Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

18 Ocak 2020 Cumartesi

Sinema: Şirinler - The Smurf - New York Şehrindeki Şirinlerin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Şirinler - The Smurf

Oyuncular; Neil Patrick Harris, Jayma Mays, Sofia Vergara
Yönetmen; Raja Gosnell
Tür; Aile, Macera, Fantastik, Animasyon

Konusu; Film, kötü büyücü Gargamel'den kaçan şirinlerin, Mavi Ay kutlamaları sırasında açılmış olan sihirli bir geçit yüzünden New York Central Park'ta kendilerini bulmaları ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Şirinlerin büyülü ormandaki görünmez köylerinde Mavi Ay kutlamaları yapılmaktadır ve bu sırada Sakar, Şirin Baba için kök toplamaya çıktığı sırada köyün sınırları içinden çıkacak ve Gargamel'in kendisini görmesine neden olacaktır. Kedisi Azman ile birlikte Sakar'ı takip eden Gargamel, görünmez Şirin köyüne ulaşacak ve sihirli alandan geçince bütün Şirinleri görecek ve onları yakalamaya çalışacaktır. Gargamel'i gören bütün Şirinler kaçmaya başlayacak ve Mavi Ay ortaya çıktığı zaman açılan bir geçidin bulunduğu yasaklı yola giren Sakar'ı, Şirin Baba ve dört tane daha Şirin kurtarmak için peşinden gidecekler ve başka bir boyuta açılmış olan kapıdan içeri çekileceklerdir.Bu çekilme sırasında Gargamel'de yanlarına gelince kendilerini geçidin içerisine bırakacaklar ve 6 Şirin kendisini New York Central Park'ta bulacaktır.

Bulundukları yeri tanımaya çalışan ve yeniden köylerine dönmenin yolunu arayan Şirinlerden Sakar, bir kozmetik firmasında çalışan ve o sırada iş yerinin tanıtım partisini düzenleyen Patrick'in kutusunun içerisine düşecek ve Patrick, bu kutuyu alıp evine gidecektir. Sakar'ın kutuya girdiğini gören diğer Şirinler, peşlerinden gidecekler ve Partick'in evine gireceklerdir.

Patrick'in evinde hamile olan eşi Grace vardır ve belirli bir zaman sonra Sakar'ı kurtarmaya çalışan Şirinleri görecekler ve onlarla dost olacaklardır. Şirinler, kendi sorunlarını Patrick ve Grace'a anlatacak ve yeniden köylerine geri dönebilmeleri için Mavi Ay'ı çıkarmaları gerektiğini söyleyeceklerdir. Bunun için Şirin Baba'nın sihir hazırlaması ve bazı malzemeleri gereklidir. Aynı zamanda Şirinlerin geçitten gittiğini gören Gargamel'de aynı geçidi kullanmıştır ve O'da New York'dadır artık. Sokaklarda şirinleri arayan Gargamel, kendisindeki sihirli Şirin özü sayesinde Şirinlerin yerlerini bulacak, bu sırada kendilerine Mavi Ay'ı oluşturmak için malzemeler arayan Şirinlerle aralarında aksiyon dolu bir kovalamaca yaşanacaktır.Şirinlerden küçük bir parça ile sihirli bir iksir hazırlayarak kendisine silah yapan Gargamel, bu kovalamaca sırasında Şirin Baba'yı yakalayacak ve O'nun şirin özünü çıkarmaya çalışacaktır.

Ancak Şirin Baba, Mavi Ay'ın yeniden çıkarılması ve bu sayede geçidin açılması için gereken formülleri gözlüklü Şirine vermiştir ve O, geçidi açmayı başararak büyülü ormanda kalan diğer bütün şirinleri de NewYork'a getirecek ve hep birlikte Gargamel ile mücadele edeceklerdir. 

Şirinlere Patrick ve Grace'de yardım edecek ve hep birlikte Gargamel'in bütün oyunlarını bozacaklardır.  Kendi asası ile etkisiz hale gelen Gargamel, New York'ta kalacak ancak bütün Şirinler açılan geçitten yeniden büyülü ormana geri döneceklerdir. Bu olay sonrasında Patrick ve Grace'in de bir erkek çocukları olur ve film böylelikle son bulur.

Birbirinden sevimli şirin karakterlerini izleyeceğiniz, Gargamel'in hain oyunları karşısında her şeye rağmen birlik olmayı başaran şirinlerin birlik ve beraberlik üzerine öğüt verici hikayelerine tanık olacağınız, yer yer komik sahnelerinde olduğu aile, macera ve fantastik animasyon filmidir.

