Paylaşacak hiç kimsen yoksa güç ne işe yarar ki? ( Shazam )

5 Ekim 2021 Salı

Sinema: Sessiz Bir Yer 2 - A Quiet Place Part II - Sese Duyarlı Yaratıkların İçerisinde Sessizce Verilen Yaşam Mücadelesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Sessiz Bir Yer 2 - A Quiet Place Part II

Oyuncular; Emily Blunt, John Krasinski, Millicent Simmonds, Noah Jupe
Yönetmen; John Krasinski
Tür; Bilim Kurgu, Gerilim, Aksiyon

Konusu: Serinin birincisine kaldığı yerde devam edilen filmde Evelyn ve çocukları bu sefer yaratıkları toplu bir şekilde yok etmenin yollarını bulacaklardır.

Özeti; Film, tüm bu olayların nasıl başladığını anlatan sahneleri başlamaktadır ve çocuklarının beyzbol maçını izlemeye gitmiş olan Evelyn ve Lee çifti, bu sırada gökyüzünden düşen bir cismi fark edecekler ve sahadaki herkesle birlikte oyun alanından panikle ayrılacaklardır. Kısa bir süre sonra bulundukları kasabaya birden bire yaratıklar saldırmaya başlayacak ve tüm insanlar sese duyarlı olan bu yaratıklar tarafından öldürülmeye başlayacaktır. Tüm bu olayların gösterilmesinden sonra serinin birinci filmine kaldığı yerden devam edilen filmde Evelyn, eşinin ölümünden sonra çocukları ile baş başa kalmıştır ve bulundukları evin yanması ve ağır hasar alması sonrasında buradan ayrılmaya karar verecekler ve yaratıkları rahatsız eden ses cihazlarını da yanlarına alarak 3 çocuğu ile birlikte Evelyn, yollara düşecektir. 

Belirli bir süre ilerledikten sonra oğulları Marcus'un ayağı kurt kapanına takılacak ve acı ile çığlıklar attığı sırada onları Emmett isimli eski dostları kurtaracaktır. Emmett, burada kendisine özel bir sığınak yapmıştır ve Marcus'un çığlıkları sonrasında peşlerine takılan yaratıklardan aileyi kurtararak kendi yaşam alanına getirecek ve burada güvenle bekleyeceklerdir. 

Emmett, onlara burada kalamayacaklarını söyleyecek ve sonrasında Evelyn ve çocukları radyodan duydukları sesle yardım bulabileceklerine inanacaklardır. Emmett, hiç bir şekilde yardımın olmadığını anlatmaya çalışsa da özellikle Evelyn'in kızı Regan, buna inanmayacak ve ertesi gün ailesinden gizli bir şekilde yaratıkları rahatsız eden ses cihazını da alarak yardım getirmeye gidecektir. 

Ancak uyandığında kızını göremeyen Evelyn, panik yapacak ve Emmett'den kızını geri getirmesini isteyecektir. Bu ısrara dayanmayan Emmett'de Regan'ın peşinden gidecektir ve tam bir tren vagonunun içinde yaratıklar tarafından öldürülmek üzere olan Regan'ı kurtaracak ve O'nu yeniden ailesine götürmeye çalışacaktır. Ancak Regan, bunu istemeyecektir ve Emmett'i bu konuda ikna ederek kendisi ile gelmesini sağlayacak ve birlikte radyodan duydukları şarkının kaynağı olan alana doğru gitmeye başlayacaklardır. Buraya ulaşmaları için deniz yolunu kullanmaları gerekecektir ve bir limanda tekne seçecekleri sırada orada yaşayan insanların saldırılarına uğrayacaklar ve bu saldırıdan kurtulmak için ses çıkarmak zorunda kalan Emmett ve Regan, yaratıkların gelmesini sağlayacaklar ve denizde yüzemeyen ve boğulan yaratıklardan da kurtulduktan sonra denizin ortasındaki bu yaşam alanını bulacaklardır ve oradaki insanların yaratıkların saldırısına uğramadıklarını göreceklerdir. 


Diğer tarafta Evelyn ise erzak bulmak için dışarı çıkacak ve sığınakta yalnız bıraktığı oğlu Marcus'da canı sıkıldığı için sığınaktan çıkacak, Evelyn, erzaklarını toplayıp sığınağa geldiği sırada Marcus'un yaratıkların saldırısı altında kaldığını görecek ve bu sırada kapalı alanda küçük bebek kardeşi ile oksijen sıkıntısı çeken Marcus'u, dışarıdan yanlarına gelen anneleri Evelyn kurtaracaktır. 

Aksiyon ve gerilim dolu bir çok olay sonrasında Evelyn, Marcus ve küçük bebeğine sağ salim ulaşmayı başaracaktır. Ancak kısa bir süre O'da kapalı olan bu alanda oksijensiz kalacak ve kapıyı açarak çare bulmaya çalışacaktır. Diğer tarafta Emmett ve Regan, bulundukları alandaki insanlarla görüşmeye ve ailesine çare olmak için düşünmeye başlayacaklar ancak bu sırada teknenin biri ile gelmiş olan bir yaratık adaya girecek ve insanlara saldırmaya başlayacaktır. 

Ve yaratık adadaki radyo yayını yapan istasyona kaçan Emmett ve Regan'ı takip etmiştir ve burada kendi işitme cihazından çıkan sesle rahatsız olan yaratıkların bu durumu bilen Regan, aksiyon ve gerilim dolu olaylar sonrasında işitme cihazını radyo yayını yapan mikrofonun önüne koymayı başaracak ve artık radyodan yaratıkları rahatsız eden ses çıkmaya başlayacaktır ve tam bu sırada yaratığın saldırısı altında kalan Emmett'in hayatı kurtulacak ve Regan yaratığı öldürecektir. Diğer tarafta ise Evelyn, çocukları ile birlikte sıkıştığı sığınak alanında yaratığın saldırısı altında kalmıştır ve bu sırada radyodan gelen sesi duyan Marcus, radyoyu açacak ve kendilerine saldıran yaratığın sesi duymasını sağlayarak sonrasında silahla onu öldürecektir. Ve bu olaylar sonrasında artık yaratıkların nasıl öldürüleceği ortaya çıkmış olacak ve film böylelikle son bulacaktır.

Serinin ikincisi olan filmde sese duyarlı olan yaratıkların saldırısı altında kalan Dünya'da yaşanan olayları izleyeceğiniz aksiyon, gerilim ve bilim kurgu filmidir.