Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

11 Ocak 2020 Cumartesi

Sinema: Kara Kule - The Dark Tower - Evreni Koruyan Bir Kule, İblisler, Bir Silahşor ve Bir Psişik Çocuk... / Konusu, Özeti, Afişler

Kara Kule - The Dark Tower

Oyuncular; Idris Elba, Matthew McConaughey, Tom Taylor
Yönetmen; Nikolaj Arcel
Tür; Aksiyon, Fantastik, Macera

Konusu; Film, evreni korumak üzere bulunan kara bir kuleyi yok etmeye çalışan iblis gruplarından korumak için onlarla mücadele eden bir silahşor ve Jack isminde bir çocuğun hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Jack, kendisinde parıltı olarak adlandırılan özel psişik güçleri bulunan bir çocuktur. Sürekli rüyalar gören Jack, rüyalarında siyah elbise giymiş bir adam ve O'nunla mücadele eden bir silahşoru görmektedir. Bu gördükleri rüyaların resimlerini çizen Jack'in, ailesi psikolojik sorunlarının olduğunu düşünecek ve O'nu bir sağlık merkezine göndermeye karar vereceklerdir. Diğer tarafta orta dünya olarak adlandırılan bir bölgede yaşayan insanlar ve iblisler evreni korumak ile yükümlü olan bir kara kule için mücadele etmektedirler.

Jack'in gördüğü rüyalar orta dünyada yaşananlar üzerinedir ve orta dünyadaki iblisler, dünyadan parıltıları olan çocukları kaçırarak kendi ürettikleri bir silah için kaynak olarak kullanıp kara kuleye sürekli saldırı düzenlemektedirler.

Çocukların psişik güçlerini kullanarak çalışan bu silah, kara kuleye her ateş ettiğinde depremler oluşturmaktadır ve bu depremler dünyada da hissedilmektedir.

İblislerin yöneticisi olan siyahlı adam yani Walter, kara kuleyi yok etmek için uğraşmaktadır ve bu konuda önündeki tek engel elf soyundan son kalan bir silahşordur. Bütün silahşorları öldürmüş olan Walter, kendisindeki sihir özelliklerini son kalan silahşorun üzerinde gerçekleştiremediği için O'nu öldürememiştir. Aynı zamanda dünyadan özel yetenekleri olan çocukları toplayan iblisler, şimdide Jack'in evine gelmişlerdir ve ailesini kandırıp O'nu güvenli bir tedavi merkezine götüreceklerini söyleyecekler ancak Jack, onların iblis olduğunu anlayıp kaçacaktır. Kaçtıktan sonra sürekli rüyalarında gördüğü bir harabe eve gidecek ve bu evin içindeki ev iblisi ile verdiği mücadele sonrasında orta dünyaya açılan kapıdan orta dünyaya geçecektir. Orta dünyada ise rüyalarında gördüğü silahşor ile karşılaşacak ve O'na rüyalarındaki çizimleri gösterip birlikte bu çizimlerin ne anlama geldiğini anlamak için orta dünyadaki bir köye gideceklerdir.

Yolda kendilerine bir iblis saldıracak, bu saldırı sırasında silahşor zehirli bir şekilde yaralanacak ve köye geldiklerinde usta bir psişik onlara yardım edip, çizimlerin anlamlarını açıklayacaktır.

Silahşorun tek amacı Walter'ı öldürmektir ve bu sayede kara kulede güvende olacaktır. Ancak onları Jack'in parıltı gücü sayesinde uzaktan izleyen Walter, iblislerini bulundukları köye gönderecek ve aksiyon dolu bir mücadele sonunda silahşor ve Jack, bir kapıdan geçerek yeniden dünyaya gidecekler ve buradaki başka bir kapıdan Walter'ın bulunduğu bölgeye geçmeye çalışacaklardır. 

Ancak dünyada bir silah satış mağazasında Walter, onları bulacak ve iblisler Jack'i kaçıracaklardır. Walter, Jack'in güçlerini kullanarak kara kuleyi yok etmeyi planlamaktadır ve kaçırılan Jack'i kara kuleye ateş etmelerine neden olacak cihaza yerleştirecekler ancak Jack, zihinsel güçleri ile silahın çalışmasına engel olmak için uğraşacaktır. Bu sırada onların peşinden giden silahşor, Jack'in güçleri ile kapıyı açık tutması sayesinde bulunduğu yere gitmeyi başaracak ve Walter ile silahşor aksiyon dolu bir mücadele içine gireceklerdir. Bu mücadele sırasında Walter, silahşorun ustalaşmış atış teknikleri sayesinde sonunda ölecek ve Jack, bağlı olduğu cihazdan kurtulacaktır.
Sonrasında bu cihazı da yok edecekler ve kara kuleye saldırılmasından dolayı oluşmuş olan kara bulutlar dünyanında, orta dünyanında üzerinden kalkacaktır.

