Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

21 Eylül 2019 Cumartesi

Sinema: Köpek Adası - Isle of Dogs - Bir Adaya Sürgün Edilen Köpeklerin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Köpek Adası - Isle of Dogs

Oyuncular; Bryan Cranston, Liev Schreiber, Edward Norton
Yönetmen; Wes Anderson
Tür; Macera, Aile, Dram, Animasyon

Konusu; Film, Japonya'nın Megasaki şehrine vali olan Kobayashi ailesinin son kalan varisinin, şehirdeki bütün köpekleri bir adaya göndermesi üzere yaşanan olayları konu almaktadır.

Özeti; Kobayashi'ler yıllardır köpeklerden hoşlanmayan ve daha çok kedileri seven, bu yüzden her zaman köpeklerin yok edilmesi ile ilgili çalışmalar yapan bir aile soyudur. Ve son olarak Mayor Kobayashi, şehre başkan olarak seçilince, bir köpek gribi hastalığı üretecek ve bunu köpeklere bulaştırarak, halkı kandırıp, bütün köpeklerin insanlara bulaşıcı hastalık yayacağına inandırıp, köpeklerin tamamen içi çöp dolu olan bir adaya gönderilmesi kararını alacaktır.

Halk kendilerine hastalık bulaşmaması ve yetkili görevlilerin tehditlerle, baskılarla susturulmuş olmasından dolayı bu durumu kabul edecek ve köpekler teker teker adaya gönderileceklerdir.

Aynı zamanda bir bilim insanı bu hastalık için aşı üretmiştir ama başkan ve adamları bu bilim adamını susturup, sonrasında öldürmüşlerdir.

Adaya gönderilen bütün köpekler, aç, susuz ve hasta bir şekilde yaşam mücadelesi vermektedirler. Kafes içinde adaya atılan köpeklerin bazıları kafesinden çıkamadığı için ölmektedir, çıkanlarda yaşam şartlarından dolayı ölmeye başlamışlardır. Bu adada Chief, Rex, King, Duke, Boss isimli 5 köpek arkadaş olmuşlardır ve aralarından sadece Chief, sokak köpeğidir, diğerleri sahipleri olan ve rahat yaşamaya alışmış ev köpekleridir. Yemekler için başka köpeklerle kavgalar ettikleri bir sırada, gökyüzünden bir uçağın adaya düştüğünü görürler ve bu uçağın olduğu yere gidince, bir çocuğun geldiğini ve kendi köpeği olan Spots'ı aradığını öğrenirler. Başkan Kobayashi'nin yeğeni olan Atari ismindeki bu çocuk, adaya köpeğini aramaya gelmiştir ve Spots, adaya gönderilen ilk köpektir.

 Bu durumdan etkilenen 5 arkadaş köpek, Atari'ye yardım edecekler ve birlikte adada Spots'ı aramaya başlayacaklardır.

Önce Spots'ın öldüğünü sanacaklar, sonra tasmasını yanlış okudukları için yaşadığını düşünüp aramaya devam edeceklerdir. Bu arada bu köpeklerin arasında olan Chief, oldukça saldırgan ve huysuzdur, ekip içinde hep aksi şeyler söylemektedir.

Ardından yeğeninin adada olduğunu öğrenen başkan, askerleri adaya gönderecek ve gönderilen köpeklerin yerine yaptırdığı robot köpekleri de bu göreve dahil edip, Atari'yi adadan aldırmaya çalışacak ancak Atari ve arkadaşları, askerleri ve robot köpeği mağlup edip, Spots'ı aramaya devam  edeceklerdir. Sonrasında ada ile ilgili her şeyi bildiklerini düşündükleri köpekler olan Jupiter ve Oracle'ın yanına gidecekler ve burada adanın yerli halkı olan köpeklerin olduğunu öğreneceklerdir. Bunları öğrendikten sonra yollarına devam edecekler ve şehirden gelen asker ve robot köpeklerin onları yine sıkıştırdığı bir sırada, Spots ortaya çıkacak ve özel olarak askeri bir sistemle donatılmış köpek olduğu için, bütün robotları dişlerinden fırlattığı bombalar ile yok edecektir.

Askerlere de diğer köpekler saldıracak ve sonrasında kaçarak hep birlikte yaşadıkları alana gideceklerdir.

Burası Spots adaya ilk geldiğinde O'nu alan yerli köpeklerin yeridir, burada insanlar bu köpekler üzerinde acımasızca deneyler yapmışlardır ve deneyler sonrasında adada kalan köpeklerdir. Spots, yıllardır burada yaşadıktan sonra bu köpeklerin reisi olmuştur, ayrıca hamile olan birde eşi vardır.

