Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

19 Ekim 2019 Cumartesi

Sinema: Dünyanın Durduğu Gün - The Day the Earth Stood Still - İnsanlığı Yok Etmek İçin Gelen Uzaylı Bir Varlığın Deneyimleri... / Konusu, Özeti, Afişler

Dünyanın Durduğu Gün - The Day the Earth Stood Still

Oyuncular; Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Kathy Bates
Yönetmen; Scott Derrickson
Tür; Dram, Bilim Kurgu

Konusu; Film, insanlığı yok etmek üzere uzaydan gelen bir varlığın, yaşadıkları neticesinde bu yok edişten vazgeçmeye kadar gidecek şekilde gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; İnsanlar uzaydan dünyaya doğru 30.000 km hızla gelen bir cismi fark ederler ve bunun ne olduğunu anlayamazlar. Roketlerle yok etmeyi deneseler de, aşırı hızlı olduğu için bunu başaramazlar. Artık dünyaya çarptığı zaman Manhattan'a düşeceği ön görülen cismin her şeyi yok etmesini beklemekten başka şansları kalmamıştır. Bu sırada dünyanın önde gelen bilim insanlarını toplayacaklar ve konu hakkında fikirlerini alacaklardır.

Bilim insanları da bu duruma bir çare bulamayınca, içlerinde Dr. Helen Benson isimli bir bilim insanında olduğu helikopterlerde, cismin çarpacağı zaman gökyüzünde bekleyecekler ve dünyanın atmosferine giren bu cisim yavaşlamaya başlayacaktır ve Central Park'a iniş yapacaktır.

Korkulan olmamıştır ve bu cisim hiç bir şeye zarar vermeden parlak ışıklar içinde dünyaya inmiştir. Bu olay üzerine önde bilim insanları giderek cisme yaklaşmaya başlayacak ve cismin içinden insana benzeyen ama insan olmayan bir varlık çıkacaktır.

Dr. Helen, tam bu varlık ile iletişim içine girmeye çalışırken, arkadan askerler ateş edeceklerdir ve varlık yaralanacaktır. Bu yaralanma üzerine varlığın geldiği cismin içinden dev boyda ve yapısı bilinmeyen metalden oluşan robotik bir sistem dışarı çıkacak ve insanların bütün silahlarını etkisiz hale getirecektir. Bu olay sonrasında yaralanan varlığı tedavi etmek ve incelemek için tesise götüren insanlar, burada varlığın dışını çevreleyen bir plasenta olduğunu fark edeceklerdir. Bu plasentayı aldıkça içerisinden insana benzeyen yapıda bir varlığın çıktığını göreceklerdir. Bu varlık saatler içinde gelişecek ve daha da çok insana benzeyecektir.

Artık gelişimini tamamlamış varlık ile iletişime geçmeye çalışan insanlar, O'nun isminin Klaatu olduğunu, başka bir medeniyeti temsilen geldiğini ve bütün insanlığın liderleri ile önemli bir konu konuşmak istediğini öğreneceklerdir.

Ancak Amerikan Savunma Bakanı buna izin vermeyecek, bütün haklarının kendi devletlerinde olduğunu iddia ederek Klaatu'yu uyuşturup başka bir yere götürmeyi düşüneceklerdir. Bu uyuşturma işini ise Dr. Helen'e yaptıracaklar ve Helen, askerlerin verdiği uyuşturucu ilacı kullanmayıp, etkisiz bir ilaç enjekte edecek ve iğneyi yaparken Klaatu'ya kaçmasını söyleyecektir.

Bunun üzerine Klaatu'yu bir sisteme bağlayıp verdiği cevapların analizini yapacaklardır ama Klaatu, üstün yetenekleri sayesinde bu alandan çıkmayı başaracak, çıkarken bütün askerleri etkisiz hale getirip, hiç panik yapmadan, sakince yürüyerek çıkacaktır. O'na engel olamayacaklardır. Aynı zamanda kanayan yarası olan Klaatu, plasenta örneğini almak için Helen'a ulaşacak ve plasenta ile kendini hemen iyileştirecektir. Bu sırada Helen ile sohbet edecekler ve Klaatu, Helen'e gerçekleri ve neden geldiğini anlatacaktır. İnsanların artık çok kötü durumda olduğunu düşünen Klaatu, insanların dünyayı yok etmesinden önce insanların yok edilmesinin doğru olduğunu düşünmektedir.

İnsanlar bencil hırsları yüzünden dünya gezegenini yok edecek hale gelmiştir ve Klaatu, gezegeni insanların elinden kurtarmak istemektedir. Bunun için geldiği küre şeklindeki cisimlerden dünyanın belirli alanlarında da vardır ve hepsi bu yok ediş olayı için çalışacak sistemlerdir.

Diğer tarafta Central Park'da ki kürenin dışında dev bir robotik sistem beklemektedir ve askerler O'nu incelemeye çalışmaktadır. Klaatu ise dünyadaki bir dostu ile görüşmeler yapacak, O'nun kendisi ile gelmek istemediğini öğrenecek, sonrasında Helen ve oğlu ile birlikte Helen'ın ısrarları ile bu yok ediliş olayını iptal etmesi için profesör Barnhardt ile görüşmeye gideceklerdir.

Barnhardt, Klaatu'ya insanların değişebileceğine dair ikna edici açıklamalarda bulunacak ve sonrasında Helen'ın oğlunun ihbar etmesi üzerine askerler bulundukları alana gelecektir. Burada askerler, Helen'ı kaçıracaklar ancak diğer tarafta askerler kürenin önünde bekleyen robotik sistemi almışlardır ve üzerinde inceleme yaparlarken, sistem kendisini mikro organizmalar olarak ayırmıştır ve bu organizmalar son derece yıkıcı ve yok edici metal böceklere benzemektedirler. Mikro boyda olan bu yaratıklar, askeriyenin bulunduğu yerden başlayarak her şeyi yok etmeye başlayacaklar ve yok ettikçe büyüyen, çoğalan bu organizmalar yok etme sürecinin uygulayıcılarıdırlar. Artık geri dönüşün olmayacağı bir zamana giren insanlık ve şehirler yok olmaya başlayacak ancak bu sırada askerlerin artık bir şey yapamayacaklarını anlaması üzerine Helen'ı, Klaatu ile konuşması için bırakacaklar ve Helen, oğlu ile birlikte Klaatu ile konuşup, değişebileceklerine ikna etmeye çalışacaktır.
Son anda bunu hissettiğini söyleyen Klaatu, insanların uçuruma geldiğinde değiştiğini anlayacak ve küre ile iletişime geçerek yok etme uygulamasını durdurup, küre ile birlikte geldiği gibi gidecektir. Yok edici mikro organizmalarında yok olması sonrasında film son bulur.

İnsanların Dünya'yı olumsuz etkilemesi üzerinde durulmuş, 1951 yapımı bir bilim kurgu klasiği olan The Day the Earth Stood Still’in yeniden uyarlandığı hali olan yapım, yer yer aksiyon sahneleri bulunan dram ve bilim kurgu filmidir.