Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

9 Ocak 2021 Cumartesi

Sinema: Aç Gözlüler - Aç Gezenler - Les affamés - Aniden Ortaya Çıkan Bir Zombi Salgını Sonrasında Yaşanan Gerilim Dolu Anlar... / Konusu, Özeti, Afişler

Aç Gözlüler - Les affamés

Oyuncular; Marc-André Grondin, Monia Chokri, Charlotte St-Martin
Yönetmen; Robin Aubert
Tür; Aksiyon, Gerilim, Korku

Konusu; Film, aniden ortaya çıkan bir zombi salgını sonrasında bir araya gelen insanların verdikleri yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Özeti; Quebec isimli bir kasabada aniden ortaya çıkan zombi salgını sonrasında insanların bir çoğuna virüs bulaşacak ve hayatta kalanlar yaşam mücadelesi vermeye başlayacaklardır. Kimileri ormanda yaşayarak saklanmaktadır, kimileri arabası ile sürekli yolculuk etmektedir ve her yer zombilerle doludur. Bu şekilde kendi kasabası tamamen zombilerden etkilenince yakın arkadaşı ile ormanda yaşam süren Bonin, bu yakın arkadaşını zombilerin saldırısında kaybedince, kendi kulübesine bağlanmış olan Tania isimli kadınla tanışacak ve zombi saldırısından kaçarken Tania ile birlik olmak zorunda kalacaklardır. Başka bir tarafta ise Céline isimli bir kadın, arabası ile yolculuk ederek zombilerden kaçmaktadır ve yol üzerinde benzin bulmaya çalışırken hayatta olan başka kadınlar, Therese ve Pauline ile karşılaşacak ve onlarla kalmaya karar verecektir. 

Artık hiç kimse hiç kimseye güvenmemektedir ve herkes tetikte yaşamaktadır. Başka bir tarafta ise ailesini öldürerek evinden ayrılmak zorunda kalan Ti-Cul ve yine ailesinden kaçmaya çalışan Real, ormanda karşılaşacaklar ve birlikte yol almaya başlayacaklardır. 

Bonin ve Tania ise yolculukları sırasında bir çiftliğe girecekler ve içeride erzak ararken Zoe isimli küçük bir kızında hayatta olduğunu görecekler ve artık O'nu da yanlarına alarak yolculuklarına devam edeceklerdir. Bu yolculuk sırasında zombilerin saldırısına uğrayacaklar ancak yine kurtulmanın yollarını bulacaklardır. Hatta zombilerin ekip halinde toplandıklarını ve kendilerine ait bilinçlerinin olduğunu fark edeceklerdir. 

Ve sonrasında Therese ve Pauline'nin yanına giden Bonin, tanıdıklarına kavuşmuş olacaktır ve hep birlikte, yanlarında Celine ile birlikte çözüm yolu bulmaya çalışacaklardır. Kimileri şehre gitmeleri gerektiğini söylerken kimileri kasabada kalarak evlerini daha güvenli hale getirip beklemeyi doğru bulmaktadır. Ancak sorun odur ki, zombiler kendilerine ait bilinçlerini kazanmışlardır ve ekip halinde saldırmaktadırlar ve bulundukları ev yol üzerindedir, her an gelebilme ihtimalleri vardır. Aynı zamanda Tania, elinden ısırılmıştır ve bunun köpek ısırığı olduğunu söylemiştir ancak herkes bu konuda telaşlanmaya başlamıştır ve Tania'nın bu durumu konuştukları gece, evlerine zombiler saldıracak ve hepsi apar topar kaçmak zorunda kalacak, karanlık ormanın içinde zombilere karşı zorlu bir mücadele verecekler, kimileri saklanacak, kimileri zombi gibi davranacak ve sonrasında hepsi de sağ salim kurtularak bir araya geleceklerdir. Bu bir araya geliş sonrasında ormanda bir nehrin kenarındayken Real ve Ti-Cul ile karşılaşacaklar ve konuşmadan ayrılacaklardır. Ancak sonrasında boş bir araziden geçerken zombilerin kendilerini fark etmelerine engel olan Real'in bu yaptığı şey yüzünden birlikte devam etmeye karar verecekler ve hep beraber mücadele etmeye başlayacaklardır. 