Bu yolculuk sırasında ise insanlardan hoşlanmayan Chief, Atari'yi sevmeye başlamış ve kendisindeki korumalık görevini, sonrasında kardeşi olduğunu öğrendiği Spots'dan, Chief almıştır ve artık Atari'nin köpeği Chief olmuştur. Bu olaylar yaşanırken başkan Kobayashi, son seçimlerde de kazanması üzerine, adadaki bütün köpekleri öldürme kararı alacaktır ve yeğeni Atari için öldüğünün haberini halka vermiştir. Bu olaya engel olmak için Atari, bir sal yapacak, adadaki bir çok köpeği de yanına alacak ve Megasaki şehrine, başkanın konuşma yaptığı salona gideceklerdir.Aynı salonda birde başkana muhalefet olan lise öğrencileri vardır ve bu öğrencilerin elinde köpek gribi aşısı bulunmaktadır.

Ölen bilim adamının son kalan numunesidir ve Atari'de salona geldikten sonra konuşma yapacak, aşıyı yanındaki hasta köpeklere deneyecekler, olumlu sonuçlarını hemen görecekler ve son olarak Atari, salonda bir konuşma yapıp, şiir okuduktan sonra, herkes çok etkilenecek ve başkan kendisinin kötü bir insan olduğunu itiraf edip, köpek adasındaki yapılacak olan katliamı durduracaktır. 

Ancak başkanın yardımcısı buna izin vermek istemese de, lise öğrencilerinden biri sistemlerini hacklemiştir ve tuşa basmış olmalarına rağmen, köpek soykırımı gerçekleşmeyecek ve sonrasında çıkan kavgada bir çok insan ile Atari yaralanacaktır. Atari yaralandıktan sonra başkan, kendi böbreğini Atari'ye verecek, bu sırada Atari'de Kobayashi soyundan geldiği için başkan olacak ve artık şehirde köpeklere bağırmanın bile yasaklandığı, köpeklerin çok mutlu bir şekilde yaşadığı zamanlar gelmiş olacaktır. Böylelikle film son bulur.

Yer yer dram sahnelerinin olduğu, daha çok komik anların yaşandığı, son derece eğlenceli ve güzel görüntüleri olan, masal gibi başlayıp yine aynı şekilde devam eden, politik konularında işlendiği ve tavsiye edebileceğimiz, her yaştan insanın izleyebileceği, macera, aile, dram ve animasyon filmidir.

Sinema: 47 Ronin - Bir Japon Kültürü Olan 47 Ronin Samurayı'nın Hikayesi.../ Konusu, Özeti, Afişler

47 Ronin

Oyuncular; Keanu Reeves, Hiroyuki Sanada, Kô Shibasaki 
Yönetmen; Carl Rinsch
Tür; Aksiyon, Macera, Fantastik, Dram

Konusu; " Ronin " Japon kültüründe efendisiz kalmış samuray savaşçılarına verilen isimdir. Ve film, efendileri olmayan, Japon kültüründeki gerçek bir hikayeden esinlenilmiş 47 Ronin samurayının hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Kai, çocukluk yıllarında tam olarak nereden geldiği bilinmese de, aslında iblis olarak adlandırılan varlıkların yaşadığı alandan kaçarak Japon halkının bulunduğu bölgelere gelecektir ve O'nu çocukken Lord Asano bulacak ve büyütecektir. Efendisi olan Asano'nun birde Mika isminde kızı vardır ve Kai ile birlikte büyümüşlerdir.
Yıllar geçtikten sonra Kai ve Mika, birbirine aşık olacak ancak Lord Asano'nun halkını ziyaret gelen Lord Kira, Mira ile evlenmek isteyecektir.

Aynı zamanda Shogun Tsunayoshi isminde bütün lordların ve samurayların lideri olan kişide bu ziyarete katılmıştır ve bu sırada halklar arasında samuray dövüşleri yapılmaktadır. Lord Kira ile birlikte çalışan bir cadıda bu davete gelmiştir ve bu cadı Lord Asano'nun en iyi samurayı olan Kuranosuke Oishi'yi büyü ile etkileyip, dövüşmesine engel olmuştur.

