Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

19 Ekim 2019 Cumartesi

Sinema: Dünyanın Durduğu Gün - The Day the Earth Stood Still - İnsanlığı Yok Etmek İçin Gelen Uzaylı Bir Varlığın Deneyimleri... / Konusu, Özeti, Afişler

Dünyanın Durduğu Gün - The Day the Earth Stood Still

Oyuncular; Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Kathy Bates
Yönetmen; Scott Derrickson
Tür; Dram, Bilim Kurgu

Konusu; Film, insanlığı yok etmek üzere uzaydan gelen bir varlığın, yaşadıkları neticesinde bu yok edişten vazgeçmeye kadar gidecek şekilde gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; İnsanlar uzaydan dünyaya doğru 30.000 km hızla gelen bir cismi fark ederler ve bunun ne olduğunu anlayamazlar. Roketlerle yok etmeyi deneseler de, aşırı hızlı olduğu için bunu başaramazlar. Artık dünyaya çarptığı zaman Manhattan'a düşeceği ön görülen cismin her şeyi yok etmesini beklemekten başka şansları kalmamıştır. Bu sırada dünyanın önde gelen bilim insanlarını toplayacaklar ve konu hakkında fikirlerini alacaklardır.

Bilim insanları da bu duruma bir çare bulamayınca, içlerinde Dr. Helen Benson isimli bir bilim insanında olduğu helikopterlerde, cismin çarpacağı zaman gökyüzünde bekleyecekler ve dünyanın atmosferine giren bu cisim yavaşlamaya başlayacaktır ve Central Park'a iniş yapacaktır.

Korkulan olmamıştır ve bu cisim hiç bir şeye zarar vermeden parlak ışıklar içinde dünyaya inmiştir. Bu olay üzerine önde bilim insanları giderek cisme yaklaşmaya başlayacak ve cismin içinden insana benzeyen ama insan olmayan bir varlık çıkacaktır.

Dr. Helen, tam bu varlık ile iletişim içine girmeye çalışırken, arkadan askerler ateş edeceklerdir ve varlık yaralanacaktır. Bu yaralanma üzerine varlığın geldiği cismin içinden dev boyda ve yapısı bilinmeyen metalden oluşan robotik bir sistem dışarı çıkacak ve insanların bütün silahlarını etkisiz hale getirecektir. Bu olay sonrasında yaralanan varlığı tedavi etmek ve incelemek için tesise götüren insanlar, burada varlığın dışını çevreleyen bir plasenta olduğunu fark edeceklerdir. Bu plasentayı aldıkça içerisinden insana benzeyen yapıda bir varlığın çıktığını göreceklerdir. Bu varlık saatler içinde gelişecek ve daha da çok insana benzeyecektir.

Artık gelişimini tamamlamış varlık ile iletişime geçmeye çalışan insanlar, O'nun isminin Klaatu olduğunu, başka bir medeniyeti temsilen geldiğini ve bütün insanlığın liderleri ile önemli bir konu konuşmak istediğini öğreneceklerdir.

Ancak Amerikan Savunma Bakanı buna izin vermeyecek, bütün haklarının kendi devletlerinde olduğunu iddia ederek Klaatu'yu uyuşturup başka bir yere götürmeyi düşüneceklerdir. Bu uyuşturma işini ise Dr. Helen'e yaptıracaklar ve Helen, askerlerin verdiği uyuşturucu ilacı kullanmayıp, etkisiz bir ilaç enjekte edecek ve iğneyi yaparken Klaatu'ya kaçmasını söyleyecektir.

Bunun üzerine Klaatu'yu bir sisteme bağlayıp verdiği cevapların analizini yapacaklardır ama Klaatu, üstün yetenekleri sayesinde bu alandan çıkmayı başaracak, çıkarken bütün askerleri etkisiz hale getirip, hiç panik yapmadan, sakince yürüyerek çıkacaktır. O'na engel olamayacaklardır. Aynı zamanda kanayan yarası olan Klaatu, plasenta örneğini almak için Helen'a ulaşacak ve plasenta ile kendini hemen iyileştirecektir. Bu sırada Helen ile sohbet edecekler ve Klaatu, Helen'e gerçekleri ve neden geldiğini anlatacaktır. İnsanların artık çok kötü durumda olduğunu düşünen Klaatu, insanların dünyayı yok etmesinden önce insanların yok edilmesinin doğru olduğunu düşünmektedir.

İnsanlar bencil hırsları yüzünden dünya gezegenini yok edecek hale gelmiştir ve Klaatu, gezegeni insanların elinden kurtarmak istemektedir. Bunun için geldiği küre şeklindeki cisimlerden dünyanın belirli alanlarında da vardır ve hepsi bu yok ediş olayı için çalışacak sistemlerdir.

