Ebeveynimiz bize dürüst olmayı ve kötülüğe karşı savaşmayı öğretti... ( Sihir Gizli Servisi )

2 Mayıs 2020 Cumartesi

Dizi Film: Black Mirror: USS Callister - Dijital Bir Evrende Yaşamaya Zorlanmış Dijital Klonların Macera ve Gerilim Dolu Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Black Mirror: USS Callister 

Oyuncular; Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson
Yönetmen; Toby Haynes
Tür; Gerilim, Macera, Aksiyon, Fantastik, Bilim Kurgu
4. Sezon 1. Bölüm

Konusu; İnfinity isimli çok oyunculu bir evren oyunu icat eden Callister şirketinin oyun programcısı Robert Daly, kurucusu olduğu şirkette kompleks yaptığı ve aralarında sorunlar yaşadığı insanların DNA örneklerini alarak, onların dijital kopyalarını kendi oluşturduğu bir oyun evreninde yaratıp, onlara dilediği gibi davranmaya başlamıştır ve kendilerinin farkına varan bu dijital kopyalar, Robert Daly'in elinden kurtulmaya çalışacaklardır.

Özeti; Film, kendisini bir uzay filosunda kaptan olarak adlandırmış Robert Daly ve mürettebatının bir uzay gemisi ile aralarında yaşanan savaş ile başlamaktadır. Valdack isimli bir uzay korsanı, gemisi yok olduktan sonra bir mekikle uzaydaki bir gezegene kaçmıştır ve bu başarısından dolayı bütün mürettebat kaptanı kutlamışlardır. Bu olay sonrasında Dünya'da ki hayatına dönen Robert, iş yerine gidecek ve burada uzay filosundaki bütün mürettebatın aslında iş arkadaşları olduğu gerçeği ortaya çıkacaktır. İnfinity isimli bir uzay macerası oyunu programlayan Robert, oyunu çok daha geliştirmiş ve kendisine özel bir hale getirmiştir. 

Oyuncular kafalarına minik bir disk aleti yerleştirerek oyuna bağlanmaktadırlar ve bu süre zarfında bedenleri tamamen etkisiz bir şekilde uyuyor gibi kalmaktadır. Oyuna zihinleri ile devam etmektedirler ve içine girdikleri oyun evreninde, kendilerini nasıl isterseler öyle yaratmaktadırlar ve kurallarını yine kendileri koymaktadırlar. 

Ancak oyunun bulut sisteminde bir çok online oyuncu varken, Robert'ın kendi programladığı oyunda sadece kendisi ve kendi yarattığı evren vardır. Ve buna ek olarak Robert, insanların DNA örneklerini alarak onların dijital kopyalarını oyunun içinde yaratmayı başarmıştır ve iş yerinde kompleks yaptığı, kendisinden rahatsızlık duyduğu herkesin DNA örneklerini çalarak oyunun içinde dijital örneklerini oluşturmuştur ve bu örneklerle kendisini tatmin etmenin derdine düşmüştür. İçlerinden biri iş yerinin resepsiyonisti Elena'dır, diğeri Ceo'su Walton'dur, bir diğeri stajyer Nate'dir ve bu şekilde bir kaç kişinin daha bulunduğu dijital kopyalarla kendi evreninde zaman geçirmektedir. Ancak bu dijital kopyalar, bu durumdan çok rahatsızdırlar ve insan gibi hissetme ve düşünme özellikleri de vardır. İlk oluştuklarında Robert'a direnen ve karşı çıkan, oyunu oynamak istemeyen bütün kopyalara şiddet ve zorbalık uygulayarak kendisine itaat etmesini sağlamıştır ve Robert, oyuna girdikten sonra dijital kopyalar istemeden O'na sevgi gösterisinde bulunmaktadırlar. 


Bu dönemde Robert'ın şirketine Nanette Cole isimli yeni bir tasarım mühendisi gelecektir ve Robert'ın işlerinin hayranı olan Nanette, Walton ile ilgilendiği ve kendisinden uzak durduğu için Robert'ın dikkatini olumsuz bir şekilde çekecek ve Robert, gizlice Nanetta'nın da içtiği kahve bardağının kapağından DNA örneğini alacaktır. 

Ve bu örneği evine götürüp bilgisayarda özümsenmesini sağlayacak ve sonrasında DNA örneğini diğerlerini sakladığı buzdolabına koyacaktır. Bir sorun olduğunda bu örneklerden yeni bir tanesini de oluşturmaktadır, bu yüzden onları saklamaktadır.

DNA özümsenmesi bittikten sonra uzay filosu gemisinde gözlerini açan dijital Nanette, neler olduğunu anlamaya çalışacak ve kendisini insan Nanette sanarak gemiyi dolaşırken, diğerleri ile karşılaşacak ve O'na bütün gerçekleri anlatacaklardır. Dijital bir klon olduğunu öğrenen Nanette, bu durumu kabullenemeyecek ve kaçmak isterken Robert oyuna dahil olacak ve O'nu kontrol odasına ışınlayacaktır. Bir bilim subayı olarak görev yerine geçmesini isteyecek ancak Nanette, bunu yapmayınca O'nun yüzünü yok edecek ve işkence çektirerek istediği her şeyi yapmasını sağlayacaktır. Bu olay üzerine oyun oynamayı kabul eden Nanette, bir koltuğa oturacak ve hepsinin aynı görevi gördüğü tuşlardan birine basarak alelade bilgiler vermeye başlayacaktır. Sonrasında hep birlikte uzay korsanı Valdack'ın mekiği ile gittiği gezegene ışınlanacaklar ve orada bir oyun mantığı ile Valdack ile mücadele edecekler ve ateşle vurulan Valdack, kendisini yok etmesini isteyecek ancak Robert, bunu yapmayacak ve O'nu geminin nezarethanesine attıracaktır. 


