Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

3 Ağustos 2019 Cumartesi

Sinema: Öldüren Sis - The Mist - Askeri Bir Deney Sonucu Başka Bir Boyutan Gelen Vahşi Yaratıklar... / Konusu, Özeti, Afişler

Öldüren Sis, The Mist

Oyuncular; Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden
Yönetmen; Frank Darabont
Tür; Gizem, Fantastik, Korku

Konusu; Film, bir kasabaya aniden çöken bir sis sonrasında, sisin içinden çıkan doğa üstü yaratıkların, bir markette sıkışmış olarak kalan bir grup insana saldırmasıyla gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; David, oğlu ile birlikte kasabanın marketine gitmişlerdir ve bu sırada dışarıda kaplanan ani bir sisin içinden bir adam gelmiş, karısını sisin içindeki bir şeyin yakalayıp götürdüğünü ve herkese sisin içine girmemeleri gerektiğini söylemiştir. Bunun üzerine içeride kalan herkes kapıları kapatır ve dışarıdaki sis tamamen marketin çevresini kaplar.


Tam olarak henüz sisin içinde ne olduğunu anlayamayan insanlar, marketin jeneratörünün dışarıda tıkanan borusunu açmak için gönderdikleri bir genci, dev bir ahtapota benzeyen kolları olan, yırtıcı bir yaratığın sisin içinden çıkıp öldürdüğünü görürler.

Bunun üzerine artık iyice panik yapmış olan insanlar, marketin camlarının önüne koruması için köpek mamaları ve benzeri eşyaları yerleştirirler.

Ama olayı herkes görmediği için kimileri buna inanmayacak, sisin içine girip evlerine gitmek isteyecek ve bunun üzerine sisin içindeki yaratıklar onları da öldürecektir. Sonrasında artık marketin içindeki insanlar korkmaya ve panik yapmaya başlamışlardır. Bu insanların arasından kendini Mesih sanan Carmody isminde bir kadın, insanlara İncil'den bölümler okuyarak, bu başlarına gelen olayın Tanrı'nın gazabı olduğunu söyleyecek ve kendisine yandaş aramaya başlayacaktır. Ve bu yolla kendisine katılanların bu yaratıklardan kurtaracağını iddia etmektedir.  Bu sırada marketin camlarına dev böcekler yapışmaya başlar ve bu böceklerin akrebe benzeyen zehirli iğneleri vardır. Camlara yapışan böceklerin ardından, daha da büyük uçan, vahşi, dinozorumsu yaratıklar ortaya çıkar ve bu yaratıklar marketin camlarını kırarak, böceklerle beraber içeri girerler ve içerideki bir çok kişiyi öldürürler.


Bu saldırı sonrasında ise geride kalan insanlar arasında yaralı olanlar vardır ve onlar için ilaç bulunması gerekmektedir.

David, yanına bazı kişileri de alarak dışarıdaki eczaneye gidecek ve burada dev örümceklerin saldırısına uğrayacaklardır. Aynı zamanda eczanenin içinde örümcek ağlarına sarılmış, ölmek üzere olan bir askerden bu sisin neden olduğu konusunda bilgi alıp, markete dönünce aralarında olan askeri sorgulayacaklar ve bu sisin aslında askeri bilim adamlarının denemeleri sonucu, başka bir boyuttan kapı açtıklarını ve bu kapının içinden bu yaratıkların geldiğini öğreneceklerdir. 

Bunun üzerine içerideki kendini Mesih sanan kadına inanan bağnaz insanlar, bu askeri kurban etmek için dışarı atacaklar ve tüm bu olanlara katlanamayan David ve dostları, dışarı çıkıp arabaları ile gitmek isteyeceklerdir. Ancak Carmody, onlara engel olacak, şimdide David'in oğlunun kurban edilmesini söyleyecek ve insanlar saldırırlarken markette çalışan ve David'in yanında olan Ollie, Carmody'i silahla öldürecektir.


Sonrasında David ve dostları dışarı çıkacak, arabaya binmeye çalışırlarken bazılarını dışarıdaki yaratıklar öldürecek, arabaya sadece David, David'in oğlu, Amanda ve yanlarındaki iki yaşlı insan binecektir.

Bu sırada dışarıda şimdiye kadar gördükleri en büyük, devasa boyda yaratıkları görürler ve araba ile sakince uzaklaşırlar. Yol aldıkça bütün kasabanın, şehrin bu sisin etkisi altında olduğunu anlayacaklar ve benzinleri bitince sisin içinde çaresizce kalacaklardır. 

Bunun üzerine silahında 4 kurşun olan David, içerideki herkesi öldürecek ve kendisini de yaratıklara yem ederek hayatlarına son vereceklerdir. David, sıra ile hepsinin kafasına kurşun sıkar ve ölürler. Kendisini de yaratıklara yem yapmak için dışarı çıktığında, dışarıda askeri tanklarla yardımın geldiğini görür ve onları boş yere öldürdüğünü anlar. Böylelikle film son bulur.

Ölümcül yaratıklarla ilgili farklı bir bakış açısı olan filmde, saldırgan yaratıklar ve bağnaz insanlar arasında yaşam mücadelesi veren bir grup insanın yaşadıkları gerilim dolu anlara tanık olacaksınız. Stephen King'in romanından uyarlanan ve kendine ait bir tarzı olan gizem ve fantastik korku filmidir.