Kısa bir süre sonra yol üzerinde Real ısırılacak ve O'da Ti-Cul'ı ısıracak, sonucunda ikisi de hayatını kaybedecek ve başka bir zombide Pauline'yi ısırınca, O'nu öldürüp yollarına böyle devam edeceklerdir. Kısa bir süre sonra yine zombilerin olduğu bir alana gelecekler, burada zombilerin eşyalarla yaptıkları kuleyi görecekler ve kısa bir süre sonra sürülerce ortaya çıkan zombiler saldırınca, kimileri artık kaçmaktan yorulduğu için kendilerini zombilerin eline bırakacak ve Bonin ve Tania ise Zoe'yi de alarak kaçmaya devam edecek, ancak sonrasında kaçacak yer bulamayınca Zoe'yi bir köprünün altında bırakarak ikisi de ayrı yollara gideceklerdir ve sonrasında Bonin ısırılacaktır Tania ise ortalıklardan kaybolacaktır. 

Sonrasında Zoe, saklandığı yerden çıkacak, Bonin'in ısırıldığını ve kendisini öldürmek üzere olduğunu görecek ve Bonin'in gitmesini istemesi üzerine ormanda tek başına yola devam edecek, yolda Tania'nın eşyalarını bulacak ve ana yola çıktığında bir yarış arabalı insan tarafından bulunan Zoe, O'nun arabasına binerek uzaklaşacaktır ve film böylelikle son bulacaktır.

Zombilerin arasında yaşam mücadelesi veren bir grup insanın yaşadığı olayların sahnelendiği aksiyon, gerilim ve korku filmidir.

5 Ocak 2021 Salı

Sinema: Leon: Sevginin Gücü - Léon: The Professional - İmkansız ve Tehlikeli Bir Aşkı Yaşayan Mathilda'nın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Leon: Sevginin Gücü - Léon: The Professional

Oyuncular; Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman
Yönetmen; Luc Besson
Tür; Aksiyon, Suç, Dram

Konusu; Film, ailesi bir saldırıda ölen Mathilda isimli ergen bir kızın Leon isimli bir tetikçi ile aralarında yaşanan duygu yüklü ve aksiyon dolu anları konu almaktadır.

Özeti; Leon, işinde uzman bir kiralik katildir. En son kendisine verilen işi yine başarılı bir şekilde sonuçlandıracak ve evine dönecektir. Yaşadığı apartmanda ise Mathilda isimli, babası uyuşturucu satıcısı ve annesi hayat kadını olan, kardeşleri ile yaşayan ve babasından şiddet gören ergen yaşlarda bir kız vardır ve Leon ile arada bir konuşmaktadırlar. Yalnız ve tehlikeli bir yaşamı olan Leon, dışarıdan bakıldığında içine kapanık ve sessiz biri olarak görünmektedir. Ve Mathilda'nın babasının iş yaptığı uyuşturucu çeteleri ile aralarında sorunlar çıkması yüzünden Mathilda, Leon için marketten süt almaya gittiğinde çete üyeleri evlerini basacak ve bütün aile üyelerini öldüreceklerdir. Bu sırada Mathilda, dışarıda olduğu için kurtulmuştur ve apartmanda tam bir katliam yaşanmıştır. 
Ancak elindeki paketlerle apartmana gelen Mathilda, kendi dairelerine geldiğinde ailesinin cesetlerini görecek ve hiç durmadan Leon'un evine gidecektir ve Leon, kapıyı açınca Mathilda'yı orada yaşıyor sanacaklardır. İçeri giren Mathilda, üvey ailesinin ölmesine değil sadece dört yaşındaki küçük kardeşinin öldürülmesine üzülmüştür. 

Ve ailesi yok olan Mathilda, Leon'un bir tetikçi olduğunu öğrendikten sonra O'nun yanında çalışarak tetikçiliği öğrenmek isteyecektir. Ancak Leon, bunu kabul etmeyecek, hatta Mathilda gece uyurken O'nu öldürüp kurtulmak isteyecek ancak yapamayınca ertesi sabah uyanan Mathilda, yanında kalmak ve tetikçiliği öğrenmek konusunda Leon'u ikna edecektir. Bunun üzerine yaşadığı daireyi terk edecekler ve birlikte bir otele yerleşeceklerdir. Mathilda'yı eğitmeye karar veren Leon, O'na silah atışı için dersler verecek ve çatı katlarında bu işin nasıl yapıldığını öğretecektir. 

