yeniden hayata gelmesinin kast edildiğini anlayacaklardır.

Bunu anlayan Kimberly, kendini öldürmek için gölün içine doğru arabayı sürecektir ve boğularak ölmekten son anda O'nu Thomas kurtaracak, bunun üzerine ölüm listesi atlamış, onlarında hayatı kurtulmuş olacaktır. Kimberly, aslında ölmüştür ve O'nu doktorlar şok ile geri getirmişlerdir. Son olarak aradan uzun bir zaman geçtikten sonra Kimberly ve Thomas, bir aile yemeklerinde her şeyin bittiğini konuşurlarken, hamile kadına doğru giderken yapılan kaza anında ölümden kurtulan bir gencin mangal başında patlayarak ölmesi sonrasında film son bulur.

Son durak serilerinin ikincisi olan filmde yine ürkütücü ölüm sahneleri bulunmaktadır. Korku, gerilim türünde filmler sevenler için tavsiye edilebilecek, 3, 4, 5 gibi devam filmlerinin de olduğu aksiyon, gizem, gerilim ve korku filmidir.

Sinema: Brightburn: Şeytanın Oğlu - Uzaydan Gelen Şeytani Bir Güç... / Konusu, Özeti, Afişler

Brightburn: Şeytanın Oğlu

Oyuncular; Elizabeth Banks, David Denman, Jackson A. Dunn
Yönetmen; David Yarovesky
Tür; Aksiyon, Gerilim, Fantastik, Korku

Konusu; Film, uzaydan bir bebek olarak uzay kapsülü içinde gelen insan görünümündeki bir varlığın, sonrasında büyüyünce özel güçlerini kötülük yapmak için kullanmasını konu almaktadır.

Özeti; Tori ve Kyle çifti uzun zamandır çocuk sahibi olmak istemektedirler ve bir gece evlerinin yakınlarına uzaydan bir kapsül düşecek ve içinde bir bebek bulacaklardır. Zaten bebek isteyen ve sahip olmayan çift, bu bebeği sahiplenecekler ve birlikte büyütmeye karar vereceklerdir. Bu olaydan sonra on yıl geçer ve Brandon ismini verdikleri erkek çocuk büyümüş, on yaşına gelmiş olur.Brandon, arkadaşlarından daha zeki ve farklı bir çocuktur ve ailesi O'nun uzaydan geldiğini O'ndan saklamışlardır.

Kendisini bir yetimhaneden evlatlık olarak alındığını düşünen Brandon, zamanla kendisinde diğer insanlardan farklı özel yeteneklerin, güçlerin olduğunun farkına varacak ve ailesinin uzay kapsülünü ahırdaki gizli bir yere sakladığını fark edecektir.

Bir gün çim biçme makinesini çalıştırmaya çalışırken O'nu çok uzaklara fırlatacak, makinenin pervanesini eli ile parçalayacak ve hiç bir yeri kanamayacak, bunların üzerine okuldaki bir kız arkadaşının kendisine hakaret etmesi sonucu sadece tokalaşarak kızın elini kıracaktır. Brandon, kendisinde özel güçlerin olmasının yanı sıra bu güçleri kötü şeyler yapmak için kullanmak eğilimindedir. Ve kendisini getiren uzay kapsülünü bulan Brandon, kapsülün O'na talimatlar verdiğini anlayacak ve bu talimatlar arasında dünyayı feth etmesi gerektiğini öğrenecektir. Bunun üzerine kendisine bir maske yapan Bradon, önce evlerindeki tavukları zevk için öldürecek, sonra elini kırdığı kız arkadaşının annesini öldürecek, ardından kendisini şerife şikayet etmeyi düşünen teyzesinin kocasını öldürecek ve tüm bu ölümlerin olduğu yere iki b harfini anımsatan ismi ve soy ismi gibi algılanan bir sembol, işaret bırakacaktır.Artık ailesi Brandon'dan şüphelenmeye başlar ve bu ölümlerin arkasında O'nun olduğunu düşünürler. Annesi ne kadar inanmasa da, babası Brandon'un suçlu olduğunu düşünecek ve O'nu öldürmek için ormana götürecektir.