Diğer tarafta Central Park'da ki kürenin dışında dev bir robotik sistem beklemektedir ve askerler O'nu incelemeye çalışmaktadır. Klaatu ise dünyadaki bir dostu ile görüşmeler yapacak, O'nun kendisi ile gelmek istemediğini öğrenecek, sonrasında Helen ve oğlu ile birlikte Helen'ın ısrarları ile bu yok ediliş olayını iptal etmesi için profesör Barnhardt ile görüşmeye gideceklerdir.

Barnhardt, Klaatu'ya insanların değişebileceğine dair ikna edici açıklamalarda bulunacak ve sonrasında Helen'ın oğlunun ihbar etmesi üzerine askerler bulundukları alana gelecektir. Burada askerler, Helen'ı kaçıracaklar ancak diğer tarafta askerler kürenin önünde bekleyen robotik sistemi almışlardır ve üzerinde inceleme yaparlarken, sistem kendisini mikro organizmalar olarak ayırmıştır ve bu organizmalar son derece yıkıcı ve yok edici metal böceklere benzemektedirler. Mikro boyda olan bu yaratıklar, askeriyenin bulunduğu yerden başlayarak her şeyi yok etmeye başlayacaklar ve yok ettikçe büyüyen, çoğalan bu organizmalar yok etme sürecinin uygulayıcılarıdırlar. Artık geri dönüşün olmayacağı bir zamana giren insanlık ve şehirler yok olmaya başlayacak ancak bu sırada askerlerin artık bir şey yapamayacaklarını anlaması üzerine Helen'ı, Klaatu ile konuşması için bırakacaklar ve Helen, oğlu ile birlikte Klaatu ile konuşup, değişebileceklerine ikna etmeye çalışacaktır.
Son anda bunu hissettiğini söyleyen Klaatu, insanların uçuruma geldiğinde değiştiğini anlayacak ve küre ile iletişime geçerek yok etme uygulamasını durdurup, küre ile birlikte geldiği gibi gidecektir. Yok edici mikro organizmalarında yok olması sonrasında film son bulur.

İnsanların Dünya'yı olumsuz etkilemesi üzerinde durulmuş, 1951 yapımı bir bilim kurgu klasiği olan The Day the Earth Stood Still’in yeniden uyarlandığı hali olan yapım, yer yer aksiyon sahneleri bulunan dram ve bilim kurgu filmidir.

Sinema: Telefon Kulübesi - Phone Booth - Bir Telefon Kulübesinde Yaşanan Gerilim Dolu Anlar... / Konusu, Özeti, Afişler

Telefon Kulübesi - Phone Booth

Oyuncular; Colin Farrell, Forest Whitaker, Katie Holmes
Yönetmen; Joel Schumacher
Tür; Gerilim, Suç, Polisiye Filmleri

Konusu; Film, bir telefon kulübesinde görüşme yaptıktan sonra kapattığı telefonu açan Stu Shepard'ın, kendisini ölüm ile tehdit eden biri ile konuşmaya başlaması ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Stu Shepard, yürürken bile işleri ile uğraşan ve yalanlar söyleyerek işlerini halleden bir yayıncıdır. Aynı zamanda Kelly ile evli olan Stu, O'nu Pamela isminde başka biri ile aldatmaktadır ve cep telefonu olduğu halde, eşinin fatura detaylarında aranan numarayı görmemesi için Pamela'yı ankesörlü telefondan aramaktadır. Bu arama için her zaman aynı yerdeki telefon kulübesini kullanmaktadır. Ve o gün yine Pamela'yı aramak için telefon kulübesine giren Stu, O'nunla konuşurken kulübenin kapısına bir pizzacı gelecek, kendisine pizza sipariş edildiğini söyleyecek ve Stu, pizzacıyı kovalayarak ve aşağılayarak gönderecektir.

Bu olay sonrasında Pamela ile görüşmesini bitiren Stu, telefonu kapatacak ve telefon çalmaya başlayacaktır. Çalan telefonu açan Stu, telefonda bir adamın kendisini aradığını fark edecektir. 

Bu ismi belli olmayan adam, Stu hakkında her şeyi bilmektedir ve uzaklardan bir yerden O'nu gözlediğini söylemektedir. İlk başta bunun bir oyun olduğunu sanan Stu, sonrasında olayın ciddiyetini anlayacaktır. 

