Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

3 Ocak 2020 Cuma

Sinema: Adalet 2 - The Equalizer 2 - McCall'ın Adalet Arayışı Devam Ediyor... / Konusu, Özeti, Afişler

Adalet 2 - The Equalizer 2

Oyuncular; Denzel Washington, Pedro Pascal, Bill Pullman
Yönetmen; Antoine Fuqua
Tür; Suç, Aksiyon, Gerilim

Konusu; Serinin ikincisi olan film, Robert McCall'ın en yakın dostu olan Susan Plummer'ın öldürülmesi ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Türkiye'ye doğru yol alan bir trenin içinde başlayan film, McCall'ın babası tarafından kaçırılmış ve alıkonulan bir kızı kurtarması ile devam etmektedir. Yaşanan son olaylardan sonra McCall, evini değiştirmiştir ve taksicilik işi ile uğraşmaktadır. Bu sırada bir şirketin çalışanları tarafından tecavüze uğrayan asistan bir kızın taksisine binmesi sonrasında O'na bunu yapanların dersini veren McCall, ertesi günlerde en yakın arkadaşı Susan ile bir gün geçirecektir. Sonrasında CIA'in gizli operasyon gücü mensuplarından biri olan Susan, Belçika'da ki bir cinayeti araştırmak için görevlendirilecektir.Belçika'da evinde eşi ile birlikte intihar süsü verilerek öldürülen bir olayı araştırmaktadır ve olayın intihar olmadığını anlayan Susan, zanlılara ulaşmak üzere iken kaldığı otelde saldırıya uğrayacak ve öldürülecektir.

Bu haber ile yıkılan McCall, o sırada evinin duvarını boyamış olan serserilerin yaptıklarını düzeltmekle uğraşmaktadır ve bu iş için komşusu olan Miles isminde bir genci görevlendirmiştir. Susan'ın ölüm haberini aldıktan sonra eşi ile görüşecek ve olayı incelemeye başlayınca, oteldeki kamera kayıtlarını izleyecek ve Susan'ın asansördeki görüntülerinden ve saldıranların bıçakladığı yerlerden bu işi yapanların uzman olduğunu anlayacaktır. 

Bu olay üzerine CIA'de çalışan eski bir dostu olan ve McCall'ın öldüğünü sanan Dave York ile görüşecek ve Susan'ın ölümü ile ilgili şüphelerinden ve düşüncelerinden bahsedecektir. Dave ile görüşmelerinin sonrasındaki günlerde taksi işine devam eden McCall, arabasına binen birinin kendisini öldürmek istediğine şahit olacak ve aksiyon dolu bir mücadele sonrasında O kişiyi öldürecektir. Ölen suikastçının üzerinden aldığı telefonu incelediğinde kısa bir süre önce konuştuğu arkadaşı Dave ile görüştüğünü anlayacak ve bunun üzerine Dave'in ailesi ile yaşadığı evine gidecektir. Dave'in yanındayken kendisine saldıran adamdan bahsedecek ve telefonundan bulduğu son aranan kişinin numarasını aradığında Dave'in telefonu çalacak ve Dave, yaptıklarını itiraf etmek zorunda kalacaktır.Aslında Belçika'da ki cinayetin sorumlusu da, Susan'ın ölümünün sorumlusu da Dave'dir ve bu işi para için yapmışlardır. Kendisi gibi 3 arkadaşı daha olan ve hepsini de geçmişten tanıyan McCall, onlarla da görüşecek ve hepsini teker teker öldüreceğine söz vererek yanlarından ayrılacaktır.

Bunun üzerine Dave ve arkadaşları McCall'ı öldürmek için plan yapacaklar ve yaşadığı evi bulup baskın düzenleyeceklerdir. Ancak bu sırada evin içinde duvarları boyamak ile uğraşan Miles'ı, saklanmış olmasına rağmen sonrasında bulacaklar ve arabalarının bagajına atarak kendilerini arayan McCall'ı bulmak için eskiden yaşadığı mahalleye gideceklerdir. McCall, onları burada beklemektedir ve onlar için tuzaklar hazırlamıştır. 

