Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

13 Mart 2020 Cuma

♫ Chill Out, Ambiyans Müzik, Descent, Houses of Heaven, Chill, Ambient M...

Sinema: Yedi Yaşam - Seven Pounds - Kendince Bir Kefaret Yöntemi Bularak Yedi İnsanın Hayatını Kurtaran Bir Adamın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Yedi Yaşam - Seven Pounds

Oyuncular; Will Smith, Rosario Dawson, Woody Harrelson
Yönetmen; Gabriele Muccino
Tür; Dram

Konusu; Film, bir trafik kazası geçirip yedi kişinin ölümüne neden olan Tim'in, bu kaza sonrasında suçluluk duyarak kendisini yedi farklı insanın hayatını kurtarmaya adaması ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Film, Tim'in intihar sahnesi ile başlamaktadır ancak bu sahne aslında filmin son sahnesidir. Başarılı bir iş adamı olan Tim, eşi ile bir araba yolculuğu sırasında cep telefonuna bakarken kaza geçirecek ve bu kazada eşi de, diğer arabadaki yedi kişide hayatını kaybedecektir. Bu olay üzerine geçen zaman sonrasında yaşananları unutamayan ve suçluluk duygusu içinde pişmanlıklar yaşayan Tim, kendisini yedi zor durumda olan insanın hayatını kurtarmaya adayacaktır. 

Maliyede vergi müfettişi olan kardeşinin kimliğini kullanarak zor durumda olan insanlara ulaşacak, onların gerçekten zor durumda ve iyi insan olduklarını anlamak için
kendince denemeler yapacak ve karar verdiği yedi kişinin hayatına bir şekilde girmeyi başararak onların hayatlarını kurtaracaktır.

Kimisi görme engellidir, kimisi karaciğerinden sorunludur, kimisinin kemik iliği nakline ihtiyacı vardır, kimisinin ailevi sorunları vardır ve kimiside kalbinden sorunludur, tedavisi için kalp nakli gereklidir. Bunlardan biride kardeşidir ve Ben Thomas, Holly Apelgren, Connie Tepos, George Ristuccia, Nicholas Adams, Ezra Turner ve Emily Posa ismindeki bu kişiler için Tim, gereken bütün yardımları yapmayı amaçlamaktadır.

Kendince bu insanların sorunlarına göre bir plan yapan Tim, ailevi sorunları olan kadına kendi evini verecek, kemik iliği nakline ihtiyacı olan hasta bir çocuğa kemik iliğinden alınmasını sağlayacaktır ve diğer kişilerinde hayatlarıa girerek gereken yardımları yapacaktır. Ancak bazı kişilerin sorunlarının halledilmesi için Tim, kendi organlarını feda etmek zorundadır ve bunun için hayatına girdiği Emily ile birliktelik yaşamaya başladıktan kısa bir süre sonra listedeki organ nakline ihtiyacı olan kişiler için filmin başındaki sahne yaşanacaktır ve kutu denizanası zehri ile intihar eden Tim, organlarının gereken kişilere bağışlanmasını sağlayacak ve hayatına son verecektir.


Tim'in ölümünden sonra Ezra gözlerini, Emily kalbini, Ben ise karaciğerini alacaktır. Böylelikle film son bulacaktır.

Yaşam, hayat, ölüm, pişmanlık ve bağışlama gibi konuların işlendiği, üzerinden suçluluk duygusunu atamayan bir insanın oldukça hüzünlü kendince kefaret ödeme yöntemine tanık olacağınız, Will Smith'in baş rolünde yer aldığı dram filmidir.

