Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

30 Kasım 2019 Cumartesi

♫ Sinematik Müzik, Days Are Long, Silent Partner, Cinematic Music, Cinem...

Sinema: Vulcania - Dış Dünya'dan İzole Edilmiş Bir Toplum... / Konusu, Özeti, Afişler

Vulcania

Oyuncular; Miquel Fernández, José Sacristán, Silvia Abril, Ana Wagener
Yönetmen; José Skaf
Tür; Distopik, Dram, Gerilim

Konusu; Film, dünyadaki şehir yaşantılarından izole edilmiş bir kasabada dış dünyadaki her şeyden habersiz bir şekilde yaşayan insanların içinden bazılarının, bu distopik toplumdan kurtulma çabalarını konu almaktadır.

Özeti; Film, Honas'ın eşi ve çocuğunun aynı zamanda Marta'nın eşinin bir sınır bölgesinin dışında çıkan patlamada ölmeleri ile başlamaktadır. İnsanlar dış dünyadan izole edilmiş bir kasabada yaşamaktadırlar ve herkes bir metal fabrikasında çalışmaktadır. Kimileri metallerle iç içe çalışırken kimileri kontrol ve yönetim bölümlerinde çalışmaktadırlar ve dış dünya hakkında hiç bir bilgileri yoktur. Kasabanın ve fabrikanın çevresi sınırlarla kapatılmıştır ve dışarısı için oldukça güvensiz ve yasaklayıcı şeyler söylenmiştir.


Yüz yıllar boyunca bu kasabada doğup büyümüş olan insanlar, kasabada öğretilenler dışında hiç bir şey bilmemektedirler. Ancak eşinin ve çocuğunun ölümünden sonra Honas, bu ölümün nedenini merak edecek, sınır dışı bir alanda yaşandığı için gerçekleri Honas'tan saklayacaklar ve Marta'dan bu konu hakkında bilgi almaya çalışan Honas, Marta'nın evinin çevresinde eşi tarafından gömüşmüş bir defter bulacaktır.

Bu defteri incelediğinde içerisinde dış dünyadan bahsedilen bilgiler ve resimler görecektir. Honas, aynı zamanda metal fabrikasında uzun zamandır çalıştığı için manyetik enerjilere maruz kalmıştır ve bu sayede metali telekinetik yollarla hareket ettirebilmektedir. Sonrasında defterden ve eşlerinin ölümüne neden olan kazadan Marta'ya bahseden Honas, Marta'nın korkuları ile karşılaşacak, ve sonraki zamanlarda kendisini metali yönlendirmekle ilgili geliştirmeye başlayacaktır. Bu sırada Marta'nın hamile olduğu ortaya çıkacak ve bir bebeği olacaktır.

Bu alanı yöneten ise Adam isminde bir adamdır ve Marta ile de ilişkisi vardır. Marta, buna zorunlu olduğunu düşünerek Adam ile birlikte olmaktadır ve yaşadıkları hayatın tek şansı olduğunu düşünmektedir. Ancak Honas, fabrikadaki yöneticilerin girdiği kilitli odaları metali yönlendirmesi sayesinde açabilecek ve içeriye girdiğinde, yönetici diye bildiği Tonny'in, Adam ve diğerlerine garsonluk yaptığını, aynı zamanda herkesin şehir diye bir yerden bahsettiğini ve fabrikadan üretilen metalleri de satarak büyük paralar kazandıklarını görecektir.
Bu insan grupları kasabadaki bütün insanları dış dünyadan izole ederek ve cahil bırakarak kullanmaktadırlar ve sürekli çalıştırmaktadırlar.

Bunlara şahit olan Honas, yöneticilerin odalarında olmadığı sırada bütün paralarını çalacak ve evine gizleyecektir. Sonrasında bütün gerçeklerden Marta'ya da bahsedecek ve birlikte kaçma planları yapacaklardır. Çalınan para yüzünden kasabada her yer aranacak, ancak Honas'ın gizli yerine ulaşamayacaklardır. Bunun üzerine bir şenlik günü Marta ile sözleşerek ormana yürüyecekler ve oradan fabrikanın içine girip, metallerin çıkarıldığı yerden geçip, trene binerek kaçmaya çalışacaklardır. 