Ve silahşor ile Jack, Jack'in ailesinden geriye kimse kalmadığı için orta dünyada yaşamaya karar vereceklerdir. Dünyadan orta dünyaya açılan bir kapıdan geçmeleri sonrasında film son bulur.

Stephen King'in aynı isimli romanından uyarlanmış, dünya ile ilişkisi olan bir orta dünyada geçen film, sürükleyici konusu ve heyecan verici görüntüleri ile yer yer gerilim sahnelerinin de olduğu aksiyon ve fantastik macera filmidir.

♫ Klasik Müzik, Bach Cello Suite No 1 G Major Prelude, Cooper Cannell, C...

Sinema: Karlar Ülkesi - Frozen - Sevginin İyileştirici Gücüne Dair Bir Hikaye... / Konusu, Özeti, Afişler

Karlar Ülkesi - Frozen

Oyuncular; Kristen Bell, Idina Menzel, Jonathan Groff
Yönetmen; Chris Buck, Jennifer Lee
Tür; Aile, Müzikal, Dram, Macera, Animasyon

Konusu; Film, çocukluğundan bu yana buz ve karlar ile ilgili kontrol edemediği çok özel bir gücü olan prensesinin, büyüyüp kraliçe olduğu zaman bu özel gücü yüzünden ülkede yaşanan sorunları ve sonrasında bu sorunların üstesinden nasıl geldiklerini konu almaktadır.

Özeti; Elsa ile Anna, ülkenin kralının iki küçük kızıdır ve Elsa, Anna'nın ablasıdır. Ancak Elsa'da çok özel bir güç bulunmaktadır ve bu gücü kontrol edememektedir. Buz ve kar ile ilgili büyülü bir gücü olan Elsa, gücünü kontrol edemediği zaman çevresine zarar vermektedir ve bu yüzden ailesi O'nun yalnız başına sarayda bir odada yaşamasını uygun görmüşlerdir. Ancak ablasına olanlardan haberi olmayan Anna, bir gün O'nunla oynamak isteyecek ve kendi güçlerini kullanarak oyun oynayan Elsa, istemeden kardeşine zarar verecektir. Bu olay sonrasında Anna'nın saçlarının bir kısmı beyazlayacak ve saçındaki bu iz her zaman kalacaktır.


Elsa, kontrol edemediği gücünü eldiven kullanarak engellediğini fark edecek ve artık
eldiven kullanmaya başlayacaktır. Ancak belirli bir zaman sonra anne ve babası bir gemi seyahatinde ölecek, ülkenin yönetimi için kraliçe Elsa ve prenses olarak Anna kalacaktır.

Aradan yıllar geçtikten sonra büyüyen kardeşler, Elsa'nın kraliçe olduğu gün yapılan partide bir araya gelecekler ve bu sırada Hans isminde bir prens Anna ile ilgilenmeye başlayacaktır. Sevgi arsızı olan Anna, Hans'tan hoşlanacak ve henüz tanımamasına rağmen hemen evlenmeye karar vereceklerdir. Ancak O'nun bu isteğini ablası reddedecek, Elsa'nın bu tavrına kızan Anna, sonrasında Elsa'nın istemeden eldivenini çıkarınca kontrol edemediği gücüne tanık olacaktır. 

Elsa'nın şimdiye kadar tüm halktan ve Anna'dan gizlemiş olduğu sihirli güçlerini herkes görecek ve kontrolsüz bir şekilde insanların arasından kaçmaya çalışacak ve aynı zamanda bütün ülkeye sonsuz bir kış getirecektir. Denizler, ırmaklar, dağlar, yeşil alanlar her yer kar ve buzla kaplanacak, Elsa ise dağlara kaçacaktır. Kaçtığı yerde kendisine buzdan oluşan bir kale yapacak ve yalnız başına orada yaşamaya karar verecektir. Çünkü kontrol edemediği güçleri yüzünden insanlara zarar vermek istememektedir. Ancak kardeşinin gitmesini kabullenemeyen ve yeniden ülkeye yazı getirmesini sağlaması için Anna, peşinden dağlara gidecek, atı ile çıktığı bu soğuk ve karlı yolculukta atı kaçınca yalnız kalacak ve yol üzerindeki bir sauna pansiyonunda Kristoff ve sevimli geyiği Swan ile tanışacaktır.

