Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

7 Ekim 2021 Perşembe

Sinema: Ölümcül Labirent 2 : Şampiyonlar Turnuvası - Escape Room 2 : Tournament of Champions - Labirent Oyunlarını Kazanan 6 Kişinin Verdiği Yeni Yaşam Mücadelesi Oyunları... / Konusu, Özeti, Afişler

Ölümcül Labirent 2 : Şampiyonlar Turnuvası - Escape Room: Tournament of Champions

Oyuncular; Taylor Russell McKenzie, Logan Miller, Thomas Cocquerel
Yönetmen; Adam Robitel
Tür; Bilim Kurgu, Gerilim, Aksiyon

Konusu; Serinin ikincisine kaldığı yerden devam edilen filmde Zoey ve kendisi gibi 5 şampiyon, şimdide oyunları düzenleyen Claire'in yeni tuzağına düşmüşlerdir ve aksiyon ve gerilim dolu bir çok yaşanacaktır.

Özeti: Serinin birinci filmine kaldığı yerden devam edilen filmde Zoey ve Ben, oyun kurucularını deşifre etmek için uğraşmaktadırlar. Ben, işinden ayrılmıştır ve Zoey, oyun kurucuların hala dışarıda insanlara zarar verdiğini düşündüğü için onları bulmanın bir yolunu aramaktadır ve izlediği şifreli yollardan haklarında bazı bilgiler edinmeyi başarmıştır ve bunun için uçakla bir sefer yaparak oyunların hazırlandığı alana gitmeyi planlamaktadırlar. Ve Zoey'i yeni oyunları için tuzağa düşürmeye çalışan oyun kurucular, O'nun uçağa bineceğini bilerek bir kurgu düzenlemişlerdir ancak havaalanında Zoey, uçağa binmeyecektir ve yollarına araba ile devam edeceklerdir. 
Diğer tarafta filmin başında Claire isimli bir kızın babası olan Henry'in, oyunları düzenleyenlerden biri olarak, son oyununun kendi karısı üzerinde denenerek O'nun ölümüne neden olduğu görülecektir ancak bu durumun, filmin sonlarında aslında karısını öldüren kişinin çocuk olan Claire olduğu ortaya çıkacaktır. Claire, ciddi ruhsal sorunları olan bir kızdır ve aslında bütün oyunları düzenleyen O'dur. 

Babası da O'nu bu yüzden bir odaya kapatmıştır ve bu odada O'nun oyunları düzenlemesini istemiştir ve odadan çıkması içinde bir kişiye ihtiyacı vardır. Claire işte bu kişinin Zoey olduğunu düşünmüştür ve aradan geçen 21 sene sonrasında Şampiyonlar Turnuvası adında yeni oyunu düzenlemiştir ve bu oyunda daha önceki oyunlarda birinci olan herkes bulunmaktadır. 

Bu oyunu ise bir metro treninde bir araya getirilen Zoey, Ben, Nathan, Rachel, Brianna, Theo isimli kişiler oynayacaktır ve metroya binen bu insanlar, birden metronun raydan çıkarak başka bir yola girdiğini görecek ve bilinmeyen bir bölgeye gelen tren, burada her yerinden kapalı bir şekilde kalacak ve içeridekiler trenden çıkmaya çalışacaklardır. Bu olayla birlikte içeride kalan bu altı kişi, kendilerine yine bir oyun düzenlendiğini anlayacaklar ve trenin her yerinden gelen elektrik akımlarına kapılmadan çıkmanın yollarını arayacaklardır. Trenin içindeki reklam panolarından gördükleri eksik harflerle jetonlar ortaya çıkarmayı başaracaklar ve bir çok aksiyon ve gerilim dolu olaylar sonrasında kapıyı açmayı başaracaklar ancak içlerinden Theo, hayatını kaybedecektir. Bu bölüm sonrasında ölüm bankası isimli bir alana girecekler ve burada her yeri ölümcül lazerlerle dolu olan alandan geçerek kasaya ulaşmaya çalışacaklar, bir çok şifre ve harita bulmaları gerekecektir ve bunları da bulmayı başarıp, gerilim dolu anlar sonrasında kasaya girmeyi başaracaklardır. 

Bu banka sonrasında ise kendilerini bu sefer bir simülasyon ortamı olan sahil alanında bulacaklar ve buradan da çıkmanın yollarını aramaya başlayan yarışmacılardan Nathan, kumlardan Rachel'ı kurtarmaya çalışırken kendi hayatını feda edecektir ve sonrasında Ben'de kumların içine gömülecektir. 