17 Ocak 2020 Cuma

♫ Klasik Müzik, Over Time, Audionautix, Classical Music, Musica classica...

Sinema: Yaratık - The Host - Han Nehrinde Mutasyona Uğramış Dev Bir Yaratık... / Konusu, Özeti, Afişler

Yaratık - The Host

Oyuncular; Kang-Ho Song, Hie-bong Byeon, Park Hae-il
Yönetmen; Joon-ho Bong
Tür; Aksiyon, Fantastik, Gerilim

Konusu; Film, Amerikalı bazı bilim adamlarının toksin içerikli kimyasal atıkları Han nehrine dökmesi sonucu oluşan dev bir yaratığın, Seul halkına yaşattığı gerilim dolu anları konu almaktadır.

Özeti; Seul'un Han nehri yakınlarında bir laboratuvarda çalışan bilim insanları bir çok toksin içerikli kimyasalları lavaboya dökecekler ve bu kimyasallar buradan Han nehrine gidecektir. Sonrasında mutasyona uğramış dev bir yaratık ortaya çıkacak ve Han nehri çevresindeki insanlara saldırmaya başlayacaktır. Bu sırada Han nehrinin kenarında bir büfe işleten aile yaratığın nehirden çıkıp insanlara saldırdığına tanık olacak, kendileri de yaratıktan kaçmaya çalışırlarken küçük kızları olan Hyun-seo'yu yaratık kuyruğuna alarak götürecektir.

Bu olay sırasında bir çok insan ölmüştür ve hükumet hemen önlemler almaya başlar. Han nehrinin çevresini karantina altına alırlar ve yaratık dışarıda iken onunla temasa geçebilecek insanlarda virüs olması tehlikesi yüzünden onları da ayrı bir karantina alanında toplarlar.

Yaratık tarafından kaçırılan küçük kız Hyun-seo'nun da ailesi bu karantina altına alınanlar arasındadır ve babası Gang-Du, dedesi Hie-Bong, teyzesi Nam-Joo, amcası Nam-il karantina altına alınmışlardır ve Hyun-seo'nun öldüğünü düşünmektedirler. Ancak Hyun-seo, kısa bir süre sonra kendisindeki telefon ile babasını arayacak ve ailece Hyun-seo'nun ölmediğini anlayacaklardır. Hükumet yetkililerine kızlarının ölmediğini ve telefonla aradığını söyleseler de onları ciddiye almayacaklar ve bunun üzerine ailece karantina alanından kaçarak kızlarını kurtarmaya gideceklerdir. 

Dışarıdan yardım alarak karantina alanından kaçan aile, Han nehrinin bulunduğu bölgedeki kanalizasyon alanlarına gidecekler, burada Hyun-seo'yu arayacaklar ancak bulamadıkları gibi yaratığın tekrar saldırısına uğrayacaklar ve bu sırada dede Hie-Bong'u yaratık öldürecektir. Babasının ölümü ile sarsılan Gang-Du'yu yetkililer yakalayacak ancak teyze Nam-Joo ve amca Nam-il kaçmayı başaracaklardır. Bu olay sonrasında amca Nam-il, tanıdığı bir dostundan Hyun-seo'nun telefon ile aradığı zaman bulunduğu yerin konum bilgisini öğrenecek ve Han nehrindeki Hyun-seo'nun bulunduğu köprünün adresine ulaşacaklardır.

Yaratık ise bir kanalizasyon çukurunda yaşamaktadır ve Hyun-seo, kendisini öldürmeden kanalizasyon çukurunun içindeki başka bir çukur alana saklanmıştır ve yaratık, Hyun-seo'yu bu yüzden öldürememiştir.

Hyun-seo, içeride mahsur kalmış bir şekilde beklerken yaratık dışarıdan avladıkları bütün insanları bu kanalizasyon çukuruna getirmektedir ve iki evsizi de yakalamış, içlerinden ölmemiş olan bir çocuğu da çukura getirmiştir. Yaratık çukurdan ayrıldıktan sonra Hyun-seo, bu çocuğu uyandıracak ve artık birlikte saklanmaya başlayacaklardır. 

Bu sırada Hyun-seo'nun teyzesi ve amcası kendisine yakın alanlarda O'nu aramaktadırlar ancak teyzesi de yaratığın saldırısına uğrayacak ve olduğu yerde baygın kalacaktır. Amcası ise yaratığı yakarak öldürmek için bombalar hazırlamaktadır ancak bu sırada kapalı kaldığı karantina alanından kaçan Hyun-seo'un babası Gang-Du, yeri belli olan kanalizasyon alanına gidecek ve kızının bulunduğu çukura ulaşacaktır. Ancak baba gelmeden önce yaratık Hyun-seo ile yanındaki çocuğa bulduğu bir fırsatta saldırmıştır ve onları sindirmek üzere ağzından içeri almıştır. Baba Gang-Du, bu sırada yaratığın ağzında kızının elini görecek ve onu takip ederek kızını içinden çıkarmaya çalışacaktır.