Ancak öncesinde Adam'a yakalanacaklar, Adam onlara engel olmaya çalışırken ölecek ve Honas, geride kalanları bu cahil ve baskıcı düzenden kurtarmak için kalmaya karar verecek, Marta'yı bebeği ile birlikte gönderecektir. Marta'nın bebeği ile şehre ulaşması ve Honas'ın da kalması sonrasında film son bulur.

Sorgulama yetenekleri olmayan, kendilerine her söylenene inanan insanların üzerinden rant sağlayan ve bunu bir gelenek haline getirmiş bazı insan gruplarının oluşturduğu distopik toplum hayatını izleyeceğiniz, içlerinden bazılarının aydınlanarak verdiği mücadelelerinde sahnelendiği distopik dram ve gerilim filmidir.

Sinema: Seviye 16 - Level 16 - Yasa Dışı Yollarla İnsanlara Yüz Nakli Yapan Bir Estetik Merkezi... / Konusu, Özeti, Afişler

Seviye 16 - Level 16

Oyuncular; Katie Douglas, Celina Martin, Sara Canning
Yönetmen; Danishka Esterhazy
Tür; Suç, Gerilim

Konusu; İnsanlara yüz nakli yapan bir estetik merkezi, kendi bünyesinde çocukluğundan bu yana yetiştirdiği kızları gerekli olgunluğa geldiğinde öldürerek yüzlerini müşterilerine nakil etmektedir. Ve film, kendilerine neler olduğunu anlamayan ve bir hapishaneyi andıran alanın içinde bulunan bu kızların yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Özeti; Kızların yaşlarına göre seviye gruplarına ayrılmış olan hapishaneyi andıran sözde yatılı okuldaki film, 10. seviyedeki kızların görüntüleri ile başlamaktadır. Kızların yaptıkları çok basit hatalarda bile çok ağır cezaların verildiği bu yerde kızlar 16. seviyeden sonra iyi bir aileye evlatlık olarak verileceklerini ve bütün bu sert koşullardaki eğitimlerin bu olay için gerekli olduğuna inanmaktadırlar. Düzenli olarak ilaçlar kullanmaktadırlar ve üzerilerinde testler yapılmaktadır.

Aralarında Sophia, bu haplardan kullanmayı bırakacak ve bulundukları yer hakkındaki gerçeklerin farkına varmaya başlayacaktır. Kızları geceleri derin bir uykuya yatıran bu haplar,16. seviyeye geldiklerinde tamamen bayıltma özellikli haplar olmaya başlayacaktır ve bu seviyede bayan Brixil ve Dr. Miro'nun yönettiği tesiste kızları müşterilere göstermektedirler.

Ancak öncesinde Sophia, haplar ile gerçeği arkadaşı Vivien'a bahsetmiştir ve bayılmalarına sebep olan haplardan Vivien'da kullanmamıştır. Yatakhanelerinde baygın numarası yapan Sophia ve Vivien, gece olunca kendilerini alıp müşterilere göstermelerinden sonra gerçeklerin farkına varacaklar ve bu tesisten kaçmaya çalışacaklardır. Ancak her yer sadece kartlarla açılacak şekilde kilitlidir ve özel korumalar vardır. Yapmaları
gereken kapıları açan bir kart bulmaktır ve Vivien, bu kartı doktordan almayı düşündüğü sırada aykırı tavırları ile dikkati üzerine çekecek ve karanlık odada hapis cezası alacaktır. 

Diğer tarafta ise kızlar uyurken geceleri onları taciz etmeye gelen tek ayağı sakat olan koruma ile bir mücadele içine giren Sophia, korumayı bayıltacak, kartını alacak ancak kaçamadan yakalanacaktır ve ceza odalarına gönderilecektir. Kızların bu tutumlarından iyice rahatsız olan Brixil ve Dr. Miro, sıkı yönetim haline geçecekler ve kızların arasından Rita'yı cezalandırılması için alıp götüreceklerdir ve diğer kızlara hapları artık kontrol ederek vermeye başlayacaklardır.

Ancak karanlık odadan çıkarılan Vivien, kendisine verilen haptan sonra uyumamak için direnecek ve kapalı olan yatakhanenin kapısının vidalarını çıkararak kaçmayı başaracaktır. Bu sırada özel odasında bekleyen Brixil ile karşılaşacak ve O'nu darp edip, uyuşturucu iğne yaparak kartını alıp dışarı çıkmaya çalışacaktır.

