Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

9 Kasım 2019 Cumartesi

Sinema: Tünel - The Tunnel - Çöken Bir Tünel İçinde 35 Gün Boyunca Yaşam Mücadelesi Veren Bir İnsanın Hikayesi.. / Konusu, Özeti, Afişler

Tünel - The Tunnel

Oyuncular; Jung-woo Ha, Bae Doona, Nam Ji hyun, dal-su Oh
Yönetmen; Kim Seong-Hun
Tür; Dram, Gerilim

Konusu; Film, arabası ile yolculuk yapan bir adamın bir tünele girmesi sonrasında çöken tünel içinde 35 gün boyunca verdiği yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Özeti; Ha Lee, kızının doğum gününü kutlamak için bir yaş pasta alıp araba ile bulundukları şehre doğru yol almaktadır. Yol üzerinde bir benzin istasyonunda duracak, burada yanlışlıkla deposunun tamamen doldurulması ile fazla zaman kaybedecek ve iki şişe su alarak yoluna devam edecektir. Yolda girdiği tünel birden çökmeye başlayacak ve ne olduğunu anlayamadan taş yığınlarının altında kalacaktır. Kendine geldiğinde arabasının içinde sıkıştığını gören Ha Lee, çevresinin tamamen taş yığınları ile dolu olduğunu fark edecektir.


Hemen telefonu ile yardım merkezlerini arayacak ve durumunu bildirecek, bunun üzerine arama kurtarma çalışmaları başlayacaktır. Çöken tünel girilmesi çok zor bir alandadır ve yetkililer buraya ancak bir kaç hafta içinde ulaşabileceklerini söylemektedirler.

Bu zaman zarfında Ha Lee'nin beslenmesi için 2 şişe suyu ve bir kutuda yaş pastası vardır. Bunları idareli bir şekilde kullanması gerekmektedir ve arabanın içinde hayat mücadelesi verecektir. Telefonunun şarjının da bitmemesi için idareli kullanmak zorundadır. 

Diğer tarafta insanlar bu olayı duyacaklar ve Güney Kore halkı tamamen tünelin enkazında kalan Ha Lee'nin kurtarılması konusuna odaklanacaklardır. Hükumet yetkilileri de Ha Lee'nin kurtarılması için bütün imkanlarını kullanacak ve kurtarma çalışmaları başlayacaktır. Öncelikle Ha Lee'nin yerinin tespit edilmesi gerekmektedir ve yukarıdan bulunduğu yere kazı çalışmaları yapılacaktır. Saptadıkları bir bölgeden kazı çalışmalarına başlarlar ve bu çalışma günlerce sürecektir. Diğer tarafta Ha Lee, bulunduğu yerde bir köpek görecek ve ardından bir kızın sesini duyacaktır. Bulunduğu yerde yalnız değildir, kendisinden yardım isteyen başka biri daha vardır ve O'da enkaz altında mahsur kalmıştır. 

Sürünerek dar alanlardan yollar açarak sesin geldiği yere doğru gidecek ve arabanın içine tamamen sıkışmış olan kızı görecektir.

Kız, şoför koltuğunda kalmıştır ve üzerine büyük bir taş parçası çökmüştür. Bulunduğu yerden kımıldayamayan kıza Ha Lee, yardım edecek, su içirecek ancak belirli bir süre sonra kız hayatını kaybedecektir. Bunun üzerine köpek ile yalnız kalan Ha Lee, geriye kalan pastasını da köpeğe kaptırmıştır, suyu da oldukça azalmıştır.

Sürekli dışarı ile iletişimde olan Ha Lee'ye suyu bittiği zaman kendi idrarını içmesi söylenmiştir ve suyu bitince artık bunu denemek zorunda kalmıştır. Görevliler kazı çalışmalarını ilerletmişlerdir ancak ulaştıklarını sandıkları bir anda yanlış yeri kazdıklarını anlamışlardır ve bu çalışmalar için 17 gün geçmiştir. Haritanın yanlışlığı ile bu hatayı yapan yetkililer, yeni kazı bölgesinde de çalışmalara başlamışlardır ancak bunun için bir 17 gün daha gereklidir. Artık Ha Lee'den umutlarını kesecekler, enkazın altında yaşam mücadelesi veren Ha Lee'nin telefonunun da şarjı bitince artık ölmüş olabileceğini düşünmeye başlayacaklardır. Oysaki Ha Lee, yaşamaktadır ve enkazın içinde boş bir alan bulmuştur ve köpek ile orada yaşam mücadelesi vermektedirler.Aynı zamanda diğer arabadan köpek maması bulmuştur ve bununla beslenmeye çalışmaktadır. Ve kazı çalışmaları sırasında görevlilerden biri hayatını kaybedince insanların artık tahammülü kalmayacak ve kazı çalışmalarını bitirmek isteyeceklerdir.

