Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

17 Ağustos 2019 Cumartesi

Sinema: Sevgi Fırtınası - Nights in Rodanthe - Sonu Mutlu Bitmeyen Bir Aşk Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Sevgi Fırtınası, Nights in Rodanthe

Oyuncular; Richard Gere, Diane Lane, Christopher Meloni
Yönetmen; George C. Wolfe
Tür; Romantik, Aşk, Dram

Konusu; Film, vicdani olarak bazı problemleri olan Dr. Paul Flanner ile eşinden ayrı yaşayan ve çocuklarına karşı sorumlulukları olan yalnız bir anne Adrienne Willis'in arasında yaşanan hüzünlü bir aşk hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Doktor Paul, kısa bir zaman önce bir ameliyat gerçekleştirmiş ve hastanın yüzündeki iyi huylu olan tümörü alırken hasta yaşamını kaybetmiştir. Bunun üzerine hastanın yakınları bu ölümden Paul'u sorumlu tutarak O'na dava açmışlardır. Paul ise hasta hayatını kaybettiğinde hastanın eşi ile bizzat giderek konuşmamış, hemşireyi konuşması için göndermiştir.
Bu durumun vicdani olarak rahatsızlığını yaşayan Paul, bu olay yüzünden oğlu Mark'ı da kaybetmiştir. Zaten eşinden ayrı olan doktor Paul, bu olayın arasından zaman geçtikten sonra ölen hastanın eşinden bir mektup alacak ve kendisi ile görüşmek istediği yazılan bu mektup sonucunda, hastanın bulunduğu kasabada sahilde olan bir otele yerleşecektir.

Bu otelin sahibi ise Jean isminde bir kadındır ve Jean işleri nedeniyle Paul'un geleceği gün otelden ayrılmak zorundadır ve  kendi yerine bakması için çok yakın dostu olan Adrienne'yi çağırır. Çocukları da eşinde olan Adrienne, otele bakmak için gelir ve ardından doktor Paul'da otele gelecek ve otelde kendisinden başka kimsenin olmadığını görecektir. 

Bulundukları kasabada senenin belirli günlerinde çok büyük kasırga çıkmaktadır ve bu zaman kasırganın yaklaştığı bir zamandır. Otele gelen Paul, içeride yalnız kaldığı Adrienne ile yakınlaşmaya başlayacak ve ertesi gün hastanın yakını olan Robert ile görüşmeye gidecektir. Burada oğlu tarafından kötü bir şekilde karşılanan Paul, otele geri döner ve Adrienne ile sorunlarını, pişmanlıklarını paylaşır. Bu sırada Adrienne'nin de eşi kendisi ile barışmak istemektedir ama geçmişte aldatıldığı için Adrienne, yeniden birlikte olmaya hiç sıcak bakmamaktadır. Otelde yalnız kaldıkları süre zarfında iyice yakınlaşan, duygu yüklü anlar, yalnızlıklar yaşayan Paul ve Adrienne, kasırganın çıktığı gün dahada yakınlaşacaklar ve birlikte olacaklardır.


Artık birbirlerinden iyice hoşlanan Paul ve Adrienne, beraber Robert'a gidecekler, Paul'un vicdanını rahatlatıp sonrasında yine sahilde, otelde, kasabada duygu yüklü anlar yaşamaya devam edeceklerdir.

Artık birbirlerine iyice aşık olan çift, sonrasında Paul'un oğlunun yanına gitmeyi istemesi üzerine ayrılmak zorunda kalırlar. Oğlu ise çok zor yaşam şartları olan bir bölgede doktorluk yapmaktadır ve Paul, kendisini affettirmek istemektedir. Gittiği bu süre zarfında sürekli mektuplaşan Paul ve Adrienne, bu ayrılık esnasında birbirlerine çok daha fazla aşık olurlar. Ayrılık aşklarını körüklemiştir ve aradan aylar geçtikten sonra Paul'un geleceği güne hazırlanan Adrienne, kapıda Paul'un oğlu Mark'ı görecek ve Mark, O'na babasının çıkan bir fırtınadaki selde öldüğünü söyleyecektir.

Bu haber üzerine yıkılan Adrienne, günlerce depresyondan çıkamayacak ve sonrasında kendisini çocuklarına adayarak hayata geri dönecektir. Böylelikle film son bulur.