Ama aklı arkadaşı Sophie'de kalacak ve O'nu kurtarmak için en alt kattaki ceza odalarına gidecek ve Sophie'yi kurtardıktan sonra arkadaşları Rita'nın yüzünün tamamen çıkarılmış olduğu cesedini göreceklerdir. Bu olay sonrasında gerçekleri tamamen fark edecekler ve diğer kızları da kurtarmak için bir plan yapıp, hepsini uyandırıp, Brixil'ı da onların yanına götürerek gerçekleri itiraf etmesini sağlayacaklar ve bu sırada Brixil'ın da başka bir kızın yüzünü kullanan sponsorlardan olduğunu fark edeceklerdir. 

Artık bütün kızlar oranın bir okul olmadığını, kendi yüzlerinin satılması için yetiştirildikleri bir estetik merkezi olduğunu anlayacaklar ve kaçmaya başlayacaklardır. Bütün kızlar dışarı çıkmayı başardıklarında peşlerine korumalar düşecek, hepsi ayrı yerlere dağılacak, Sophie ve Vivien ise kendilerini girilmesi zor olan bir odaya kapatacaklardır. Bu sırada Dr. Miro gelecek ve Vivien'a O'nu küçükken ailesinden satın aldığını, ve 16 yıldır yüzü ile ilgili yatırımlar yaptığını, Vivien'ın yüzünü almadan gitmeyeceğini söyleyince Vivien, yüzüne zarar verecek ve bu durumu gören sponsor firmaların korumaları artık yapabilecekleri bir şey olmadığı için Dr. Miro'yu öldüreceklerdir.

Sonrasında aradan zaman geçecek ve polisler gelip bütün kızları kurtaracaklardır. 16 yıldır güneş görmemiş olan Vivien ve Sophie'nin güneş ışıklarını seyretmesi sonrasında filmde son bulur.

İlgi çekici ve merak uyandırıcı bir senaryosu olan ve tam bir gerilim filmi olma özelliğine sahip, maddi hırsları yüzünden insan hayatlarını hiçe sayan bazı organizasyonların konu edildiği, yer yer aksiyon ve dram sahneleri de bulunan, suç ve gerilim filmidir.

♫ Chill Out, Ambiyans Müzik, Smile Quiet Looking Up, Puddle of Infinity,...

Sinema: Barınak - 6 Souls - Shelter - Çoklu Kişilikler Şeklinde Metafizik Varlıkların Etkisinde Kalan Bir İnsanın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Barınak - 6 Souls -  Shelter

Oyuncular; Julianne Moore, Jonathan Rhys-Meyers, Jeffrey DeMunn
Yönetmen; Björn Stein, Måns Mårlind
Tür; Psikoloji, Gerilim, Gizem

Konusu; Film, çoklu kişilik bölünmesi sorunu yaşayan Adam isimli bir hasta ile ilgilenen adli psikiyatr Cara Harding'in yaşadığı gizem ve gerilim dolu olayları konu almaktadır.

Özeti; Cara, babası ile aynı işi yapan bir Psikiyatr'dır. Çoklu kişilik bölünmelerine karşı özel olarak ilgileri bulunan baba ve kız, yeni bir hasta ile tanıştıktan sonra hayatları tamamen değişecektir. Adam isimli bu hastayı Dr. Harding'in doktor bir arkadaşı kendisine yönlendirmiştir ve Dr. Harding'de Adam'da ki sorunları gözlemleyince kızı ile tanıştırmak istemiştir. Cara, Adam'ı görmeye gelecek ve O'nunla özel bir seans geçirdikten sonra diğer odadaki babasının yanına gidecektir, ancak Cara, Adam'ın içindeki kişiliklerden biri olan David ile tanışmıştır ve David, tekerlekli sandalye kullanan ayakları tutmayan biridir. Cara, babasının yanına geldikten sonra babası bu sırada David'ın yanında bulunan telefonu arayacak ve telefonda Adam'ı isteyince, David'in içindeki Adam ortaya çıkacaktır.Bu olay sonrasında şaşkına dönen Cara, olayı araştırmaya başlayacak ve David'in çok önceden satanist gruplar tarafından yapılan bir ayin sırasında öldürüldüğünü öğrenecektir. David'in mezarını bulan ve annesi ile tanışan Cara, annesini Adam'ın yanına getirecek ve içinden çıkan David, annesi ile ilgili çok özel olan her şeyi bilecektir ve O'nun David olduğuna inanan annesi, bu durumu kaldıramayıp orayı terk edecektir.

