Ebeveynimiz bize dürüst olmayı ve kötülüğe karşı savaşmayı öğretti... ( Sihir Gizli Servisi )

15 Şubat 2020 Cumartesi

Sinema: Küp 3: Küp Sıfır - Cube Zero - Küp Serilerinin Neden ve Nasıllarının Ortaya Çıktığı Son Bölümü... / Konusu, Özeti, Afişler

Küp 3: Küp Sıfır - Cube Zero

Oyuncular; Zachary Bennett, Stephanie Moore, Martin Roach, David Huband
Yönetmen; Ernie Barbarash
Tür; Gerilim, Bilim Kurgu

Konusu; Serinin üçüncüsü olan filmde küpü organize eden kişilerin kimler olduğu ve bu sistemi neden yaptıkları gibi soruların cevapları ortaya çıkmaktadır ve küp sistemi yapısı itibarı ile ilk filmdekine benzemektedir.

Özeti; İlk filmdeki küpe benzeyen bir küp sisteminin içinde tuzağa takılan bir insanın dehşet verici ölüm görüntüleri ile başlayan film, sonrasında küp sistemini dışarıdan kontrol eden teknisyenlerin görüntüleri ile devam etmektedir. Küp sistemini dışarıdan takip eden ve kontrol eden kişiler vardır ve bunlar ordu mensuplarındandır. Diğer filmlerinde kim olduğu belli olmayan bu kişilerin ordu için çalışan insanlar olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu teknisyenler komuta zincirinin en alt kısmındadır ve sadece kendilerine verilen emirleri uygulamaktadırlar. 


Ve dört kişi çalışan teknisyen arkadaşlardan sadece 2 tanesi kalmıştır. Eric ve Dod, diğer arkadaşlarına ne olduğunu bilmeden gelen emirleri uygulayıp, küpe giren insanlardan veriler toplayıp testler yapmaktadırlar. 

Bu testler biyolojik ve kimyasal faaliyetler üzerine olup genellikle içerideki insanların beyin faaliyetlerini ölçmek ile ilgili olmaktadır. Ve teknisyenler içerideki herkesin ölüm cezasına çarptırılmış gönüllü mahkumlar olduklarını düşünmektedirler ancak içeriye yeni gönderilen bir kadının düşlerini de inceleyince, aslında o kadının izin belgesinin olmadığını, bir politikacı olduğunu ve kendi işlerine gelmeyen insanları da içeriye gönderdiklerini, sorgucu kişiliği sayesinde anlayan Eric, bu işte yanlışlar olduğunu fark edecek ve içten içe sisteme isyan etmeye başlayacaktır. Ancak Dod, kesin olarak bütün kurallara uymaktadır ve Eric'i de bu konuda sürekli denetlemektedir.

Küpün içinde gözlerini açan insanlar, yine birbirleri ile buluştukları bir odada tanışacaklar ve buradan çıkmanın yollarını arayacaklardır. Bu seferki küp sisteminde sayılar yerine harflerle küplerin bulundukları yerin koordinatları verilmiştir ve onlara bakarak içerinin güvenli olup olmadığını anlamak zorundadırlar. Aynı zamanda ilk filmdeki gibi küpler yine yer değiştirmektedir ve tuzaklar içeriye girdikleri anda ortaya çıkmaktadır.


Diğer tarafta Eric ve Dod, arkadaşları olan teknisyenlerden biri Owen'ın da içeri gönderildiğini görecekler ve küpün içinde çıkışı bulan Owen için çıkış prosedürünü uygulayacaklardır.

Bu prosedüre göre içerideki çıkınca tutsak alınarak Tanrı'ya inanıp inanmadığı sorgulanacak ve bu cevap hayır olunca yanarak öldürülecektir. Bu olayı gören Eric, artık tamamen rahatsız olacak ve gizlice asansör ile küpün içerisine girmesine neden olacak kata inecek ve içeridekilere yardım etmeye çalışacaktır. 

İçeride olanlar ise bu mücadele sırasında kimileri tuzaklardaki asit yüzünden ölecek, kimilerine özellikle et yiyen bir virüs bulaştırılacak, kimileri yüksek ses dalgaları ile ölecektir. Bu sırada Eric, küp sisteminin içerisine girdiği için yönetimden teknisyenlerin olduğu odaya bu durumu düzeltmesi için yetkili kişiler gelecek ve küpün içerisinde kalan Cassandra, Eric ve Robert'ı manuel bir şekilde öldürmeye çalışacaklardır. Robert, aynı zamanda küp sisteminin yöneticileri olan ordu mensuplarının beynine bir cihaz yerleştirdikleri özel bir askerdir ve bu cihaz sayesinde uzaktan bir robot gibi yönlendirilebilmektedir. Küpün içindeki 3 kişiyi öldürmeye çalışan görevliler, teknisyen olan Dod'un engelleri ile karşılaşacaklar ve bu sırada sistemin yeniden başlatılması gerekince Cassandra, Eric ve Robert, bu durumdan fırsat çıkararak tuzaklar olmadan küpün içinde hızlıca yol alacaklardır.


Ancak sistemi tamir eden görevliler sonrasında Robert'ın beynindeki cihaz sayesinde O'nu kontrol etmeye başlayacaklar ve Robert, Cassandra ile Eric'e saldıracaktır.

Ancak Eric, hep olduğunu düşündüğü üçüncü bir gizli çıkışı bulmuştur ve bu çıkış bir göle çıkan su bölümünden geçmektedir. Robert ile mücadele ettikleri sırada sistemin yeniden başlatılmasına dakikalar kalmıştır ve yeniden başlayan sistem içerideki her şeyi yakarak bir temizlik yapacaktır. Bu olay olmadan Robert'ı etkisiz hale getirmeyi başaran Cassandra ve Eric, suya girip küpten çıkmayı başaracaklar ve kendilerini bir gölden çıkarken bulacaklardır. 

Buradan ormana kaçacaklar ancak ordu yetkilileri Eric'i yakalayacaklar ama Cassandra, kaçmayı başaracaktır. Bu olay sonrasında Eric'in de üzerinde işlemler yaparak beynine bir cihaz yerleştirecekler ve yeni küp deneyleri için sisteme göndereceklerdir. Eric, sistemin içinde gözlerini açtığında ilk filmdeki Kazan gibi akli dengesini yitirmiş ve aynı şekilde hareket eden biri olarak görünecektir ve film böylelikle son bulacaktır.

Serinin diğer iki filminde cevap bulunamayan neden ve nasıllar bu filmde ortaya çıkmıştır ve yapısı itibari ile ilk filme benzeyen küp sisteminde yaşam mücadelesi veren insanların yaşadıkları gerilim dolu anları izleyeceğiniz, serinin üçüncüsü olan gerilim ve bilim kurgu filmidir.