Ormana gittiklerinde babası tüfek ile Brandon'un kafasına ateş edecek ancak Brandon ölmeyip, babasını öldürecektir. Bunun üzerine annesi de polisin işaretlerden bahsetmesi sonrasında Brandon'un eşyalarını karıştırıp, O'nun suçlu olduğunu anlayacak ve Brandon, bu seferde annesini öldürmek için eve gelecektir. 

Evde annesine ve eve gelen polislere gerilim dolu anlar yaşatan Brandon, iki polisi de acımasız bir şekilde öldürecek, sonrasında annesi, Brandon'un geldiği uzay kapsülünün parçalarından yaralandığını bildiği için, bu parçaları kullanarak Brandon'u öldürmek isteyecek ancak Brandon, bu durumu anlayıp, annesini bulutların üzerine çıkararak ve oradan aşağı bırakarak ölmesine neden olacaktır. Sonrasında üzerine gelen bir uçağı düşürecek, içindeki bütün insanlar ölecek ve artık şehirde, ülkede terör estirmeye başlayacaktır. Haberlerde orman yangınları, insan ölümleri gibi bir çok haber yayınlanacak Brandon ile ilgili ve film böylelikle son bulacaktır.

Alıştığımız iyi süper kahraman modelinin tam tersi olan, süperman gibi gözlerinden lazer ışınları çıkan, çok hızlı hareket edebilen ve uçabilen bir kötü kahramanın konu edildiği,  gerilim ve korku dolu sahnelerin yaşandığı, dünyayı korumak yerine yok etmeye çalışan bir süper insanı izleyeceğiniz aksiyon, gerilim ve fantastik korku filmidir.

Sinema: Ocean's Eleven - Ocean's 11 - Las Vegas'daki Büyük Soygun İçin Bir Araya Gelen 11 Kişi... / Konusu, Özeti, Afişler

Ocean's Eleven - Ocean's 11

Oyuncular; George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Matt Damon, Andy Garcia
Yönetmen; Steven Soderbergh
Tür; Aksiyon, Komedi, Suç, Polisiye

Konusu; Film, Ocean's eleven ismi altında bir araya gelen on bir kişinin, Las Vegas'da ki üç kumarhanenin bütün paralarının toplandığı tek bir kasayı soymaya çalışmalarını konu almaktadır.

Özeti; Danny Ocean, hapisten yeni çıkmış ve çıktığı gibi yeni bir soygun planı yapmaya başlamıştır. Eski karısının yeni sevgilisinin sahip olduğu kumarhaneyi soymak istemektedir. Bunun için çoğu tanıdığı kişilerden ve on bir kişiden oluşan ekibini hazırlaması gerekmektedir. Kendi alanlarında uzman, kimi usta bir hırsız, kimi usta bir akrobat, kimi bomba uzmanı, kimi bilgisayar teknisyeni ve bunlar gibi kendi alanlarında uzman on bir kişiyi bularak Las Vegas'da ki kumarhaneyi soymak için gereken çalışmalara başlarlar.

Bu kumarhaneyi soymak için toprağın 60 metre altına yerleştirilmiş kasaya girmeleri gerekecektir.

Üzerinde bulunan üç kumarhanenin de paraları bu kasada bulunmaktadır ve ekip 160 milyon doların biraz üzerinde olan bu paraları almaya çalışacaktır. 

Buranın güvenlik sistemi çoğu nükleer füze sistemlerinin güvenliklerinden çok daha iyidir. Önce kumarhanelerin kasa odalarına girmeleri gerekmekte, sonra 12 saatte bir değiştirilen 6 haneli farklı farklı şifreleri olan kapılardan geçmeleri gerekmektedir. Ve tüm bunların ardında bir asansör vardır ve iş burada zorlaşmaktadır. Asansör onaylı parmak izi olmadan hareket etmiyor ve bu parmak izleri taklit edilemiyor, aynı zamanda asansör yetkili kişilerden ses onayı da istiyor, dahası asansör boşluğunda hareket dedektörleri de bulunmaktadır. Asansörden geçtikten sonra uzi silahlarla bekleyen iki görevli ve insan oğlunun şimdiye kadar yaptığı en karmaşık kasa kapısı vardır. Tünelde kazılamamaktadır, binanın çevresini her yönden tarayan dedektörler bulunmaktadır, bir köstebek bir yuva yapsa bile haberleri olmaktadır.

