Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

17 Ağustos 2019 Cumartesi

Sinema: Prestij - The Prestige - İki Sihirbazın Gizem Dolu Mücadelesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Prestij, The Prestige

Oyuncular; Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine
Yönetmen; Christopher Nolan
Tür; Gizem, Suç, Dram, Gerilim

Konusu; İlk başlarda birlikte çalışan iki sihirbaz, sonralarında aralarının açılmasıyla birbirlerine düşman olurlar ve karşılıklı olarak bir rekabet içine girerler. Ve film, bu sihirbazların birbirlerinin ölümleri ile sonuçlanan bu rekabet içinde yaşanan olayları konu almaktadır.

Özeti; 1800'lü yılların Londra'sın da geçen filmde Robert ve Alfred, Cutter'in öncülüğünde bir sihirbazlık, gösteri salonunda çalışıyorlardır. İkisi de birbirinden istekli ve sihirbazlık konusunda yeni fikirler bulmak için çabalayan sihirbazlardır. Robert, aynı zamanda bu salonda eşi Julia ile çalışmaktadır ve Julia, bir gösteride ortadan kaybolarak, sahnenin ortasında üzerinde perde kapalı olan, içi su dolu bir kabine girmektedir ve girerken ellerini ve ayaklarını bağlayan Robert ve Alfred'den sonra, kabinin içinden dakikalar sonrasında çözülmüş bir şekilde çıkmaktadır ve sihirbazlık gösterisi bundan ibarettir.

Ancak bir gün Alfred'in Julia'nın elini yanlış bağlaması sonucunda Julia, kabinden çıkmayacak ve boğularak ölecektir.

Julia'nın ölümünün sorumlusu olarak Alfred'i gören Robert, artık O'na düşman olacak ve yolları ayrılacaktır. 

Aradan yıllar geçer ve ikisi de ayrı yerlerde sihirbazlık gösterisi yapmaya başlarlar. Alfred, bir gösterisi sırasında içi boş silah ile mermi yakalama numarası yapmaktadır ve seyircilerin arasından birini seçmek ve silahı seçilen kişinin ateşlemesi gerekmektedir. Kılık değiştirerek salona gelen
Robert, silahın içine gerçek mermi koyarak Alfred'e ateşler ve Alfred'in iki parmağı kopmak zorunda kalır. Bu olaydan sonra daha çok birbirlerinin canlarını yakacak ve işlerini bozacak şekilde düşmanca davranmaya başlayacaklardır. 

Ardından Alfred, Robert'ın salonuna gider ve gösterisindeki kuşu kafesinde öldürür ve izleyicilerin parmağı yaralanır. Bu sırada Alfred, bir numara bulmuştur, kaybolan adam numarası ve bu numara çok tutulmuştur. Bir kapıdan girip saniyeler içinde diğer kapıdan çıkmaktadır. Bu numaranın nasıl yapıldığını çok merak eden Robert, Alfred'in yanına kendi yanında çalışan asistan kız Olivia'yı gönderir, oysaki Olivia, Robert'a aşıktır ve göndermesi olayı çok zoruna gitmiştir ve artık Alfred için çalışmaya başlar.

Sonrasında Alfred, Robert'ın kendi benzerini kullanarak yaptığı kaybolan adam numarası gösterisine dahil olur ve bütün foyasını izleyicilerin önünde ortaya çıkarır.

Artık iyice sinirlenen Robert, Olivia'nın sayesinde Alfred'in günlüğüne ulaşmıştır ve günlükte şifreli yazılar görmüştür, bu şifreli yazıların anlamlarını çözmek ve kaybolan adam numarasındaki sırrını öğrenmek için Alfred'in mühendisini kaçıracak ve Alfred, O'nu serbest bırakması karşılığında sırrının Tesla olduğunu söyleyecektir.

Tesla ise tarihin Nicolas Tesla'sıdır. Bunun üzerine Tesla'yı bulan Robert, O'na kendisi için bir makine yapmasını ister ve bu makinenin ışınlama özelliğinin olmasını, yani bir yerden kaybolup başka bir yerde var olmasını sağlamasını ister. Tesla, uzun uğraşlar sonucunda Robert için bir makine yapar ancak bu makine ışınlama yapmıyor, kendisinden aynısını metrelerce ileride yaratıyordur. Yani ikinci bir Robert üretmektedir. Bu sırada Tesla'nın da Edison ile başı derttedir, her yerde O'nu aramaktadır. Tesla, apar topar Edison'nun adamlarından kaçar ve makineyi Robert'a gönderir. Dip not olarak kesinlikle makineyi yok etmesini söyler ama O'nu dinlemeyen Robert, gösterilerinde kullanacak, her yeni oluşan Robert'ları öldürecektir.

Elinde böyle bir makine varken Alfred'den intikam almak isteyecek ve kendisini izlemeye gelen Alfred'e bir oyun hazırlayarak, sahnenin altındaki su kabinine düşen diğer Robert'ın ölmesine sebep olacak, suçun Alfred'in üstünde kalmasını sağlayacaktır.

Olaylara Cutter'de tanık olur ve Alfred, Robert'ı öldürdüğü için hapse atılır, sonrasında idam cezası verilir. Belirli bir zaman sonra ortaya çıkan Robert, hapishanede Alfred'i ziyaret edecek, gördükleri karşısında şok olan Alfred, öncesinde kendisine ulaştırılan Robert'ın günlüğünde ölmediğini de anlaması üzerine Robert'ı karşısında görecek ve ardından idam edilecektir.

Robert ise Tesla'dan aldığı makineyi saklamak üzereyken, Alfred'in mühendisi Robert'ın yanına gelecek ve O'nu silah ile vuracaktır. Robert, ölmeden bir kaç dakika önce ise mühendisin yüzündeki maskeyi çıkaracak ve aslında Afred'in bir ikiz kardeşi olduğu anlaşılacaktır. Kaybolan adam numarasını da bu ikiz kardeşi ile yapmışlardır ve sırf birinin parmakları yok diye diğeri de parmaklarını kesmiştir. Ve bu olayı gizli tutmak için ikisininde sevdiği kadın kendilerinden şüphelenmiş, hatta Alfred'in ki sonunda kendisini sevmediğini düşünüğü için intihar etmiştir. Bunları öğrendikten sonra Robert ölür ve Alfred, kızı ile birlikte yaşamaya devam eder. Böylelikle film son bulur.

Birbirinden farklı sihirbazlık gösterileri ve sihirbazlık ile ilgili ipuçlarını, sırlarını öğreneceğiniz ve hiç tahmin etmediğiniz bir şekilde olayların son bulması ile izleyicisine heyecanlı anlar yaşatan, yer yer bilim kurgu görüntülerinin de olduğu gizem, suç, dram ve gerilim filmidir.