Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

28 Mart 2020 Cumartesi

♫ Klasik Müzik, Opus One, Audionautix, Classical Music, Musica classica,...

Sinema: Çakı Gibi - Swiss Army Man - Bir Ceset İle Arkadaşlık Yapan Hank'in Trajikomik Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Çakı Gibi - Swiss Army Man

Oyuncular; Daniel Radcliffe, Paul Dano, Mary Elizabeth Winstead
Yönetmen; Daniel Kwan, Daniel Scheinert
Tür; Komedi, Dram, Fantastik, Macera

Konusu; Film, teknesi alabora olduktan sonra bir adada yalnız kalan bir adamın, adanın sahiline vuran cesetle kurduğu ilişki sırasında gelişen trajikomik olayları konu almaktadır.

Özeti; Hank, okyanusta teknesi alabora olduğu için ıssız bir adada yalnız kalmıştır. Uzun süren yalnızlığının sonunda çok sıkılmış ve artık intihar etmek istemiştir. Ancak tam bu sırada sahile bir ceset vuracak ve Hank, boğazına bağladığı ipten kurtulup cesedin yanına giderek, ölü olduğunu anlayınca yeniden intihar etmeye karar verecektir. Ancak kısa bir zaman sonra ceset hareketlenmeye başlayınca yine intihar etmekten vazgeçip, cesedin yanına gidecek ve fizyolojik olarak cesedin gaz çıkarması olayını kullanarak denizin içinde bir deniz botu gibi cesedi kullanıp bulunduğu adadan kurtulacaktır. Gözlerini açtığında yanında sürekli gaz çıkaran cesetle birlikte kendisini karada bulacak ve hayatını kurtardığını düşündüğü cesedi sırtına alarak ormanlık alanın içinden yol almaya başlayacaktır. 
Bulduğu bir mağarada bir gece geçirmeye karar veren Hank, burada cesedin ağzından su çıktığını fark edecek ve bu suyu kullanmaya başlayacaktır. 

Kısa bir süre sonra Manny ismini verdiği cesedin konuşmaya başladığını fark edecek ve ilk başta korksa da, sonrasında aralarında çok iyi bir dostluk  başlayacaktır. Manny isimli ceset, kendisine dair hiç bir şey hatırlamamaktadır ve Hank'in O'na söylediği kadarı ile hayatı tanımlamaktadır. Bu şekilde süre gelen arkadaşlıkları sırasında ormanda bir vahşi hayvanın saldırısına uğrayınca, çukur bir alana düşecekler ve burada belirli bir süre oldukça eğlenceli zamanlar geçireceklerdir.

Manny'in yaşarken kendine ait anılarını hatırlatabilmek için kendi hayatından örnekler vererek tiyatral şekilde bunları canlandıran Hank, kadın kılığına girecek, bir otobüs maketi yapıp Manny'nin içeride güzel anılarını yaşamasını sağlayacak ve paylaştıkları bir çok güzel andan sonra Manny'in yardımları ile çukurdan çıkmayı başaracaklardır. Yol üzerinde karşılarına borulardan oluşmuş bir köprü çıkacak ve boruların üzerinden geçmeye çalışırlarken nehre düşecekler ancak yine Manny'in gaz çıkarma özelliği sayesinde boğulmaktan kurtulacaklardır. Bu sırada git gide şehre yaklaşacaklar ve şimdide bir ayının saldırısına uğrayacaklardır. Ayı saldırısı sırasında Manny'e bir ceset olduğunu ve yaşadıkları anıların hepsinin kendisine ait olduğunu anlatmaya çalışan Hank, bu anlattıkları sonrasında Manny'in kendisine yardım etmediğini fark edecek ve ayı saldırısında ayağından yara alacaktır. 

Ancak ayı Hank'i öldürmek üzere iken bu duruma dayanamayan Manny, yine gaz çıkarma özelliği ile kendisini ateşleyecek ve ayıyı kaçıracaktır. Hank'in yaralanması sonrasında artık Manny, Hank'i sırtında taşımaya başlayacak ve ikisininde sürekli hayalini kurdukları kız olan Sarah'ın evinin bahçesine geleceklerdir. 