Sonu mutlu bitmeyen, yıldırım aşkı denilen tabirle birbirlerinin hayatına giren çiftin çok hüzünlü olan aşk ve ayrılık hikayesinin anlatıldığı duygusal, romantik bir aşk, dram filmidir.

Sinema: Sihirbazlar Çetesi - Now You See Me - Gözünüzü Dört Açın... / Konusu, Özeti, Afişler

Sihirbazlar Çetesi, Now You See Me

Oyuncular; Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson 
Yönetmen; Louis Leterrier
Tür; Gizem, Suç, Polisiye, Aksiyon

Konusu; Film, birbirinden farklı yeteneklere sahip dört illüzyonistin, sihirbazın bir araya gelerek yaptığı yasa dışı ve büyük ilgiyle karşılanan sihirleri sonucunda yaşananları konu almaktadır.

Özeti; J. Daniel Atlas, Merritt McKinney, Henley, Jack Wilder birbirinden farklı yetenekleri olan ve New York şehrinde belirli bölgelerde gösteriler yapan sihirbazlardır. Ve bu sihirbazların hepsine arkasında bir adres olan ve göz işaretli bir kart gelir. Bu kartta yazan adres bu dört sihirbazı bir binanın içindeki dairede bir araya getirecek ve dairenin içindeki hologramik gösteri projelerinin görüntüsünden sonra, aradan belirli bir süre geçecek ve toplumun gözleri önünde büyük gösteriler yapmaya başlayacaklardır.

İlk gösterilerinde izleyiciler arasından seçtikleri bir adamın hesabının olduğu bankayı soyacaklardır ve bu adamı kendi bankasına göndereceklerdir.

Aslında her şey daha önceden organize edilmiş ve ayarlanmıştır. Düzenekler Paris'teki bu bankayı soymak üzerine kurulmuştur ve seçilen kişi günler öncesinden takip edilerek özellikle seçilmiştir. Bütün planlarını kusursuz bir şekilde yaparak bu soygunu gerçekleştirirler ve bu soygun sonrasında artık FBI tarafından aranan kişiler arasına girerler. Onları göz altına alan FBI, sihre inanmadıkları için suçlarını ispatlayamaz ve geri bırakmak zorunda kalır. Ancak hep takip edecek ve bu soygunu nasıl yaptıklarını anlamaya çalışacaklardır.

İkinci gösterileri ise, kendilerine sponsorluk yapan Arthur Tressler'in banka hesabını boşaltmakla ilgilidir. Arthur'un bir sigorta şirketi vardır ve bu sigorta şirketinin insanlara borçları vardır. Arthur'un da bu durumdan haberi yokken ve uçaktaki seyahatleri sırasında oyunlar yaparak, bankalar için gerekli olan kimlik bilgilerini elde ederek, gösteri sırasında 140 milyon dolar olan Arthur'un hesabındaki parayı, izleyiciler arasında sigorta şirketinin borçlu olduğu insanların hesaplarına paylaştırırlar.

Bu olayı da takip eden FBI, onları suç üstü olarak yakalayamayacak ve bu sefer kaçarak FBI'dan kurtulacaklardır. Aynı zamanda FBI Ajanı Dylan Rhodes ve İnterpol'den Alma Dray, bu konu ile özellikle ilgilenmektedirler ve operasyonun başındadırlar.

Birde sihirbazların yaptığı numaraları ortaya çıkarmak ile ilgili filmler, belgeseller çeken Thaddeus Bradley isminde bir program sunucusu vardır. Bu sihirbazları O'da takip etmekte ve FBI ile ortaklaşa çalışmaktadır. Ancak işler hiç sanıldığı gibi değildir ve olayların tam manası bu son gösteriden sonra ortaya çıkacaktır.

Son gösterileri ise yine bir banka soygunudur ve bu sefer çaldıkları paraları, Thaddeus Bradley'in arabasına koyacaklardır ve gösteri sonunda yine kaçacaklardır. Gösteriyi New York'un merkezinde bir binada yaparlar ve etrafları FBI ajanları ile dolu olmasına rağmen yine kaçmayı başarırlar. Amaçları Thaddeus Bradley'i hapse attırmaktır ve arabasında bankadan çalınan paraları gören polis, O'nu tutuklar ve hapse atar. Hapse ziyaretine giden ajan Dylan Rhodes, O'na gerçekleri anlatacak, aslında mahşerin dört atlısı olarak kendilerini adlandıran bu sihirbazları bir araya getiren gözün kendisi olduğunu söyleyecektir. Göz ile iletişim içinde olan aslında ajan Dylan Rhodes'dur ( serinin ikincisinde gözün tam olarak kim olduğu anlaşılacaktır )  ve bu gösterilerin hepsinin bir anlamı vardır. Zamanında babası ile ilgili yaşanan acı olayın sorumlularını bu gösterilerle madur etmek istemiştir. Sorumlu olan banka ve kişilere, kurumlara bu gösterileri yıllardır projelendirerek zarar vermek istemiştir ve babasına yaptığı haberlerle zarar verenlerden biriside Thaddeus Bradley'dir ve O'nu sonunda hapse attırmıştır.

