Paylaşacak hiç kimsen yoksa güç ne işe yarar ki? ( Shazam )

25 Haziran 2021 Cuma

Sinema: Lucid Rüya - Lucid Dream - Loosideu deurim - Rüyada Farkındalık Yaşayarak Kaçırılan Oğlunu Arayan Sevgi Dolu Bir Babanın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Lucid Rüya - Lucid Dream - Loosideu deurim

Oyuncular; Sol Kyung-gu, Go Soo, Kang Hye-jeong
Yönetmen; Joon-Sung Kim
Tür; Gerilim, Bilim Kurgu, Aksiyon

Konusu: Film, rüyada farkındalık yaşayarak kaçırılan oğlunu bulmaya çalışan bir babanın sevgi dolu hikayesini konu almaktadır.

Özeti; Oğlu Choi Min-woo ile lunaparka giden gazeteci Choi Dae-Ho, annesinin öldüğünü oğlundan saklamıştır ve Min-woo, annesini Amerika'da sanmaktadır ve biraz eğlendikten sonra atlı karıncaya binen Min-woo, babasının gözleri önünde kaçırılacaktır ve bu sırada Dae-Ho'ya uyuşturucu bir iğne enjekte edeceklerdir ve Min-woo'nun kaçırılmasına engel olamayacaktır. Ve aradan 2 yıl geçecektir ve oğlunu bulamayan Dae- Ho, hiç bıkmadan O'nu aramaya devam edecektir. Ve bu arayış sırasında Lucid rüya yönteminden, yani rüyada farkındalık kazanarak bazı olayların çözümlenmesi ile ilgili yöntemlerden haberdar olacak ve bununla ilgili çalışan merkezlerle görüşüp oğlunu bulmak için lucid rüyayı denemek isteyecektir. So-hyun isimli doktor O'na bu durumun yan etkileri olabileceğini söylese de bunu kabul edecek ve cihazlara bağlanarak lucid rüyaya yatacaktır. 
Uyuduğunda çocuğunun kaçırıldığı günü rüyasında görecek, kendisinin farkında olarak, bilinçli bir şekilde rüyayı kontrol etmeye başlayacak ve olay yerinde şüpheli bir adam görüp O'nu kovalamaya başladıktan sonra uyanacaktır. 

Ve uyanınca So-hyun, O'na bu gördüğü adamın bilinçli rüyada olduğunu ispatlayan bir durum olduğunu söyleyecek ve yeniden rüyaya yattığında oğlunu kaçıran adamın elindeki dövmeyi görecektir. Ve bu durumun bir delil olduğunu düşünen Dae-Ho, polis dostunun da Lucid rüya görmesini sağlayacak ve kendisine inanan polis ile lucid rüya yöntemini deneyerek teker teker delilleri bulup çocuğunun izini arayacaklardır. 

Sürekli yaşanan olay anını rüya olarak gören ve orada olanları inceleyen Dae-Ho, her seferinde oğlunu bulmaya biraz daha yaklaşacak, şüphelilerin robot resmini çıkararak aranmasını sağlayacaktır. Ve rüyada gördüğü dövmeli adamı tanımlayabilmek için lunaparktaki cafede çalışan işçi ile görüşen Dae-Ho, O'nunda lucid rüyaya yatmasını ve kendisinden içecek almaya gelen dövmeli adamı tanımlamasını isteyecektir. Ve rüyaya yatan adam, rüyasında kendisinden içecek bir şeyler alan adamın kredi kartı ile ödeme yaptığını görecek ve uyandığında bunu söyleyince, o günün ödeme yapanları araştıracaklar ve içlerinden elinde dövme olan ve sabıkası bulunan biri çıkacaktır ancak O kişide son iki senedir ölmek üzere olduğu koma halinde bulunacaktır. 
Umudu iyice yok olan Dae-Ho, kısa bir süre önce araması için bilgi verdiği dedektifin çocuğunun izini bulduğunu öğrenecek ve hava limanından kaçmayı düşünen zanlıyı yakaladıklarında kendisinin bir şey yapmadığını ve bütün suçlunun Choi Kyung-hwan olduğunu ve çocuğunu öldürdüğünü söyleyecektir. Ve kısa bir süre sonra bu zanlı, polis merkezinde iken kendini nezarethaneye asmış olarak bulunacak ve bu işin arkasında çok güçlü kişilerin bulunduğunu düşüneceklerdir. 