Geriye kalan diğerleri ise bir çok zorlu mücadeleler sonrasında bu sahilden çıkmayı başaracaklar, Rachel ve Zoey, başka bir yoldan çıkmışken Brianna, kendi bildiği yoldan çıkmıştır ve üçü de aynı alanda, bir yine simülasyon ortamı olan bir metropol şehrinde bir araya gelmişlerdir ve burada da şimdi asit yağmurları yağmaktadır ve hepsi ölümcül asitlerden etkilenmemek için çıkmanın yollarını bulmak zorundadırlar ve aksiyon ve gerilim dolu mücadeleler sonunda buradan çıkmayı bir tek Zoey başaracaktır ve bindiği taksinin içinden kendisini çeken alana girmek zorunda kalan Zoey, gözlerini Claire isimli kızın kapalı kaldığı odanın bulunduğu alanda açacaktır. 

Burada kendisine ne olduğunu anlayamayan Zoey, biran önce bir oyunu çözmesi için Claire tarafından zorlanacaktır ve bu sırada Ben'in de aslında ölmediğini, çekilen kumlardan sonra O'nun da başka bir oyunda olduğunu görecektir. Bu acele zaman aralığında karşısına çıkarılan oyunu çözmek zorunda olan Zoey, babası tarafından odaya hapsedilen Claire'i çıkarmayı başaracak, Claire, odaya bu sefer babasını kapatacak ve Zoey'e tüm bu olanları babasının ve ekibinin düzenlediğini söyleyecek ve polislere bu şekilde ifade vermesi için gereken imkanları sağlayacak ve Zoey'in kaçmasına yardımcı olacaktır. 


Kaçan Zoey, oyun alanına polisleri getirecek ve Ben'in de hayatı kurtulacaktır. Ancak Zoey, gittikten sonra Claire'in tüm bu oyunları yapanın ve annesini öldüreninde kendi olduğu, ciddi ruhsal sorunları olan bir kız olduğu ortaya çıkacaktır ve sonrasında film son bulacaktır.

Yine birbirinden karışık ve çıkmazların olduğu labirent oyunlarının devam ettiği serinin ikincisi olan film, aksiyon, gerilim ve bilim kurgu filmidir.

5 Ekim 2021 Salı

Sinema: Sessiz Bir Yer 2 - A Quiet Place Part II - Sese Duyarlı Yaratıkların İçerisinde Sessizce Verilen Yaşam Mücadelesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Sessiz Bir Yer 2 - A Quiet Place Part II

Oyuncular; Emily Blunt, John Krasinski, Millicent Simmonds, Noah Jupe
Yönetmen; John Krasinski
Tür; Bilim Kurgu, Gerilim, Aksiyon

Konusu: Serinin birincisine kaldığı yerde devam edilen filmde Evelyn ve çocukları bu sefer yaratıkları toplu bir şekilde yok etmenin yollarını bulacaklardır.

Özeti; Film, tüm bu olayların nasıl başladığını anlatan sahneleri başlamaktadır ve çocuklarının beyzbol maçını izlemeye gitmiş olan Evelyn ve Lee çifti, bu sırada gökyüzünden düşen bir cismi fark edecekler ve sahadaki herkesle birlikte oyun alanından panikle ayrılacaklardır. Kısa bir süre sonra bulundukları kasabaya birden bire yaratıklar saldırmaya başlayacak ve tüm insanlar sese duyarlı olan bu yaratıklar tarafından öldürülmeye başlayacaktır. Tüm bu olayların gösterilmesinden sonra serinin birinci filmine kaldığı yerden devam edilen filmde Evelyn, eşinin ölümünden sonra çocukları ile baş başa kalmıştır ve bulundukları evin yanması ve ağır hasar alması sonrasında buradan ayrılmaya karar verecekler ve yaratıkları rahatsız eden ses cihazlarını da yanlarına alarak 3 çocuğu ile birlikte Evelyn, yollara düşecektir. 

Belirli bir süre ilerledikten sonra oğulları Marcus'un ayağı kurt kapanına takılacak ve acı ile çığlıklar attığı sırada onları Emmett isimli eski dostları kurtaracaktır. Emmett, burada kendisine özel bir sığınak yapmıştır ve Marcus'un çığlıkları sonrasında peşlerine takılan yaratıklardan aileyi kurtararak kendi yaşam alanına getirecek ve burada güvenle bekleyeceklerdir. 