Sonrasında mahşerin dört atlısı olan sihirbazlarla da tanışan ajan Dylan Rhodes, onlara göz olduğunu söyleyecek ve son olarak bu olaylar yaşanırken hiç hesaba katmadığı İnterpol'de ki ortağı Alma Dray'e aşık olmuştur ve O'na gerçekleri anlatıp kendisini tutuklamasını beklerken, Alma, bu durumu bir sır olarak saklayacağını söyler ve film böylelikle son bulur.

Heyecanla izleyebileceğiniz, oldukça sürükleyici olan, hiç tahmin etmediğiniz şekillerde soygunların ve sihir numaralarının gösterildiği, ikinci bir bölümü de olan, yer yer gerilim sahnelerinin de olduğu polisiye, gizem, suç ve aksiyon filmidir.

Sinema: Prestij - The Prestige - İki Sihirbazın Gizem Dolu Mücadelesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Prestij, The Prestige

Oyuncular; Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine
Yönetmen; Christopher Nolan
Tür; Gizem, Suç, Dram, Gerilim

Konusu; İlk başlarda birlikte çalışan iki sihirbaz, sonralarında aralarının açılmasıyla birbirlerine düşman olurlar ve karşılıklı olarak bir rekabet içine girerler. Ve film, bu sihirbazların birbirlerinin ölümleri ile sonuçlanan bu rekabet içinde yaşanan olayları konu almaktadır.

Özeti; 1800'lü yılların Londra'sın da geçen filmde Robert ve Alfred, Cutter'in öncülüğünde bir sihirbazlık, gösteri salonunda çalışıyorlardır. İkisi de birbirinden istekli ve sihirbazlık konusunda yeni fikirler bulmak için çabalayan sihirbazlardır. Robert, aynı zamanda bu salonda eşi Julia ile çalışmaktadır ve Julia, bir gösteride ortadan kaybolarak, sahnenin ortasında üzerinde perde kapalı olan, içi su dolu bir kabine girmektedir ve girerken ellerini ve ayaklarını bağlayan Robert ve Alfred'den sonra, kabinin içinden dakikalar sonrasında çözülmüş bir şekilde çıkmaktadır ve sihirbazlık gösterisi bundan ibarettir.

Ancak bir gün Alfred'in Julia'nın elini yanlış bağlaması sonucunda Julia, kabinden çıkmayacak ve boğularak ölecektir.

Julia'nın ölümünün sorumlusu olarak Alfred'i gören Robert, artık O'na düşman olacak ve yolları ayrılacaktır. 

Aradan yıllar geçer ve ikisi de ayrı yerlerde sihirbazlık gösterisi yapmaya başlarlar. Alfred, bir gösterisi sırasında içi boş silah ile mermi yakalama numarası yapmaktadır ve seyircilerin arasından birini seçmek ve silahı seçilen kişinin ateşlemesi gerekmektedir. Kılık değiştirerek salona gelen
Robert, silahın içine gerçek mermi koyarak Alfred'e ateşler ve Alfred'in iki parmağı kopmak zorunda kalır. Bu olaydan sonra daha çok birbirlerinin canlarını yakacak ve işlerini bozacak şekilde düşmanca davranmaya başlayacaklardır. 

Ardından Alfred, Robert'ın salonuna gider ve gösterisindeki kuşu kafesinde öldürür ve izleyicilerin parmağı yaralanır. Bu sırada Alfred, bir numara bulmuştur, kaybolan adam numarası ve bu numara çok tutulmuştur. Bir kapıdan girip saniyeler içinde diğer kapıdan çıkmaktadır. Bu numaranın nasıl yapıldığını çok merak eden Robert, Alfred'in yanına kendi yanında çalışan asistan kız Olivia'yı gönderir, oysaki Olivia, Robert'a aşıktır ve göndermesi olayı çok zoruna gitmiştir ve artık Alfred için çalışmaya başlar.