Sonrasında Cara, David'i kendisinin öldürüldüğü alana götürecek ancak burada da içindeki üçüncü kişilik olan Wasley isminde birinin ortaya çıktığına tanık olacaktır. Araştırınca Wasley'in de ölmüş biri olduğunu öğrenen Cara, Adam'ın hayatını araştırmaya başlayacak ve Adam'ın evine gittiğinde banyosunda sırtında haç işaretine benzeyen çürümüş bir ceset bulacaktır.

Bu cesedi Adam'a sorduklarında hatırlamayacak ancak kısa bir zaman öncede Dr. Harding'in arkadaşı olan ve Adam'ı O'na yönlendiren doktor, ağzından topraklar gelecek şekilde ve sırtında çıkan ilginç yaralardan sonra ölmüştür. Ve Adam'ın evindeki cesedin sırtındaki işaretin anlamını bulmaya çalışan Cara, David'in annesi ile görüşecek ve annesi O'na verdiği adresteki Nine isimli yaşlı bir cadı ile görüşmesini söyleyecektir. Verilen adrese giden Cara, burada gözleri kör olan ama başkalarının gözlerinden görebilme yeteneğine sahip cadı Nine ile tanışacak, cadı O'na yaptığı bir ayini gösterecek ve Cara'nın kendisine inanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda Adam'ın gece uyurken çekilen kamera kayıtlarındaki çıkan görüntülerde çevresinde bir karanlık belirmiştir ve bunun ses dalgaları olduğunu anlayan Cara ve kardeşi, ses dalgasının analizini çıkarınca Cristin Moore şeklinde bir isimle karşılaşmışlardır. Ve bu isimi araştırdıktan sonra 1918 yılında ölen biri olduğunu ve Monti isimli bir adamdan O'nunla ilgili bütün bilgilere ulaşabileceklerini öğrenirler.Bu sırada yaşanan bazı olaylar artık açığa çıkmaya başlar ve Adam'ın görüştüğü herkesin, özellikle içinde inancı olmayanların sırtında yaralar çıkardıktan sonra ağzından toprak gelmesini sağlayarak ölümlerine neden olduğu anlaşılır.

Bunun sebebi ise tam olarak Cara'nın Monti isimli adamın yanına gittiğinde anlaşılır. 18. yüzyılda Cristin Moore isimli bir adamın inançsız olduğu ve kötü şeyler yaptığı için cadı Nine, O'nu lanetleyerek bedeninden ruhunu çekmiş ve ruhunu doğaya göndermiştir. Bedenine geri gelemesin diyede ağzına toprak yerleştirmişlerdir ve bu kişi bu olay sonucunda ölmemiş, lanetli bir şekilde var olmaya devam etmiştir. 

Adam olduğu sanılan kişi aslında Cristin Moore'dur ve Adam, Cara'nın evde bulduğu cesettir. Cristin Moore, bu lanetli hali ile insanları hasta edip, ruhlarını onların içinden çekip, kendi bedeni içinde onların ruhlarını yaşatmaktadır ve filmin başında çoklu kişilik olarak sanılan şey, aslında bu ruhların bir bedende ortaya çıkarak konuşmalarıdır. Sonunda bu gerçekleri öğrenen Cara, babasının da hasta olduğunu duyacak ancak geç kalacaktır, çünkü Adam olarak bilinen Moore, O'nun da ruhunu almıştır. Sonrasında Cara'nın kızına da bulaşmıştır bu lanet ve kızının da ruhunu almak için çabalayan Moore, Cara'nın kardeşi yani dayısı ile bir mücadele içine girecek ancak dayısı Cara'nın kızını annesine ulaştırmayı başaracaktır.

Cara ise kızını ancak Nine'nin düzeltebileceğini düşünecek ancak Nine, kızının inançsız olduğu düşündüğü için bunu yapamayacağını söyleyecek ve ne kadar uğraşsa da Cara, kızını kurtaramayacak ve Moore, kızının da ruhunu almayı başaracaktır.Ancak bu olaydan sonra Cara, Moore'un bedeninde kızının olduğunu görecek, buna rağmen Moore'u öldürecek ve kızının cansız bedeni bir anda canlanacaktır. Ancak bir tek farkla, oda kızının bedenine gelenlerin yine diğerindeki gibi çoklu kişilikler olmasıdır. Bunun anlaşılması sonrasında film son bulur.

