Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

11 Nisan 2020 Cumartesi

Sinema: Yıldız Savaşları: Bölüm 1, Gizli Tehlike - Star Wars, Episode 1 - A Phantom Menace 1999 - Naboo Gezegeni İstilası... / Konusu, Özeti, Afişler

Yıldız Savaşları: Bölüm 1, Gizli Tehlike - Star Wars, Episode 1 - A Phantom Menace 1999

Oyuncular; Ewan McGregor, Liam Neeson, Natalie Portman 
Yönetmen; George Lucas
Tür; Aksiyon, Savaş, Fantastik, Bilim Kurgu

Konusu; Film, Naboo gezegenini istila etmeye çalışan ticaret federasyonu ile Naboo kraliçesi, halkı ve onlara yardım eden iki Jedi arasında yaşanan aksiyon dolu mücadeleyi, savaşı konu almaktadır.

Giriş Yazısı;
Galaksi cumhuriyeti kargaşa içindeydi ve uzak yıldız sistemlerinin ticaret yollarının vergilendirilmesi konusunda anlaşmazlığa düşmüşlerdi. Ölümcül savaş gemileri ile sorunu çözmeyi düşünen aç gözlü ticaret federasyonu, Naboo gezegenine yapılan tüm seferleri durdurmuştur. Cumhuriyet kongresi, bu endişe verici olaylar zincirini görüşürken, yüksek başkan, anlaşmazlığı yatıştırmaları için galaksideki özgürlük ve adaletin koruyucuları olan iki jedi şövalyesini gizlice oraya göndermiştir.

Özeti; Bunun üzerine ticaret federasyonuna olayı görüşmek için giden iki jedi, Qui-Gon Jinn ve asistanı Obi-Wan Kenobi, burada görüşme yapamadıkları gibi birde saldırıya uğrayacaklardır.Bir Sith lordu olan Darth Sidious'den emir alan ticaret federasyonu valileri,
jedilerin öldürülmesi emrini vermişlerdir ancak yüksek hızları, ışın kılıçları ve telekinetik özellikleri gibi üstün yetenekleri sayesinde kaçmayı başaran jediler, burada askeri bir yapılanmayı göreceklerdir.

Ardından Naboo gezegenine giderek kraliçe Amidala ile görüşmek isteyecekler ve gezegene gelmiş federasyonun askerlerini göreceklerdir. Bir droid ordusu gezegene gelmiştir ve gezegeni istila etmeye hazırlanmaktadırlar.

Bu sırada uzun süre arkadaşlık edecekleri Jar Jar Binks isimli bir yerli ile karşılaşacaklar ve Jar Jar, onları suyun altında yaşayan gungan şehrine götürecektir. Burada gungan kralı ile görüşen jediler, Naboo gezegeni halkına yardım etmelerini isteyecekler ancak olumlu bir yanıt alamayacaklardır. Bunun üzerine jedilere bir gemi verecekler ve şehirden çıkmalarını sağlayacaklardır. Sakarlığı yüzünden kendi halkı arasından kovulmuş olan Jar Jar'da onlarla birlikte gidecektir ve derin suların içinden gemi ile yola çıkacaklardır. Bu sırada dev bir balığa yem olacaklar ancak başka bir su altı canavarı da o balığı yem olarak avlayacaktır. Bu saldırıdan kurtuldukları sırada geminin enerjisi, bitince suyun içinde mahsur kalacaklar ve bir su altı canavarı daha onlara saldırmışken, onuda yine başka bir su altı canavarı yem olarak avlayacaktır. Yolcuğu sağ salim bitirip Naboo kraliçesi Amidala'nın yanına giderlerken O'nun tutsak alındığını görüp kurtaracaklardır. Bu sırada savaş başlamıştır ve gezegen istila edilmek üzeredir. Federasyonun amacı istilayı yasallaştırmak için kraliçenin imzasını almaktır.

Ancak kraliçeyi götüren jediler, O'nu senato ile görüştürmeye çalışacaklardır. Kraliçe, burada senato ile görüşüp federasyona engel olmalarını isteyecektir. Hep birlikte bir gemiye binecekler ve çıktıkları uzay alanında kendilerine saldıran droidler yüzünden gemileri hasar alacak ve Artuditu isimli droid sayesinde hasarlarını onarıp yollarına devam edeceklerdir. Ancak yakıtları kalmadığı için Tatooine gezegenine inmek zorunda kalacaklardır.

Bu sırada üstün başarısından dolayı Artuditu ödüllendirilecek ve çoğunluğu gübre çiftçilerinden oluşan ve bir kaç kabilenin olduğu Tatooine gezegenine ineceklerdir. Jar Jar, Artuditu, Qui-Gon Jinn ve kraliçenin nedimesi olduğunu söyleyen ( aslında kraliçenin kendisi olan ) Padme, hep birlikte yerleşim alanına gideceklerdir. Buldukları bir hurdacıda T 14 parçası arayacaklar ve bu sırada zeki ve yetenekli çocuk olan Anakin Skywalker ile tanışacaklardır. Aradıkları parça hurdacıda vardır ancak ödeme yöntemini beğenmeyen Watto, onlara parçaları vermeyecektir. Bu sırada kum fırtınası çıkacak ve onlara Anakin yardım ederek, annesi ile yaşadığı eve götürecektir.