Sonrasında Alfred, Robert'ın kendi benzerini kullanarak yaptığı kaybolan adam numarası gösterisine dahil olur ve bütün foyasını izleyicilerin önünde ortaya çıkarır.

Artık iyice sinirlenen Robert, Olivia'nın sayesinde Alfred'in günlüğüne ulaşmıştır ve günlükte şifreli yazılar görmüştür, bu şifreli yazıların anlamlarını çözmek ve kaybolan adam numarasındaki sırrını öğrenmek için Alfred'in mühendisini kaçıracak ve Alfred, O'nu serbest bırakması karşılığında sırrının Tesla olduğunu söyleyecektir.

Tesla ise tarihin Nicolas Tesla'sıdır. Bunun üzerine Tesla'yı bulan Robert, O'na kendisi için bir makine yapmasını ister ve bu makinenin ışınlama özelliğinin olmasını, yani bir yerden kaybolup başka bir yerde var olmasını sağlamasını ister. Tesla, uzun uğraşlar sonucunda Robert için bir makine yapar ancak bu makine ışınlama yapmıyor, kendisinden aynısını metrelerce ileride yaratıyordur. Yani ikinci bir Robert üretmektedir. Bu sırada Tesla'nın da Edison ile başı derttedir, her yerde O'nu aramaktadır. Tesla, apar topar Edison'nun adamlarından kaçar ve makineyi Robert'a gönderir. Dip not olarak kesinlikle makineyi yok etmesini söyler ama O'nu dinlemeyen Robert, gösterilerinde kullanacak, her yeni oluşan Robert'ları öldürecektir.

Elinde böyle bir makine varken Alfred'den intikam almak isteyecek ve kendisini izlemeye gelen Alfred'e bir oyun hazırlayarak, sahnenin altındaki su kabinine düşen diğer Robert'ın ölmesine sebep olacak, suçun Alfred'in üstünde kalmasını sağlayacaktır.

Olaylara Cutter'de tanık olur ve Alfred, Robert'ı öldürdüğü için hapse atılır, sonrasında idam cezası verilir. Belirli bir zaman sonra ortaya çıkan Robert, hapishanede Alfred'i ziyaret edecek, gördükleri karşısında şok olan Alfred, öncesinde kendisine ulaştırılan Robert'ın günlüğünde ölmediğini de anlaması üzerine Robert'ı karşısında görecek ve ardından idam edilecektir.

Robert ise Tesla'dan aldığı makineyi saklamak üzereyken, Alfred'in mühendisi Robert'ın yanına gelecek ve O'nu silah ile vuracaktır. Robert, ölmeden bir kaç dakika önce ise mühendisin yüzündeki maskeyi çıkaracak ve aslında Afred'in bir ikiz kardeşi olduğu anlaşılacaktır. Kaybolan adam numarasını da bu ikiz kardeşi ile yapmışlardır ve sırf birinin parmakları yok diye diğeri de parmaklarını kesmiştir. Ve bu olayı gizli tutmak için ikisininde sevdiği kadın kendilerinden şüphelenmiş, hatta Alfred'in ki sonunda kendisini sevmediğini düşünüğü için intihar etmiştir. Bunları öğrendikten sonra Robert ölür ve Alfred, kızı ile birlikte yaşamaya devam eder. Böylelikle film son bulur.

Birbirinden farklı sihirbazlık gösterileri ve sihirbazlık ile ilgili ipuçlarını, sırlarını öğreneceğiniz ve hiç tahmin etmediğiniz bir şekilde olayların son bulması ile izleyicisine heyecanlı anlar yaşatan, yer yer bilim kurgu görüntülerinin de olduğu gizem, suç, dram ve gerilim filmidir.

16 Ağustos 2019 Cuma

Sinema: Aladdin - Aladdin ve Sihirli Lambası... / Konusu, Özeti, Afişler

Aladdin

Oyuncular; Will Smith, Mena Massoud, Naomi Scott
Yönetmen; Guy Ritchie
Tür; Macera, Fantastik, Müzikal

Konusu; Film, Aladdin isminde bir gencin, sihirli bir lamba bulması ve içinden sihirli güçleri olan, üç tane dilek dilemesine izin veren bir cinin çıkması ile gelişen macera dolu olayları konu almaktadır.