Emmett, onlara burada kalamayacaklarını söyleyecek ve sonrasında Evelyn ve çocukları radyodan duydukları sesle yardım bulabileceklerine inanacaklardır. Emmett, hiç bir şekilde yardımın olmadığını anlatmaya çalışsa da özellikle Evelyn'in kızı Regan, buna inanmayacak ve ertesi gün ailesinden gizli bir şekilde yaratıkları rahatsız eden ses cihazını da alarak yardım getirmeye gidecektir. 

Ancak uyandığında kızını göremeyen Evelyn, panik yapacak ve Emmett'den kızını geri getirmesini isteyecektir. Bu ısrara dayanmayan Emmett'de Regan'ın peşinden gidecektir ve tam bir tren vagonunun içinde yaratıklar tarafından öldürülmek üzere olan Regan'ı kurtaracak ve O'nu yeniden ailesine götürmeye çalışacaktır. Ancak Regan, bunu istemeyecektir ve Emmett'i bu konuda ikna ederek kendisi ile gelmesini sağlayacak ve birlikte radyodan duydukları şarkının kaynağı olan alana doğru gitmeye başlayacaklardır. Buraya ulaşmaları için deniz yolunu kullanmaları gerekecektir ve bir limanda tekne seçecekleri sırada orada yaşayan insanların saldırılarına uğrayacaklar ve bu saldırıdan kurtulmak için ses çıkarmak zorunda kalan Emmett ve Regan, yaratıkların gelmesini sağlayacaklar ve denizde yüzemeyen ve boğulan yaratıklardan da kurtulduktan sonra denizin ortasındaki bu yaşam alanını bulacaklardır ve oradaki insanların yaratıkların saldırısına uğramadıklarını göreceklerdir. 


Diğer tarafta Evelyn ise erzak bulmak için dışarı çıkacak ve sığınakta yalnız bıraktığı oğlu Marcus'da canı sıkıldığı için sığınaktan çıkacak, Evelyn, erzaklarını toplayıp sığınağa geldiği sırada Marcus'un yaratıkların saldırısı altında kaldığını görecek ve bu sırada kapalı alanda küçük bebek kardeşi ile oksijen sıkıntısı çeken Marcus'u, dışarıdan yanlarına gelen anneleri Evelyn kurtaracaktır. 

Aksiyon ve gerilim dolu bir çok olay sonrasında Evelyn, Marcus ve küçük bebeğine sağ salim ulaşmayı başaracaktır. Ancak kısa bir süre O'da kapalı olan bu alanda oksijensiz kalacak ve kapıyı açarak çare bulmaya çalışacaktır. Diğer tarafta Emmett ve Regan, bulundukları alandaki insanlarla görüşmeye ve ailesine çare olmak için düşünmeye başlayacaklar ancak bu sırada teknenin biri ile gelmiş olan bir yaratık adaya girecek ve insanlara saldırmaya başlayacaktır. 

Ve yaratık adadaki radyo yayını yapan istasyona kaçan Emmett ve Regan'ı takip etmiştir ve burada kendi işitme cihazından çıkan sesle rahatsız olan yaratıkların bu durumu bilen Regan, aksiyon ve gerilim dolu olaylar sonrasında işitme cihazını radyo yayını yapan mikrofonun önüne koymayı başaracak ve artık radyodan yaratıkları rahatsız eden ses çıkmaya başlayacaktır ve tam bu sırada yaratığın saldırısı altında kalan Emmett'in hayatı kurtulacak ve Regan yaratığı öldürecektir. Diğer tarafta ise Evelyn, çocukları ile birlikte sıkıştığı sığınak alanında yaratığın saldırısı altında kalmıştır ve bu sırada radyodan gelen sesi duyan Marcus, radyoyu açacak ve kendilerine saldıran yaratığın sesi duymasını sağlayarak sonrasında silahla onu öldürecektir. Ve bu olaylar sonrasında artık yaratıkların nasıl öldürüleceği ortaya çıkmış olacak ve film böylelikle son bulacaktır.

Serinin ikincisi olan filmde sese duyarlı olan yaratıkların saldırısı altında kalan Dünya'da yaşanan olayları izleyeceğiniz aksiyon, gerilim ve bilim kurgu filmidir.