Dave ve arkadaşları fırtınanın şiddetli olduğu bir zamanda mahallenin içinde kimseler yokken McCall ile aksiyon ve gerilim dolu bir mücadele içine girecekler ve McCall, söz verdiği gibi hepsini teker teker öldürecektir. Bu sırada bir B planı olarak bagajda tuttukları Miles'ı da kurtaracak ve Susan'ın intikamını almış olan McCall, sakin hayatına yeniden dönecektir. Böylelikle film son bulur.

En yakın arkadaşının öldürülmesi sonrasında arkasındaki kirli oyunları ortaya çıkaran McCall'ın başka bir adalet arayışına tanık olacağınız, yer yer dram sahneleri de olan suç, aksiyon ve gerilim filmidir.

2 Ocak 2020 Perşembe

♫ Klasik Müzik, Americana - Aspiring, Kevin MacLeod, Classical Music, Mu...

Sinema: Ayin - The Rite - Şeytan Çıkarma Ayinleri Üzerine... / Konusu, Özeti, Afişler

Ayin - The Rite

Oyuncular; Anthony Hopkins, Colin O'Donoghue, Alice Braga
Yönetmen; Mikael Hafstrom
Tür; Dram, Gizem, Biyografi, Gerilim, Korku

Konusu; Film, şeytan çıkarma ayinlerini incelemesi için Vatikan'a gönderilen ilahiyat fakültesi öğrencisi Michael Kovak'ın hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Michael, babası ile birlikte cenazeler için ölülerin cesetlerini hazırladıkları bir iş ile uğraşmaktadırlar ve aileden gelen rahiplik konusunda oldukça isteksizdir. Rahip olmak istememektedir ve başka işlerle uğraşmaya çalışmaktadır. Ne kadar istemese de ilahiyat bölümünü bitirdikten sonra hocası Matthew tarafından Vatikan'a gönderilecek ve burada şeytan çıkarmak ve inançlar üzerine kurslar alacaktır. İlahiyat okumasına rağmen Tanrı'ya inanmayan ve bu konuda içinde bir boşluk olduğunu düşünen Michael, Vatikan'da rahip Xavier'in şeytan çıkarmak ile ilgili kurslarına katılacak ve kurs sırasında Angelina isimli bir gazeteci ile tanışacaktır.

Angelina'da şeytan çıkarma ayinlerinin gerçek yüzünü ortaya çıkarmaya çalışan ve bu konuda bir makale yazmak isteyen bir gazetecidir. Kurs sonrasında rahip Xavier, Michael'ın inançsızlığını gördüğü ve O'nda bir kıvılcım hissettiği için O'nu şeytan çıkarma konusunda uzman olan ve sürekli ayinler yapan rahip Lucas'ın yanına gönderecektir.

Yalnız bir şekilde kendi evinde kedileriyle yaşayan Lucas, Michael evine geldiğinde tam o anda şeytan çıkarma ayini yapmak için hamile bir kadını eve alacaktır ve ayine Michael'de katılacaktır. Çok belirgin bir şekilde kadının kötü bir varlığın etkisinde olduğunun görünmüş olmasına rağmen Michael, buna inanmayacak ve olanların psikiyatrik bir sorun olduğunu düşünecektir. Şeytana inanmadan onunla savaşılamayacağını düşünen Lucas, bu konuda Michael'ı eğitmeye çalışacak ancak Michael, peder Lucas'ı gösteri yapmakla bile suçlayacaktır. 

