Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

21 Mayıs 2020 Perşembe

Sinema: Güzelliğin Portresi - Modellerine İşkence Yaparak Tabloları Resmeden Bir Ressam ve Ardında Bıraktığı Hayatların Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Güzelliğin Portresi

Oyuncular; Burçin Terzioglu, Birkan Sokullu, Melisa Senolsun
Yönetmen; Umur Turagay
Tür; Dram, Gizem, Gerilim, Korku

Konusu; Film, ressam olan babası ölen Nisan'ın, babasından kalan tabloların bulunduğu eve gelmesi ile yaşanan gizem ve gerilim dolu olayları konu almaktadır.

Özeti; Kendi alanında ün yapmış Asil isimli bir ressam, bir gece evinde boğazı kesilerek öldürülecek ve bunun üzerine ergenlik yıllarında evden kaçarak babasını terk etmiş olan Nisan, babasından kalan eve yerleşmek zorunda kalacaktır. Kocası ve kızı ile birlikte eve gelerek evin satışı ile uğraşacak ancak bu durum oldukça uzun bir süreyi kapsayacaktır. Evde babasının birbirinden farklı tabloları vardır ve Nisan, onlar için babasının kötülüğü resmetmeyi sevdiğini ifade etmektedir. Resimler oldukça iç karartıcıdır ve çoğu kadınlardan oluşan tablo konuları, kadınların işkence görmüş hallerini yansıtmaktadır. Bu tabloları sergide satışa çıkarmak isteyen kocası Özgür ve babasının sergici arkadaşı, bunun için Nisan'dan izin alamayacaklardır.

Nisan, tabloların karanlık geçmişini bildiği için onları sanat eseri saymaktan çok çöp çalışmalar olarak görmektedir. Aralarında en çok ilgi gören ise masum bakışları ile güzelliğin portresi isimli tablodur ve tablonun Vuslat isimli modeli, evinde asılmış bir şekilde yıllar önce ölü bulunmuştur.

Biran önce evin satış işlemlerini ayarlayıp evden ayrılmayı düşünen Nisan ve ailesi, belirli bir süre evde tablolarla birlikte yaşamak zorunda kalırlar. Bu sıralarda, eve babası yaşarken günlükçü olarak çalışan Hilal isimli bir kız gelecektir ve işine devam etmek isteyince, O'nu zor durumda bırakmamak için kabul edeceklerdir. Sonrasında evde garip şeyler olmaya başlayacaktır. Nisan'ın kızı Alin, garip sesler duymaya başlayacak, odaların kapıları kapanacak ve Nisan, halüsinasyonlar görmeye başlayacaktır. Ancak bu halüsinasyonlar tablolarla ilgilidir. 

Bu sıralarda Hilal ile de istemediği şeyleri yaptığı için sorunlar yaşamaya başlayan Nisan, geçmişteki panik atak hastalığının yeniden ortaya çıktığını düşünmeye başlayacaktır. Aynı zamanda kızı, banyoda bir hayalet ile konuştuğunu iddia edecek ve kendince kızının konuştuğuna dair kanıtlar bulan Nisan, iyice panik yapmaya başlayacaktır. Zaman geçtikçe gördüğü sanrıları artan Nisan, bir gece eşi Özgür'ü korkunç bir halde de görünce, ertesi gün terapiste gidecek ve panik atağının yeniden ortaya çıktığına karar vereceklerdir. Geçmişte yaşadığı problemler Nisan'ı yalnız bırakmamaktadır.

Bu sırada kızı Alin ise bahçede asılı bir kadın görecek ancak bunun bir sanrı olduğunu düşüneceklerdir. Eve gelen Nisan, o gece uyanarak Güzelliğin Portesi olan odaya girince içeride korkunç görüntüsü ile elinde bıçak olan bir kadın görecek ve kendisine saldırmak üzere iken odadan O'nu, kocası Özgür kurtaracaktır.

Neden olduğu bilinmeyen bu olaylar üzerine Nisan, evden biran önce ayrılmak isteyecek ancak Özgür, evin satış işlemleri bitene kadar kalmaları konusunda O'nu ikna edecektir. Bu sıralarda yine sanrılar görmeye başlayan Nisan, artık korkarak yaşamaya başlayacaktır.

Asil beyin ölümünden sonra bu olayı inceleyen Oktay isimli bir polis, bu durumun bir intihar olduğuna inanmamış ve bu yüzden sürekli konu ile ilgili araştırmalar yapmaya başlamıştır. Aynı zamanda Özgür, Nisan'dan habersiz babasının tablolarını sergide satışa çıkaracak ve bunu öğrenen Nisan, kocasının kendisinden gizli işler yaptığını düşünerek daha büyük bir sarsıntı yaşayacaktır. O'nun iyiliği için bunu yaptığını söyleyen Özgür'e inanmayacak ve bu sebeple Özgür ile arası da açılacaktır. Tüm bu olaylar yaşanırken kızı Alin, Nisan'a evin önünde çekilmiş resimlerde camdan bakan Vuslat isimli kadının hayaletinin resmini gösterecek ve bu resmi alan Nisan, polis Oktay'ın yanına gidecektir ve evinin incelenmesini isteyecektir. Ancak burada Vuslat'ın kendini intihar ederek öldürdüğünü öğrenecek ve bir anda kendini terapistinin yanında bulacaktır. Hafıza kayıpları da yaşamaya başlayan Nisan, eve geldiğinde kocası Özgür'ün kızı Alin ile birlikte bir kaç günlüğüne evden ayrıldığını öğrenecek ve bu bir kaç gün evde yalnız kalacaktır.

