Duyusal özellik olduğunu kulak, burun, göz gibi organlara bağlı olan duyma, koklama ve görme duyusal özellikleri gibi kendisinin de cinsel organlara bağlı olmasıyla kolaylıkla anlayabiliriz, cinselliğin duyu olduğu çok belirgin ve net bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

21 Haziran 2022 Salı

İnceleme, Araştırma, Eksiklik Arama Erdemsel Özelliği, İnceleme ve Araştırma Nasıl Olur?, İnceleme, Araştırmanın Felsefi Tanımı

İnceleme, Araştırma, Eksiklik  Arama Erdemsel Özelliği, İnceleme ve Araştırma Nasıl Olur?, İnceleme, Araştırmanın Felsefi Tanımı

Varlıkların yaşam halinin içindeki istekdikleri olayları, bilgileri, çalışmaları, özel olmadıkça varlıkları, alanları, bilgileri inceleme ve araştırma özellikli, onları detaylı bir şekilde gözlemlememizi öngören ve neyi, nasıl daha iyi yapabiliriz şeklinde bir bakış açısı ile çalışmalar yapılmasını sağlayan erdemsel özelliktir. Buna bilimsel bakış açısı da denilebilir, ancak günümüz biliminin materyalist görüşünden ayrı olarak ele alınan bir benzerliktir. Böyle bir araştırma alanında felsefi bakış açısı ve yorumlarla inceleme de yaparak eksiklikleri arayan, bulan, gözlemleyen, çalışma ve araştırma yapmanıza neden olan erdemsel özelliktir. Mesela her hangi bir yerdeki bir aksaklık, o yerin çalışmasını engelliyor olabilir ve bunun farkında olmayan ilgili varlık, alan, durum, bu bilginin sayesinde bu aksaklığı bulabilir, böyle derinlemesine gözlemler ve incelemeler sayesinde gereken sorunları bulabilir ve hemen düzeltir. Bu erdem aynı zamanda sizin kendinizde, çevrenizde, olmasını uygun gördüğünüz oluşumlarınızda ki eksiklikleri de aramak için bir inceleme yapmayı size hatırlatır. Belki de bazı şeyler unutulmuş olabilir, yeniden gözlemlerle eksiklik aramak gibi bir önlem alma durumunu varlıklara hatırlatan erdem olarak da yaşatılır. 

Varlıklar, bilgiler, herkes böyle bir yanlışlık yapabilir ve farkında olmayabilir ve bu bilgi bu gibi durumları inceleyen bilgi olarak sürekli bu şekilde bir bakış hali ile varlığı, yaşam halini inceler, gözlemler ve bu gibi çalışmalar sayesinde üretkenlikleri sonuç bulur, yenilikler ortaya çıkarılır, sorunlarla ilgili raporlar verilebilir, açıklamalar yapılabilir. 

Kendisine ait gözlemleme sistemi ile, çalışan alanların bilgileri ve amaçlarını da çok iyi bilerek artı bir kontrol mekanizması olarak gereken şekilde varlıksal alanlarınızda çalışır. Böyle bir erdemin uygulayıcısı olarak zamanla size yetkinlik kazandıran bu özellik, zihinlerinizde size bilgi verir, örnek gösterir, gerekirse düzenleme önerir, kontrol eder ve daha bir çok içeriğindeki önermelerle sizleri amacınız yolunda ilerletir... 

Bilim ile uğraşan varlıkların çoğu böyle bir zihinsel yapıya sahiptirler ve onları bu şekilde bakış açısı ile çalışmaya, yaşamaya zorlayan şey uzun yıllardır çalışarak yapılandırdıkları duyusal özellikleridir. Bu duyularının etkileri ile bilimsel bakış açısını yani inceleme, araştırma ve eksiklik arama erdemsel özelliğini kendi yapılarında kolay bir şekilde yaşatmaya başlamışlardır. Bilimin önündeki gelişimle ilgili tek engel materyalist bakış açısına bağlı kalarak çalışmalarıdır ve bu bakış açısına dayalı bekledikleri sonuçlarıdır. Dünya bedeni, dünya yaşamı tamamen varlıkların kendi potansiyellerini, kendi varlıksal özelliklerini kamufle eden materyalist bir düzen iken bu şekilde bakarak olayları yorumlamak, incelemek, gözlemlemek tamamen bir hatadır. Felsefenin yorumlarına ve yaşamın ve çalışmalarının bu şekilde açıklanmasına ihtiyaçları vardır.

Bu sebeple, bu erdem günümüz dünyasının bilimsel bakış açısının materyalist inceleme ve gözlemleme sahasından kurtulmuş ve çok yönlü olarak diğer erdemsel bilgilerin varlığına da inanarak incelemeler, gözlemler ve araştırmalar yapılmasını sağlayan erdem olarak hazırlanmıştır. İçeriğindeki bu güzel anlam ve çalışma şekli ile sevgiyi tamamlayan erdemler arasındaki yerini alır.