Başka bir çocuk vaka ile de görüşen peder, çocuğun bedenindeki yara izlerini görecek ve küçük bir ritüel ile musallat olmuş şeytanı göndermeye çalışacaktır. Ancak Michael, yine inanmayacak ve bu inançsızlığı musallat olan varlıkların hakimiyetini güçlendirecektir. Bu sırada öncesinde şeytan çıkarma ayini düzenledikleri hamile kadın, kendini öldürmek istediği için hastaneye kaldırılacak ve oraya giden peder Lucas, yanında Michael varken bir ayin daha düzenleyecek, ayin sırasında kadının içindeki şeytan açıkça ortaya çıkarak Michael ile konuşacak, kimsenin bilmediği şeyleri O'na söyleyecek ancak Michael, bütün inançsızlığı ile olanlara bir açıklama getirerek hala kendi inançsızlığını ve şüphelerini tatmin etmeye çalışacaktır.

Bu olay sonrasında içinde şeytan olan hamile kadın, elleri bağlı bir şekilde yalnız kaldığı sırada içindeki şeytan O'nun ölümüne neden olacak ve sonrasında şeytan, bu kadının ölümüne çok üzülen peder Lucas'ın içerisine girecektir. Kadında olduğu gibi peder Lucas'ın da ağzından çiviler çıkacak ve peder zamanla içindeki şeytanın etkisi altında kalacaktır.

Diğer tarafta Michael, kaldığı odada gördüğü kabus sonrasında telefonla babası ile konuşacak ve saniyeler sonrasında telefondaki kişi değişecek ve bir yetkili O'na babasının altı saat önce öldüğünü söyleyecektir. Saniyeler öncesinde babası ile konuşan Michael, olanlara bir anlam getiremeyecek ve babası ile ilgili sanrılar görmeye başlayacaktır. Bu sanrılar arasında sonradan çok güçlü bir iblis olduğunu öğreneceği kırmızı gözlü katırı da görecektir ve yaşadıklarının ne anlama geldiğini öğrenmek için peder Lucas'ın yanına gidecektir. 

Öncesinde Angelina ile ayin yaptıkları çocuğun evine gidecekler ve burada günler öncesinden bu çocuğun aslında Michael'ın babasının öldüğünü söylediğini öğrenecek ve çocuk O'na sanrı olarak düşündüğü katırın aslında iblisin kendisi olduğunu söyleyecektir. Bunlar üzerine peder Lucas'ın evine gidecekler ancak peder artık içinde şeytani bir varlık olan ve kötü şeyler yapmaya başlayan biri olmuştur. Bu durumu anlayan peder Lucas, kendisini odaya kapatmalarını ve peder Xavier'i çağırmalarını isteyecek ancak O'na ulaşamayacaklar ve peder Lucas üzerinde ayini Michael ile Angelina yapmak zorunda kalacaklardır. Kapalı kaldığı odada pederi sandalyeye bağlayacaklar ve pederin içindeki iblis ortaya çıkacak ve pederin bedeninden konuşarak Michael ve Angelina ile ilgili kimsenin bilmediği gerçeklerden bahsederek sonrasında bağlı olduğu sandalyeden kurtulacak ve onlara saldıracaktır.

Michael'in inançsızlığı ayinin gerçekleşmesine engel olmaktadır ve bunu bilen iblis, daha da güçlenerek onlara saldırmaktadır. Tüm bu yaşananlardan korkan ve olayların artık gerçekten yaşandığını anlayan ve Angelina'ın da desteğini alan Michael, iblise ve Tanrı'ya inandığını itiraf ederek pederin içindeki Baal isimli şeytanı kovmayı başaracaktır ve bu olay sonrasında peder yeniden kendine gelecektir.Artık neye inanacağı konusunda bir fikri olan Michael, şeytan kovucu olarak çalışmaya devam edecek ve Angelina'da gördükleri üzerine etkili bir makale yazacaktır.

Peder Lucas ve Michael'in kendi yollarına devam etmek üzere ayrılmalarından sonra film son bulur.

Peder Michael Kovak, bugün Birleşik Devletlerde görev yapan 14 şeytan kovucudan biridir. Şimdi Chicago yakınlarındaki cemaatinde çalışıyor. Peder Lucas Trevant, 200'den fazla şeytan çıkarma ayini gerçekleştirmiştir. Floransa yakınlarındaki bir kasabada çalışmaya devam ediyor.

