Karanlıktaysanız onun içinden geçin, imkansızı başarmak için görünmezi görmelisiniz... Kendinizden sorumlu olduğunuzu unutmayın. Başarısız olsanız da devam edin, şafak zamanı ışığı görünce her şey daha mantıklı gelecek...( Sıfırın Altında )

18 Nisan 2020 Cumartesi

Sinema: Kuzuların Sessizliği - The Silence of the Lambs - FBI Ajanı Clarice ve Psikopat Hannibal'ın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Kuzuların Sessizliği - The Silence of the Lambs

Oyuncular; Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney
Yönetmen; Jonathan Demme
Tür; Suç, Polisiye, Gerilim

Konusu; Film, kaçırdığı kadınların derilerini yüzerek kendisine elbise, bir beden yapmayı düşünen bir seri katilin peşinde olan FBI ajanı Clarice Starling'in, bu katili bulmak üzere hücrede bulunan yamyam katil Dr. Hannibal Lecter ile ortaklaşa iş yürütmesi sırasında gelişen gerilim dolu olayları konu almaktadır.

Özeti; Clarice, alanında oldukça başarılı ve FBI akademisinde öğrenim gören bir ajandır. Psiko davranış bölümü profesörü Jack Crawford, Clarice'e 8 yıldır hücrede bulunan yamyam katil Hannibal Lecter ile görüşmesi ile ilgili bir görev vermiştir. Son zamanlarda bir çok kadının derilerini yüzerek öldüren bir katil aranmaktadır ve Hannibal'ın bu konuda bilgisi olduğunu düşünen profesör Jack Crawford, Clarice'ten gizli bir şekilde aslında bu konu ile ilgili bilgi almak için O'nu Hannibal'ın yanına göndermeye karar vermiştir. Bufalo Bill takma isimli bu psikopat, kaçırdığı kadınları 3 gün beklettikten sonra öldürmekte ve sonra derilerinin belirli bölgelerini yüzmektedir. İşi bittikten sonra cesetlerini nehirlere atmaktadır ve FBI, tamamen O'nun bulunmasına konsantre olmuştur.

Bunun üzerine akıl hastanesindeki hücrede bulunan Hannibal ile görüşmeye giden Clarice, O'nun için canavar ve tam bir psikopat denildiğini duyacak ve
kırılmaz cam ile ayrılmış hücresinde O'nunla konuşmaya başlayacaktır. Ancak Clarice'in istediği cevapları vermeyen Hannibal, Clarice'in hayatından
bilgiler vermeye başlayacak ve istediği anketi de cevaplamayacaktır. Bir nüfus memurunun karaciğerinden kendisine yemek yapmış olan Hannibal'ın bu sözlerini duyan Clarice, yanından ayrılmaya çalıştığı sırada yan hücredeki hastanın tacizine maruz kalacak ve sonrasında Hannibal, O'na eski bir hastası ile görüşmesini söyleyecektir. 

Hannibal, aynı zamanda usta bir davranış bilimcisidir ve bu yeteneğini kötüye kullanmaktadır. Kısa bir süre sonra bu yeteneği sayesinde hastanede sürekli konuştuğu hademenin kendisini öldürmesine neden olacaktır. Görüşmeleri sırasında sürekli kendi içiniz kelimesini kullanan Hannibal'ın bu sözlerinden şüphelenen Clarice, O'nun doğduğu yer olan Baltimore'da Kendi İçiniz isimli bir depo bulacaktır. Bu depoyu incelemeye gittiğinde içeride kesilmiş bir kafatası ile karşılaşacaktır. Bunun üzerine Hannibal'ın yanına giden Clarice, bu kafatasının cinayetini Hannibal'ın işlediğini düşünecek ancak Hannibal, eşcinsel olan bu şahısı öldürmediğini söyleyecektir. Bunun üzerine Bufalo Bill'in yakalanmasına yardım edeceğini söyleyen Hannibal, karşılığında manzara gören bir pencere isteyecektir. Diğer tarafta Bufalo Bill, şimdi de evine girmekte olan senatörün kızını bayıltıp kaçıracaktır.

FBI ise, bir nehirden yine bir kadın cesedi çıkaracaktır ve aynı şekilde Bufalo Bill'in öldürdüğünü anlayacaklardır. Yine derisi yüzülmüştür ancak bu sefer cesedin ağzından Asya kıtasına ait bir kelebek kozası çıkacaktır. 

Senatörün kızını kaçıran Bill, O'nu kendi evinin bodrum katında bir kuyunun içine hapsetmiştir ve dikiş işi ile uğraşmaktadır. Aynı zamanda küçük bir süs köpeği ve kozadan çıkarmaya çalıştığı kelebekleri vardır. Senatörün kızı kaçırılınca tüm basın yayın organları da bu konunun üzerine gitmeye başlayacak ve Hannibal'ın yardım etmesi sonrasında, O'na çok daha iyi imkanları olan başka bir hastaneye nakil etmek imkanı ve senede bir gün tatile çıkarılma olanağı sunacaklardır. Bu teklifi Hannibal'a götüren Clarice'ten bir şart isteyen Hannibal, sıra ile sorular soracaklarını ve Clarice'in özel hayatı ile ilgili sorduğu sorulara cevap vermesini isteyecektir. Bu konuşma sırasında Hannibal, Bill'in aslında gerçek bir transeksüel olmadığını, küçüklüğünden bu yana uğradığı tacizler yüzünden kendisini transeksüel sandığını, ve kelebeğin değişimi sembol ettiğini, ve bu kadar olay sonrasında Bill'in patolojisinin çok daha vahşi ve dehşet verici olduğunu söyleyecektir. Bunun karşılığında Clarice'den çocukluğu ve anıları ile ilgili bilgiler alacaktır. Bill ise kuyuda hapis ettiği Catherine Martin isimli kızın vücuduna losyon sürmesi için tehdit etmektedir ve O'nu aç bırakmaktadır. Diğer tarafta hastane yöneticisi Dr. Frederick Chilton, Hannibal'dan nefret etmektedir ve O'na FBI'dan gelen teklifin yalan olduğunu söyleyerek gerçekleri kendisine açıklamasını isteyecektir. 