Çoklu kişilik bölünmesi sorunu olduğunu düşündüren ancak sonrasında metafizik bir sorun olduğu ortaya çıkınca izleyicisini şaşkına çeviren ve heyecanlı anlar yaşatan yapıt, aksiyon ve gerilim yüklü sahneleri ile oldukça sürükleyici bir psikolojik gerilim ve gizem filmidir.

Sinema: Vatansever - The Patriot - Ailesini ve Ulusunu Korumak İsteyen Benjamin Martin İsimli Bir Vatanseverin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Vatansever - The Patriot

Oyuncular; Mel Gibson, Heath Ledger, Tchéky Karyo
Yönetmen; Roland Emmerich
Tür; Tarihi, Dram, Gerilim, Savaş

Konusu; Film, 1776 ile 1781 yılları arasında İngilizler ile Amerikanlar arasında geçen savaşta ailesini ve ulusunu korumak isteyen Benjamin Martin isimli bir vatanseverin hikayesini konu almaktadır.

Özeti; 1776 yılının Güney Carolina eyaletinde 7 çocuğu ile birlikte yaşayan Benjamin Martin isimli eski savaş gazisi şimdilerde çiftlik işi ile uğraşmaktadır. Eşinin ölümü nedeni ile çocukları ile yalnız yaşayan Benjamin, ülkede İngilizler tarafından çıkarılacak olan savaş ile ilgili tedirginlik yaşamaktadır ve eyalet meclisi toplandığında, bu meclise katılan Benjamin, artık bir baba olduğu için savaşa katılamayacağını söyleyecektir. Ancak büyük oğlu Gabriel, savaşa katılmak konusunda oldukça isteklidir ve babasının sözünü dinlemeden ismini katılacaklar listesine yazdıracaktır. Bunun üzerine çatışmalara katılacak olan Gabriel, bir gün yaralı olarak ve kendisinde bulunan askeri bir mesaj ile ailesinin evine gelecektir.
O'nun bu halini gören Benjamin ve ailesi, hemen tedavi edecekler ve kısa bir süre sonra evlerinin önündeki tarlada Amerikan ordusu ile İngiliz ordularının başa baş savaştıklarını göreceklerdir. Savaş sona erdikten sonra Benjamin, yanında çalışan işçilerle savaşta yaralanan Amerikanları ve İngilizleri evine getirerek tedavi edecek ancak bu sırada olay yerine gelen İngiliz albayı William Tavington, Benjamin'e kendi askerlerini tedavi ettikleri için teşekkür edip, Amerikanları tedavi ettiği için cezalandıracaktır.

Bu sırada evin içinde Gabriel'in getirdiği askeri mesajı bulacaklar ve kimsenin suçu üzerine almaması için Gabriel, kendini ifşa edecek ve İngilizler Gabriel'i asmak için götüreceklerdir. Sonrasında Benjamin'in evini yakacaklar, diğer oğlu Thomas ise abisini kurtarmak için askerlere saldırdığında Albay William, Thomas'a ateş ederek öldürecektir ve Gabriel'i de alıp gideceklerdir.

Thomas'ın ölümüne dayanamayan Benjamin, evinden bütün silahları alacak, diğer iki oğlu Nathan ve William'ı da yanına alarak, giden İngiliz birliklerine pusu kuracak, bütün askerleri öldürmeyi başaracaklar ve Gabriel'i kurtaracaklardır. Sonrasında bütün çocuklarını toplayan Benjamin, onları ölen eşinin kız kardeşi Charlotte'nin yanına götürecektir. Gabriel, buradan da ayrılıp savaşa katılacak, peşinden babası Benjamin'de gidecek ve arkadaşı olan Amerikan Albay'ı Harry, general kaçtığı için yeni general olarak Benjamin'i Albay yapacaktır ve Benjamin, oğlu Gabriel'i yanına alacaktır. Sonraki görevleri milis birlikleri bularak İngilizlere pusu kurup mücadele etmektir ve halktan bir çok kişiye ulaşıp, acemi bir milis birliği kurarak İngiliz subayları başta olmak üzere bir çok askerini öldüreceklerdir.İngilizler tarafından artık hayalet olarak anılan Benjamin, milis birlikleri ile oldukça başarı göstermiştir ve İngilizlerin kendilerine bir pusu kurarak adamlarını yakalaması sonrasında İngiliz elbiseli korkuluklar yaparak ve onları çok uzaktan dürbünle izleterek, ellerinde İngiliz subayları olduğuna dair bilgi verip, kendi tutsak olan adamları ile değiş tokuş yapmışlardır.