12 Mart 2020 Perşembe

Sinema: Okja - Genetiği Değiştirilmiş Dünyalar Tatlısı Dev Bir Hayvanın Yaşam Mücadelesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Okja

Oyuncular; Seo-Hyun Ahn, Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal
Yönetmen; Bong Joon Ho
Tür; Aksiyon, Macera, Dram, Bilim Kurgu

Konusu; Film, çok uluslu bir şirket tarafından süper domuz projesi olarak genetiği değiştirilerek üretilmiş dev bir hayvanın hüzünlü hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Mirando şirketleri hayvanların genetiklerini değiştirerek insanlar için yiyecek üreten çok uluslu bir şirkettir. Dünya'nın bir çok ülkesinde şubeleri olan şirket, daha fazla kar elde etmek için süper domuz isimli bir proje geliştirirler ve genetiği değiştirilmiş bu yeni nesil domuz türlerini Dünya'nın bir çok ülkesine göndererek, on sene sonraki gelişmiş hali ile bir yarışma düzenleyeceklerdir. Şirketin amacı aslında hayvanların doğal ortamda yetiştiği gibi bir yalanı insanlara inandırmaktır ve süper domuzlardan biri çok küçükken Güney Kore'nin yemyeşil dağlarında yaşayan Mija isimli küçük bir kızın ailesine verilir. Burada Mija senelerce Okja adını verdiği bu süper domuz ile yaşar ve çok iyi dost olurlar. 
Mija, bütün zamanını Okja ile birlikte geçirmektedir ve Okja, seneler sonrasında fil boyunda dev bir hayvan haline gelmiştir. Aynı zamanda oldukça akıllı olan Okja, bir defasında Mija ölüm tehlikesi içindeyken kendisini feda ederek O'nun hayatını kurtarmıştır. 

Ancak Okja, Mirando şirketi tarafından Mija'nın ailesine ödünç verilmiştir ve süper domuz yarışması sonuçlarının belli olması zamanı geldiği için Okja'yı kontrole gelen yetkililer, en gelişmiş olan domuzun Okja olduğuna karar verecekler ve Mija'nın ailesine altın bir domuz maketi vererek Mija'dan gizli bir şekilde Okja'yı alıp götüreceklerdir.

Okja, götürülürken dedesi tarafından oyalanan Mija, Okja'nın götürüldüğünü anlayınca bu duruma dayanamayacak ve Okja'nın peşinden Seul'e gidecektir. Burada Okja'nın bulunduğu tesisi bulacak ve Okja'nın bindirildiği tırın peşine takılıp seyir halinde iken tırın üzerine çıkacaktır. Aynı zamanda Okja ve onun gibi bütün istismar edilen hayvanları düşünen '' Hayvanlara Özgürlük Cephesi '' ismindeki özel bir topluluk Okja'nın bulunduğu tırın önünü kesecekler ve dışarı kaçan Okja ile Mija, Seul'de marketlerin içinde aksiyon dolu anlar yaşayacak ve sonrasında Hayvanlara Özgürlük Cephesi onları kendi tırlarına alacaklardır. Bu topluluğun maksadı hayvanlara kötü davranan ve onları istismar eden şirketleri, insanları deşifre etmek ve onların işlerini bozmaktır. 
Yeni amaçları da Mirando şirketlerinin iç yüzünü insanlara göstermektir ve bunun için Okja'yı kullanmayı düşünmektedirler. Çünkü Okja gibi laboratuvarlarda genetiği değiştirilmiş ve ıstıraplarla yetiştirilen bir çok hayvan vardır ve bunların görüntülerini alabilmek için Okja'nın bu laboratuvara gönderilmesi gerekmektedir. 

Okja'nın üzerine yerleştirdikleri kamera ile bütün görüntüleri çekip insanlara izleteceklerdir. Bu planı Mija, kabul etmemesine rağmen dili çeviren aktivist, bilerek kabul ettiğini söyleyecek ve Hayvanlara Özgürlük Cephesi üyeleri de Okja'ya kamerayı yerleştirdikten sonra kendilerini kovalayan yetkililerin Okja'yı almasına izin vereceklerdir. 