Bunun için Ha Lee'nin eşine bir belge imzalatacaklar ve kazı çalışmalarını durduracaklardır. Ancak işçilerin arasından Ha Lee ile telefonla görüşen ve O'nu kurtaracağına söz veren Dae Kyung, son kez kazdıkları alanın içine girecek ve orada Ha Lee'den bir iz arayacak ve sonrasında Ha Lee'nin arabanın kornasına bastığını duyacak ve ekip ile yeni kazdıkları alanın içine girerek enkazın içindeki baygın haldeki Ha Lee'yi 35 günün sonunda kurtaracaklardır. 

Yanındaki köpekte yaşamaktadır ve kurtarma görevlileri ikisini birden kurtaracaklardır. Bu güzel olay sonrasında Ha Lee, tedavi görecek ve kendisine geldikten sonra eşi ile birlikte kızına doğru araba ile giderken yine bir tünelden korku ile geçtikten sonra film son bulacaktır.

35 gün boyunca yerin altındaki enkazın içinde yaşam mücadelesi veren bir insanın yaşadığı zorluklara tanık olacağınız, Güney Kore yapımı dram ve gerilim filmidir.

Sinema: Uçuş Planı - Flight Plan - Bir Uçak Yolculuğu Sırasında Kızı Kaçırılan Bir Annenin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Uçuş Planı - Flight Plan

Oyuncular; Jodie Foster, Peter Sarsgaard, Sean Bean
Yönetmen; Robert Schwentke
Tür; Dram, Suç, Polisiye, Gerilim

Konusu; Film, Kyle Pratt ismindeki bir uçak mühendisinin NewYork'a yolculuk etmek için kızı ile bindiği uçakta, uçağı kaçıran ve fidye isteyenler tarafından kızının alı konulması ile yaşanan gerilim dolu olayları konu almaktadır.

Özeti; Kyle, kısa bir zaman önce eşini kaybetmiştir ve Berlin'den eşinin cenazesini alarak NewYork'a gitmektedir. Uçağın kargo bölümünde cenazenin bulunduğu tabut vardır ve kızı ile birlikte aynı uçakta yolculuk edeceklerdir. Aynı zamanda Kyle, bir uçak mühendisidir ve bulunduğu uçağın özelliklerini çok iyi bilmektedir. Uçak kalktıktan belirli bir süre sonra kızı ile uykuya dalacaklar ve Kyle, uyandığında yanında kızını göremeyecektir.


Bunun üzerine uçağın içinde kızını aramaya başlayacak ancak hiç bir yerde bulamayacaktır. Sonrasında hosteslere bilgi verecek, kızının kaybolduğunu söyleyecek ancak bütün aramalar sonucu hosteslerde kızına ulaşamayacaklardır.

Ardından bu konu kaptana bildirilecek, kaptan prosedürlere uygun olan genel bir arama başlatacak, uçaktaki bütün yolcular yerlerine oturacak ve eşya kabinlerinden, tuvaletlere kadar her bölüm aranacaktır ancak Kyle'nin kızını bulamayacaklardır. Bunun üzerine yolcu listesini kontrol ettiklerinde Kyle'nin uçağa yalnız bindiği gözükecektir. 