Artık bu oyunlara çok sinirlenen İngilizler, Benjamin'in ailesine ulaşmaya çalışacak, bu sırada kiliseleri yakacaklar, masum insanları öldürecekler ve bunlar genellikle acımasızlığı ile tanınan Albay William tarafından yapılacaktır. Gabriel'in henüz yeni evlenmiş olduğu kızda İngilizlerin yaktığı bir kilisenin içinde can vermiştir ve bu olaya çok üzülen Gabriel, bu üzüntü ile atına atlayarak İngiliz birliklerini ve albay William'ı bulacak, bütün askerleri öldürüp albayı yaralamayı başaracak ancak tam öldürmek üzere iken albay William, Gabriel'i öldürecektir. 

Ardından olay yerine gelen Benjamin, bir oğlunu daha kaybetmiş olacak, onların ölümünün anlamının olması için savaşa devam edecek ve İngiliz birlikleri ile açık bir alanda karşı karşıya yapılan savaşta, tepenin arkasına saklanan Amerikan askerlerinin avantajı sayesinde bir çok İngiliz birliğini öldürmeyi başaracaklar ve bu savaş sırasında Benjamin, iki oğlunu da öldüren albay William'ı öldürecektir. Sonrasında Amerikanların beklediği Fransız birliği yardımı da gelecek ve bir kaç sene içinde bütün İngilizleri topraklarından göndereceklerdir.Böylelikle yeniden özgür günlerine geri dönecekler ve kendi evlerini yeniden inşa etmeye başlayacaklardır. Böylelikle film son bulur.

Özgürlükleri, aileleri ve kendi ulusları için mücadele eden insanları izleyeceğiniz, 1700'lü yılların imkanları ile yapılan savaş sahnelerinin olduğu, tarihi bir gezintiye çıkmanızı sağlayan görüntüleri ile tarihi dram, gerilim ve savaş filmidir.

29 Kasım 2019 Cuma

♫ Caz, Blues Müzik, Handprints, John Deley and the 41 Players, Jazz, Blu...

Sinema: Gladyatör - Gladiator - Tarihi Roma İmparatorluğu Zamanında General, Köle ve Bir Gladyatör Olan Maximus'un Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Gladyatör - Gladiator

Oyuncular; Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
Yönetmen; Ridley Scott
Tür; Tarihi, Epik, Dram, Savaş

Konusu; Film, tarihi Roma İmparatorluğu zamanında orduda general olarak görev yapan, sonrasında köle ve gladyatör olmak zorunda kalan Maximus'un zorlu ve duygu yüklü yaşam hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Roma İmparatorluğu döneminin en güçlü devletidir ve orduda oldukça başarılı olan Maximus isimli bir general bulunmaktadır. Katıldığı bütün savaşlardan zaferle ayrılan Maximus, bu üstün başarı ve onurlu kişiliği sayesinde Sezar'ın takdirini kazanmıştır. Ancak Sezar, yakında ölmek üzeredir ve kendi ölümünü bildiği için bir varis seçmesi gerekmektedir ve Sezar'ın varisi olmak için bekleyen oğlu Commodus, Sezar'ın daveti üzerine ablası Lucilla ile birlikte krallığa geleceklerdir. Sezar, kendisinden sonraki kralın Maximus olmasını istemiştir ve bunu Maximus'a açıkladıktan sonra oğlu Commodus'a da bildirecek, ancak böyle bir cevapla karşılaşacağını düşünmeyen Commodus, ihtirasları yüzünden Sezar'ı kimse görmeden boğarak öldürecektir.


Sonrasında kendisini yeni kral ilan edecek ve Maximus'un öldürülmesi emrini verecektir. Kendisinden çok ailesini düşünen Maximus, öldürülmek için ormana götürüldüğü sırada askerleri alt etmeyi başaracak ve acele ile ailesinin yaşadığı topraklara gidecektir.

