Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

3 Nisan 2020 Cuma

♫ Ritim, Blues Müzik, Carroll Park, John Deley and the 41 Players, R&B, ...

Sinema: Cennette Yedi Dakika - Seven in Heaven - Bir Oyun Sonrasında İnsanların Kötü Düşüncelerinin Yaşandığı Boyuta Geçen Gençlerin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Cennette Yedi Dakika - Seven in Heaven

Oyuncular; Travis Tope, Gary Cole, Haley Ramm, Jacinda Barrett
Yönetmen; Chris Eigeman
Tür; Aksiyon, Gizem, Gerilim

Konusu; Film, bir oyun sonrasında kendilerini insanların kötü düşüncelerinin yaşandığı başka bir boyutta bulan gençlerin hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Aynı okulda öğrenim gören ve aynı mahallede yaşayan bir grup genç, o akşam arkadaşlarının evindeki bir partiye katılacaklardır. Partiyi düzenleyen David'in ailesi evde yoktur ve June, Jude, Kent ve Derek, evin üst katında gizli bir oda ve odanın çevresinde herkesin annesinin erotik resmi olan iskambil kağıtlarını bulacaklardır. Oyun kartlarının üzerindeki resimlerin kimliklerini anlamadan kendilerince cennette yedi dakika isimli oyunu oynamaya karar verecekler ve seçilen kartın çıktığı iki kişi ya öpüşeceklerdir yada odaya girerek yedi dakika yalnız kalacaklardır. 

Seçilen kartlar Jude ve June'a çıkacak, onlar öpüşmeyi kabul etmeyip odaya girecekler ve odanın içinde yedi dakika bekledikten sonra çıkmak istediklerinde, kapının zorlandığı fark edeceklerdir.

Zorla kapıyı açtıktan sonra çok farklı ve kalabalık başka bir parti ortamında kendilerini bulacaklar, ilk başta neler olduğunu anlamasalar da sonrasında Jude, partideki kişilerden dayak yedikten sonra koşarak evden çıkacaktır. Dışarı çıktığında etrafta polisleri gören ve eve giden Jude, babası ölmüş olmasına rağmen evde babasını görecektir. Olanlara inanamayan Jude, kendisinin polisler tarafından
Derek'i öldürmek suçundan arandığını öğrenecektir. 

Bunun üzerine şaşkınlıkla kendi odasına çıkacak ve çok korkutucu bir oda tasarımı ile karşılaşacaktır. Yaşananlara anlam veremeyen Jude, ailesine açıklama yapmadan dışarı çıkacak ve dışarıda öğretmeni Mr. Wallace tarafından zorla arabaya alıkonulacaktır. Mr. Wallace, O'na yanlış yerde olduğunu, buradan hemen gitmesini ve bunun için odaya yeniden girmesini söyleyecektir. Yeniden David'in evine gidip gizlice odaya giren Jude, yedi dakika beklemiş olmasına rağmen yine aynı yere çıkacaktır ve  kendisini kovalayan polis ve arkadaşlarından panik ile kaçıp, saklanmaya başlayacaktır. Bu sırada June'da kendisini taciz eden insanlardan kaçmak için bir ağaca çıkmıştır ve Jude'i görünce ağaçtan inecek, neler olduğunu anlamaya çalışacaklardır. 

Bulundukları yerin bildikleri Dünya olmadığını söyleyen Jude'a inanmayan June, kendi evine gidecek ve evin bambaşka bir halde olduğunu gördükten sonra kız kardeşi tarafından öldürülmeye çalışılacaktır.  

Bunun üzerine evden kaçacaklar, bir ormanlık alanda saklanırlarken onları yine Mr. Wallace bulacaktır. Diğer tarafta ise arkadaşlarının odadan çıkmadığına tanık olan Kent, Derek, Nell ve David, her yerde onları arayacaklar ancak telefonları da kapalı olacaktır. Nasıl kaybolduklarını anlamaya çalışan Kent, odaya girdiğinde Jude'in diğer boyutta yediği dayağı görecek ve kaybolma nedenlerinin oda ile ilgili olduğunu düşünecektir. Aynı zamanda partiyi polisler basmıştır ve gençleri evden çıkarmaya çalışmaktadırlar. Kullandıkları alkolün ortaya çıkmaması için evden çıkmayan ve polislere direnen gençlerin ailesi teker teker evin önüne gelmeye başlamıştır.