Kızının uçuş bilgileri kayıtlarda gözükmemektedir ve Kyle'ye psikolojik sorunları nedeniyle halüsinasyon gördüğü suçlamasında bulunacaklardır. Bu sırada uçakta görevli olan polis Kyle'nin bu durumundan şüphe duyarak O'nu göz altında tutmaya başlamıştır ve yaşanan olaylar Kyle'de öfke patlamalarına neden olmuştur. Kızı kaybolmuştur ve bunu kimseye ispatlayamamaktadır. Uçağın her yerini aramaya çalışan Kyle'ye engel olacaklar, ancak uçağın bütün kısımlarını çok iyi bildiği için tuvaletteyken kaçmanın yollarını bulacak, bu kaçış sırasında kargo bölümüne de bakacak ama yine kızına ulaşamayacaktır. Ve artık çaresizce beklerken Kyle ile ilgilenen polis Gene'nin bu işle ilgili olduğu ortaya çıkacak ve kargo bölümüne giden Gene, Kyle'nin eşinin tabutunun içinden bombaları çıkarıp Kyle'nin kızını sakladığı yerlere yerleştirecek ve kaptanın yanına giderek Kyle'nin 500 milyon dolar istediğini yoksa uçağı patlatacağını söyleyecektir.
Bütün bunları Gene düzenlerken, suçu Kyle'nin üzerine atmayı planlamaktadır ve kaptan ile Kyle'nin konuşmasına da izin vermemektedir. Aynı zamanda Gene ile iş birliği içinde olan uçakta birde hostes vardır ve bütün olayları birlikte düzenlemişlerdir.

Hatta Kyle'nin eşini bile Gene öldürmüştür sırf bu uçak kaçırma olayını düzenlemek için. Tüm bunlardan habersiz kaptan, şirketi arayacak ve Gene'nin istediği hesaba para yatırılacaktır. Sonrasında uçak iniş kararı alacak ve en yakın bölgeye inecek, bütün yolcular indikten sonra Kyle, çocuğunu aramak için uçakta kalacak, Kyle uçaktan inmeden Gene O'nu öldürerek suçu Kyle'nin üzerine yıkmayı planlarken Kyle, uçağın içinde Gene ile zorlu bir mücadele içine girecek ve uçağın her yerini bilmesi ile ilgili avantajı sayesinde kızını da kurtaracak ve Gene'nin ölümüne neden olacaktır. 

Sonrasında kızı ile birlikte dışarı çıkan Kyle'yi gören kaptan ve yolcular ne kadar yanlış kararlar aldıklarını görecekler ve hepsi özür dileyecektir. Gene ile işbirliği içinde olan hostes de yakalanacak ve film böylelikle son bulacaktır.

Ancak filmin son sahnelerine doğru neler yaşandığını anlayabileceğiniz, bir annenin kızını bulmak için yaşadığı gerilim dolu anlara tanık olacağınız, oldukça sürükleyici konusu ile bir dram, suç, polisiye ve gerilim filmidir.

Sinema: Ferdinand - Çiçek Tutkunu ve Sevgi Dolu Bir Dünyası Olan Bir Boğanın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Ferdinand

Oyuncular; John Cena, Kate McKinnon, David Tennant
Yönetmen; Carlos Saldanha
Tür; Macera, Komedi, Aile, Animasyon

Konusu; Film, arenalarda dövüşmek için yetiştirilen boğaların arasından kaçarak kendi sevgi dolu dünyasını yaratan bir boğanın hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Arenalarda boğa güreşleri için yetiştirilen bir tesiste babası ile birlikte yaşayan Ferdinand isimli yavru boğa, dövüşmekten hiç hoşlanmayan çiçeklere karşı tutkusu olan bir boğadır. Kendi yaşıtları dövüşmek konusunda istekli iken Ferdinand, hepsinden ayrı bir karaktere sahiptir. Arenalarda dövüşmek için seçilen boğalar sonrasında mezbahalarda kesilmektedirler ancak boğalar bunu bilmemektedirler. Hepsi seçilmenin ayrıcalıklı bir durum olduğunu düşünüp bunun için mücadele etmektedirler. Ferdinand'ın babası da bu seçilen boğalar arasında olmuştur ve bir daha geri dönmemiştir.Babasının geri dönmediğini anlayan Ferdinand, o gece bulunduğu tesisten kaçmayı başaracak ve kaçtığı ıssız orman alanında O'nu Nina isimli bir kızın babası bulacaktır ve çiçekçilik işi yapan Nina ve ailesinin bulunduğu eve getireceklerdir.

Burada Nina ile tanışan ve birbirlerini çok seven Ferdinand, hayallerindeki evi bulmuştur ve çok mutlu bir şekilde zaman geçirmeye başlar. Her günü eğlence ve mutlulukla geçen Ferdinand, çiçekli bahçelerin içinde büyümüştür.