Buraya ulaştığında eşinin ve çocuğunun yakılarak asıldığını görecek ve bulunduğu yere yarası olmasından dolayı bayılacaktır. Bunun üzerine Maximus'u köle tacirleri bulacak, O'nu gladyatör oyunları düzenleyen Proximo'ya satacaklardır. Kendine gelen ve iyileşen Maximus, oyunlarda dövüşmeyi reddedecek ancak canı söz konusu olunca dövüşmeye başlayacak ve galip gelecektir. O'nun bu yeteneğini fark eden insanlar O'nu sevecek ve Proximo, Maximus ve kendisi gibi gladyatörlük yapan bir grubu Roma'da bulunan kolezyuma götürmeye karar verecektir.

Diğer tarafta tahtın başına geçen Commodus, ülkeyi oldukça kötü bir şekilde yönetmekte, tahıl rezervlerini satmakta, senatoyu dağıtma planları yapmaktadır. O'nun bu tutumundan rahatsız olan ablası ve senato üyeleri de Commodus'a karşı birlik olarak gizlice O'nu devirme planları yapmaktadırlar. Commodus, Roma'nın geleceği için oldukça kötü bir kral örneğidir ve senatonun demirbaş üyeleri bu halinden çok rahatsızdırlar.Aynı zamanda Commodus, halkın gözünü boyamak için 150 gün süren gladyatör oyunları düzenlemeye karar vermiştir ve kendisininde izlediği bu oyunlara bu sefer Maximus'da katılmak durumunda kalmıştır.

Kolezyumdaki bütün rakiplerini alt eden Maximus ve ekibi, Commodus'un dikkatini çekecek ve O'nunla tanışmak için piste indiğinde Maximus maskesini çıkaracak ve Commodus, O'nun öldürülmediğini anlayacaktır. Bu duruma çok sinirlenen Commodus, Maximus'u öldürmekle ilgili olan askerleri cezalandıracak, bir sonraki gladyatör oyunlarında Maximus'un ölmesini sağlamak için planlar yapacak, ancak Maximus yine başarılı olacaktır ve halkın sevgisini daha çok kazanacaktır. 

Maximus, halk tarafından sevildikçe Commodus'un eli kolu bağlanmaktadır,  O'nu öldürerek cani olarak anılmak istememektedir. Maximus, halkın bu denli sevgisini kazanınca ve halkın gözü önünde Sezar'a rest çekince, senato üyeleri de prenses Lucilla ile birlikte Maximus ile ortaklaşa iş yapmaya karar vereceklerdir. İlk başta Maximus bunu reddetse de sonrasında eski ordusunun askerleri ile iletişime geçecek ve bu sayede ordularının başına geçerek Commodus'u öldürebileceğini düşünecek ve iş birliğini kabul edecektir.
Sonrasında Maximus'un kaçmasına yardım eden senato üyeleri, Lucilla'nın oğlunun hayatı söz konusu olduğu için ihbar etmesi ile yakalanacaklar, ardından Maximus'da kaçarken pusuya düşürülecek ve tutsak alınacaktır.

Bu olay sonrasında Commodus, Maximus'u halkın gözü önünde adilce bir düello sırasında öldürmeyi uygun görecek, ama öncesinde gizlice Maximus'u yaralayacak ve yaralı haliyle kolezyumda kendisi ile kavga etmesini sağlayacaktır. 

Yaralı hali ile bile Commodus'u yenilgiye uğratan Maximus, askerlerinde desteğini alacak ve Commodus, öldürülecektir. Bu ölüm sonrasında Maximus, yeni kral ilan edilecek ancak ülkenin yönetimini senatoya verdikten sonra hayata gözlerini yumacaktır. Öldükten sonra eşi ve çocukları ile buluşan Maximus'un cenazesini sırtında taşıyan insanların görüntüsünden sonra film son bulur.

Konusu ile, film müzikleri ile, dram ve aksiyon dolu sahneleri ile oldukça başarılı olan film, tarihi Roma İmparatorluğu içinde özgürlük için mücadele eden bir insanın hayat hikayesini anlatmaktadır. Russel Crowe'un baş rolünde oynadığı tarihi epik, dram, gerilim ve savaş filmidir.