Diğer tarafta Sith lordu olan Darth Sidious, kraliçenin yerini öğrenmek için O'na sahte mesajlar göndermektedir ancak Obi-Wan Kenobi, bu tuzağa düşmeyecektir. Darth Sidious ve yardımcısı Darth Maul, aynı zamanda jedilerden intikamda almak istemektedir. Bu sırada Anakin'in evinde uzay gemileri için gereken parçaları almanın bir yolu olduğunu öğrenen Qui-Gon Jinn, burada Anakin'de herkesten farklı özellikler olduğunu anlayacaktır. Anakin'in kanını inceleyen Qui-Gon Jinn, O'nda kimsede olmayan güçte Midi-chlorian'ların olduğunu öğrenecek ve O'nun kehanetlerde bahsedilen seçilmiş kişi olduğunu düşünecektir. Midi-chlorian'lar her canlı formunda bulunan mikroskobik yaşam formlarıdır. Gücü temsil eden ve varlıklarda bulunan bir formdur.

Sonrasında geminin parçalarını alabilmek için düzenlenen bir yarışa katılmaları gerekecek ve Anakin, kendi tasarladığı yarış gemisi ile bu yarışa katılıp birinci gelecektir ve ödül olarak da geminin parçaları ile kendi özgürlüğünü kazanacaktır.

Bu sırada lord Darth Sidious, bir yardımcısını jedilerle mücadele etmesi ve kraliçeyi bulması için görevlendirmiştir ve O'da Tatooine gezegenine gelmiştir. Yedek parçaları aldıktan sonra Anakin ile gemiye dönen jedi Qui-Gon Jinn, burada Darth Maul ile karşılaşacak ve O'nda da jedi özelliklerini görüp, ışın kılıcı ile kısa bir mücadele içine girecektir. Sonrasında gemiye binip kaçmayı başaran Qui-Gon Jinn ve diğerleri, cumhuriyet senatosunun tek şehir halinde bulundukları gezegene gideceklerdir. 

Burada kraliçe Amidala, senatonun Naboo gezegeni istilasını görmesini ve buna engel olmak için bir şey yapmasını isteyecektir. Ancak yönetiminde sorunlar olan senato, federasyonun etkisi altında olduğu için federasyonun istilasını kabul etmesini önerecektir. Bunu kabul etmeyen kraliçe, mahkemeye çıkacak ve burada federasyonun inkarları ile karşılaşıp, satılmış olarak nitelendirdikleri yargının olumsuz ve güvensiz tavrına tanık olacaktır. Bunun üzerine yeni başkan seçimleri başlayacak ama kraliçe, bu durumun kendisine çare olamayacağını düşündüğü için Naboo gezegenine geri gitmeye karar verecektir.

Diğer tarafta Anakin'in kanında çıkan değerleri örnek göstererek konseye O'ndan bahseden Qui-Gon Jinn, O'nun seçilmiş olan kişi olduğunu ima edecektir. Güce denge getirecek olan bu seçilmiş kişinin Anakin olup olmadığını anlamaları için teste alacaklar ve konsey, sonrasında Anakin'in içinde korku ve tehlike gördükleri için eğitimini onaylamayacaklardır.

Bunun üzerine Qui-Gon Jinn, Anakin'i kendi eğitmek isteyecek ancak kendi öğrencisi olarak Obi-Wan Kenobi olduğu için yine izin alamayacaktır. Bu haber üzerine Anakin'e kendisini izlemesini ve bu şekilde öğrenmesini söyleyecektir. Tüm bunlar üzerine iki jedi ve kraliçe, Anakin ve diğerleri ile Naboo gezegenine geri dönecekler ve orada Jar Jar, onları gungan halkına ve kralına götürecektir. Tehlikeli zamanlar olduğu için yerleşim yerini değiştirmiş olan gunganlarla görüşen kraliçe, burada kendini ifşa edecek ve Padme, gerçek kraliçe olduğunu söyleyip gunganlardan yardım isteyecektir. Bu isteği kabul eden gunganlarla bir plan yapacaklar ve valiyi tutsak almayı deneyeceklerdir. 

Gungan halkı kendi orduları ile bir taraftan, kraliçe ve jediler ile askerler de bir taraftan saldırmaya başlayacaklar ve çıkan savaş sırasında birde Darth Maul ve jedilerle aksiyon dolu bir mücadele içine girecektir. Bu mücadele sırasında Qui-Gon Jinn, hayatını kaybedecek ve Obi-Wan Kenobi, Darth Maul'u öldürecektir. Qui-Gon Jinn, ölürken Obi-Wan Kenobi'den Anakin'i eğitmesi ile ilgili söz alacaktır. Bu sırada Anakin ise bir gemiye binmiştir ve saklanmak için bindiği bu gemi ile savaşmak zorunda kalmış ve uzay alanına çıkarak federasyonun droid ana gemilerini yerle bir etmiştir.


Bu yıkım karada droidlerle savaşan gunganlılarıda kurtarmıştır, bütün droidler etkisiz hale gelmiştir. Diğer tarafta ise valiyi tutsak almayı başaran Amidala, valinin senatoya bütün gerçekleri açıklamasını sağlayacak ve Naboo gezegeni istilası son bulacaktır.

Aynı zamanda federasyonun ticaret imtiyazları da bitecektir. Yeni seçilen cumhuriyet başkanı, kraliçeyi tebrik etmeye geldikten sonra Qui-Gon Jinn'in yakılarak cenazesi düzenlenecektir. 

Sonrasında Obi-Wan Kenobi, konsey tarafından bır jedi olarak ilan edilecek ve Anakin'i eğitmesi için izin vereceklerdir. Son olarak Naboo halkı ile gungan halkının barış içinde bir arada yaşamalarını kutlamaları ile film son bulacaktır.

Görsel bir şölen tadında yıldızlar arasında yaşanan savaşları, yaşamları, mücadeleleri izleyeceğiniz, birbirinden renkli ve farklı varlık tipleri ile hayal dünyanızı genişletecek olan Yıldız Savaşları filmlerinin bir çok serisi bulunmaktadır. İlgiyle izleyebileceğinizi düşündüğümüz aksiyon, savaş ve fantastik bilim kurgu filmidir.