Özeti; Film, denizde bir geminin içinde iki tane çocuğa Aladdin'nin hikayesini anlatan bir baba ile başlamaktadır. Etrafı çöllerle dolu olan topraklarda bir krallık ve bu krallıkta bir prenses vardır. Sultan olan baba kızını bir prens ile evlendirmek istemektedir. Ancak kızı prensleri beğenmemekte ve halkın arasına karıştığı bir günde Aladdin ile tanışmıştır. O'ndan hoşlanan prenses, sonrasında Aladdin'den haber alamayacak, Aladdin ise krallığın veziri tarafından mucizeler mağarası isminde bir mağaraya götürülecektir.


Bu mağara girişinde bir tılsım vardır ve mağara içeri girilebilmesi için '' içi dışından daha güzel olan insanlar girebilir '' şeklinde bir şart koşmuştur.

Daha önce vezirin denediği kişileri mağara kabul etmemiş ama Aladdin'i kabul etmiştir. İçeri giren Aladdin'den içerideki lambayı almasını isteyecek ve başka bir şey almamasını söyleyecektir. Sadık dostu olan sevimli maymun ile Aladdin, mağaraya girer ve sihirli bir uçan halıyı sıkıştığı yerden kurtarır. Ardından lambayı alacak ve tam çıkmak üzere iken mağara kapanacak, kendisini kurtarmasını beklediği vezir lambayı alacak ve Aladdin'i içeri itecektir.

Ancak bu sırada maymun vezirden lambayı çalmıştır ve Aladdin, mağaranın içinde lambayı ovalayacak ve içinden cini çıkaracaktır. Cin, O'ndan üç dilek dilemesini ister ve birincisi mağaradan çıkmak olur. İkincisi prensesle evlenmek için bir prens olmayı diler ve üçüncü dileği de, cinin çok istediği özgür olmak dileğini söylemeyi planlar. Ama prens olduktan sonra saraya gidecekler, prenses ile bir prens sıfatıyla tanışacaklar, ve Aladdin'i tanıyan vezir lambayı Aladdin'den almak isteyecektir.


Lamba'nın yerini söylemeyen Aladdin'i denize atacak ve denizden Aladdin'i son dileği olarak cin kurtaracaktır.

Aynı zamanda vezirin asası büyülü bir asadır ve insanları etkilemek için kullanmaktadır. Vezirin insanlara büyü yaptığını sultana ispatlayan Aladdin, sonrasında vezirin hapse atılmasına sebep olacak, hapisten kurtulan vezir tekrar Aladdin'den sihirli lambayı çalacak ve artık cinin yeni sahibi kötü kalpli vezir olacaktır.

Vezir ilk önce ülkenin sultanı olmayı diler ve olur. Ardından gelmiş geçmiş en güçlü büyücü olmayı diler ve olur. Ve bu güçlerle herkese her istediğini yapan vezir, tatmin olmayacak ve her şeyden, herkesten evrendeki en güçlü varlık olmak istediğini söyleyerek son dileğini isteyecektir. Bu dilek sonrasında ise kendisi de bir Lamba cini olur ve sahipsiz bir cin olduğu için lambaya hapis olur. Ardından mucizeler mağarasına gönderilir. Bu sırada diğer lamba cini Aladdin'e bir dilek hakkı daha verir ve bu dilek ile krallıktaki yasayı değiştirmesini ve prenses ile evlenmesini önerir ama Aladdin, cini özgür bırakmayı dileyecek ve bunun sonucunda özgür olan cin bir insan olacaktır.Ve prensesin hizmetçisine aşık olan cin, bu hizmetçi ile evlenip iki tanede çocuk yapıp, gemi yolculuğuna çıkacaklardır ve filmin başındaki hikayeyi anlatan babada lambadaki cin olmaktadır. Ve Aladdin'de sonunda prenses ile evlenecek, böylelikle film son bulacaktır.

Müzikal bir senaryosu olan film çok eğlenceli ve tam bir aile filmidir. Yıllardır bildiğimiz Aladdin hikayesine yeni bir soluk getirilmiş filmde, cinin espiritüel kişiliği filme renk katmış durumdadır. Uçan halıyı, sevimli maymunu ve vezirin papağanı ile prensesin kaplanını izlemekten zevk alacaksınız. Ailece izlenebilecek macera ve fantastik müzikal filmidir.