Diğer boyutta ise geri gelmeye çalışan June ve Jude, David'in evindeki odaya girecekler ancak yine aynı yerde çıkacaklardır. İlk başta gerçek Dünya'ya çıktıklarını düşünseler de onları kovalayan Mr. Wallace sayesinde aynı yerde olduğunu anlayacaklar ve Jude'u arayan Nell, yanlarına gelmelerini isteyecektir. Bunun üzerine arkadaşlarının yanına giden June ve Jude, orada Derek'in ölmemiş olmasına rağmen kendisini öldürmekle suçladığını görecek, boynundaki yara izini gösterecek ve onları başka bir oyunu oynamaya zorlayacaklardır. 

Bu oyunda yalan söyledikleri zaman sevdikleri kişiler ölecektir ve kasabadan bir çok insanın gözü önünde, June'a kardeşi ile ilgili sorular soracaklar ve cevabın samimi olmadığını düşündükleri için kardeşini boğarak öldüreceklerdir. Bunu yapan ise farklı boyuttaki kendisidir. 

Sonra Jude'a okuldaki öğretmeni bir soru soracak ve babasını trafik kazasında ölürken izleteceklerdir. Jude, bu duruma sinirlenecek ve oyunu tersine çevirip onlara soru sorunca, hepsi panik yapacak ve Jude ile June'ı kovalamaya başlayacaklardır. Kaçtıkları sırada babası ile karşılaşan Jude, O'ndan bu boyuttan nasıl çıkmaları gerektiği ile ilgili bilgiler alacak ve June'da alarak bir an önce David'in evine gideceklerdir.

Yolda onları yine Mr. Wallace yakalayacak ve gerçekten gitmek istediklerini söylediklerinde Mr. Wallace, onlara yardım edecek ve yolda bulundukları boyut ile ilgili gerçekleri anlatacaktır. Bu boyut insanların sadece kötü düşüncelerinin yaşandığı bir boyuttur. Bu boyutta iyilik yoktur ve herkes kötülük yapmak ile ilgilidir. Ancak bu sırada bu boyuttaki kasaba sakinleri onları kovalamaya devam edecek, kendince bir çözüm bulan Jude, Mr. Wallace'den peşlerindekilerin eve girmemesi için, eve girdikten sonra benzinle evi yakmasını isteyecek ve June ile Jude, bu kısa zamandan istifade ederek David'in evindeki bu gizemli odaya girerek yedi dakika bekleyecekler ve kendilerini gerçek Dünya'da bulacaklardır. 

Geldiklerinde polislerin evi boşattığını ve her şeyin bıraktıkları gibi olduğunu göreceklerdir. Ancak bu sırada Derek'de odaya girmiştir ve Derek'in ortadan kaybolmasından sonra film son bulacaktır.

Bir oyun sonrasında kendilerini insanların kötü düşüncelerinin yaşandığı bir boyutta bulan gençlerin gizemli ve gerilim dolu anlarını izleyeceğiniz, aksiyon, gizem ve gerilim filmidir.

2 Nisan 2020 Perşembe

Sinema: Dünyanın Son Günleri - Los Ultimos Dias - İnsanların Açık Alanlara Çıkmalarına Engel Olan Bir Virüs Salgını... / Konusu, Özeti, Afişler

Dünyanın Son Günleri - Los Ultimos Dias

Oyuncular; José Coronado, Quim Gutiérrez, Marta Etura, Leticia Dolera
Yönetmen; Àlex Pastor, David Pastor
Tür; Gerilim, Bilim Kurgu

Konusu; Film, aniden ortaya çıkan ve insanların açık alanlara çıkmalarına engel olan bir salgın karşısında yaşanan olayları konu almaktadır.

Özeti; Barcelona'da bir şirkette çalışan ve Julia isimli bir kadınla evli olan Marc, iş yerinde sürekli şirkette kalan ve dışarı çıkmayan bir çalışanın, bu tutumundan dolayı işten kovulduğuna şahit olacak ve yaka paça bu çalışanı şirketten çıkaran görevliler, adamı dışarı çıkardıklarında bir anda panik atak geçirerek öldüğüne tanık olacaklardır. Bu olay üzerine internette herkesin izlediği bir intihar vakası dilden dile dolaşmaya başlayacaktır. Aylarca kendini odasına kapatan bir çocuk, sonunda silahla kendisini öldürecek ve bunu videoya çekecektir. Tüm bunlara ek olarak Marc'ın karşı komşusu aylardır evinden çıkmamaktadır ve O'na bir şey olduğunu düşünüp evine giden Marc, adamın dışarıya çıkmaktan korktuğunu öğrenecektir.Ve anlaşılacak ki Dünya genelinde bir salgın ortaya çıkmıştır ve bu salgın, açık alanlara çıkan insanlarda panik atak semptomları göstererek krize sokmakta ve öldürmektedir. Bir anda bütün Dünya'daki insanlar aynı salgına yakalanacaklar ve oldukça fazla artan ölüm olayları sonrasında herkes kapalı kaldığı alanda beklemeye başlayacaktır.