Ve aynı zamanda kumarhanenin ve kasaya kadar giden bütün yolların her köşesi her an kameralar ile izlenmektedir.

Tüm bunları bilen ekip sırasıyla planlarını uygulayacaklar, bazı adamları kumarhanede işe başlayacak, bazı adamları zengin müşteri rolü yapacak, kimi adamları soygun sırasında tüm şehrin elektriğini kesecek, kimi adamları doktor rolü, kimi adamları kumarhane denetleme şirketinden gelmiş gibi yapacak, kimileri kumarhanede çalışan elemanlar olarak bulunacak ve bir çok yöntemle soygun için gereken bütün şartları oluşturacaklardır.

Her şeyi ayarlayıp kasaya girmeyi başaran ekip, bu kadar yüklü parayı dışarı çıkarmak için ise kumarhanenin sahibi Tery Bennedict'i kullanacaklar, O'nu '' ya paranın yarısını almayı kabul edersin, yada hepsini patlatırız '' şeklinde bir tehditle kandırarak polisi aramaya teşvik edecekler ve kumarhanenin iletişim hatlarını da eline geçirmiş olan ekip, 911'in aranması sonucunda polis olarak kendi adamlarını gönderecekler ve kasanın içinde inceleme yapan Ocean's Eleven ekibinden olan polisler, bütün parayı alıp herkesin gözüne bakarak çıkacaklardır.


Son bir iş olarak Danny, eski karısının kendisine geri dönmesini sağlamak amacı ile bir kameradan Tery'nin O'nu paraya tercih ettiğini izletecek ve bunu gören Tess, Tery'i terk edip Danny'e geri dönecektir.

Bu sırada hapisten yeni çıktığı için bazı kurallara uyması gereken Danny, bu kuralların ihlali yüzünden 6 ay hapis yatacak ve sonrasında çıkıp Tess ile birlikte olmaya devam edecektir. 

Soygundan elde edilen para ise bütün ekip tarafından eşit şekilde paylaşılmıştır ve film böylelikle son bulmuştur.

Devam filmlerinin de olduğu, yer yer komik, çoğunlukla heyecanlı anların yaşandığı, oldukça sürükleyici, George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Matt Damon,  Andy Garcia gibi oyuncuların buluştuğu, sıkılmadan izleyeceğiniz bir aksiyon, suç, komedi ve polisiye filmidir.

♫ Klasik Müzik, Brandenburg Concerto No4-1 BWV1049 - Classical Whimsical...

Sinema: Keepers - The Vanishing - Bir Hazine Uğruna Yok Olan Hayatların Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Keepers - The Vanishing

Oyuncular; Gerard Butler, Peter Mullan, Connor Swindells
Yönetmen; Kristoffer Nyholm
Tür; Dram, Gerilim

Konusu; Film, İskoçya kıyılarından uzak ıssız bir adadaki deniz feneri işi ile uğraşmaya giden üç kişinin, bu adada buldukları altınlar sonrasında yaşadıkları gerilim dolu anları konu almaktadır.

Özeti; James, Thomas ve Donald isminde üç denizci,  deniz fenerinin bakımlarının yapılması ve gereken işlerin tamamlanması için ıssız bir adaya gönderilirler. Adaya geldikten sonra eğlenceli bir şekilde işlerini yapan üçlü, sonrasında Donald'ın sahile vurmuş bir filika ve yanında yatan bir cesedi görmesi ile yaşamları tamamen değişecektir. Donald, sahile vurmuş olan bu cesedi görünce James ve Thomas'a haber verir, sonrasında Donald'ı ip ile aşağı sarkıtarak cesedi kontrol etmesini isterler.

Aralarında en genci Donald, en yaşlısı ise Thomas'dır. Aşağı inen Donald, adamın nefes almadığını söyler ve yanındaki eşya sandığını ipe bağlar. Ancak bu sırada ölü sanılan adam uyanacak ve Donald'a saldırmaya başlayacak, sandığını almaya çalışacaktır.

