Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

31 Aralık 2019 Salı

Sinema: John Wick - Karanlık Geçmişinden Kurtulamayan Bir Tetikçinin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

John Wick

Oyuncular; Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen
Yönetmen; David Leitch, Chad Stahelski
Tür; Suç, Aksiyon, Gerilim

Konusu; Film, ölen eşinden kalan köpeğini öldüren ve arabasını çalan bir grup gencin bağlı oldukları mafya ve suç örgütlerinden kendisine yapılanların intikamını alan John Wick ismindeki uzman bir tetikçinin yaşadığı aksiyon ve gerilim dolu olayları konu almaktadır.

Özeti; John, kısa bir zaman önce eşini kaybetmiş ve uzun zaman önce emekli olmuş ve karanlık suç örgütlerinden ayrılmış uzman bir tetikçidir. Eşi öldükten bir kaç gün sonra evine bir kargo gelecek ve ölmeden önce eşinin gönderdiği bu paketin içinden çok sevimli bir yavru köpek çıkacaktır. Eşi, hasta olduğu ve öleceğini bildiği için ölümünden sonra John'a destek olması amacıyla bu köpeği göndermiştir ve eşini çok seven John için bu köpek, bir umut ışığı olmuştur. Günlerini Daisy isimli sevimli köpekle geçirmeye başlayan John, köpeği ile dışarı çıktığı bir gün bir benzincideyken bir serseri grubu 1969 model Mustang model olan arabasıyla ilgilenecekler ve aralarından Josef Tarasov isimli genç, arabasının fiyatını soracak ve John, arabasının satılık olmadığını söyleyince aynı gece John'un evine gizlice girecekler ve hem köpeği öldürüp John'u darp edecekler hemde arabasını alıp gideceklerdir.


John, kendine geldiğinde köpeğin öldürülmüş olduğunu görecek ve bu duruma çok üzülüp, çalıntı arabaların götürüldüğü tanıdığı bir oto parçacıya gidecek ve burada arabasını çalan kişilerden birinin eskiden ortaklaşa iş yaptığı mafya lideri Viggo Tarasov'un oğlu olduğunu öğrenecektir.

Bunun üzerine emekliye ayrıldığı için yerin altına sakladığı silah ve araçlarını çıkaracak, bu sırada oğlunun John Wick'e saldırdığını öğrenen Viggo, John'u arayacak ve bir ara yolu bulmaya çalışacak ancak John, kararından dönmeyecektir. 

Bunun üzerine Viggo, kendi güvendiği suikastçılarını John'un evine gönderecek ancak John, evin içinde aksiyon dolu bir mücadele sonrasında hepsini öldürecektir. Suç örgütlerinin işlediği cinayetlerde cesetleri temizleyen organizasyonlardan, içerisinde suç işlemenin yasak olduğu ve suçlulara özel üyelikle girilebilen otellerin bulunduğu bir ortamda John, bu imkanları kullanarak işlerini halletmeye çalışacaktır. Continental isimli suç örgütlerinin kaldığı otelden kendine yer ayıran John, burada suç işlemenin ağır bir cezası olmasına rağmen John'un başına ödül verildiği için Perkins isimli bir suikastçı kadın tarafından saldırıya uğrayacak ancak John'u bu saldırıdan, Viggo'nun John'u öldürmesi için anlaştığı Marcus kurtaracaktır. Viggo, Marcus ile anlaşmış olsa da Marcus, John'un arkadaşıdır ve oteldeki saldırıdan O'nu koruyacaktır.

John'un istediği şey ise Viggo'nun oğlu Josef'i öldürmektir ve oteldeki saldırı öncesinde O'nu çevresinde bir çok koruması ile bir gece kulübünde bulmuştur. Ve içeriye girip korumalarının ve arkadaşlarının bir çoğunu öldürmüştür ancak Josef, kaçmayı başarmıştır.

John, Perkins'ten Viggo'nun özel eşyalarını sakladığı ve paravan şeklinde kullandığı kilisenin yerini öğrenecek ve orayı yakarak yok edecektir. Bu olanlara çok sinirlenen ve bir çok özel eşyası yok olan Viggo, kilisenin önündeyken John'un saldırısına uğrayacak ancak Viggo'nun adamları John'u etkisiz hale getirerek bağlayacaklar ve önce sorgulamak sonra da öldürmek için boş bir fabrikaya götüreceklerdir.

Viggo, burada kendine gelen John ile konuştuktan sonra O'nun öldürülmesi emrini verecek ancak John'u ikinci bir kez daha kendisini uzaktan izleyen Marcus kurtaracaktır. Tutsaklıktan kurtulan John, araba ile kaçan Viggo'yu takip edecek ve onları etkisiz hale getirerek Viggo'dan oğlunun yerini öğrenecektir. Kendi canını bağışlaması için oğlunun yerini söyleyen Viggo'yu olduğu yerde bırakan John, Josef'in saklandığı yere gidecek ve O'nu koruyan bütün adamları ile Josef'i öldürmeyi başaracaktır. Bu olaylar sonrasında hala John'un peşinde olan Perkins, John ile Marcus'u birlikte görecek ve bunu Viggo'ya söyleyecek, bunun üzerine Viggo, Marcus'u öldürecek ve Continental otelin sahibi de Perkins'i üyelik kurallarını ihlal ettiği için öldürecektir.
Marcus'un ölümünü öğrenen John ise Viggo'dan intikam almak için peşine düşecek ve aksiyon dolu bir mücadele sonrasında kendi bıçağı ile Viggo'yu öldürecektir. Sonrasında yaralı olan John, bir veterinere girecek ve kendini tedavi ettikten sonra aldığı yeni yavru köpekle yoluna devam edecektir. Böylelikle film son bulacaktır.

Bitmek bilmeyen aksiyon sahnelerinin olduğu, intikam almak için bir suç örgütünü yok eden tetikçinin yaşadığı gerilim dolu olaylara tanık olacağınız, Keanu Reeves'in baş rolünde oynadığı ve serinin 1. si olan suç, aksiyon ve gerilim filmidir.