Bu virüsün yer altı katmanlarından geldiğini düşünen yetkililer, bir çare bulamamışlardır. Marc ise salgının tamamen yayılmaya başladığı gün, eşi Julia ile bebek yüzünden tartışmışlardır ve o gün iş yerinden çıkıp Julia'nın yanına gitmek isterken, dışarı çıktığında birden panik atak geçirecek ve panik ile tekrar iş yerinin kapısından içeri girecektir. Artık iş yerinde kalan Marc ve diğer çalışanlar, uzun bir süre burada beklemek zorunda kalacaklardır. 

Kimse dışarı çıkamaz hale gelmiştir, herkes bulunduğu kapalı alanlarda kalmışlardır. Aradan uzun bir zaman geçtikten sonra Marc ve diğer çalışanlar, şirketin bulunduğu binadan çıkmak için bir tünel kazacaklar ve metro istasyonu tünellerine ulaşacaklardır. Kapalı alanları bularak ilerlemek zorundadırlar, bu yüzden tünel kazarak yollarına devam etmektedirler. Bu sırada iş yerindeki müdüründe GPS aleti olduğunu öğrenen Marc, O'nunla bir anlaşma yapacak ve eşi Julia'yı aramaya birlikte gideceklerdir. Geçtikleri tünellerden sonra bir çok insanın bir arada sefalet içinde yaşadığı alanlara gelecekler ve burada müdür Enrique, sırtındaki çantayı ve GPS aletini çaldıracaktır. Çalan çocuk kendisini koruyan bir çetenin yanına gidecek ve burada aksiyon dolu yaşanan mücadeleler sonunda yeniden çantayı alacaklar ve yollarına devam edeceklerdir.Kanalizasyon tünellerinden yollarına devam eden Marc ve Enrique, Marc'ın yaşadığı binanın altındaki kanalizasyon alanına geleceklerdir. Son yaşadıkları olayda çeteden silah almışlardır ve yanlarındaki tüpü, binanın altındaki bir alana koyup silah ile patlatıp binanın içinden bir delik açacaklardır.

Buradan binaya girip kendi dairesine giden Marc, başkalarının evini sahiplendiğini görecek ancak eşi Julia'yı bulamayacaktır. Bu sırada evdeki röntgen görüntülerinden eşinin hamile olduğunu öğrenecek ve bu haber üzerine sarsılacaktır. Aynı zamanda su konusunda kıtlık yaşadıkları için yağan yağmurdan faydalanıp, su birikimlerini yapıp eşi Julia'yı aramak için yollarına devam edeceklerdir. Ancak sıra Enrique'dedir, O'da hastanedeki babasını aramaktadır. Yolda dinlenmek için bir kilisede mola verecekler ancak kilisenin içinden çıkan bir ayının saldırısına uğrayacaklardır. Bu saldırı sonrasında ayıyı öldürecekler ve eti ile besleneceklerdir.

Ertesi gün kanalizasyondan GPS aletini kullanarak yollarına devam edecekler ve karşılarına çıkan insanlar, onlara aradıkları hastanenin yandığını söyleyince panik ile bulduğu bir binanın en üst katına çıkan Enrique, gerçekten hastanenin yandığını görünce intihar etmek isteyecek ancak Marc, buna engel olacaktır. Bunun üzerine sürekli biriktirdiği tohumları Marc'a veren ve O'nu yalnız başına Julia'yı aramaya gönderen Enrique, yalnız başına kalacaktır.Julia'nın bir alışveriş merkezinde olduğunu düşünen Marc, tamamen yağmalanmış ve içeride çetelerin kol gezdiği alışveriş merkezine gidecek, burada market bölümünde yaşayanlarla konuşurken diğer çete üyelerinin saldırısına uğrayacaklar ve çıkan kargaşa sırasında Julia'nın en yakın arkadaşı olan Andrea ile karşılaşacaktır.