Burada Sarah ile karşılaşacaklar ancak Manny, artık tepki vermeyecek ve gerçek bir ceset gibi davranmaya başlayacaktır. Bahçesinde bir ceset ve Hank'i gören Sarah, polislere haber vermiştir ve kısa bir süre sonra televizyon muhabirleri ve polisler olay yerine gelecek, Manny'in kimliğini öğrenemedikleri için kimsesizler için düzenlenmiş şekilde bir cenaze töreni ile gömmeye karar vereceklerdir. 

Bu durumu kabullenemeyen ve O'nun bir ölü olduğuna inanmayan Hank, Manny'in cesedini alarak kaçmaya başlayacak ve bir sahil kenarında polisler tarafından yakalanacaktır. Ancak bu sırada Manny'in yeniden canlanmasını isteyen Hank, çevresinde muhabirler ve polisler varken Manny'in yine gaz çıkararak denize doğru açıldığını fark edecektir ve polislerin, izleyen insanların şaşkınlığı ile film son bulacaktır.

Oldukça eğlenceli, dramatik sahnelerin olduğu, bir ceset ile arkadaşlık yapan bir insanın hayat hakkında bir çok konudaki paylaşımlarını izleyeceğiniz, Manny'in masumane soruları ve istekleri karşısında gülümseyeceğiniz bir komedi, dram ve fantastik macera filmidir.

27 Mart 2020 Cuma

Sinema: Kapan - La habitación de Fermat - Dört Matematikçi İçin Düzenlenen Akıl ve Yaşam Mücadelesi Oyunu... / Konusu, Özeti, Afişler

Kapan - La habitación de Fermat

Oyuncular; Lluis Homar, Alejo Sauras, Elena Ballesteros
Yönetmen; Luis Piedrahita, Rodrigo Sopeña
Tür; Gizem, Psikolojik, Gerilim

Konusu; Kendi alanlarında uzman dört matematikçi, gelmiş geçmiş en gizemli problemi çözmek için bir davete katılırlar ve burada asıl problemin hayatta kalmak olduğunu sonradan anlayacaklardır.

Özeti; Galois, Oliva, Pascal ve Hilbert kod isimleri kullanan matematikçilere, bir sayı dizisi kuralının bulunmasının istendiği bir mektup gönderen Fermat isimli gizemli bir adam, alfabetik sıra ile cevabı bulan bu dört kişiye, gelmiş geçmiş en gizemli problemi çözmek için bir buluşma yeri verecektir ve gelirken telefonlarını almamalarını, diğer davetlilere gerçek isimlerini söylememelerini isteyecektir. Şehir dışında ıssız bir göl kenarında buluşan matematikçiler, gölün karşısında farları yanan bir araba görünce, karşı kıyıya sandal ile geçecekler ve arabanın içinde bir cep bilgisayarı olduğunu fark edeceklerdir. Cep bilgisayarındaki navigasyon sisteminde gidecekleri adres vardır ve araba ile bu adrese giden matematikçiler, kendilerini bir tahıl ambarında bulacaklardır.

İçeri girdiklerinde özel hazırlanmış bir oda bulacaklardır ve kısa bir süre sonra Fermat isimli adam odaya gelecek ve hep birlikte yemeğe oturacaklardır. Bu sırada Fermat'ın telefonu çalacak ve hastanede olan kızı için aradıklarını söyleyip yanlarından ayrılmak zorunda kalacaktır.

Ancak giderken Fermat'ın ceketi odada kalacak ve içinden cüzdanı çıkınca, gerçek isminin Roman olduğunu öğreneceklerdir. Bu sırada kendilerindeki cep bilgisayarına bir soru gelecek ve çözmeleri için 1 dk. ları olduğu belirtilecektir.

Soru: Şeker satıcısına içi görünmeyen üç kutu gelir. Bir kutuda naneli şeker vardır. Diğerinde anasonlu şeker. Sonuncuda anasonlu ve naneli şeker vardır. Kutuların üzerinde nane, anason ve karışık yazan etiketleri vardır. Satıcıya tüm kutuların etiketlerinin kesinlikle yanlış olduğu söylenir. Acaba bu durumda satıcı kutuların içinde ne olduğunu bulmak için en az kaç şeker almalıdır?
- Cevap olarak etiketlerin yanlış olarak düzenlendiği sonucundan tek şeker almanın yeterli olacağını düşünecekler ve cevabı gönderdiklerinde, doğru olduğunu öğreneceklerdir. Bu sırada odanın giderek küçüldüğünü fark edecekler ve Pascal, Roman'ın cüzdanında kızının resmini görünce, geçmişte araba ile Roman'ın kızına çarptığını açıklayacak ve bu açıklama üzerine Roman'ın kendisini öldürmek istediğini düşüneceklerdir. Sonra diğer soru gelecek ve bu soruları zamanında cevaplamadıklarında odanın küçüldüğünü fark edeceklerdir.