Bu tanışma sonrasında Anna, Elsa'yı bulmak için yola Swan ve Kristoff ile devam edecek, yolda onlara kurtlar saldıracak ve Kristoff'un kızağı parçalanmak zorunda kalacaktır. Bu olayın ardından yürüyerek yollarına devam eden üçlü, Elsa ve Anna'nın çocukken yaptıkları kardan adam Olaf'ın canlanmış halini görecekler ve kardan adam Olaf'tan Elsa'nın yerini öğreneceklerdir. Elsa, canlandığını fark etmeden Olaf'ı yaratmıştır.

Bu buluşma üzerine hep birlikte Elsa'nın bulunduğu kaleye gidecekler ve burada Elsa, güçlerini kontrol edemediğini ve bu yüzden gitmeleri gerektiğini söyleyecek, bu sırada yine istemeden, yanlışlıkla Anna'ya sihirli bir etki gönderecektir ve bu etki sonrasında Anna'nın kalbi yavaş yavaş donmaya başlayacaktır. 

Elsa'nın oluşturduğu bir kardan canavar ile buzdan yapılmış kaleden kovulan Anna, Kristoff, Olaf ve Swan hep birlikte Anna'nın derdine çare olmaları için trollerin yanına gidecekler ve taştan görünümleri olan sevimli troller, onlara ancak gerçek bir aşkın, sevginin Anna'da ki bu sihri bozabileceğini söyleyeceklerdir. Bunun üzerine ülkedeki evlenmek üzere olduğu prens Hans'ın kendisini sevdiğini düşünen Anna'yı krallığa götürecekler ve burada Anna, prensin aslında kendisini sevmediğini sadece ülkeyi yönetmek için O'nunla birlikte olmak istediğini öğrenecektir. Diğer tarafta ise krallığın adamları Elsa'yı da yakalamışlardır ve hücreye hapsetmişlerdir. Hücrede gözlerini açan Elsa, kendisini kötü bir büyücü olarak sanan ve krallığı ele geçirmek isteyen prens Hans tarafından öldürüleceğini anlayınca sihirli güçleri ile hücreden kaçacak ve ülkeye çok daha soğuk fırtınalı bir kış havası gelecektir.


Diğer tarafta ise Anna'nın kalbi donmak üzeredir ve O'nu bulunduğu odadan Olaf kurtaracak ve birlikte gerçek sevginin Kristoff'da olduğunu düşünerek O'nunla buluşmaya gideceklerdir. 

Bu sırada Kristoff'da Anna'ya doğru gelmektedir ve Anna, tam donmak üzere iken kardeşi Elsa'nın Hans tarafından öldürüleceğini görünce sevginin ifadesi olan fedakarca bir girişimde bulunarak Elsa için kendini feda edecektir ve Elsa'yı ölümden kurtaracak, kendisi de bu sırada donacaktır. 

Kardeşinin bu durumunu gören Elsa, çok üzülecek ve O'nun donmuş bedenine sarılırken birden Anna, yeniden kendine gelecek ve anlaşılacak ki sevgi buzları eritmektedir ve Elsa, sevgiyi kontrol ederek ülkeye yeniden yaz getirecektir. Bu olay sonrasında Elsa, artık güçlerini kontrol edebilen bir kraliçe olarak yeniden ülkesini sevgiyle yönetmeye ve Anna ile Kristoff'da aşklarını yaşamaya başlarlar. Böylelikle film son bulur.

Sevginin iyileştirici gücüne dair bir hikayesi olan filmde kardan adam Olaf ve geyik Swan gibi oldukça komik ve sevimli karakterler vardır. Her yaştan insana hitap edebilecek müzikal, macera, dram, aile ve animasyon filmidir.

10 Ocak 2020 Cuma

Video Tasarımları - YouTube Müzik Video Görselleri - Art Music Channel Video Design


Sanat, Müzik Kanalı
Daha fazla içerikten yararlanmak için Youtube Kanalımıza abone olmak ister misiniz?
Bunun için bağlantıyı tıklamanız yeterli.
Sevgiler, Teşekkürler.
Abone olmak için Tıklayınız. 

Art, Music Channel 
Would you like to subscribe to our Youtube Channel to benefit from more content? 
Just click the link. Love you, thank you!