Gerçek bir hikayeden esinlenerek hazırlanmış film, şeytan çıkarma üzerine yapılmış etkili bir yapımdır. Vatikan'ın şeytanlar hakkındaki uyguladığı yöntemler üzerine bir senaryosu olan, inançsızlıktan inanmaya yol almış bir rahibin hikayesine tanık olacağınız ve  farklı farklı iblis çeşitlerini göreceğiniz dram, gizem, biyografik gerilim ve korku filmidir.

Belgesel: Aptallık Çağı - The Age of Stupid - Küresel Isınma ve Sebepleri Üzerine Bir Araştırma... / Konusu, Özeti, Afişler

Aptallık Çağı - The Age of Stupid

Oyuncular; Pete Postlethwaite, Piers Guy, Fernand Pareau
Yönetmen; Franny Armstrong
Tür; Dram, Tarih, Araştırma, Belgesel

Konusu; Film, birbirinden bağımsız 6 ayrı hikayeyle, tüketim, savaş, iklim değişikliği, petrol ve alternatifleri gibi konuları işleyerek ve insanoğlunun aptallığıyla kaybedilen bir Dünya'ya eleştirel gözle bakarak çözüm üretmek için harekete geçilmesi gerektiğini savunmaktadır. 

Özeti; Norveç'in 800 km uzağında bulunan küresel arşiv deposunda, her ulustan sanat yapıtları, çiftler halinde doldurulmuş hayvanlar, sunucuların veri tabanında her film, her kitap, her bilimsel rapor depolanmış şekilde saklanmaktadır ve film, 2055 yılında bu arşiv deposunda bulunan ve Dünya küresel ısınma yüzünden yok olduktan sonra arşivlerden geçmişe dair görüntüler izleyen araştırmacı bir insan ile başlamaktadır.
Küresel Isınma ve  sebepleri başlığı altında sorular sorularak araştırmaya başlanılan belgesel filminde şu gibi bazı sorular ve başlıklar incelenmektedir.

- Petrolün bulunması, nerelerde kullanıldığı ve iklim değişikliğine etkisi...
- Amerika'da yaşanan kasırgalar ve iklim değişikliği bağlantısı...
- Afrika'da yaşam zorluğu çeken insanlar ve Afrika'daki petrol şirketlerinin bölgeye ve bölge halkına verdiği zararlar...
- Acaba Amerikan şehirleri neden bir araba sahibi olmadan yaşanmasını imkansız kılacak şekilde kurulmuştur?
- Neden New York, Philadelphia, Los Angeles gibi şehirlerde kilometrelerce uzanan demir yolları satın alınıp daha sonra sebepsiz yere imha edilmiştir?
- Neden elektrikle çalışan arabaların yapımı engellenmiştir? Neden aynı şeyler Avusturalya'da da olmaktadır?
- Neden petrol şirketleri lobisi hazırlanan resmi küresel ısınma raporlarının değiştirilmesine izin vermiştir?
- Neden bizi sigara içmenin sağlığa zararlı olmadığına ikna eden halkla ilişkiler şirketi petrol endüstrisi tarafından işe alınmıştır? Ve bizi küresel ısınma konusunda şüpheler olduğuna ikna etmeye çalışmaktadır?


- Alternatif enerji kaynakları 50 yıldır biliniyorken neden hala bu derece seyrek kullanılmaktadır?
- Neden güneş panelleri Beyaz Saray'ın kapısından döndürülmektedir?