Diğer tarafta hükumet, Amerikanların geliştirdiği sarı bir gaz ile yaratığı öldürmeyi ve aslında olmayan virüsü yok etmeyi planlamaktadır.

Yaratığın nehirden çıktığı bir anda tam gaz verilirken baygın halde olan yaratığın içinden kızını ve yanındaki çocuğu çıkaran Gang-Du, kızının öldüğünü görecek ve bu moral bozukluğu ile hep birlikte yaratığı öldürmeyi başaracaklardır. Yaratığın içinden çıkardıkları diğer çocuk ise ölmemiştir ve kızı öldükten sonra Gang-Du'un Se-Joo isimli bu evsiz  çocuğu evlatlık olarak büyütmeye karar vermesi ile film son bulur.

Mutasyona uğramış dev bir yaratığın insanlara yaşattığı gerilim dolu anlara tanık olacağınız, yer yer komik ve dramatik sahnelerinde olduğu, Güney Kore yapımı aksiyon ve fantastik gerilim filmidir.

Belgesel: Penguenler - Penguins - Bir Adelie Pengueni Olan Steve'in Babalık İmtihanı... / Konusu, Özeti, Afişler

Penguenler - Penguins

Oyuncular; Ed Helms
Yönetmen; Jeff Wilson, Alastair Fothergill
Tür; Macera, Belgesel

Konusu; Film, Antartika'ya bahar gelmesiyle milyonlarca Adelie penguenleri ile birlikte kendisine eş arayan ve yavrularını büyütmek ile uğraşan Steve isminde bir erkek penguenin zorlu yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Özeti; Steve, yetişkin bir erkek Adelie penguenidir ve Antartika'ya bahar gelmesi ile birlikte kendisi gibi milyonlarca Adelie pengueni ile eş bulmak ve yavru büyütmek için karın olmadığı kara alanlarına doğru yolculuğa çıkarlar. Burada karın olmadığı alanlar için mücadele içine giren penguenler aynı zamanda yer bulduktan sonra yavrularını büyütmek için çakıl taşları toplayacaklar, Steve'in topladığı taşları komşuları çalmaya başlayacaktır. Steve için oldukça zahmetli olmaya başlayan bu taşlarla yuva yapma işini sonunda bitirmeyi başaracak ve denizden dişilerin gelmesini bekleyecektir.

Erkek penguenler yuvasını hazırladıktan bir kaç hafta sonra dişilerde denizden gelirler ve kendilerine uygun eş seçmeye başlarlar. Steve, bu sırada eşi olacak olan Adele ile tanışır ve birlikte yavrularını büyütmeye karar verirler, birbirlerini tanırlar.

Bu tanışma merasiminden sonra Steve, Adele'yi memnun etmek için yuvaya biraz daha taş toplamaya başlar ve yemek bulmak için denize açılır. Denizde midesini dolduran Steve, yuvaya geri gelmeye çalıştığında çıkan fırtına sebebiyle eşi Adele'nin karların altında kaldığına tanık olacak ancak kısa bir zaman sonra buluşmayı başaracaklardır. Bu sırada Adele'de iki tane yumurta yapmıştır ve üzerilerindeki karlar eridikten sonra yumurtalardan yavrular çıkar, sonrasında Adele, sırayı Steve'e bırakır. Artık yavrularla Steve ilgilenecektir ve bu sırada Adele'de yemek bulacaktır.

Belirli bir süre yavru büyütme olayını sıra ile yaparlar ve yazında gelmesi ile ve yavrularında oldukça büyümüş olmasından dolayı yavruları yalnız bırakarak Steve ile Adele, yemek bulmak için birlikte denize açılırlar. Ancak bu sırada yavruları avlamak ile uğraşan korsan martılar tehlikesi vardır ve penguen yavrularının arasından küçük olanlarını avlamaktadırlar. Steve ve Adele'nin de yavruları bir korsan martının saldırısı altındayken onları babaları Steve kurtaracaktır.Artık zamanla daha da büyüyen yavrular, üzerilerindeki tüyleri değiştirecekler ve daha da yetişkin bir hale gelerek denizde yüzme dersleri almaya başlayacaklardır.