Telefondaki adam telefonu kapatması dahilinde öleceğini söylemiştir ve Stu, artık panik yapmaya başlamıştır. Kendi üzerine doğrultulmuş lazer ışınını da görünce panik yapacak ama bu sırada telefonu kullanmak isteyen bir hayat kadını gelecektir. Telefondaki adam Stu'nun eşini aldattığını bilmektedir ve Stu'ya eşini arayarak her şeyi itiraf etmesini ister. Stu, eşini arayacak ve bu adamında eşini daha öncesinden aradığını öğrenecektir.  Dışarı ki kadın ise, Stu'nun kulübeden çıkmasını isteyecek, Stu çıkmayınca sinirlenecek ve arkadaşlarını çağıracak, onlarla da başaramayınca erkek arkadaşını çağıracak ve erkek arkadaşları Stu'yu zorla dışarı çıkarmaya çalışırken telefondaki adam uzaktan bu adama ateş edip öldürecektir. Bu olay sonrasında artık iyice korkmaya başlayan Stu, adamın dediklerini yapmaya başlayacaktır. 

Bu sırada olay yerine polisler gelecek, herkes ilk başta bu adamı Stu öldürdü sanacak, sonrasında yetkili polis şefi Ramey, Stu ile iletişime geçmeye çalışacak, telefondaki adam Stu'yu kullanarak Ramey ile dalga geçecek ve Ramey, telefonda konuştuğu kişi ile ilgili bir sorun olduğunu anlayacaktır. 

Artık bütün basın yayın organları Stu'nun bulunduğu alana gelmişlerdir ve canlı yayın yapmaktadırlar. Bu sırada eşi Kelly'de gelecek ve telefondaki adam Stu'yu Kelly'i öldürmek ile tehdit edip, insanların içinde Kelly'e her şeyi itiraf etmesini isteyecektir. 

Stu, Kelly'e O'nu aldattığını söyleyecek ve kısa bir zaman sonra olay yerine Pamela'da gelecektir. Bunun üzerine telefondaki kişi Stu'ya yayıncıların önünde hayatı boyunca yaptığı bütün kötülükleri itiraf etmesini ve günahlarından bu yolla arınmasını isteyecektir. Bunun öncesinde ise Stu, cebindeki telefon ile gizlice eşini aramış ve telefondaki adam ile konuşmalarını dinleterek, kendisinin bunları yapmaya zorlandığını belli etmiştir. Aynı zamanda polis Şefi Ramey, Kelly'nin alnında lazer ışınını da görünce bir tetikçinin dışarıda bir yerde olduğunu anlamış ve bir ekibini telefonla konuşan bu tetikçiyi bulmaları için yönlendirmiştir.

Telefondaki adamın son istediğini de yapan Stu, ekranların karşısında yaptığı bütün sahtekarlıklardan bahsedecek ve bu olayda yetmeyince telefon kulübesinin üzerine saklanmış olan silahı alarak dışarı çıkıp tetikçinin kendisini vurmasını isteyecektir.

Ancak bu sırada polisler O'nun yerini tespit etmiştir ve Stu'yu polisler plastik kurşun ile vurup yere düşmesini sağlayacaklardır. 

Öteki tarafta tetikçinin bulunduğu yere ulaştıklarında boğazını kesmiş bir adam bulacaklardır ve bu adamın Stu telefon kulübesine girdiğinde O'na pizza getiren kişi olduğunu anlayacaklardır. Bu olay sonrasında her şeyin bittiğini düşünen Stu, polis dolmuşunda tedavi görürken O'na uyuşturucu verecekler ve bu sırada aslında ölmemiş olan gerçek tetikçi yanına gelerek, yine sahtekarlıklar yaparsa yine karşılaşacaklarını söyleyip yanından ayrılacaktır. Böylelikle film son bulur.

Film tamamen bir telefon kulübesinin içinde geçmektedir ve böyle olmasına rağmen oldukça sürükleyicidir. Bir telefon kulübesinin içinde yaşam mücadelesi veren bir adamın pişmanlıklarını ve itiraflarını izleyeceğiniz, yer yer dram sahneleri olan gerilim, suç ve polisiye filmidir.

Sinema: Çizgi Ötesi - Flatliners - Ölümden Sonra Yaşamı İspatlamaya Çalışan Tıp Öğrencilerinin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Çizgi Ötesi - Flatliners

Oyuncular; Ellen Page, Diego Luna, Nina Dobrev
Yönetmen; Niels Arden Oplev
Tür; Dram, Gerilim, Gizem, Bilim Kurgu

Konusu; Film, oldukça başarılı olan beş tıp öğrencisinin ölüm sonrasındaki yaşamın olup olmadığını araştırmak üzere kendilerini sıra ile dakikalar sürecek şekilde öldürüp, yeniden hayata getirmeleri sonrasında yaşanan gizem ve gerilim dolu olayları konu almaktadır.