- Çin'in oyuncak üretimi sırasında çevreye ve tüketime verdiği zararları...
- Irak savaşı sonrasında Irak halkının yaşadığı sıkıntılar...
- Kapitalist sistemin gezegene verdiği zararları ve ilkim değişimine etkileri...
- Mümkün olduğunca az karbon salınımına sebep olmak için kendi enerjilerini üreterek yaşayan bir İngiliz ailenin hikayesi...
- Rüzgar türbinleri ile enerji elde etmenin ilkim değişikliğine katkıları ve rüzgar tarlaları oluşturmanın gerekliliği...
- Hindistan'da ucuz maliyetli bir hava yolu şirketi kurmaya çalışan ve yoksulluğu yok etmeyi amaçlamış bir iş adamının yaşadıkları...
- Kişisel karbon salınımı hissesi projesi...
- Kötü hava koşulları ile iklim değişikliği bağlantısı...
Ve küresel Isınma...

Küresel ısınma ve sebepleri araştırılarak çıkılan yolculukta karşılaştıkları sonuçları bir çok soru ve konunun işlenmesi şeklinde izleyeceğiniz, yer yer animasyon görüntüleri ile de renklendirilmiş, herkesin izlemesini tavsiye edebileceğimiz dram, tarihi ve araştırma belgeselidir.

♫ Caz, Blues Müzik, 30 Şarkı, 1 Saat, 30 Songs, 1 Hour, Jazz, Blues Musi...

John Wick Serisi - John Wick 1, 2, 3 Film Özetleri - John Wick Series


John Wick

Oyuncular; Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen

Yönetmen; David Leitch, Chad Stahelski

Özeti; Film, ölen eşinden kalan köpeğini öldüren ve arabasını çalan bir grup gencin bağlı oldukları mafya ve suç örgütlerinden kendisine yapılanların intikamını alan John Wick ismindeki uzman bir tetikçinin yaşadığı aksiyon ve gerilim dolu olayları konu almaktadır.John Wick 2 - John Wick: Chapter 2

Oyuncular; Keanu Reeves, Common, Laurence Fishburne

Yönetmen; Chad Stahelski

Özeti; Serinin ikincisi olan filmde John, şimdide kendisine borçlu olduğu eski dostu Santino'nun kız kardeşi Gianna'yı öldürmesini istemesi üzerine Roma'ya gitmek zorunda kalacaktır.John Wick 3: Parabellum

Oyuncular; Keanu Reeves, Halle Berry, Laurence Fishburne

Yönetmen;  Chad Stahelski

Özeti; Serinin üçüncüsü olan filmde John'u şimdide Yüksek Konsey aforoz etmiştir ve başına 15 milyon dolarlık ödül koymuşlardır. 

Sinema: Kedi Kadın - Catwoman - Kedi Özellikleriyle Yeniden Hayata Gelen Bir Kadının Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Kedi Kadın - Catwoman

Oyuncular; Halle Berry, Benjamin Bratt, Sharon Stone 
Yönetmen; Pitof
Tür; Macera, Fantastik, Aksiyon

Konusu; Film, çalıştığı şirketin kirli sırlarını öğrenmesi ile öldürülen Patience'yi bir kedinin yeniden hayata döndürmesi ve O'na kedi özellikleri kazandırması ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Sıradan bir hayatı olan Patience, bir estetik şirketinde grafiker olarak çalışmaktadır. Yalnız yaşadığı evinde bir gün bir kedi O'nu takip edecek ve penceresine gelerek Patience'nin dikkatini çekecektir. Kedinin penceresinin üzerindeki korkuluklara çıkması sonrasında onu bulunduğu yerden kurtarmak isteyen Patience, kedi yüzünden ölüm tehlikesi geçirecektir ve bu sırada polis memuru Tom ile tanışacaktır. Tom, Patience'nin intihar ettiğini sanmıştır oysaki O, kediyi kurtarmaya çalışmaktadır. Bu tanışma sonrasında ayrılırken Patience, cüzdanını düşürecek ve Tom, bu vesile ile O'nunla yeniden görüşecek ve çıkma teklif edecektir.


İlişkiler konusunda utangaç ve ürkek olan ve Tom ile nasıl buluşacağının derdine düşmüş olan Patience, o gece iş yerine tekrar girmek zorunda kalacak ve bütün kapıların kapalı olması nedeni ile ayrı bir giriş arayacaktır.