Diğer soruda 0 ve 1'ler den oluşan bir dizi kodu çözmeleri için 1 dakikaları vardır ve bu kodu da çözdükten sonra duvara bağlı olan cendereleri fark edeceklerdir. Ardından yeni bir soru gelecektir. Soru: Hava geçirmeyen bir oda ve odanın içindede bir ampul vardır. Dışında da üç tane anahtar bulunmaktadır. Yalnızca bir tanesi ışığı yakmaktadır. Kapı kapalı iken anahtarlara istediğiniz sıklıkta bakabilirsiniz, bu problem değil. Ama kapıyı açtığınızda hangi anahtarın lambayı açtığını söylemeniz gerekir. - Lambanın sıcaklığını kontrol ederek hangi anahtarın çalıştığını anlayacaklar ve doğru cevap sonucunda yine duvarlar duracaktır.

Sonrasında kendilerine verilen isimlerdeki tarihi kişiliklerin ölüm yıllarının kendi yaşları ile aynı olduğunu öğrenecekler ve iyice panik yapmaya başlayacaklardır. Ardından yeni bir soru daha gelecek. Soru: Bir tanesi dört, bir tanesi yedi dakika ölçen iki kum saati kullanarak dokuz dakikayı nasıl ölçersiniz? Bu problem için iki dakikaları vardır. Cevabı bulunca yine duvarlar duracaktır. 

Ardından yeni bir soru daha gelecektir. Soru: Bir öğrenci öğretmenine sorar. Kızlarınız kaç yaşında? Öğretmen cevap verir. Eğer yaşlarını çarparsanız 36 eder. Eğer toplarsanız kapı numaranız eder. Öğrenci bu bilgi yetersiz der. Öğretmen cevap verir. Haklısın. Büyük olan piyano çalıyor. Kızlar kaç yaşındadır? Cevap olarak; En büyüğü dokuz yaşında diğerleri de iki yaşında ikizler olduğunu söyleyeceklerdir. Klasik bir soru olduğu için hemen bilmişlerdir. Ancak hemen cevap vermeyecekler, kitap raflarından odanın ortasına yaptıkları düzeneğin cenderelerin baskısına dayanıp dayanamayacağını kontrol edeceklerdir. Bu sırada cep bilgisayarını kaybedecekler ve dolaplar baskıya dayanamayınca, iyice küçülen odada sıkışmaya başlayacaklar ve cep bilgisayarını bulup, cevabı yazınca yine duvarlar duracaktır. Bu sırada odaya gelen Roman gerçek isimli Fermat kod isimli kişinin de kendileri gibi bir davetiye ile geldiğini öğreneceklerdir. Ardından yeni bir soru daha gelecektir. Soru:Yalancılar ülkesinin tüm sakinleri her zaman yalan söyler. Doğrucular ülkesinin tüm sakinleri ise her zaman doğru söyler. Bir yabancı iki kapılı bir odada tek başına kapalı kalmıştır. Bir kapı özgürlüğe açılırken diğer hiç açılmaz. Bir kapının başında doğrucular ülkesinden bir gardiyan var, diğerinde yalancılar ülkesinden. Özgürlüğe açılan kapıyı bulmak için oradaki gardiyanlara sadece tek soru sorulabilir. Ama hangi gardiyan yalancılar ülkesindendir ve hangisi doğrucular ülkesinden. Hangi soruyu sormalı?


Bu sefer bir dakikadan az süreleri vardır. - Bir tanesine diğerinin ne söyleyeceğini sorarak özgürlük kapısını bulacaklardır. Ve yine duvarlar duracaktır. Son soruya gelindiğinde Oliva, odadaki Hilbert'i tanıdığından ve aralarında yaşanan kötü bir tecrübeden bahsedecektir.