Özeti; Courtney, Ray, Marlo, Jamie ve Sophia, aynı tıp fakültesinde öğrenim gören beş yakın arkadaştır. Aralarında en başarılı olan Courtney, yakın bir geçmişte kız kardeşini kendi sürdüğü bir arabada trafik kazasında kaybetmiştir. Bu olay üzerine belirli bir zaman geçecek ve Courtney, ölüm sonrası yaşam ile ilgili deliller bulmak adına bir deney yapmak isteyecektir. Aslında diğer bir amacı ölen kız kardeşini de görebilmektir.

Bunun için fakültenin kullanılmayan bir yedek hastane alanını kullanacak ve arkadaşlarını da bu deneyde kendisine yardım etmesi için çağıracaktır. 

Gerekli ayarlamalar ve ilaçlar verilerek, elektro şok cihazını da kullanıp Courtney'i öldürecekler ve bir kaç dakika sonra yeniden hayata getireceklerdir. Courtney, bu zaman zarfında yaşadıkları ile ölüm sonrası deneyim ile ilgili akademik bilgiler elde etmeyi planlamaktadır. 

İlk denemeleri olan Courtney, öldüğünde kendini gökyüzünde uçarken ve ışıkların içerisinde bulacaktır ve sonrasında yeniden yaşama gelecektir. Yaşadığı bu olay Courtney'in zekasını ve algılarını güçlendirmiştir ve bu konudaki elde ettiği bilgiler O'nun yaşamı anlaması açısından kendisine artılar katmıştır. Bu durumu gören diğer arkadaşları, kendileri de bu deneyimi yaşamak isteyecek ve sıra ile kısa süreli ölüm deneyimi yaşayacaklardır. Aynı şekilde önce Jamie gidecek, kendini arkasında eski terk ettiği kız arkadaşı ile bir motosiklette özgürce dolaşırken bulacak, ardından Marlo gidecek ve O'da daha önce yapmış olduğu bir hatanın izleri ile karşılaşacak ve son olarak Sophia gidecek ve O'da lise yıllarında zor duruma düşürdüğü bir arkadaşı ile ilgili anılarını yaşayacaktır.

Bu gidip gelmeler sırasında ise Courtney, artık gerçek yaşamda ölü olan kız kardeşini görmeye başlamıştır ve bu olayları ilk başta önemsemese de, sonrasında onların
kendisini kovalayan ve ölüm deneyimi ile ilgili olan görüntüler olduğunu anlayacaktır. 

Bir gece evinde iken gördüğü kız kardeşine benzeyen bir görüntü sayesinde binadan düşerek ölecektir. 

Diğer taraftan Jamie'de etrafında kendisini hamile bırakarak terk ettiği kızı görmeye ve O'nun görüntüsü ile gerilim dolu olaylar yaşamaya başlamıştır. Aynı şekilde Marlo'da yıllar önce hastaneye gelen ve deniz anası zehirlenmesi sorunu olan kişiye yanlış tedavi uyguladığı için öldürdüğü kişinin görüntülerini görmeye başlayacak ve çevresinde katil olduğuna dair yazılar yazıldığını görecektir. Sophia ise, lise yıllarında kendisini çok zor duruma düşürdüğü ve çıplak resimlerini bütün öğrencilere dağıttığı arkadaşını görmeye başlamıştır. Aralarından sadece Ray, bu deneyimi yaşamamıştır. Ölüm deneyimi yaşayan bu insanlar, kendi vicdani sorunları ile ilgili olaylar yaşamaktadırlar ve bunları sadece kendileri görmektedirler. Courtney'in ölümünden sonra bu olayın ciddiyetini anlayan arkadaşlar, hala hayatta olan bu insanlarla görüşüp af dileyecekler ve sorunları ne ise düzeltmeye çalışacaklardır. 


Jamie, hamile bıraktığı kadını bulacak ve birde oğlu olduğunu görüp af dileyecektir. Sophia ise lise yıllarındaki kız arkadaşını bulacak ve kendisini affetmesini isteyecektir. 

Marlo, ölüm raporunu değiştirdiği hasta için kendi suçunu dekana açıklayacaktır ve bu itiraf ve özürlerden sonra  kendilerini de affeden arkadaşların vicdani sorunları kalmayacak ve eski hayatlarına geri döneceklerdir.
Böylelikle film son bulur.

1990 yılında Julia Roberts, Kiefer Sutherland, Kevin Bacon gibi oyuncuların oynadığı filmin konusunun aynısı olan yeni versiyonudur. Ölüm sonrası hayat için genel olarak vicdani sorumluluklarımıza odaklanılmış, ilgiyle izleyebileceğiniz, dram, gerilim, gizem ve bilim kurgu filmidir.