Bill'in gerçek ismini öğrenmeye çalışan Dr. Frederick Chilton'a ismini söyleyecek ancak soyasını senatöre söylemek isteyecektir. Senatörle bir araya getirilen ve tamamen bağlı bir şekilde olan Hannibal, Bill hakkında gerçekleri anlatacak ancak senatöre çok uygunsuz sorular sorduğu için O'nu bu seferde polislerin kontrolü altında olan özel bir hücreye göndereceklerdir. 

Bill, zamanında bir eşcinselide öldürmüş olan Hannibal'ın hastasıdır. Hannibal, O'nu bu şekilde tanımıştır. Sonrasında Hannibal'ın bulunduğu hücreye Clarice gidecek ve O'ndan Bill ile ilgili bilgiler almaya çalışırken
dosyasını Hannibal'a verecek ve Clarice'in özel anılarından konuşmaya başlayacaklardır. Clarice'e bilgi vermeyecek ama bunu dosyasına yazan Hannibal, aynı zamanda dosyadan bir ataşı da almıştır ve bunu Clarice gittikten sonra kendisine yemek getiren polisleri öldürmek için kullanacaktır. Kendisine yemek getiren ve ellerini kelepçeleyen polisleri, kelepçesini ataş ile çözerek öldürecektir. Bu olay sonrasında polislerden birinin suratını yüzecek, bu yüzü kendi yüzüne takacak ve polis kıyafeti giyerek onlardan birinin yerine geçip komada yaralı polis taklidi yapacaktır. Kendi elbisesini giydirdiği polisi de asansörün üzerine saklayacaktır ve hücreye gelen polisler, bir arkadaşlarını hücrenin parmaklıklarına parçalanmış şekilde asılı bulacaklardır ve diğerini de ( yani Hannibal'ı ) kendi arkadaşları sanıp ambülansa bindirerek hastaneye göndereceklerdir. 

Ambülanstaki yalnız görevli ile uyanan Hannibal, O'nu öldürüp, dışarıda bir turisti de öldürecek ve kıyafetlerini alarak gözlerden kaybolacaktır. Bu sırada Clarice, Hannibal'ın
dosyaya yazdığı notları karıştırırken Bill'in gördüklerine özendiğini fark edecek ve öldürdüğü kadınları tanıdığını anlayacaktır.

Bunun üzerine ilk kaçırılan kadının evine gidecek ve babası ile görüşüp, özel eşyalarını kontrol edecektir. Bu sırada Bill'in kaçırdığı kadınların derisinden kendisine elbise gibi bir beden yaptığını anlayacak ve ölen kadının en yakın arkadaşı ile görüşmeye gidecektir. Burada kızdan Bill'in gerçek ev adresini öğrenecek ancak O'nun katil olduğunu bilmeden ölen kadın ile ilgili soru sormak için evine gidecektir. 

Bu sırada kuyudaki Catherine, Bill'in köpeğini kuyuya düşürmeyi başarmıştır ve O'nu çıkarması için köpeği öldürmekle tehdit etmektedir. Ama kısa bir süre sonra kapıya Clarice gelecek ve bodrumdan çıkıp normal bir hava yaratmaya çalışan Bill, Clarice'yi eve davet etmek zorunda kalacak ve evde kelebeği gören Clarice, O'nun aradıkları katil olduğunu anlayacaktır. Ancak Bill, içeride kaçacak, bu sırada Clarice kadınların derisinden yaptığı elbiseyi görecek ve Catherine'in sesini duyup, O'nunla iletişime geçecek ve evde Bill'i aramaya başlayacaktır. O sırada evi karanlık bir hale çeviren Bill'in silahının tetik sesini duyan Clarice, O'nu öldürecektir ve sonrasında olay yerine gelen FBI, Catherine'i kucağındaki köpekle kurtaracaklardır. Bu başarı sonrasında Clarice, özel bir ajan olacak ve Hannibal, Clarice'i arayacak ve yemek menüsünde eski bir dostu olduğunu söyleyerek telefonu kapatacaktır. Sonrasında Dr. Frederick Chilton'un peşinde düşen Hannibal'ın görüntüleriyle film son bulacaktır.

Akıl almaz suçlar işleyerek insanları öldüren psikopatların konu edildiği filmin 2. ve 3. seri bölümleri de vardır. Kendisini işine adamış bir FBI ajanının suçluları bulmak üzere verdiği mücadeleleri izleyeceğiniz, baş rolünde Jodie Foster ve Anthony Hopkins'in yer aldığı, suç, polisiye ve gerilim filmidir.