Her sene yapılan çiçek festivaline bu sene artık çok büyük bir boğa olduğu için katılamayan Ferdinand, bu durumu kabullenemeyecek ve Nina'nın peşinden çiçek festivaline gidecektir. Ancak festivalde Ferdinand'ı gören insanlar korkacak ve bir kaos yaşanacaktır. Bunun üzerine yetkililer Ferdinand'ı vahşi bir boğa olduğunu düşünerek alı koyacaklar ve çocukken kaçtığı tesise yeniden getireceklerdir. Buraya gelince Lupe isimli bir keçi ile tanışacak, sonrasında çocukluk arkadaşlarını görecektir. Ferdinand, hepsinden daha iri bir boğa olmuştur ama hala dövüşmeyi istemeyen bir boğadır. Aynı zamanda çiftlikten hırsızlık yapan becerikli kirpilerle de tanışacak ve çiftlikten yeniden kaçmanın yollarını arayacaktır. Bu sırada Havalı isminde bir matador çiftliğe gelmiştir ve jubile gösterisi için bir boğa aramaktadır.

Diğer boğaların arasından Ferdinand'ı beğenecek ve jubilesini Ferdinand ile yapmak isteyecektir. Ancak Ferdinand, bu sırada çiftlikte tanıştığı keçi ve kirpilerle bir kaçış planı yapacaklar, kaçarken arenaya giden bütün boğaların aslında sonrasında öldürüldüğünü öğrenecek ve geride kalan boğa arkadaşlarını kurtarmak için yeniden çiftliğe döneceklerdir.

Arkadaşlarına gerçeği anlattıktan sonra hep birlikte kaçmaya çalışacaklar, bu sırada mezbahanede olan iki boğa dostlarını da kurtaracaklar ve aksiyon ve komedi dolu bir kaçış sahnesinden sonra şehrin içine kadar ulaşacaklardır. 

Burada peşlerinde olan çiftlik sahiplerinden trene binerek kurtulacaklar ancak içlerinden sadece Ferdinand yakalanacaktır. Sonrasında Ferdinand'ı Havalı ile arenaya sokacaklar ve dövüşmeyi istememesine rağmen arenada Havalı ile mücadele etmek zorunda kalacaktır. Ferdinand'ı mağlup edemeyen Havalı, sonunda onu öldürmek isteyecek ancak seyirciler buna engel olacak, bu sırada Nina'da arenaya gelecek ve bu güzel olayın sonrasında Ferdinand'ı ve bütün arkadaşlarını da alarak Nina'nın yaşadığı eve götüreceklerdir. Nina'nın yanında özgürlüğü ve sevgiyi gören boğaların görüntüsünden sonra film son bulur.

Oldukça eğlenceli ve komik görüntüleri olan, özellikle sakinleştirici keçi olan Lupe'yi izlemekten zevk alacağınız macera, aile, komedi ve animasyon filmidir.

8 Kasım 2019 Cuma

Sinema: Rampage: Büyük Yıkım - Bir Deney Sonucu Devasa Boylara Ulaşan Bir Kurt, Bir Timsah ve Bir Goril... / Konusu, Özeti, Afişler

Rampage: Büyük Yıkım

Oyuncular; Dwayne Johnson, Naomie Harris, Malin Åkerman
Yönetmen; Brad Peyton
Tür; Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu

Konusu; Film, uygulanan yanlış bir deney sonucu çok hızlı bir şekilde büyüyen ve aynı zamanda saldırganlaşan evcil bir goril, vahşi bir kurt ve timsaha karşı insanların verdikleri mücadeleleri konu almaktadır.

Özeti; Energyne isimli bir şirket deneysel çalışmaları için bir uzay istasyonunda bir çok canlının DNA'larının karışımı ile 
patojenik bir serum oluştururlar ve uzay istasyonunda bir farenin üzerinde denedikleri bu ilaç yıkımlara sebep olur. Bunun sonucunda uzay istasyonunda çok hızlı büyüyen ve vahşileşen fare yüzünden patlamalar olmaya başlar. Ancak istasyondan numuneleri alarak kaçmaya çalışan doktorun sonrasında atmosfere girerken aracı parçalanacak ve bu numuneler dünyada belirli bölgelere düşeceklerdir.Bunlardan biride George isminde albino bir gorilin bulunduğu tesise, diğeri kurtların bulunduğu bir ormana ve bir diğeri de sonradan dev bir timsaha dönüşecek olan timsahın bulunduğu bir nehre düşer. 