Evde yalnız kalıp sorun ne ise halletmeyi düşünen Nisan, günlükçü Hilal'i de evden gönderecek ve o gece yatağında uyurken duyduğu müzik sesi ile uyanacak ve tabloların olduğu odaya gittiğinde arkasından biri kafasına poşet geçirecek ve Nisan'ı bayıltacaktır.

Sabah olduğunda gözlerini yatağında açan Nisan, olanları günlükçü Hilal'i görünce hatırlayacak ve bunu O'na yapanın kendisi olduğunu düşünerek polise haber verecektir. Eve gelen polis Oktay, Hilal'i sorguladığında olay anında evde olmadığını ve şahitlerinin olduğunu öğrenecek ve Nisan'ın sanrılar gördüğünü iddia ederek evden ayrılacaktır.

Sonraki günlerde Hilal ile evdeyken, Hilal'in içine birden Vuslat'ın ruhunun girdiğini gören Nisan, kendi üzerine yürüyen ve elinde satır olan Hilal'i bulduğu bıçak ile öldürecektir. Bu duruma şahit olan Özgür, Nisan'ın sanrılar gördüğünü ve bu yüzden bu cinayeti işlediğini söyleyecek ve Hilal'in cesedini bahçeye gömeceklerdir. Bu olay sonrasında Nisan, çocukluğunda bu evde yaşadığı her şeyi anlatacaktır. Babası Asil, bulduğu model kadınlara işkenceler yaparak onları resmeden bir ressamdır ve Vuslat'ı bu çalışma denemeleri sırasında boğarak öldürmüştür. Ve sergici arkadaşı ile birlikte Vuslat'ı kendi evine götürüp asmışlardır ve bu duruma intihar süsü vermişlerdir. Evde Vuslat'ı asarlarken Vuslat'ın iki tane çocuğu dolabın içinden olanları izlemiştir. Bunların biri günlükçü Hilal, diğeri ise Nisan'ın kocası Özgür'dür. Nisan, yanı başında dönen bu oyundan henüz habersizdir ve Hilal ile Özgür'ün amacı da annelerinin intikamını alıp, Asil'in bütün servetine sahip olmaktır.
Özgür, bu yüzden Nisan ile evlenmiştir ve Asil'i de evde yalnızken Hilal öldürmüştür. Hilal'i öldürdüğünü düşünen Nisan, bir hastaneye yatmaya karar verecek ve hastanede kendi ilaçlarının halüsinatif etkiler yaratan ilaçlarla değiştirildiğini öğrendiğinde bazı şeyleri anlayacak ve hastaneden kaçarak evine gelecektir. Bu sırada aslında ölmeyen Hilal ile evde buluşan Özgür, kızı Alin'i öldürerek bu cinayeti annesi Nisan'ın üzerine atmaya çalışacaklardır.

Ancak eve Nisan gelecek ve Hilal ile karşılaşıp bütün gerçekleri öğrenecek ve kıyasıya girdikleri mücadele sonunda Hilal ölecek ancak Nisan'da çok ağır bir şekilde yaralanacaktır. Evde Nisan'ın ve kızının halüsinasyonlar görerek korkmalarını hep Hilal sağlamıştır. Ortada metafizik bir olay yoktur. 

Bu sırada Alin'i öldürmeye çalışan Özgür ise eve gelen polis Oktay ile karşılaşacak ve Alin, Oktay sayesinde ölümden kurtulacaktır. Oktay'ı elindeki balta ile öldürdüğünü düşünen Özgür, Nisan'ın olduğu odaya gidecek ve orada Nisan'ı da öldürmek üzere iken aslında ölmemiş ve çok ağır yaralanmış olan Oktay'ın silahı ile ateş etmesi sonucu hayatını kaybedecektir. Çok ağır bir şekilde yaralanan Nisan ve Oktay, kızı Alin'i de alarak evden çıkacaklar ve Nisan, evi tamamen, içindeki tablolarla yakarak yok edecektir ve film böylelikle son bulacaktır.

Metafizik olayların yaşandığını sanan ancak ilerleyen sahnelerde yaşananların tamamen başka şekilde geliştiğini öğrenen seyircisine heyecanlı anlar yaşatan film, sakin bir atmosferle başlatmaktadır ve ilerleyen sahnelerde hareket dozunu arttırmaktadır. Korku ve gerilim türünde filmleri sevenler için ilgiyle izleyebilecekleri Türk yapımı, dram, gizem, gerilim ve korku filmidir.