İpe bağlı olan sandığı yukarı çeken James ve Thomas, sonrasında aşağı kendileri inip olaya müdahale etmek isteyecekler ancak Donald, bu sırada kendisini savunurken adamı gerçekten öldürecektir.

Adam öldükten sonra cesedini yukarı çıkarırlar ve ne yapacaklarını düşünmeye başlarlar. Olayı yetkililere bildirmenin doğru olduğunu düşünen Thomas, aynı zamanda kimsenin sandığı açmamasını isteyecektir. Ama kendisi bir gece sandığı açacak ve içinde çok değerli olacak şekilde büyük olan altınları görecektir. Bunun üzerine ertesi gün James ve Donald'da sandığı açacak ve içindeki altınları görünce çok sevineceklerdir. Ancak Thomas, korkmuştur ve bu altınların peşinde olan insanlar olabileceğinden, yada yakalanacaklarından şüphelenmektedir.

Bu yüzden gizlice cesedi yok etmeyi planlarlar ve cesedi dışarıya götürürken, adaya gelmek üzere olan bir tekne görürler.

Bunun üzerine hemen cesedi ve altınları saklarlar. Ardından tekneden iki kişi inecek, onlara altın sandığı ile gelen adamı soracaklar, onlarda öldüğünü ve gelen gemi ile cesedi ve sandığı gönderdiklerini söyleyecekler ancak tekne ile gelenler bu söyledikleri ile ikna olmayıp geri döneceklerdir. 

Gittikleri yoldan geri dönen bu insanlar adaya çıkacak, adanın üzerinde James'i, Thomas'ı ve Donald'ı darp edip, tutsak alacak ve konuşmaları için işkence edeceklerdir. Ancak bu sırada James, onlarla mücadele edecek, diğerleri de bu mücadeleye katılacak, sonucunda tekne ile gelen iki adamı da öldüreceklerdir. Bu yeni cesetlere ne yapmaları gerektiğini düşünürlerken, camdan kendilerini izleyen birini fark edecekler ve karanlıkta James, bu kişiyi kovalayıp, arkasından elindeki keskin sopa ile vuracak, sonrasında ölen kişinin bir çocuk olduğunu anlayacaklardır. Ardından bütün cesetleri, adaya gelenlerin tekneleri ile denize atacaklardır.

Artık bu son olay ile de vicdanlarının altında ezilen, insanları öldürmüş olmaya dayanamayan James ve Donald, akli dengelerini kaybedecekler ve birbirleri ile tartışmaya başlayacaklardır.

James, çok daha fazla etkilenen olmuştur ve kendisini bir kaç gün boyunca adadaki ibadet edilen kulübeye kapatır. Sonrasında oradan çıkacak ve akli dengesi yerinde olmadığı için her şeyin sorumlusu olarak Donald'ı görecek, bunun üzerine birde Donald'ı öldürecektir.

Artık ne yapacağını bilemeyen, aslında kendilerini adaya bırakan gemi ile dönerek insanlara bir şey belli etmeden yaşamayı kararlaştıran Thomas, James'i de alıp, Donald'ın cesedini denize atacaklar ve altınlarla beraber uzaklara gitmeyi planlayacaklardır. Ancak James, bu kadar insanı öldürmüş olmasına dayanamayacak, vicdanı altında ezilecek, akli dengesi de bozulmuş olduğu için intihar edip kendisini denize atacaktır. Bunun sonucunda Thomas, tek başına kalacak ve denizin ortasında teknenin içindeki yalnız görüntüsü ile film son bulacaktır.

Gerçek olaylardan esinlenilmiş senaryosu ile, hiç yapmayacaklarını düşündükleri olaylarla ilgili kendilerini biran anda bu olayların merkezinde bulan insanların, sonrasında yaşadıkları vicdani hesaplaşmaların konu olarak işlendiği, maddi hırsların ölçüsü ne olursa olsun hak edilmediği sürece gereksizliğini anlattıkları, yer yer aksiyon sahnelerinin de olduğu, daha çok dram ve gerilim filmidir.