Bunun üzerine samuray olmadığı ve melez olarak adlandırdıkları Kai, lordlarının rezil olmaması için samuray kıyafetini giyecek ve Kuranosuke kılığında dövüşecektir. Bu dövüş sırasında maskesi düşecek ve O'nun samuray olmadığını anladıkları için yaptığı hile yüzünden ölüm cezasına çarptırılacaktır. Ancak Mika, bu duruma engel olacak, kendini ortaya atacak, bunun üzerine dayak cezası verilecektir. Sonrasında gece herkes uyurken Lady Mizuk ismindeki cadı, lord Asano'ya büyü yapacak ve bu büyü sonucunda Asano, kızına Lord Kira'nın tecavüz ettiğini görecek ve buna engel olmak için kılıcı ile uyurken Lord Kira'yı yaralayacaktır.

Aslında böyle bir tecavüz olayı yoktur, sadece büyünün etkisi ile bunu görmüştür ve bu yaptığından dolayı Shogun Tsunayoshi, lord Asano'ya ölüm cezası verecektir ve bu cezaya göre kendisini kendi öldürecektir.

Lord Asano'nun ölümünden sonra emrindeki bütün samuraylar Ronin olacaktır ve liderleri Kuranosuke, bir yıl boyunca iradesinin kırılması için bir kuyuya atılacaktır. Bu sırada Kai'de Hollanda adası olarak adlandırılan yerde köle olarak satılacaktır.

Bu olayların üzerinden bir yıl geçecek, Kuranosuke'yi kuyudan çıkaracaklar ve Kuranosuke, geçmişte olanların intikamını almak için Kai'ye ulaşacak, sonrasında kendi oğlununda içinde olduğu eski samuray ekibini toplayacak ve kısa bir zaman sonra Mira ile evlenmek üzere olan lord Kira'ya suikast düzenleyip, hem O'nu öldürecekler hemde Mira'yı kurtaracaklardır. Bunun için onlara gereken özel güçleri olan kılıçları almak için ruhların bulunduğu bir ormandan geçecekler ve Kai'nin çocukken gelmiş olduğu ve iblis olarak adlandırılan varlıkların yanına gideceklerdir. Burada nöbet tutan varlıklar, kendilerine kılıç çekildiği zaman canlanmakta ve kılıç çekenleri öldürmektedirler.Bu sırada ise Kai, bu varlıkların arasında yaşadığı için liderlerinden kılıçları isteyecek ve tutulduğu sınavdan başarı ile geçerek kılıçların hepsini almaya hak kazanacaktır.

Burada bazı arkadaşlarının ölümünden sonra geri kalan ekip, düğün için lord Kira'nin yaşadığı yere giden göstericileri bulacak, onlarla anlaşma yaparak aralarına karışacak ve böylelikle gösterici kılığında düğün yerine girmeyi başaracaklardır.

Sonrasında düğünde gösteri yapılırken gizlice bir çok askeri öldürecekler ve onların geldiğini anlayan lord Kira, kaçacak ve cadı ise ejderha kılığında Kai ile dövüşmeye başlayacaktır. Lord Kira'yı yakalayan Kuranosuke ise, kafasını keserek askerlerine bunu gösterip savaşı bitirecektir. Bu sırada Kai'de cadıyı öldürecek ve intikamları alınmış olarak ayrılacaklardır. Mira'nın kurtulması ve Kai ile birbirlerine aşklarını itiraf etmelerinden sonra Shogun Tsunayoshi, bu 47 Ronin'nin kanunlara uymadıkları gerekçesi ile ölüm ile cezalandırılması emrini verecek ve hepsi lord Asano gibi, şerefli bir samuray şeklinde kendilerini öldüreceklerdir. Böylelikle film son bulur.

Japon kültüründeki gerçek bir hikayeden esinlenerek hazırlanmış film, bir samuray filmidir. Kılıçları ile samurayların savaşlarını izleyeceğiniz, yer yer fantastik ve dram sahnelerinin de olduğu ve bolca dövüş sahneleri olan bir aksiyon, macera ve fantastik dram filmidir. 

Sinema: Mars'taki Son Günler - Last Days on Mars - Mars'a Giden Astronotlara Bulaşan Ölümcül Bir Bakteri... / Konusu, Özeti, Afişler

Mars'taki Son Günler - Last Days on Mars

Oyuncular: Liev Schreiber, Elias Koteas, Romola Garai
Yönetmen: Ruairí Robinson
Tür; Gerilim, Korku, Bilim Kurgu

Konusu; Film, Mars'ta keşif görevine giden bir grup astronota Mars'a ait bir bakteri türünün bulaşması sonrasında yaşanan gerilim dolu anları konu almaktadır.

Özeti; Bir grup astronot, Aurora uzay şirketine bağlı olarak Mars'ta gözlem ve inceleme yapmaktadırlar ve Mars'ta yaşam izleri aramaktadırlar. Bu araştırmalar sırasında  Marko isimli arkadaşları bir mikro organizma keşfedecek ve bu organizmanın canlı olmasından dolayı Mars'ta hayatın olabileceğini kanıtlayan buluşun sahibi olmak için ekibinden gizlice örnekler almak için bu organizmanın bulunduğu alana gidecektir.

Ancak burada araştırma yaparken altındaki toprak çökecek ve yerin altına düşecek, sonrasında O'ndan haber alınamayacaktır.

Diğer ekip arkadaşları Marko'nun cesedini bulmak için çöken alana inecekler ama O'nu bulamayacaklardır. Bu sırada Marko'nun bulunduğu alanda bekleyen arkadaşları da kaybolmuştur ve ileride iki kişinin ayak izlerini gören ekip, bu ayak izlerini takip etmeye başlar.

Bu sırada Mars'ta ki araştırma alanlarında bekleyen ekip üyelerinin bulunduğu yere, Marco ve kaybolan diğer ekip arkadaşı gelecek ve onlar eski arkadaşları olmaktan çıkmış, görünüşleri değişmiş, başka bir yaratık gibi olmuşlardır, aynı zamanda oldukça saldırganlardır. Onlara ne olduğunu anlamaya çalışan ekipten bir kişiyi öldürecekler ve onları takip ederek gelen diğer ekip üyesinden de kaptanlarını yaralayacaklardır. Sonrasında gizlenecek bir alan bulan astronotlar, yanlarındaki yaralı olan kaptanlarının da değişmeye başladığını görecekler ve neler olduğunu anlamak için mikroskopta kanını inceleyeceklerdir. Bu insanların kanına Mars'lı bir bakteri bulaşmıştır ve bu bakteri insanları tamamen değiştirmektedir.


Aynı zamanda bakteri çok çabuk bir şekilde yaralanmalarla bulaşmaktadır. İçerideki kaptan değişim geçirirken, ekip üyelerinden Robert'a saldıracak ve bakteriyi O'na da bulaştıracaktır.

Çaresizlik içinde ne yapacaklarını düşünen ekipten geriye kalan astronotlar, çevrelerinde dönüşüm geçirmiş ve oldukça saldırgan olan yaratıklar varken, Mars'ın yörüngesinde bulunan diğer ekip arkadaşları ile iletişime geçmeye çalışacaklar, bu sırada iletişim mekanizmaları da
bozulmuştur ve onları tamir etmek için zorlu mücadeleler içine gireceklerdir. Ve kendilerine saldıran yaratıklar yüzünden aralarından bazıları da yaralanacak ve dönüşecek, sonrasında yörüngedeki ekip arkadaşlarına mesaj göndermeyi başaracaklardır.

Geriye kalan Robert, Vincent ve Rebecca ismindeki astronotlar dışarı çıkarak gezi aracına binmeyi başaracaklardır. Ancak bu sırada Rebecca'da yaralanmıştır ve kendisine bakteri bulaşmıştır. Bakteri Robert'a da bulaşmıştı ve aralarında sadece Vincent temizdir. Sonrasında Robert, başka bir araç bularak onlardan ayrılacak, kendi araçlarının aküsü biten Vincent ve Rebecca, güneş ile şarj edebilmek için sabahı bekleyecekler, sabah olunca Vincent, dışarıda Rebecca'nın da dönüştüğünü görecektir.


Kendi isteği üzerine Rebecca'yı öldüren Vincent, sonrasında ileride yörüngedeki ekibin geldiğini görecek ama bakteri bulaşmış astronotların da onlara doğru gittiğini fark edecektir.

Yeni gelen ekip ise her şeyden habersiz bir şekilde yaratıkların saldırısına uğrayacak ve gemilerinin içine dönüşmüş şekilde binen Robert'ın peşinden Vincent binecek, içeride birbirleri ile mücadele edecekler ve bu mücadele sırasında Vincent, yanağından küçük bir yara alacak, sonrasında Robert'ı hareket etmiş olan uzay aracının kapısını açarak boşluğa bırakacaktır. 

Bu olaylardan sonra uzay aracında yalnız kalan ve ana merkez ile iletişime geçen Vincent, bütün astronotların öldüğünü ve yaşadıkları olayları merkeze anlatacaktır, ardından kendisine de bakterinin bulaştığını söyleyecek ve film böylelikle son bulacaktır.

Mars'taki bir bakterinin insanlara bulaşması ile ortaya çıkan zombivari yaratıkları göreceğiniz, yer yer aksiyon sahnelerinin de olduğu, heyecanla izleyeceğiniz gerilim, korku ve bilim kurgu filmidir.