Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

4 Mart 2024 Pazartesi

♫ Chill Out, Ambiyans Müzik, Nadia's Theme, Topher Mohr and Alex Elena, ...

Aşk Uğruna, Equals

Aşk Uğruna, Equals

Oyuncular; Kristen Stewart, Nicholas Hoult, Guy Pearce
Yönetmen; Drake Doremus
Tür; Distopik, Romantik, Dram, Bilim Kurgu

Konusu; Film, insanların duygularını hastalık olarak gösteren bir toplumun bulunduğu bir şehirde, Silas ve Nia ismindeki iki gencin birbirlerine aşık olduktan sonra gelişen duygu yüklü olayları konu almaktadır.

Özeti; Silas ve Nia, şehirdeki bir yaşam merkezinde çalışmakta ve yaşamaktadırlar. Bu şehirde insanlar tamamen duygularından yoksun bir şekilde, duyguları S.O.S ismiyle yok edilmesi gereken bir hastalık olarak gördükleri anlayışla yaşamaktadırlar. Duygulardan yoksun olan bu insanlar gülmek, üzülmek, eğlenmek, aşk, sevgi vb. duygularla ilgili olan hiç bir şeyi tanımıyorlar, anlamıyorlardır. Ve bu yaşam alanında insanları S.O.S hastalığı ile ilgili evrelere ayırmaktadırlar. Devamı için Tık.

Forrest Gump

Forrest Gump

Oyuncular; Tom Hanks, Gary Sinise, Robin Wright
Yönetmen; Robert Zemeckis
Tür; Dram, Komedi

Konusu; Film, Forrest isimli IQ'su düşük ama bu sebeple hayatı saf ve temiz duygularla algılayan bir insanın çocukluktan olgunluğa uzanan yaşamında başına gelen olayları konu almaktadır. 

Özeti; Forest, bu yaşamı sırasında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle de tanışır. Forrest, çocukluğundan bu yana başına gelen bütün olayları aşık olduğu kadın olan Jenny'e gitmek üzere olduğu bir otobüs durağı bankında yanına gelen insanlara bıkmadan anlatacaktır. Forrest, çocukluğunda ancak bacakları metallerle kaplı bir şekilde olduğu zaman onlardan destek alarak yürüyebilmektedir ve mahalledeki Forrest'i kovalayan çocuklar sebebiyle onlardan kaçmak için bu metallerden kurtulacak ve artık yürümeye başlayacaktır. Bu sırada tek ve en sevdiği arkadaşı Jenny'dir. Jenny ise babası tarafından tacize uğrayan küçük bir kızdır. Devamı için Tık.

Kasımda Aşk Başkadır, Sweet Nowember

Kasımda Aşk Başkadır, Sweet Nowember

Oyuncular; Keanu Reeves, Charlize Theron, Jason Isaacs
Yönetmen; Pat O'Connor
Tür; Romantik, Dram

Konusu; Filmde kendisini sorunlu insanların hayatlarını yoluna sokmaya adamış bir kadın vardır, Sara. Sara, bu insanlarla geçirdiği bir ay sonunda O insanları terk eder ve bu bir ay sonunda bu insanların hayata bakış açısı değişir ve sırada Kasım ayı vardır. Kasım ayı içinde Nelson denk gelmiştir.

Özeti; Nelson, işinde başarılı, iş kolik olan reklamcı bir iş adamıdır ve işinden başka bir şey düşünmez. Sara ile bir trafik sınavında karşılaşırlar ve Nelson yüzünden sınavı iptal olan Sara, bu olayın öcünü Nelson'dan çıkaracaktır. Dışarıda arabasının üzerinde bekleyerek O'nunla zorla randevulaşacak, sonrasında evine gidecek ve aralarında bir ilişki başlamış olacaktır. Devamı için Tık.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, The Boy Who Harnessed the Wind

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, The Boy Who Harnessed the Wind

Oyuncular; Maxwell Simba, Chiwetel Ejiofor, Aïssa Maïga
Yönetmen; Chiwetel Ejiofor
Tür; Biyografik, Dram

Konusu; Film, Afrika kıtasındaki Malavi ülkesinde çok zor yaşam şartları içerisinde bulunan insanların içinden bir çocuğun, bu yaşam şartlarını kolaylaştırmak için yel değirmeni ile elektrik üretmesini ve bu sırada yaşanan zorlu hayat mücadelesini konu almaktadır.

Özeti; Malavi'de hayat çok zordur, açlık, kıtlık her geçen gün daha da artmaktadır. İnsanların tek geçim kaynağı da tarımdır ama yılın belirli zamanlarındaki kuraklıklar, seller tarım konusunda yeteri kadar ürün elde etmelerini engellemektedir. Çok zor günler yaşayan Malavi halkı için kaos baş göstermiştir. İşte filmde bu kaos ortamında bir çocuğun bir dinamo vasıtası ile elektrik üretip kuyudan pompa ile su çekmesini konu almaktadır tam olarak. Devamı için Tık.