Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

21 Haziran 2022 Salı

Uyarıcı Üzülmek ve Güzel Ağlamak Erdemsel Özelliği, Uyarıcı Üzülmek Nedir?, Güzel Ağlamak Nedir?, Uyarıcı Üzülmenin ve Güzel Ağlamanın Felsefi Tanımı

Uyarıcı Üzülmek ve Güzel Ağlamak Erdemsel Özelliği, Uyarıcı Üzülmek Nedir?, Güzel Ağlamak Nedir?, Uyarıcı Üzülmenin ve Güzel Ağlamanın Felsefi Tanımı

Uyarıcı Üzülmek Erdemsel Özelliği

Üzülmek, sorunlu bir konu hakkında duyguları da kullanarak sadece soruna konsantre olma hali ile varlıksal canlılığı durdurma anıdır. Üzülürken varlıklar, genelde sıkıntılı bir hal içinde olurlar ve kendilerini üzen konuyu düşünürler sürekli. Bu konuda çareler aranmasını söz konusu yapar bu üzüntü durumu. Üzüntü durumu varken sorun hep aklında olur ve çare bulunmadığı sürece bu üzüntü hep kalır. Ve bu haliyle eğer üzücü bir olay yaşanırsa orada bir sorun vardır şeklinde sorunu algılamakla ilgili üzülmek konusu bu şekilde bir uyarıcı olarak yapılandırılır ancak kimseyi üzmek, üzüntüye sebep olmak, üzücülük ile ilgili kaynak olmak konuları kesinlikle yasaktır ve olumsuz eylemlerle ilgili bir durumdur. Biz, bu yasakları uyguladığımız halden farklı olarak, bir yerde üzülen varlıklar bulunursa orada bir sorun olduğunu anlamak ile ilgili uyarıcı üzüntü şeklinde bu durumu erdem olarak yapılandırarak kullanıyoruz. Ve üzüntüleri sadece bu açıdan ele alarak yorumlayıp, gereken çare olma çalışmalarını yapmalı, varlıkların üzüntülerini giderici olarak bir yardımlaşma içine girebilirsiniz. İşte bazı varlıkların dertlerini açıklayamaması sorunu üzerine de çare olabilecek bir durum olarak üzüntüler bu şekilde kullanılır. Erdem olarak gereken şekilde varlıksal alanlarınızda çalışır ve sevginin içindeki yerini alır.

Varlıklar, gerçek sorunları olduğu zaman ancak böyle üzüntüler yaşayabilirler ve bu durum bir uyarı, bir alarm şeklinde varlıkların üzüntüyü yaşaması ile algılanır. Çünkü sevginin yapısı içeriğindeki erdemler ve olumsuz eylemlerin yasaklarından oluşan bütünlük, sorunsuz varlıksal yaşamı amaçlamaktadır. Bu üzüntü sonucunda gerekenler biran önce yapılır ve üzüntülerin olmaması beklenerek, eğer olursa sorunları bulmak ile ilgili bir uyarı olması nedeni ile yasaklanmadan böyle bir pozitif durumla erdemler arasındaki yerini alır. 

Güzel Ağlamak Erdemsel Özelliği

Aynı zamanda dünya hayatımızdaki insan bedenlerindeki ağlamak konusu da üzülmek gibi sadece güzel ağlamak şeklinde yapılandırılmıştır. Bunun dışında ağlamak yine üzüntülerin sonuçları şeklinde ortaya çıkar ve bu ağlamakta, sebep olan olumsuzluk gibi erdemsel özelliğin içerisine girecek türden ağlamak değildir. 

Bizim bahsettiğimiz güzel ağlama türü, yoğun duygular yaşatan, duygu ve bilgi çokluğundan kaynaklanan hüzünler, duygulu ve anlamlı anlar, içsel bir hoşluk, mutlulukla gelen sükunet anlarının yaşarttığı gözler ve bu gibi sebeplerle gözlerinden damlalar akması güzel ağlamayı tanımlar ve bunu gören bütün varlıklar sevinmelidir, çünkü bu güzel ağlamaktır ve bunu yapan kişi mutludur ve huzurludur, O'nu ağlayan şey erdemsel özelliklerin içeriğindeki anlamlı bilgiler ve tecrübeler ve duygular ve hislerdir. 

Bu yüzden bu ağlama kimseyi üzmez. Bunun dışındaki ağlamalar kesinlikle yaşanmamalıdır, yaşatılmamalıdır. Zaten o türlü ağlamalar uyarıcı olan üzüntünün ve yasak olan üzüntünün alanına girer ve kesinlikle ağlamalar yaşanmadan üzüntü konusu hemen halledilmelidir, bu ağlamalar sanki yardım isteyen bir varlığın çığlığı gibidir, güzel ağlamalar ise mutluluk ve huzur, hüzün gibi erdemlerin etkisi ile ağlayan varlığın kendisine, yaşama, sebeplere teşekkür etme halidir. 

Sadece bu şekilde bir ağlama türünü tanıyarak, diğer ağlamaların olmaması için çabalamalıyız ve bu ağlama çok anlamlıdır, iyi hissettirir, mutlu eder, hüzünlü anlar yaşatır. İçeriğindeki anlam çok kıymetli olunca güzel ağlar varlıklar. Ağlarken belki gülümser, ağlarken içinde kendisine oldukça mutlu eden hisler ve duygular oluşur. Ancak gözleri yaşlıdır ve bu yaş mutluluğun ve erdemlerin göz yaşıdır, işte O varlık güzel ağlamaktadır. Aynı zamanda bu ağlama, içeriğindeki güzel anlamların, erdemlerin varlıklarda duygular şeklinde yaşanmasından dolayı varlıksal alanlarını düzenleyici ve bakım yapıcı özelliklerdedir. Güzel ağlamakta bir erdem şeklinde bu bilginin konusu olarak bulunur. Ve bu iki ayrı ama tek konu olarak hazırlanmış erdemler sevginin içindeki yerini alır.