Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

5 Ocak 2021 Salı

Sinema: Leon: Sevginin Gücü - Léon: The Professional - İmkansız ve Tehlikeli Bir Aşkı Yaşayan Mathilda'nın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Leon: Sevginin Gücü - Léon: The Professional

Oyuncular; Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman
Yönetmen; Luc Besson
Tür; Aksiyon, Suç, Dram

Konusu; Film, ailesi bir saldırıda ölen Mathilda isimli ergen bir kızın Leon isimli bir tetikçi ile aralarında yaşanan duygu yüklü ve aksiyon dolu anları konu almaktadır.

Özeti; Leon, işinde uzman bir kiralik katildir. En son kendisine verilen işi yine başarılı bir şekilde sonuçlandıracak ve evine dönecektir. Yaşadığı apartmanda ise Mathilda isimli, babası uyuşturucu satıcısı ve annesi hayat kadını olan, kardeşleri ile yaşayan ve babasından şiddet gören ergen yaşlarda bir kız vardır ve Leon ile arada bir konuşmaktadırlar. Yalnız ve tehlikeli bir yaşamı olan Leon, dışarıdan bakıldığında içine kapanık ve sessiz biri olarak görünmektedir. Ve Mathilda'nın babasının iş yaptığı uyuşturucu çeteleri ile aralarında sorunlar çıkması yüzünden Mathilda, Leon için marketten süt almaya gittiğinde çete üyeleri evlerini basacak ve bütün aile üyelerini öldüreceklerdir. Bu sırada Mathilda, dışarıda olduğu için kurtulmuştur ve apartmanda tam bir katliam yaşanmıştır. 
Ancak elindeki paketlerle apartmana gelen Mathilda, kendi dairelerine geldiğinde ailesinin cesetlerini görecek ve hiç durmadan Leon'un evine gidecektir ve Leon, kapıyı açınca Mathilda'yı orada yaşıyor sanacaklardır. İçeri giren Mathilda, üvey ailesinin ölmesine değil sadece dört yaşındaki küçük kardeşinin öldürülmesine üzülmüştür. 

Ve ailesi yok olan Mathilda, Leon'un bir tetikçi olduğunu öğrendikten sonra O'nun yanında çalışarak tetikçiliği öğrenmek isteyecektir. Ancak Leon, bunu kabul etmeyecek, hatta Mathilda gece uyurken O'nu öldürüp kurtulmak isteyecek ancak yapamayınca ertesi sabah uyanan Mathilda, yanında kalmak ve tetikçiliği öğrenmek konusunda Leon'u ikna edecektir. Bunun üzerine yaşadığı daireyi terk edecekler ve birlikte bir otele yerleşeceklerdir. Mathilda'yı eğitmeye karar veren Leon, O'na silah atışı için dersler verecek ve çatı katlarında bu işin nasıl yapıldığını öğretecektir. 

Bu süreçte bir tetikçi gibi yaşamayı ve silahları kullanmayı öğrenen Mathilda, aynı zamanda Leon'a okuma yazmayı öğretecek ve bütün temizlik ve bakım işlerini de üstlenecektir. Gün geçtikçe artık çok daha yakın olmaya ve bir aile gibi yaşamaya başlayacaklardır. Ancak kısa bir süre sonra Mathilda, Leon'a aşık olduğunu söyleyecek ve Leon, bu durumu kabul etmeyecektir. Leon'un iş için otelden ayrıldığı bir sırada Mathilda ise ailesi ile yaşadığı eve gidecek ve polis şeritlerini geçerek saklı olan paralarını bulacak, bu sırada ailesini öldüren ve polis olan Stansfield'ı görecektir. Ardından Stansfield'ı takip edecek ve O'nun devlet ile iş birliği içinde çalışan bir suçlu olduğunu anlayacaktır. Stansfield, uyuşturucu işi yapan ve bir çok kanunsuz işlerle uğraşan, aynı zamanda hükumet makamları ile de iş birliği içinde bulunan bir suçlu polistir. 
Diğer tarafta Mathilda, otel yöneticisine Leon ile sevgili olduklarını söylediği için otelden atılacaklar ve yine kendi evlerine geri döneceklerdir. Mathilda ise ailesinin evinden bulduğu para ile Leon'u kiralamak ve Stansfield'ı öldürmesini istemektedir. 

Ancak Leon, bu işi çok tehlikeli bulmuştur. Sonrasında Leon ile Mathilda, bir çok tetikçilik işine gidecekler ve bu sırada Mathilda'nın eğitimi devam edecektir. Leon ise Tony isimli dostuna, kendisinde biriktirdiği paraları eğer kendisine bir şey olursa Mathilda'ya vermesini istemiştir. Leon, aralarındaki yaş sorunu nedeni ile bir ilişkiyi kabul etmese de Mathilda'dayı sevmeye başlamıştır. 

Bu zamanlarda yalnız kaldığı bir sırada Mathilda, Stansfield'ı öldürmek planını uygulamaya geçirmeye çalışacak ve ofisinin bulunduğu yere gidecektir. Federal binaya girmenin yolunu bulan Mathilda, burada Stansfield'ı öldürmek isterken O'na yakalanacak ve diğer ekip elemanları tarafından tutsak alınmışken, Mathilda'nın Leon'a bıraktığı mektubu okuyan Leon, federal binayı basarak bir çok polisi öldürüp Mahtilda'yı kurtaracaktır. Ancak bu olay sonrasında Stansfield ve geriye kalan adamları da Leon'un peşinde düşecektir ve Tony'e ulaşarak Leon'un yaşadığı yer hakkında bilgi edinerek bir baskın düzenleyeceklerdir. Onlarca adamla Leon'un evine giden Stansfield, dışarıda markete gitmiş olan Mathilda'yı tutsak alacaklar ancak eve girdiklerinde Leon, ilk giren ekibi öldürecektir ve Stansfield, bütün polis ekibini toplayacaktır. Sonrasında polislerinde elinden Mathilda'yı kurtarmayı başaran Leon, O'nu havalandırma alanından dışarı gönderecek ve Tony'in yanında bir saat sonra buluşmak üzere ayrılacaklardır. Leon ise içerideki ölü polislerin kıyafetlerini giyerek yüzündeki maske ile yaralı polis imajı çizerek polislerin arasından geçecek ve dışarı çıkmayı başaracak, ancak tam çıkmak üzere iken Stansfield, O'nu tanıyacak ve silahla ateş ederek öldürecektir. 

Mathilda ise çıkmayı başarmıştır ve Tony'in yanına giderek Leon'u beklemektedir. Diğer tarafta Leon, ölmeden önce yanına gelen Stansfield'ın eline el bombası pimi bırakacak ve bunun Mathilda'dan hediye olduğunu ima ederek ikiside yüksek şiddetli bir patlama ile öleceklerdir. 

Bu olay üzerine Tony'in yanında olan Mathilda, Leon'un kalan parasını alacağını öğrenecek ve sonrasında Leon'un çiçeği ile birlikte yatılı bir okula kayıt olacaktır ve film böylelikle son bulacaktır.

Ergenlik yıllarında bir tetikçiye aşık olan Mathilda isimli bir kızın yaşadığı olayların sahnelendiği, film müzikleri ile de oldukça ilginizi çekecek olan, Natalie Portman'ın çocukluk yıllarını izleyeceğiniz aksiyon, dram ve suç filmidir.