Bu patojenik ilaçtan etkilenen hayvanlar çok hızlı bir şekilde büyümeye ve aynı zamanda saldırgan olmaya başlarlar. George, evcil bir gorildir ve bebekliğinden bu yana onunla Davis ilgilenmiştir. İşaret dili ile konuşabilmekte ve insanlara karşı oldukça cana yakın bir gorildir. Ancak bu ilacın etkisinden sonra saldırganlaşan George, tesisteki bir boz ayıyı öldürecek ve bunun üzerine etrafa zarar vermemesi ve inceleme yapmak için onu bir kafese kapatacaklardır. 

Diğer tarafta Energyne şirketinin Claire ve Brett isimli iki yöneticisi bu serumları aramaktadırlar ve serumların düştüğü bölgeye kendi güvenlik görevlilerini göndermişlerdir. Kurtların bulunduğu bölgeye giden görevliler, burada bütün kurtların öldürüldüğünü görecekler ve sonrasında dev bir kurt ile karşılaşacaklardır. Bütün görevlileri öldüren dev kurt sonrasında şehre girecek ve insanlara saldırmaya başlayacaktır.Aynı zamanda kapatıldığı yerde korktuğu için kaçan George'yi de bayıltıp bir uçağa bindirecekler ancak diğer taraftan Energyne'nin yöneticileri Claire ve Brett, bu büyüyen hayvanlardan DNA örnekleri almak ve sonrasında bu DNA örneklerini kendileri silah olarak kullanmak isteyeceklerdir. Bunun için büyüyen dev hayvanları Energyne şirketinin olduğu binaya gelmelerine sebep olacak bir ses dalgası yaymaya karar verirler.

Ve bu ses sinyali başlatıldıktan sonra uçağın içindeki George, uyanacak ve uçağın içindeki kafesini parçalayarak uçağın düşmesine neden olacaktır.

Diğer taraftan bu sinyali duyan kurtta hızlı bir şekilde Energyne şirketinin binasının olduğu yere doğru hareket etmeye başlayacaktır. Aynı zamanda hiç bilmedikleri dev timsahta oraya doğru gelmeye başlamıştır. Uçak düştükten sonra içinden sağ kurtulan George'de Energyne'nin binasına doğru yol almaya başlamıştır ve kurt ile yan yana hareket etmektedirler. Bu durumu gören askeri birliklerde hayvanları yok etmek için bir çok uçak ve askeri araçlarla saldırılarda bulunacaklar ancak hiç biri fayda etmeyecektir. Bu serumun yapım aşamasında kendisininde katkıları olan Dr.Kate ve Davis, bir panzehir olduğunu düşündükleri için Energyne şirketine gitmeye karar verirler. Bu panzehiri George'nin üzerine kullanarak onu öldürmelerine engel olmak isterler. Chicago şehrinde bulunan Energyne şirketinin binasında buluşan üç dev hayvan, bir an önce sinyali kapatmak için mücadele etmeye başlarlar.Bu sırada panzehire ulaşan Davis, panzehir Energyne'nin yöneticisi olan Claire'in üzerinde iken George'nin O'nu yemesi sonucu panzehiri George'ye vermiş bulunacaklar ancak geride kalan kurt ve timsah ile aksiyon dolu bir mücadele yaşanacaktır.

Bu canlılar aynı zamanda evrimleşmişlerdir ve kurt uçabilme özelliği kazanmıştır. Panzehiri alan George'nin saldırganlığı ve büyümesi durmuş ve artık Davis'i korumak için mücadele etmeye başlamıştır.

Askeri silahların üzerilerinde hiç bir etkisinin olmadığı bu dev hayvanlar, birbirleri ile kavga edecekler, dev timsah kurdu öldürecek ve sonrasında Davis ile George'nin ortaklaşa mücadelesi sonucunda timsahı da öldürmeyi başaracaklardır. Geriye sadece goril George kalacak ve son olarak ölü taklidi yaparak Davis'i kandıracak, sonrasında kendine gelip yeniden birlikte olmaya başlayacaklardır, sadece artık çok daha büyüktür. Böylelikle film son bulur.

Aynı isimli video oyunundan uyarlanan, evrimleşen ve dev boyutlara ulaşan üç hayvanın aksiyon dolu görüntülerini izleyeceğiniz, oldukça sürükleyici konusu ve heyecan verici sahneleri ile bir macera, aksiyon ve bilim kurgu filmidir.