Bunun üzerine Roman'ın telefonu çaldığında Hilbert'in bu sırada odanın dışında olduğunu hatırlayacaklar ve tüm bunları düzenleyen kişinin Hilbert olduğu ortaya çıkacaktır. Kendince sapkın takıntıları olan Hilbert, Galois'in bulduğunu sandığı Golba hipotezini ilk bulan kişi olmasını hazmedememiştir ve kıskançlığı yüzünden böyle bir oyun düzenlemiştir. Kendisi 35 yıldır bu hipotez üzerine çalışmıştır ancak Galois ile ilgili haberleri okuyunca, hipotezi kendisi bulmuş gibi bir sonuç yaratmak istemiş ve Galois'i bu odanın içinde öldüremeye karar vermiştir. 

Bu odada kendisi de ölecektir ancak insanlar hipotezi bulanın Hilbert olduğunu bilmesini istemiştir. Oysaki Galois ise hiç bir zaman hipotezi bulmamıştır, sevdiği kızı etkilemek için yalan söylemiştir. Bu gerçekler anlaşıldıktan sonra dışarıda olan Roman'da emniyet kemerine sürülmüş zehirli bir madde yüzünden ölecek ve Hilbert'e yumruk atan Galois, O'nun bayılmasına neden olacaktır. Gelen son soruyu çözmedikleri için oda sürekli küçülmeye başlayacak ancak bu sırada yazı yazdıkları kara tahtanın arkasından bir çıkış olduğunu fark edeceklerdir. Tahtayı kırıp tek kişilik asansörden çıkmayı başaran üç kişi, son anda hayatlarını kurtaracaktır. Oyunları düzenleyen Hilbert ise içeride baygın halde kalıp kendi tasarladığı oyunun içinde hayatını kaybedecektir. Böylelikle film son bulur.

Sapkın ve takıntıları olan bir matematikçinin, diğer üç matematikçiyle kendisininde dahil olduğu akıl oyunları ve yaşam mücadelesi içeren bir odaya kapatılması ile gelişen olayların konu edildiği, gizem ve psikolojik gerilim filmidir.

♫ Ritim, Blues Müzik, Brooke's Dream, Dan Lebowitz, R&B, Soul Music, Rhy...

Sinema: Konut - Hogar - The Occupant - Yaşadığı Maddi Çöküntü Sonucu Sinsi Bir Psikopata Dönüşen Bir Adamın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Konut - Hogar - The Occupant

Oyuncular; Mario Casas, Javier Gutiérrez, Bruna Cusi, Ruth Díaz
Yönetmen; David Pastor, Àlex Pastor
Tür; Dram, Gerilim

Konusu; Film, işini kaybettikten sonra ailesi ile yaşadığı evinden ayrılmak zorunda kalan Javier'in, bu eve yeni taşınan Tomas isimli adamın hayatını sinsice çalmasını konu almaktadır.

Özeti; Javier, reklam departmanında çalışan ve Marga isimli bir kadınla evli, bir çocuğu olan bir babadır. Son bir yıldır işsiz olduğu için maddi imkanlarında sıkıntılar yaşamaya başlayan aile, yaşadıkları lüks evlerinden taşınmak zorunda kalmışlardır. Javier'in kendisine ait bir dairesine yerleşecekler ve bu sırada iş görüşmeleri yapan Javier, bir sonuç alamayacaktır. Taşındıkları evi çok seven Javier, evin önünde bir gece geçirirken, eve yeni taşınmış olan ailenin farkına varacak ve ertesi gün kendisinde olan yedek anahtar ve kumanda ile ev sahipleri evde yokken gizlice eve girecektir. Evde belirli bir süre zaman geçiren Javier, bu sırada ev sahiplerinin özel eşyalarını karıştıracak, bilgisayarına girip ev sahiplerinin özel hayatları ile ilgili bilgiler edinecektir. Evin yeni sahipleri Tomas, Lara ve kızları Monica'dır. Onlarla ilgili bilgi edinen Javier, bilgisayardaki ajandadan Tomas'ın randevularını öğrenecek ve O'nu takip etmeye başlayıp, alkol bağımlılığından kurtulmak için gittiği seanslarda tanışma imkanı yaratacaktır. 

Tomas ile tanışan Javier, O'nunla dostluk kurmak ve sürekli iletişim içinde kalmak için danışmanı olmasını isteyecek, yalanlar söyleyecek ve iyi niyetli Tomas, bağımlılık konusunda Javier'e yardımcı olmak için kısa süreliğine danışmanlık yapmayı kabul edecektir.

Eşi Lara'nın babasının şirketinde üst düzey yöneticilik işi yapan Tomas, Javier ile görüşmeleri sırasında kendi özel hayatında da bahsederek
ailesi hakkında Javier'e bilgiler verip, bir gece O'nu yemeğe davet edecektir. Tomas'ın ailesi ile de tanışma imkanı bulan Javier, aklındaki planlar için adım adım ilerlemiş olacaktır ve sonraki günlerde Tomas ile Lara'nın aralarının bozulması için kendi telefonuna senkronize ettiği Tomas'ın ajandasından kızı ile ilgili buluşma hatırlatmasını silecek, bu yüzden Tomas ile Lara'nın arası açılacaktır. Javier, Tomas'a yemeğe gittiği sırada Javier'i apartmanın girişinde gören apartman görevlisi, O'nun eski kiracı olduğunu bildiği için gelişinden şüphelenmiştir ve belirli bir süre sonra Javier'in gizlice Tomas'ın binasına girdiğini fark etmiş, bu yüzden Javier'i tehdit ederek sapkın arzuları için Javier'i kullanıp, Tomas'ın kızının iç çamaşırlarını isteyip, sonrasında odasına gizli bir kamera koymasını söylemiştir. Yoksa Javier'i her şeyi açıklamak ile tehdit etmiştir ve ilk isteğini yerine getiren Javier, ikinci istediğini yapmadan sapkın apartman görevlisine hazırladığı bir tuzak ile yanarak ağır bir şekilde yaralanmasına neden olacaktır. Diğer tarafta Tomas'ın alkol sorunu olduğunu ve bu yüzden eşi ile problemler yaşadığını bilen Javier, kendi arabasını bilerek bir otoparkta duvara çarpacak ve Tomas'dan kendisine yardım etmesi için gelmesini isteyecek, yardım için gelen Tomas'ın üzerine alkol dökecek ve Tomas'ın cep telefonunu alıp kendi telefonuna mesaj gönderecektir.

Tomas, evine gittiğinde ise Lara, üzerindeki alkol kokusunu alınca sorunlar yaşanacak, olayı olduğu gibi anlatan Tomas'a inanmayan Lara, bu durumu Javier ile görüşmeye gittiğinde Javier, inkar edecek ve Tomas'ın kendisini aradığını söyleyip, kendisine gönderdiği mesajı da delil olarak gösterecektir. Bu olanları duyan Tomas, kendi iş yerine gelip kasıtlı olarak görüşüp dayak yemek isteyen Javier'e dayak atacak ve Javier, dayak yemiş halini Tomas'ın eşi Lara'ya gösterip, içerisine Tomas'ın alerjisi olduğu maddeden enjekte ettiği göz yaşartıcı koruma gazını şiddet eğilimi olduğunu söylediği Tomas'dan kendisini koruması için Lara'ya verecektir. 

Ertesi günlerde Javier, Lara ve kızını bir dans gösterisine götürmek için program ayarlayacak ve Monica'nın ilgi alanı olduğu için buna çok sevinen Lara, kızı ile birlikte bu gösteriye katılacak ve Javier, burada Lara ve Monica ile resim çekip Tomas'a gönderecektir. Tüm bu olanlara çok sinirlenen Tomas, yeniden alkol almaya başlayacak ve Javier ile Lara'nın bir ilişkisi olduğunu düşünüp eve gidecek ve Lara'ya yüksek sesle konuşmaya ve üzerine yürümeye başlayınca, Tomas'a Javier'in verdiği göz yaşartıcı gazı sıkan Lara, Tomas'ın etkilenerek bayıldığını görecektir. Bu panikle Javier'i arayacak ve eve gelen Javier, Lara ve kızını bir odaya kapatıp, aslında ölmemiş olan Tomas'ı öldürecek ve acil yardım hattını arayarak bir kaza yaşandığını belirtecektir. 

Tüm bu olaylar yaşanırken kendi eşini ve çocuğunu da terk etmiş olan Javier, sonrasında Lara ile evlenecek ve Tomas'ın yaşadığı hayatı kendisi yaşamaya başlayacaktır. Yaptıklarının farkına varan Javier'in eski eşi, O'nu polise ihbar etmekle tehdit edecek ve bunu yaparsa yaşadığı evi elinden alacağını söyleyen Javier'in mutlu görüntüleri ile iş toplantısına gitmesi sonrasında film son bulur.

Yaşadığı maddi çöküntüyü kaldıramayan ve sonrasında sinsi bir psikopata dönüşen bir adamın hikayesine tanık olacağınız, İspanyol yapımı dram ve gerilim filmidir.