Şirketin arka kapılarından içeri girdiğinde ise kimi şirket çalışanlarının yeni üretecekleri özel bir cilt kremi hakkında toplantı yaptıklarını ve bu toplantıda kremin insanları güzelleştirmekten daha çok hasta ettiğini, ölümcül yan etkilerinin olduğunu ancak şirketin bunu bile bile piyasaya süreceğini öğrenecek ve güvenlik görevlileri Patience'nin farkına varınca, O'nu öldürmek için kovalamaya başlayacaklardır.

Kaçarken şirketin atık borularına giren Patience'yi öldürmek için atık sistemini çalıştıracaklar ve Patience, şirketin atıkları ile denize düşecektir. Bu olay sonucunda Patience, hayatını kaybedecek ancak cesedinin bulunduğu yere toplanan kediler ve aralarından bir tapınak kedisi olan tür, yani geçen gün evine gelip O'nu test eden kedi, Patience'ye yeni bir hayat verecek ve Patience, aynı zamanda kedi özellikleri kazanmış bir varlık olarak hayata geri gelecektir. Gözlerini açtığı gibi kediler gibi görüp duymaya başlayacak ve yüksek binaları tırmanarak evine gelecektir. Sabah uyandığında ise kendisinde farklılıklar olduğunu görecek, bu hali ile iş yerine gidip patronunu azarlayacak ve işten kovulacak, sonrasında çok sevdiği bir mücevher mağazasında soyguncuları görünce içeri girip hem soyguncuları etkisiz hale getirecek hemde bütün mücevherleri çalacaktır.


Artık çok iyi duyan, gören, zıplayan, cesur ve güçlü biri olmuş olan Patience, aynı zamanda evindeki siyah bir deri kıyafetini giymektedir ve polisler O'nu kedi kadın olarak anmaya başlamıştır. Yaşadıklarına anlam getirebilmek için evine gelen kedinin sahibine ulaşacak ve kediler konusunda uzman profesör O'na her şeyi anlatacaktır.

Patience, Gece Yarısı isimli bir mısır tapınak kedisi tarafından Kedi Kadın yapılmıştır ve hayatı artık böyle yaşayacaktır. Kendisinden öncede kedi kadınlar olmuştur ve şimdi sıra Patience'dedir. Bunları öğrenen Patience, neden öldürüldüğünü hatırlamaya çalışacak ve bunun üzerine kendi şirketinin kirli işleri ile karşılaşacaktır. 

Buna son vermek için mücadele içine giren Patience, aksiyon dolu bir çok olay yaşayacak, gece Kedi Kadın olarak gündüz Patience şeklinde yaşadığı hayatında gündüzleri polis Tom ile sevgili olacak ancak geceleri Tom'un aradığı bir suçlu olarak yaşayacaktır. Şirketin üretmeyi düşündüğü güzellik kremini deşifre etmeye çalışan Patience, bu sırada kendisinin ölümüne neden olan asıl sorumlunun patronun sevgilisi olan Laurel olduğunu öğrenecek ve bir çok kişiyi, kocasını öldürmüş olan Laurel'in bütün suçları Kedi Kadın'ın üzerine yıkmaya çalışması ile geçen mücadeleler sonunda Kedi Kadın'ın masumiyeti anlaşılacak ve Laurel, sonunda hayatını kaybedecektir.

Kedi Kadın'ın masumiyeti anlaşıldıktan ve kim olduğu ortaya çıktıktan sonra Tom ile ilişkisini bitirecek ve bir kedinin özgürlüğüne yakışır şekilde yalnız başına yaşamayı seçecektir. Böylelikle film son bulur.

Halle Berry ve Sharon Stone'un baş rolünde yer aldığı, eksikliği hissedilen bir süper kahraman modelinin sergilendiği, bol aksiyonlu ve eğlenceli sahneleri ile bir macera ve fantastik aksiyon filmidir.