''Neden'' satanistin temsil ettiği her şeyin zıddıdır... Onun tek amacı karmaşadır. Onun özü umutsuzluktur. ( Korku Seansı 3 )

14 Ekim 2019 Pazartesi

Biyografi Filmleri - Gerçek Yaşanmış Hikayeleri Olan Filmler Listesi - Gerçek Olaylara Dayalı Biyografik Filmler Listesi

Piyanist, The Pianist

Oyuncular; Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox
Yönetmen; Roman Polanski

Özeti; Film 1939 yılıyla başlamaktadır, bu senelerdeki Polonya'nın Nazilerin işgali sırasında Yahudilere yapılan zulumleri konu almaktadır. Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın  anılarının anlatıldığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan filmde ünlü piyanistin ve ailesinin başına gelenler üzerinden Yahudi soykırımı anlatılmaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Titanik, Titanic

Oyuncular; Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane
Yönetmen; James Cameron

Özeti; 15 Nisan 1912 tarihinde yaşanmış bir gemi kazasının canlandırıldığı, gerçek olaylardan esinlenilmiş ve tam bir baş yapıt olan film, Atlas Okyanusun da meydana gelen bu kaza sonucu yaşanan olayları konu almaktadır. 

Özeti için tıklayınız.
Kelebeğin Rüyası, Butterfly's Dream

Oyuncular; Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Yılmaz Erdoğan
Yönetmen; Yılmaz Erdoğan

Özeti; Film kayıp tüm şairlere adanmış şekilde 1941 yılında Zonguldak'ta yaşanan gerçek olaylardan uyarlanmıştır. 1941 yılının Zonguldak ilinde insanlar kömür ocaklarında çalışmak zorundadırlar ve toplumun büyük bir kısmı çok zor şartlarda bu maden ocaklarında çalışmaktadır. 

Özeti için tıklayınız.


Marilyn ile Bir Hafta, My Week with Marilyn

Oyuncular; Michelle Williams, Eddie Redmayne, Emma Watson
Yönetmen; Simon Curtis

Özeti; Film Marliyn Monroe ile İngiltere'de ''The Prince and the Showgirl'' isimli filmin çekimleri için bulunan yönetmen asistanı olan Colin Clark'ın, bu çekimler sırasında tuttuğu günlüğünde yazanların sinemaya çevrilmesi ile ortaya çıkmıştır. Gerçek olaylara dayalı bir konusu vardır.

Özeti için tıklayınız.


Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, The Boy Who Harnessed the Wind

Oyuncular; Maxwell Simba, Chiwetel Ejiofor, Aïssa Maïga
Yönetmen; Chiwetel Ejiofor

Özeti; Film Afrika kıtasındaki Malavi ülkesinde çok zor yaşam şartları içerisinde bulunan insanların içinden bir çocuğun bu yaşam şartlarını kolaylaştırmak için yel değirmeni ile elektrik üretmesini ve bu sırada yaşanan zorlukları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Danimarkalı Kız, The Danish Girl

Oyuncular; Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Ben Whishaw
Yönetmen; Tom Hooper

Özeti; Film, Danimarka'da yaşayan Einar Wegener isimli Danimarka'lı bir kız ile evli olan bir erkeğin, yıllarca içinde bastırarak yaşadığı transeksüellik duygularının sonunda dışa vurmaya başlaması ile yaşanan olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Korku Seansı, The Conjuring

Oyuncular; Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ron Livingston
Yönetmen; James Wan

Özeti; Film, 5 çocuklu bir ailenin yeni bir eve taşınması sonucu, bu evde daha önceden yaşayan kötü varlıkların bu yeni taşınan aileye musallat olmasını konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Her Şeyin Teorisi, The Theory of Everything

Oyuncular; Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Prior
Yönetmen; James Marsh

Özeti; Film, Stephen Hawking'in 1965 ile 1991 yılları arasında yaşadığı olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Bohemian Rhapsody, Freddie Mercury ve Queen Müzik Grubu

Oyuncular; Rami Malek, Gwilym Lee, Lucy Boynton
Yönetmen; Bryan Singer

Özeti; Film, Freddie Mercury isimli Queen müzik grubu ile 1970 ve 1980'ler de rock müzik ikonu olmuş bir sanatçının, 1970 ve 1985 yılları arasındaki yaşadığı olayları anlatmaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Diriliş, The Revenant

Oyuncular; Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnall Gleeson
Yönetmen; Alejandro González Iñárritu

Özeti; Film, kızıl derililer ile, geçimlerini hayvan postu ile sağlayan bazı avcı gruplarının arasında geçen savaşları ve bu sırada bir ayının saldırısına uğrayarak, çok fena yaralar alan Hugh Glass isminde bir izcinin yaşam mücadelesini, intikam almak için yaşadığı olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.


Ayla

Oyuncular; İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Kim Seol
Yönetmen; Can Ulkay

Özeti; Bu film Kore gazisi astsubay Süleyman Dilbirliği'nin gerçek hayat hikayesidir.

1950 haziran, 2. Dünya savaşından 5 yıl sonra Kuzey Kore ile Güney Kore arasında yaşanan savaşta, Güney Korelilere destek vermek için savaşa katılan Türk askerlerinin içinden bir astsubay savaş alanında, sonradan ismini Ayla koyacağı küçük bir kız bulacak ve O'na uzun bir süre babalık yapacaktır. İşte bu film, Süleyman Astsubay'ın Ayla ile aralarında geçen olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.