Aynı zamanda Dae-Ho'nun sık sık lucid rüya deneyimi yaşaması nedeniyle burnu kanamaktadır ve yine lucid rüya merkezine gittiğinde, geçmişte kendisi ile ilgili haber yaparak oğlunun hayatını olumsuz etkilediği iş adamını görecek ve O'nun hayatını incelediğinde kısa bir süre önce oğlunun öldüğünü ve Min-woo ile aynı kan grubundan kan bulamadıkları için öldüğünü öğrenecektir. 

Bu kan grubu çok nadirdir ve ülkede 22 kişide vardır, bunlardan biride oğlu Min-woo'dur. Bunu öğrenince şüphelenmeye başlayan baba Dae-Ho, olayı derinlemesine incelemeye başlayacaktır. Ve bu sırada kendi rüyasına giren yabancı ile karşılaşacak ve O'nu sorguladığında, kendisinin rüyasına izinsizce giren kişi Kwon Yong-hyun olduğunu ve bu duruma ortak rüya denildiğini öğrenecektir. Doktorun bilgisayarına izinsizce girerek Dae-Ho'nun rüyasına girmiştir ve Dae-Ho'da bunu öğrenince komada olan ve çocuğunu kaçıran zanlının rüyasına girerek çocuğunun nerede olduğunu öğrenmek isteyecektir. Ve karar verdikten sonra doktor So-hyun ve Kwon Yong-hyun ile birlikte komadaki zanlı Choi Kyung-hwan'ın rüyasına girecektir ancak bu durumun kendisine göre tehlikeleri vardır ve başkasının rüyası olduğu için O'nun kuralları geçerlidir. 

Ve rüyaya girdiğinde çocuğunun kaçırılmadan bir gün öncesinde yapılan planlarını görecek ve daha önce araştırdığı zengin iş adamı ve başkan olan Min-yung'un oğluna kan bulunması için oğlunu kaçırdığını öğrenecektir. Bunun üzerine O'nu lucid rüyaya yatarken kaçıracak ancak sonrasında O'nun suçlu olmadığını ve kan grubu listesini O'nun listesinden başka birilerinin çaldığını ve suçlunun bu hırsızların arasında olduğunu anlayacaktır. Ve ardından kendisini arayan dedektif O'na bütün gerçekleri açıklayacaktır. 

Aslında oğlunu kaçıran uzun zamandır birlikte oğlunu aradıkları komiser Kyoung-gu Sul'dur ve kendi kızının kalp nakli için bunu yapmıştır ve kızının bulunduğu hastaneye giden Dae-ho, komada olan kızın yanında babasının resmini ve oğlu ile aynı kan grubunda olduğunu öğrenecek, bunun hesabını sormak için Kyoung-gu Sul'un yanına giderken, arabasında Kyoung-gu Sul tarafından uyuşturularak uyutulacaktır. 

Ve bu olayın ardından Kyoung-gu Sul, oğlunu kendisinin kaçırttığını ancak kaçıran kişi komadaki Choi Kyung-hwan'ın oğlunu sakladığını söyleyecektir ve ortak rüyayı öğrenen Kyoung-gu Sul, sonrasında Min-woo'yu bu şekilde bulmuştur ve Dae-Ho'yu da bir arabaya koyarak öldürmeye çalışacaktır. Ancak Dae-Ho'nun dedektif dostları O'nu kurtaracaktır ve hemen oğlunu bulmaya çalışacaktır. Ve komiser ile birlikte komadaki Choi Kyung-hwan'ın rüyasına girerek O'ndan Min-woo'nun yerini öğrenmeye çalışacaklar ve ölmek üzere olan Choi Kyung-hwan'dan son anda Dae-ho oğlunu bir adadaki katolik kilisesine bıraktığını öğrenecektir. Bu sırada yeniden rüyaya gelen komiser Kyoung-gu Sul ile aksiyon dolu bir mücadele içine girecekler ancak rüyada çıkmayı Dae-ho başaracak, komiser rüyadan çıkamadan ölecektir ve Dae-Ho aldığı adresteki oğlunu bulmayı başaracaktır. Ve oğluna kavuşan Dae-Hoo'nun bu mutluluk görüntüleri sonrasında filmde son bulacaktır.

Rüyada farkındalık yaşayarak kaçırılan çocuğunu bulmaya çalışan bir babanın azim ve sevgi dolu hikayesini izleyeceğiniz aksiyon, gerilim ve bilim kurgu filmidir.