Ancak bu dersler sırasında denize ilk girmenin zorluğu olduğu gibi aynı zamanda çevrelerde pars fokları da vardır ve penguenleri avlamaya çalışmaktadırlar. Denizde verilen eğitim sırasında rüzgar yüzünden sahil buzla kaplanacak ve bu durum pars fokları için bir pusu kurma imkanı yaratacaktır. 

Steve ile Adele'nin yavruları ise bu buzların arasında kalmıştır ve sert buz tabakasının üzerine geçebilmeleri için vermeleri gereken bir sınav vardır. Yavruların biri geçmeyi başarırken diğerini pars foklarından biri kapacaktır ancak yavru ölü taklidi yaparak foku atlatmayı başaracak ve iki yavruda sağ salim yaşam sınavlarını vererek, anne ve babalarından ayrılıp kuzeye doğru göç etmeye gideceklerdir. Sene boyunca iki çocuğunu da çok güzel bir şekilde yetiştiren Steve ve Adele'de uzun bir zaman sonra yeniden buluşmak üzere ayrılacaklardır. Böylelikle film son bulur.

Birbirinden sevimli Adelie penguenlerini zevkle izleyeceğiniz, Steve isimli bir penguenin babalık konusundaki sınavını başarı ile tamamladığı yaşam öyküsünün konu edildiği, içerisinde korsan martılar ve pars foklarına da yer verilmiş görüntüleri ile bir macera ve belgesel filmidir.

12 Ocak 2020 Pazar

♫ RB ve Soul Müzik, 30 Şarkı, 1 Saat 20 dk., 30 Songs, 1 Hour 20 Minutes...

Ne İzlesem? 2 - Hangi Filmi İzlesem ? - Sizin İçin Seçtiklerimiz - Tavsiye Filmler - Film Önerileri

Gerilim Filmi
Sinyal - The Signal

Oyuncular; Brenton Thwaites, Beau Knapp, Olivia Cooke 
Yönetmen; William Eubank

Özeti; Film, uzaylılardan sinyal alan iki arkadaşın bu sinyali takip etmeleri sonrasında kendilerini uzaydaki garip bir yaşam alanında bulmaları ile gelişen gerilim dolu olayları konu almaktadır.

Özetini Okumak İçin Tıklayınız.
Suç ve Polisiye Filmi
Anna

Oyuncular; Sasha Luss, Helen Mirren, Luke Evans
Yönetmen; Luc Besson

Özeti; Film, Anna isimli Rus bir kadının KGB için bir ajan olarak çalışmaya zorlanması sonrasında CIA ile işbirliği yapmasına kadar giden ve tüm bunların ardından iki istihbarat servisinden de ayrılmak için özgürlüğü adına verdiği aksiyon dolu mücadelesini konu almaktadır.

Özeti için Tıklayınız.
Bilim Kurgu Filmi
Yok Oluş, Annihilation

Oyuncular; Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez
Yönetmen; Alex Garland

Özeti; Film de, uzaydan gelen bir varlık türü söz konusudur ve bu varlık türü gök taşı şeklinde yeryüzüne iner ve bir deniz fenerinin içine girer. 

Özeti için tıklayınız.
Animasyon Filmi
9, Dokuz, Nine

Oyuncular;  Elijah Wood, Jennifer Connelly, Christopher Plummer
Yönetmen; Shane Acker

Özeti; Dünyada robot üretebilen yapay zekaya sahip bir makine üreten bilim adamının, bu icadını kötü emelleri için kullanan insanlar yüzünden dünyada robotlar ve insanlar arasında savaşlar çıkmış ve robotlar insan ırkını yok etmişlerdir. Bunun üzerine kalan son insan olan bilim adamı, kendi ruhunu 9 tane bez bebeğe ayırarak dağıtmıştır ve film, bu oluşumdan sonra kendilerine gelen bez bebeklerin yaşadığı olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Korku Filmi
13 Hayalet - 13 Ghosts

Oyuncular; Shannon Elizabeth, Tony Shalhoub, F. Murray Abraham
Yönetmen; Steve Beck

Özeti; Film, özel olarak tasarlanmış bir evin içinde hapsedilmiş 12 hayaletin serbest kalması ile, bu eve yeni gelen ailenin bu hayaletlerle yaşadıkları korku ve gerilim dolu anları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Aksiyon Filmi
John Wick Serisi

Oyuncular; Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen
Yönetmen; David Leitch, Chad Stahelski

Özeti; Film, ölen eşinden kalan köpeğini öldüren ve arabasını çalan bir grup gencin bağlı oldukları mafya ve suç örgütlerinden kendisine yapılanların intikamını alan John Wick ismindeki uzman bir tetikçinin yaşadığı aksiyon ve gerilim dolu olayları konu almaktadır.