Pearl Harbor

Oyuncular; Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale
Yönetmen; Michael Bay

Özeti; Film, 1941 yılında Japonların Pearl Harbor'da ki Amerikan Deniz Donanmasına saldırması üzerine yaşanan olayları ve bu sırada Amerikan Hava kuvvetlerinde görev yapan çok iyi iki dostun, aynı kıza aşık olması sonrasında kendilerini bu savaşın içinde bulmaları ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Rocketman, Elton John'nun Hayatı

Oyuncular; Taron Egerton, Jamie Bell, Richard Madden
Yönetmen; Dexter Fletcher

Özeti; Film, Elton John'nun çocukluk yıllarından başlayarak, kariyerinin zirvesindeki dönemlere kadar çıkılan bu yolculukta kendisi, ailesi, çevresi ve hayranları ile ilgili yaşadığı sorunları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Korku Seansı 2 - The Conjuring 2

Oyuncular; Vera Farmiga, Patrick Wilson, Frances O'Connor
Yönetmen; James Wan

Özeti; Film, dünyaca ünlü parapsikoloji araştırmacıları olan Ed ve Lorraine Warren çiftinin, Valek isminde insan ruhu olmayan ve dört çocuklu bir aileye musallat olmuş bir iblisle yaşanan mücadelelerini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Kıyamet Günü - The Impossible

Oyuncular; Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland
Yönetmen; Juan Antonio Bayona

Özeti; Film, 26 Aralık 2004'te Tayland'da yaşanan tsunami felaketinden kurtulmayı başaran bir ailenin gerçek hikayesini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Hayat Güzeldir - Life Is Beautiful

Oyuncular; Roberto Benigni, Horst Buchholz, Marisa Paredes
Yönetmen; Roberto Benigni

Özeti; Film, ikinci dünya savaşı yıllarında Almanların İtalya'daki Yahudi soykırımı sırasında Joshua isminde bir çocuğu olan Guido ismindeki yahudi bir babanın, toplama kamplarının içindeyken bile çocuğuna bu soykırımı hissettirmemek için, nasıl mücadele verdiğini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.


12 Yıllık Esaret - 12 Years a Slave

Oyuncular; Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Brad Pitt
Yönetmen; Steve McQueen 

Özeti; Film, 1841'de New York'ta yaşayan Solomon Northup ismindeki siyahi bir adamın, sömürgeci insanların elinden kurtulmaya çalışması ile aynı zamanda o dönemde yaşanan köle tacirliğini ve kölelere yaşatılan ıstırap dolu olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Keepers - The Vanishing

Oyuncular; Gerard Butler, Peter Mullan, Connor Swindells
Yönetmen; Kristoffer Nyholm

Özeti; Film, İskoçya kıyılarından uzak ıssız bir adadaki deniz feneri işi ile uğraşmaya giden üç kişinin, bu adada buldukları altınlar sonrasında yaşadıkları gerilim dolu anları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.


127 Saat - 127 Hours

Oyuncular; James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara
Yönetmen; Danny Boyle

Özeti; Yaşanmış gerçek bir hikayeden uyarlanmış film, genç dağcı olan Aron Ralston'un, kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda, Utah yakınlarında Moab bölgesindeki bir kanyonda bulunan büyük bir kaya parçasının arasına elinin sıkışması sonucu, 5 gün boyunca hayatta kalmak ve kurtulmak için verdiği yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
4.Tür - The Fourth Kind

Oyuncular; Milla Jovovich, Will Patton, Corey Johnson
Yönetmen; Olatunde Osunsanmi

Özeti; Film, Alaska'nın Nome kasabasında yaşanan uzaylıların insanlarla olan iletişimlerini ve 4. tür olarak sayılan kaçırılma olaylarını, aynı zamanda Dr. Abigail Tyler'ın bu konu hakkındaki gerçek olaylar olarak aktardığı bilgileri konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Tanrı Kent - Cidade De Deus - City of God

Oyuncular; Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino da Hora, Seu Jorge
Yönetmen; Fernando Meirelles, Kátia Lund

Özeti; Rio De Janerio’nun suç dolu gecekondu mahallelerinden biri olan Tanrı Kent'de geçen film, çocuk gangsterler, uyuşturucu satıcıları, soyguncular v.b. bir çok suç işleyen çetelerin akıl almaz yaşamlarını konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.


Açık Deniz - Open Water

Oyuncular; Blanchard Ryan, Daniel Travis, Saul Stein
Yönetmen; Chris Kentis

Özeti; Film, Susan ve Daniel isimli evli bir çiftin gittikleri tatilde dalış gruplarına katılması ve denize açılması sonrasında, teknedeki grubun onları denizde unutması ile yaşanan gerilim dolu olayları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Açık Deniz 2 - Open Water 2

Oyuncular; Richard Speight Jr., Susan May Pratt, Eric Dane
Yönetmen; Hans Horn

Özeti; Film, bir yat gezisine çıkan 6 arkadaşın denizin derinliklerinde gidip, yüzmek için indikleri denizden yata geri çıkamayınca, denizin içinde yaşadıkları gerilim ve korku dolu anları konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.
Bir Köpeğin Hikayesi - Hachi: A Dog's Tale - Hachiko

Oyuncular; Richard Gere, Joan Allen, Sarah Roemer
Yönetmen; Lasse Hallström

Özeti; Hachi filmi, Akita inu cinsi bir köpek ile sahibi arasında yaşanan sadakat dolu gerçek bir hayat hikayesini konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.


Zenne

Oyuncular; Kerem Can, Erkan Avcı, Giovanni Arvaneh
Yönetmen; Caner Alper, Mehmet Binay

Özeti; Film, 2008 yılında cinsel kimliği yüzünden cinayete kurban giden Ahmet Yıldız'ın hayatını konu almaktadır.

Özeti için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder