Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

15 Şubat 2022 Salı

Sinema: Gerçek Kahraman - Free Guy - Bir Bilgisayar Oyununda Yaşayan Guy'ın Aksiyon ve Macera Dolu Hikayesi... / Özeti, Konusu, Afişler

Gerçek Kahraman - Free Guy

Oyuncular; Ryan Reynolds, Jodie Comer, Taika Waititi
Yönetmen; Shawn Levy
Tür; Bilim Kurgu, Macera, Aksiyon, Komedi

Konusu; Film, Özgür Şehir isimli bir bilgisayar oyununda karakter olarak yaşayan Guy'ın hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Özgür Şehir isimli bir bilgisayar oyunu içindeki bankada çalışan karakter olarak var olan Guy, her gün aynı şeyleri yaparak, bir döngü içinde bulunduğu ortamı da sorgulamadan yaşamaktadır. Özgür şehir ismini verdikleri bu bilgisayar oyunu alanında bütün karakterlerin iradesi yoktur ve irade olarak oyunu oynayan karakterler söz konusudur. Ve bir oyun içinde sürekli aynı şeyleri yapan Guy, aynı zamanda hayalindeki kadını aramaktadır ve o kadın, oyun içindeki diğerlerinden farklı olarak aynı döngü içinde olmayan gözlüklülerden biridir ve o gün, yine içinde bulunduğu aynı döngü yolunda Millie isimli gözlüklü kadınla karşılaşacak ve döngüsünü bozarak O'nu takip ettiğinde trenin altında kalarak oyuna yeniden başlayacaktır. Millie ise oyunun yapımcılarından biridir ve kendi projesi olan yapay zekanın çalındığını düşünmektedir ve bununla ilgili ipuçları aramak için oyuna bu gözlüklü kadınla katılmış bir bilgisayar programcısıdır. 
Gözlüklü karakterler ise oyuncuları temsil etmektedir ve sürekli aynı şeyleri yapmanın tuhaflığını fark eden ve hoşlandığı kadına ulaşmaya çalışan Guy, o gün bankaya soyguna gelmiş olan gözlüklü soygunculardan birinin gözlüğünü alacak ve kendisi takınca artık hür iradesi ile hareket etmeye başlayıp Millie'yi takip etmeye çalışacaktır. Gözlüğü taktığında ise her şey değişmiştir, çok daha fazla imkanları olan bir karakter olarak var olmaya başlayacaktır. 

Ve bu durum oyunu tasarlayanlarında dikkatini çekmiştir ve Guy'ı iptal etmek için çalışmalara başlayacaklardır. Ve oyunun içinde kendilerine ait karakterlerle Guy'ı yakalamaya ve öldürmeye çalışacaklardır. Aksiyon dolu bir kovalamaca sonunda yine öldürülen Guy, yeniden oyuna başlayacaktır ve her seferinde artık olayların idrakına vararak davranacaktır. 

Ve yine Millie'ye ulaşma imkanı bulan Guy, bu sefer kendi seviyesinin oldukça düşük olduğunu öğrenecek ve Millie ile iletişimi sağlamak için seviyesini yükseltme çalışmaları içerisine girecektir. Ve bu sırada defalarca ölecek ve yeniden başlayacaktır ve mavi gömlekli adam olarak oyun içinde ünlenecek ve bu ün oyuncular arasında da yayılacaktır. Guy, hepsinin aksine iyilik yaparak seviye atlamaktadır ve bu durum herkesin dikkatini çekmiştir. Ve zaman geçtikçe Millie ile aralarında duygusal bir ilişkisi başlayan Guy'ın aslında Millie ve ortağının oyunun içine yerleştirdikleri yapay zeka algoritması olduğunu anlayacaklar ve bu duruma hem çok sevinip hemde çok şaşıracaklardır. Bu zamana kadar Guy'ın gerçek dünyadan bir oyuncu olduğunu sanmışlardır. Ancak karşılarında bir sorun vardır ve Özgür Şehir oyununu Antwan isimli oyun yapımcısı sonlandıracaktır ve bunun sonucunda oyunun içinde gelişmiş olan yapay yaşam sona erecektir. Ve bu durumu Guy'a anlatan Milli'e sonrasında Guy, çok büyük hayal kırıklığına uğrayacaktır, kendisinin gerçek olmadığını düşünecektir. 


Aynı zamanda Guy'ın bu durumundan rahatsız olan Antwan oyunu sıfırlayacaktır ve yeniden başlatılan oyun sonrasında Guy, yaşadıklarını unutacak ve yeniden bankacı olarak oyunun içinde göreve başlayacaktır. Ancak Millie ve ortağı Guy'ın bu durumunun asıl sebebinin Millie'ye olan aşkı olduğunu anlayacaklar ve bu aşkı yeniden uyandırmaya çalışacaklardır. Ve bir öpücük sonrasında her şeyi hatırlayan Guy, kendi yaşamlarının yok olacağını öğrenince bütün karakterleri kendisi gibi uyandırmaya karar verecek ve Özgür Şehirde karakterlerin ayaklanması ile oyun içinde oyuncular dışında hiç bir karakter yerinde olmayacaktır ve Antwan, bunun üzerine oyunun içinde Millie ve Guy'ı öldürmeye karar verecektir. 

Antwan, oyunun içinde bir yapay zeka yaşam alanını gizlemiştir ve bu yaşam alanının mucidi Millie'dir ve Guy ile birlikte bu yaşam alanına ulaşmaya çalışmaktadırlar. Karşılarında Antwan sorunu vardır ve yaşam alanına ulaşmaları için açılan bir köprü sonrasında aksiyon dolu bir mücadele yaşayan Guy, köprüden geçmeye çalışacakdır ancak bunun sonucunda suçlu olduğu ortaya çıkacak olan Antwan, sunucuları parçalayarak gerçeğin ortaya çıkmasına engel olmaya çalışacaktır. 

Ancak bunu başaramayacaktır ve Guy, herşey sonlanırken köprüyü geçmeyi başaracak ve yapay zekalı yaşam alanına ulaşacaktır. Ve bu yaşam alanında artık önceki gibi öldürülen insanlar ve işlenen suçların aksine oldukça iyi ve mutlu bir yaşam alanında karakterler diledikleri gibi yaşayacaklardır. Ve tüm bunlar sonrasında Guy'dan hoşlanmaya başlayan Millie, aslında Guy'ı programlayanın kendi ortağı Keys olduğunu anlayacaktır. Keys aslında Millie'ye aşıktır ve Guy, O'na yazılmış bir aşk mektubudur şeklinde tanımlanmıştır. Ve Özgür Şehirde karakterlerin artık ne isterlerse onu yapmaları görüntüleri ile film son bulacaktır.

Bir bilgisayar oyununda gözlerini açan Guy'ın aşk hikayesine kadar uzanan öyküsünün anlatıldığı aksiyon, macera, komedi ve bilim kurgu filmidir.