Bu olay üzerine Mirando şirketleri Okja'yı New York'a getirecekler ve buradaki laboratuvarlarında Okja'yı kendi cinsi ile çiftleştirip etinden örnekler alarak tadı ile ilgili bilgiler edineceklerdir. Ancak bu sırada acımasızca yaşanan olayları Hayvanlara Özgürlük Cephesi kayıt edecek ve ertesi gün halkın önünde yapılacak kutlamalarda Okja, insanlara tanıtılacaktır. Bu tanıtıma Mirando şirketi, insanların gözünü boyaması için Mija'yı da davet etmiştir. Ancak tanıtım sırasında Hayvanlara Özgürlük Cephesi çektikleri bütün görüntüleri ana ekrandan insanlara izletecek ve yine Okja'yı kaçırmak için aksiyon dolu bir çok olay yaşanacak ama başaramayacaklardır. Sonrasında Mirando şirketi yetkilileri Okja'yı diğer süper domuzların yanına götürecektir ve burada Okja, kesileceği zamanı bekleyecektir. Ancak Mija ve Hayvanlara Özgürlük Cephesi üyeleri, hayvanların toplandığı bu alana gelerek Okja'yı arayacaklar ve tam kesilmek üzere iken onu bulacaklardır.

Ancak Mirando şirketinin yöneticisi olan Lucy'in kardeşi, yaşanan bu olumsuzluklar yüzünden yönetimi ele almıştır ve Okja'nın kesilmesine karar vermişken Mija, kendisindeki altın domuz maketi karşılığında Okja'yı satın almak isteyince, paradan başka bir şeyi düşünmeyen Nancy, bu teklifi kabul edecek ve Mija ile Okja'nın Güney Kore'ye gitmesine izin verecektir. 

Hayvanların bulunduğu bu alandan çıkarlarken henüz küçücük yavruları olan başka süper domuzlar Okja'ya tellerin arkasından yavrularını atacaklar ve Okja, bu minik yavruyu ağzında saklayarak dışarı çıkaracaktır ve hep birlikte Güney Kore'deki yem yeşil ormanlık alanlarda yaşama başlayacaklardır. Böylelikle film son bulur.

Hayvanların istismarı ile para kazanan şirketlere atıfda bulunulan filmde, dünyalar tatlısı dev bir süper domuzun yaşam mücadelesine tanık olacaksınız. Hayvan severleri derinden etkileyecek, yer yer gerilim sahnelerinin de yaşandığı ama daha çok hüzünlü konusu ile aksiyon, macera, dram ve bilim kurgu filmidir.

♫ Rock Müzik, Grant Green, Josh Lippi & The Overtimers, Rock Music, Rock...

Geleceğe Dönüş Serisi 1, 2, 3 - Back to the Future Series - Geleceğe Dönüş Serisi Film Özetleri


Geleceğe Dönüş - Back to the Future

Oyuncular; Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson
Yönetmen; Robert Zemeckis

Özeti; Film, zaman yolculuğu yapan bir araba icat eden Dr. Brown ile O'nun en yakın dostu olan Marty McFly'ın maceralarını konu almaktadır.Geleceğe Dönüş 2 - Back to the Future Part 2

Oyuncular; Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson
Yönetmen; Robert Zemeckis

Özeti; Serinin birincisinde kaldığı yerden devam edilen filmde şimdide Marty ve Dr. Brown, Marty'in gelecekteki çocuklarına yardım etmek için 2015 yılına gidecekler ve yine macera ve aksiyon dolu bir çok olay yaşayacaklardır.Geleceğe Dönüş 3 - Back to the Future Part 3

Oyuncular; Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson
Yönetmen; Robert Zemeckis

Özeti; Serinin ikincisine kaldığı yerden devam edilen filmde Marty, 1885 yılında kalmış olan Dr. Brown'u kurtarmak için geçmişe gidecektir.

Sinema: Dünü Kurtarmak - See You Yesterday - Bir Günlük Geçmişe Gönderen Bir Zaman Makinesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Dünü Kurtarmak - See You Yesterday

Oyuncular; Eden Duncan Smith, Stro, Dante Crichlow, Michael J. Fox
Yönetmen; Stefon Bristol
Tür; Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu

Konusu; Film, bir zaman makinesi icat eden iki arkadaşın bu makine ile sadece bir gün geriye giderek yaptıkları yolculuk sırasında yaşadıkları olayları konu almaktadır.