Andrea'dan Julia'nın salgın sırasında doğum merkezinde olduğunu öğrenecek ve bu sırada Andrea, üzerine düşen beton parçaları yüzünden hayatını kaybedecektir. Marc, tam saldırı altında iken O'nu takip etmiş olan Enrique, hayatını kurtaracak ancak bu sırada Enrique ağır bir şekilde yaralanacaktır. 

Sonrasında doğum merkezinin olduğu alana ulaşacaklar ve karşı binada eşi Julia'yı pencereden bakarken bulan Marc, O'nunla iletişim kurmayı başaracak ve ölmek üzere olan Enrique'yi yalnız bırakıp, karşı binada olan Julia'ya ulaşmak için açık alandan geçmek zorunda kalacaktır. Çok zor bir şekilde panik ataklar geçirerek karşı binaya ulaşmayı başaracak ve sonrasında eşi Julia'ya kavuşacaktır. Aradan aylar geçecek ve Julia, doğum yapacaktır. Doğan çocuk büyüyüp dışarı çıktığında, O'nun bağışıklığı olduğu anlaşılacak ve yıllar geçtikten sonra kendisi gibi bağışıklığı olan çocuklar, Marc ve Julia'ın Eric isimli çocuklarını da aralarına alarak etrafı incelemeye çıkacaklardır. Ancak Marc ve Julia kapalı kalmaya devam edeceklerdir. Böylelikle film son bulur.

İnsanların açık alanlara çıkmasına engel olan bir salgının konu edildiği, Dünya'nın tamamen değiştiği bir düzende yaşananları izleyeceğiniz, yer yer dram ve aksiyon sahneleri de bulunan, gerilim ve bilim kurgu filmidir.

♫ Klasik Müzik, Gymnopedie No 3, Wahneta Meixsell, Classical Music, Musi...

Sinema: Yeter - Enough - Kocasının Zulmünden Kurtulmaya Çalışan Bir Kadının Özgürlük Mücadelesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Yeter - Enough

Oyuncular; Jennifer Lopez, Billy Campbell, Juliette Lewis
Yönetmen; Michael Apted
Tür; Aksiyon, Dram, Gerilim

Konusu; Film, severek evlendiği kocasının zamanla kötü huylarının farkına varan bir kadının, kocasına karşı verdiği mücadeleyi konu almaktadır.

Özeti; Bir restoranda garsonluk işi yapan Slim, kendisi ile çıkmak isteyen bir müşteriye denk gelecektir ve kalbini kazanmak isteyen bu adamın, arkadaşları ile bir iddiaya girmiş olduğunu, restoranda bulunan ve bu durumu ifşa ederek Slim'e yardımcı olan Mitch ismindeki başka bir adamdan öğrenecektir. Bu olay ile Mitch'den hoşlanan Slim, aralarında başlayan ilişki sonrasında evleneceklerdir. Evlendikten sonra rastgele gördükleri bir evi, ev sahibini tehdit ederek almayı başaran Mitch ile bu evde yaşamaya başlayan Slim'in birde Gracie isminde bir kızı olacaktır. Oldukça mutlu giden evlilikleri, bir gün kocasının çağrı cihazına mesaj gelmesi ile değişecektir.

Mesaj gelen numarayı arayan Slim, kocasının başka bir kadınla birlikte olduğunu anlayacak ve bunu Mitch'e söyleyecek, sonrasında Mitch özür dileyince konu kapanacaktır. Belirli bir zaman sonra Slim, Mitch'in üzerinde kadın parfümü kokusu alınca yine rahatsız olacak ve isyan edecektir.

Ancak Mitch, bu sefer özür dilemeyecek, aksine Slim'e tokat atıp, darp edip evin ve ailenin patronu olduğunu, parayı kazanan O olduğu için O'nun istediği şeylerin olacağını söyleyecektir. Bu olay sonrasında artık yalan söylemeden başka bir kadınla birlikte olmaya gittiğini söyleyecek ve Slim'i tehdit ederek evden ayrılacaktır. 