Bu süreçte bir tetikçi gibi yaşamayı ve silahları kullanmayı öğrenen Mathilda, aynı zamanda Leon'a okuma yazmayı öğretecek ve bütün temizlik ve bakım işlerini de üstlenecektir. Gün geçtikçe artık çok daha yakın olmaya ve bir aile gibi yaşamaya başlayacaklardır. Ancak kısa bir süre sonra Mathilda, Leon'a aşık olduğunu söyleyecek ve Leon, bu durumu kabul etmeyecektir. Leon'un iş için otelden ayrıldığı bir sırada Mathilda ise ailesi ile yaşadığı eve gidecek ve polis şeritlerini geçerek saklı olan paralarını bulacak, bu sırada ailesini öldüren ve polis olan Stansfield'ı görecektir. Ardından Stansfield'ı takip edecek ve O'nun devlet ile iş birliği içinde çalışan bir suçlu olduğunu anlayacaktır. Stansfield, uyuşturucu işi yapan ve bir çok kanunsuz işlerle uğraşan, aynı zamanda hükumet makamları ile de iş birliği içinde bulunan bir suçlu polistir. 
Diğer tarafta Mathilda, otel yöneticisine Leon ile sevgili olduklarını söylediği için otelden atılacaklar ve yine kendi evlerine geri döneceklerdir. Mathilda ise ailesinin evinden bulduğu para ile Leon'u kiralamak ve Stansfield'ı öldürmesini istemektedir. 

Ancak Leon, bu işi çok tehlikeli bulmuştur. Sonrasında Leon ile Mathilda, bir çok tetikçilik işine gidecekler ve bu sırada Mathilda'nın eğitimi devam edecektir. Leon ise Tony isimli dostuna, kendisinde biriktirdiği paraları eğer kendisine bir şey olursa Mathilda'ya vermesini istemiştir. Leon, aralarındaki yaş sorunu nedeni ile bir ilişkiyi kabul etmese de Mathilda'dayı sevmeye başlamıştır. 

Bu zamanlarda yalnız kaldığı bir sırada Mathilda, Stansfield'ı öldürmek planını uygulamaya geçirmeye çalışacak ve ofisinin bulunduğu yere gidecektir. Federal binaya girmenin yolunu bulan Mathilda, burada Stansfield'ı öldürmek isterken O'na yakalanacak ve diğer ekip elemanları tarafından tutsak alınmışken, Mathilda'nın Leon'a bıraktığı mektubu okuyan Leon, federal binayı basarak bir çok polisi öldürüp Mahtilda'yı kurtaracaktır. Ancak bu olay sonrasında Stansfield ve geriye kalan adamları da Leon'un peşinde düşecektir ve Tony'e ulaşarak Leon'un yaşadığı yer hakkında bilgi edinerek bir baskın düzenleyeceklerdir. Onlarca adamla Leon'un evine giden Stansfield, dışarıda markete gitmiş olan Mathilda'yı tutsak alacaklar ancak eve girdiklerinde Leon, ilk giren ekibi öldürecektir ve Stansfield, bütün polis ekibini toplayacaktır. Sonrasında polislerinde elinden Mathilda'yı kurtarmayı başaran Leon, O'nu havalandırma alanından dışarı gönderecek ve Tony'in yanında bir saat sonra buluşmak üzere ayrılacaklardır. Leon ise içerideki ölü polislerin kıyafetlerini giyerek yüzündeki maske ile yaralı polis imajı çizerek polislerin arasından geçecek ve dışarı çıkmayı başaracak, ancak tam çıkmak üzere iken Stansfield, O'nu tanıyacak ve silahla ateş ederek öldürecektir. 

Mathilda ise çıkmayı başarmıştır ve Tony'in yanına giderek Leon'u beklemektedir. Diğer tarafta Leon, ölmeden önce yanına gelen Stansfield'ın eline el bombası pimi bırakacak ve bunun Mathilda'dan hediye olduğunu ima ederek ikiside yüksek şiddetli bir patlama ile öleceklerdir. 

Bu olay üzerine Tony'in yanında olan Mathilda, Leon'un kalan parasını alacağını öğrenecek ve sonrasında Leon'un çiçeği ile birlikte yatılı bir okula kayıt olacaktır ve film böylelikle son bulacaktır.

Ergenlik yıllarında bir tetikçiye aşık olan Mathilda isimli bir kızın yaşadığı olayların sahnelendiği, film müzikleri ile de oldukça ilginizi çekecek olan, Natalie Portman'ın çocukluk yıllarını izleyeceğiniz aksiyon, dram ve suç filmidir.