Özeti; Claudette ve Sebastian, aynı okulda öğrenim gören ve okulun en başarılı öğrencileridirler. Birlikte uzun zamandır üzerinde çalıştıkları zaman makinesi projesini sonunda çalıştırmayı başaracaklar ancak bu makine ile sadece bir gün önceye gidebilmektedirler. Sırt çantalarının içerisine yerleştirdikleri mekanizma ile ilk denemelerinde başarısız olsalar da sonraki denemelerinde makine çalışacak ve bir gün önceye gideceklerdir. Ve bu zaman yolculuğu sırasında evrende bir solucan deliği açılmaktadır ve ancak bu yolla yolculuğu yapabilmektedirler.Solucan deliği 10 dakika içinde kapanacağı için geldikleri dünde sadece 10 dakika kalabilmektedirler. İlk zaman yolculukları sırasında araları bozuk olan arkadaşları ile dalga geçip, eğlenip geri döneceklerdir ancak ertesi gün Claudette'in abisi Calvin, ırkçı polisler tarafından silah ile vurularak öldürülecektir. 

Bu ölümün sebebi ise bulundukları bölgedeki bir markete giren soyguncuları takip eden polislerin, bu soyguncuları Calvin sanarak yanlışlıkla öldürmesidir. Abisinin ölümüne çok üzülen Claudette, akabinde arkadaşı Sebastian ile
yeniden zaman yolculuğuna çıkarak abisinin ölümüne engel olmaya çalışacak ancak yeterli güç kaynakları olmadığı için bu eksikliği kendisine aşık olan Eduardo'dan temin edeceklerdir. Yüksek enerji kapasitesi için kuantum devresini alan Claudette ve Sebastian, yeniden bir gün önceye zaman yolculuğu yapacaklar ve abisinin ölümüne çözüm olarak soygun yapılan markete giderek soygunculara engel olmaya çalışacaklardır. 

Ancak marketin içinde olan soyguncuları market sahibine ihbar etmesine rağmen yinede onlara engel olmayacak ve markete yalnız girmiş olan Claudette'in yanına, geldikleri zaman boyutundaki Sebastian gelecektir ve neler olduğunu anlamaya çalışan Sebastian, dışarıda ertesi günün zaman boyutunda bekleyen Sebastian varken soyguncular tarafından vurularak öldürülecektir ve bu ölüm üzerine diğer Sebastian'da yok olacaktır. Bu olay ardından kendi zamanına yalnız dönmek zorunda kalan Claudette, geldiği zamanda abisinin yaşadığını ve Sebastian'ın öldüğünü görecek ve yine bu durumu değiştirmeye çalışacaktır. 


Bu sırada zaman yolculuğunun kapasitesini arttırmayı başarmışlardır ve zaman makinesi bir kaç gün daha geriye gidebilecek seviyeye gelmiştir. 

Aynı zamanda abisi ve Eduardo'da artık zaman makinesinden ve yaşanan olaylardan haberdar olacak ve onların yardımı ile yeniden abisinin vurulduğu ve Sebastian'ın öldüğü zamana gidecek ve burada Sebastian'ın bir önceki zaman yolculuğundan döndüğü hali ile karşılaşıp, bu seferde abisini vurulmadan önce ikna edip yollarını değiştirmeye çalışacaklardır. 

Ancak yetişmiş olsalar bile onların söylediklerini saçma bulan Calvin, olay yerinden ayrılmayacak ve kısa bir süre sonra polisler gelecek ve yaşanan gerilim sonrasında Calvin, yine polisler tarafından vurularak öldürülecektir. Ne yapsa da ölüme engel olmayan Claudette, bu sefer Sebastian'ı kurtarmıştır ama abisi yine ölmüştür. Ancak bu durumu düzeltmekten bıkmayan Claudette, daha önce Sebastian'ın ölümü gibi bir gerçekle karşılaştığı için artık yalnız başına bu zaman yolculuğuna çıkacak ve son yolculuğu sırasında film son bulacaktır.

Geleceğe Dönüş filmlerinden tanıdığımız Michael J. Fox'un da rol aldığı bir zaman yolculuğunun anlatıldığı filmde, bu sefer sadece bir kaç günlük geçmişe gidebilmektedirler ve olaylar bu zaman dilimleri arasında yaşanmaktadır. Genellikle eğlenceli ve yer yer gerilim dolu anların yaşandığı aksiyon, macera ve bilim kurgu filmidir.