Bu şekilde tehdit ve baskı ile geçen günlerin sonrasında Slim, polise gidip olayı danışacak ancak istediği gibi bir sonuç bulamayınca polise şikayet etmekten vazgeçecek, büyük babası ve yakın iki arkadaşının yardımları ile çocuğunu da alarak bir gece evden kaçmaya çalışacaktır. Dışarıda arkadaşları O'nu beklerken kızı ile gizlice evden çıkmaya çalışan Slim'i, Mitch yakalayacak ve darp seslerini duyan arkadaşları gelip Slim'i ve kızını da alarak Mitch'in yanından uzaklaşacaklardır. Slim, Mitch'în kendisini bulmaması için tanıdıkları kişilerde kalmayacak, otelde kalmak isteyecek ancak Mitch, kartlarına ve hesaplarına bloke getirecektir. Yinede yakınlarının yardımları ile bir otelde kalacak ancak kaldığı yeri bulan Mitch'den son anda kaçmayı başaracak ve bir otobüse binerek kurtulacaktır. Bunun üzerine Los Angeles'da ki eski sevgilisi Joe'nın yanına gidecek ancak aynı gece FBI ajanları olduğunu söyleyen ama olmayan, 3 psikopat gelip evde Slim'i ve kızını arayacaklar, saklanmış olan Slim'i bulamayınca tehditler ederek gideceklerdir.

Bunun üzerine San Francisco'da ki babasının yanına giden Slim, burada kendisini kabul etmeyen babasından yardım göremeyecek ve oradan da Michigan'a gidip bir lokantada işe başlayacaktır. 

Kısa bir süre sonra aynı sahte FBI ajanları babasının da yanına giderek O'nu tehdit edince, babası kararından vazgeçecek ve Slim'e maddi ve manevi şekilde yardımlar etmeye karar verecektir. 

İlk iş olarak kimsenin bilmediği bir semtten ev tutan Slim, ismini Erin olarak değiştirecek ve herkesten gizli olarak belirli bir süre kızı ile burada yaşayacaktır. Yerini belli etmemek için kilometrelerce uzağa giderek annesini telefonla arayacak ancak Joe'nin kendisini ziyarete geldiği gün, peşinde olan Mitch'in polis arkadaşı Slim'in yerini bulacaktır. Bu polis Mitch ile Slim'in tanıştığı gün restoranda O'na oyun oynayan kişidir ve asıl oyunu da Slim'i elde etmek için Mitch oynamıştır. Slim'in yaşadığı evi öğrenen Mitch, bir sabah evine gizlice girecek ve Slim'i darp ederken kızı buna engel olacak, kızını da darp eden Mitch'e saatinden çıkardığı spreyi sıkan Slim, hazırladığı kaçış düzeneklerini kullanarak kızını da alıp Mitch'den kaçmayı başaracaktır. Araba ile bu kaçış sırasında kendisini takip eden polisten de kaçmayı başaracak ve hazırda beklettiği yedek arabaya geçip, peruk takıp yoluna bu şekilde devam edecektir. 


Sonrasında bir avukat ile görüşecek ve Mitch'in kendisine açtığı velayet davasının aslında O'nun yerini bulmak için bir oyun olduğunu anlayacaktır. Bunun üzerine plan yapan Slim, kızı Gracie'yi en yakın kız arkadaşına emanet edecek ve onları bir tatile gönderdikten sonra babasının da yardımları ile dövüş dersleri alacaktır. 

Uzun bir zaman eğitim alan Slim, Mitch'in evine gizlice girecek ve Mitch evde yokken evi kendi istediği şekilde düzenleyerek, akşam Mitch eve gelince O'nunla birebir şekilde düelloya tutuşacaktır. 

Maksadı dövüşerek O'nu alt etmektir çünkü bu durum nefsi müdafaaya girmektedir. Eve gelen Mitch, Slim'i evde görünce evdeki sakladığı silahlarını arayacak ama bulamayınca Slim ile kavga etmek zorunda kalacak, kavga ederken dayak yediğini anlayan Mitch, bu duruma çok öfkelense de öfkesi yenilgisine neden olacak ve Slim, tam Mitch'i öldürmek üzere iken bundan vazgeçecektir. Vazgeçtiği sırada arkası dönük olan Slim'in arkasından ayağa kalkan Mitch, bir darbe ile Slim'i yere yığacak ancak eğitmeninden aldığı son dersi hatırlayan Slim, özel teknik bir hareketle Mitch'i etkisiz hale getirip, evin içindeki ikinci kattan düşmesine ve ölmesine neden olacaktır. Bu olay sonrasında Slim'in yaptıkları nefsi müdafaa olarak algılanacak ve kızı ile buluşup kendi hayatına kaldığı yerden devam edecektir. Böylelikle film son bulur.

Erkek olmayı, para kazanmayı bir üstünlük olarak gören ve eşine eziyet eden bir adamın elinden kurtulmaya çalışan ve kendi özgür iradesi ile yaşamak için savaş veren bir annenin zorlu mücadelesine tanık olacağınız, Jennifer Lopez'in baş rolünde oynadığı aksiyon, dram, ve gerilim filmidir.