Bu sırada gezegende bir canavar ortaya çıkmıştır ve bu canavarda yine şirketten hoşlanmadığı birinin dijital örneğidir. Kendisine direnince O'nu bu hale getirmiştir ve canavar rolünü üstlenmesini istemiştir.

Gemiye döndükten sonra bütün kızları dudağından zorla öpen Robert, Nanette'nin tepkisi ile karşılaşacak ve bu sefer O'nu affedip oyundan çıkacaktır. Sonrasında oyunun içinde klonlar Nanette'ye gemide cinselliğin olmadığını, sadece öpüşmenin olduğunu ve cinsel organların alındığını söyleyeceklerdir. Cinselliği alınmış olan Nanette, bu duruma çok sinirlenecek ve bir çıkış yolu bulmaya çalışacaktır. 

Bunun için dış Dünya'ya mesaj göndermeye çalışacak ve Robert'ın bilgisayarını hacklemeyi başarıp, sadece 140 kelimelik bir mesaj göndermeyi deneyecektir ve Dünya'da ki kendisine gönderdiği mesajda ' Yardım Et, bir sürü insan Robert'ın bilgisayarında İnfinity'de tutsak, siber polisi ara '' yazacak ama gerçek Nanette, bu mesajı görüp ciddiye almayacak ve o sırada karşılaştığı Robert'a sorunca, onun bir spam olduğunu söyleyecektir. Onların bu mesajı gönderdiğini anlayan Robert, oyuna girecek ve herkese ceza vermeyi düşünürken Nanette, mesajı gönderenin kendisi olduğunu söyleyecek ve O'nu cezalandırırken Shania, buna engel olmaya çalışacak ve Robert'da O'nu bir yaratığa dönüştürecektir.


Bunların üzerine Robert oyundan çıkacak ve Nanette, çaresizce ağlarken uzay boşluğunda solucan deliği şeklinde oyun yaması güncellemesini görecek ve bu olduğunda Robert'ın bilgisayarının internete bağlı olduğunu anlayıp, oradan geçmeyi ve oyundan silinip yok olmayı düşünecektir. 

Bunun için gemiyi hareket ettirmeleri gerekmektedir ve onun içinde Robert'ın elindeki kumanda gereklidir. Robert'ın elinde oyuna girdiği zaman kullandığı ve bilgisayarı ile iletişimini sağlayan bir kumanda vardır ve bu kumandayı almaları gerektiği gibi aynı zamanda, Robert'ın buzdolabındaki DNA örneklerini de yok etmeleri gerekmektedir. Çünkü sonrasında yeniden onları geri getirebileceği gibi, Walton'ın oğlununda orada DNA örneği vardır ve Walton'a ceza vermek istediğinde, oğlunun kopyasını oluşturup sonrasında uzay boşluğuna göndermektedir. 

Bunun için Robert oyunda iken klon Nanette, O'nu oyalamanın bir yolunu bulacak ve kumandayı alan diğer mürettebat, Dünya'da ki Nanette'nin mailine girecekler ve O'nun erotik resimlerini alıp, gerçek Nanette'ye bir tehdit mesajı gönderecekler ve istediklerini yapmasını isteyeceklerdir. Bunu gören Nanette, ne isterlerse yapacak ve Robert oyuna bağlı iken evine gidecek, oyundan çıkmasını sağlamak için sahte bir pizza siparişi verecek ve Robert, pizzacı ile uğraşırken balkondan girip DNA örneklerini çalacaktır. Sonrasında oyunun içinde olan dijital kopyalar fırsat bulacak ve oyun durdurulmuş olduğu için gemiyi hareket ettirerek son hızla solucan deliğine doğru hareket edeceklerdir. Ancak geri gelen Robert, onların kaçtığını anlayacak ve bulunduğu yerdeki mekik ile havalanıp peşlerine takılacaktır.


Bu kovalamaca sırasında asteroid kuşağına girmek zorunda kalacaklar ve gemileri arıza verince içlerinden Walton, kendini feda ederek manüel bir işlem yapacak ve diğerleri solucan deliğinden geçerek kaçmayı başaracaklardır ve geride kalan Robert'ın, bulunduğu evren artık sahte olarak algılandığı için orada kalacak ve kumandası da geçersiz sayılacaktır. 

Bu şekilde kaldığı evrende karanlığın içinde sonsuz zamanlar boyunca hapis olacak ve Dünya'da ki Robert'da ölmüş olacaktır. Dijital kopyalar ise oyunun bulut sistemine geçmişlerdir ve artık dilediklerine bir maceraya çıkabileceklerdir. 

Özgürce, hiç bir kısıtlama ve zorbalık olmadan ve sevgiyle... Böylelikle film son bulacaktır.

Kendi komplekslerini, yarattığı oyunun içindeki dijital kopyalarla tatmin eden bir ruh hastasının hikayesine tanık olacağınız, birbirinden orijinal ve etkileyici konuları ile Black Mirror dizi serisinin 4. Sezon 1. Bölümü olan Netflix yapımı, aksiyon, macera, gerilim ve fantastik bilim kurgu filmidir.