Serinin özeti için tıklayınız.
Komedi Filmi
Şaşkın - Bedazzled

Oyuncular; Elizabeth Hurley, Brendan Fraser, Frances O'Connor, Orlando Jones
Yönetmen; Harold Ramis

Özeti; Film, ruhunu 7 dilek için şeytana satmış olan bir adamın romantik komedi tadında hikayesini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Dram Filmi
Özgürlük Yolu - Into the Wild

Oyuncular; Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt
Yönetmen; Sean Penn

Özeti; Film, kalabalık şehir hayatından uzaklaşarak kendini tanımak ve ruhsal özgürlüğü bulmak adına Alaska'nın ormanlık alanlarına doğru bir maceraya çıkan Christopher Johnson McCandless ismindeki bir gencin gerçek hayat hikayesini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Biyografi Filmi
Tolkien - John Ronald Reuel Tolkien

Oyuncular; Nicholas Hoult, Lily Collins, Colm Meaney
Yönetmen; Dome Karukoski

Özeti; Film, Lord of The Rings serisi, The Hobbit, Silmarillion, Hurin'in Çocukları ve daha nice edebiyat dünyasına kazandırdığı önemli eserle tanınan J.R.R. Tolkien’ın hayatını konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Belgesel Filmi
Aptallık Çağı - The Age of Stupid

Oyuncular; Pete Postlethwaite, Piers Guy, Fernand Pareau
Yönetmen; Franny Armstrong

Özeti; Film, birbirinden bağımsız 6 ayrı hikayeyle, tüketim, savaş, iklim değişikliği, petrol ve alternatifleri gibi konuları işleyerek ve insanoğlunun aptallığıyla kaybedilen bir Dünya'ya eleştirel gözle bakarak çözüm üretmek için harekete geçilmesi gerektiğini savunmaktadır. 

Özeti için tıklayınız.
Macera Filmi
Sıfırın Altında: Dağdaki Mucize - 6 Below Miracle on the Mountain

Oyuncular; Josh Hartnett, Mira Sorvino, Sarah Dumont 
Yönetmen; Scott Waugh

Özeti; Film, eski bir olimpik sporcu olan ve Sierra Nevada sıradağlarında snowboard yapan Eric'in yaşadığı gerçek olaylara dayalı yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Savaş Filmi
Savaş Vadisi - Hacksaw Ridge

Oyuncular; Andrew Garfield, Vince Vaughn, Teresa Palmer
Yönetmen; Mel Gibson

Özeti; Film, ikinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’ndan sıhhiyeci Desmond T. Doss isimli silah kullanmayan ve vicdani retçi olan kahraman bir askerin Okinawa Savaşı sırasında ve öncesinde yaşadığı olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Romantik Aşk Filmi
Zoe - Aşkın Algoritması

Oyuncular; Ewan McGregor, Léa Seydoux, Christina Aguilera
Yönetmen; Drake Doremus

Özeti; Film, android ve insana benzeyen eşler tasarlayan bir şirkette çalışan Zoe'nin ilerleyen zamanlarda kendisininde en ileri seviyede üretilmiş ve diğerlerinden farklı olarak hissedebilen, sevebilen bir android olmasını anlaması ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Gizem Filmi
Öteki Dünya - Hereafter

Oyuncular; Matt Damon, Cécile de France, Thierry Neuvic
Yönetmen; Clint Eastwood

Özeti; Film, ölüm ve öteki dünya ile ilgili bazı sorunları olan Amerikalı bir işçinin, Fransız bir gazetecinin ve İngiliz bir öğrencinin birbirleri ile ilişkili olan hikayelerini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Fantastik Film
Doktor Uyku - Doctor Sleep

Oyuncular; Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Kyliegh Curran
Yönetmen; Mike Flanagan

Özeti; Film, genel olarak psişik yetenekleri olan bazı insanların, onların ruhlarını besin olarak kullanmak isteyenlere karşı verdikleri mücadeleleri konu almaktadır. 

Özeti için tıklayınız.
Seri Filmler
Yenilmezler Serisi, The Avengers Series

Oyuncular; Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo
Yönetmen; Joss Whedon

Özeti; Film, Marvel evreninin karakterleri olan 6 süper kahramanın, dünyayı yok etme derdinde olan ve başka boyuttan gelen varlıklardan korumasını, bu koruma sırasında yaşanan olayları konu almaktadır.

Serinin Özeti için tıklayınız.