Karanlıktaysanız onun içinden geçin, imkansızı başarmak için görünmezi görmelisiniz... Kendinizden sorumlu olduğunuzu unutmayın. Başarısız olsanız da devam edin, şafak zamanı ışığı görünce her şey daha mantıklı gelecek...( Sıfırın Altında )

18 Nisan 2020 Cumartesi

Sinema: Hannibal - Hannibal Lecter ve Yamyamlık İçeren Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Hannibal

Oyuncular; Anthony Hopkins, Julianne Moore, Gary Oldman
Yönetmen; Ridley Scott
Tür; Suç, Polisiye, Gerilim

Konusu; Serinin üçüncüsü olan filmde hastaneden kaçan Hannibal, kurbanları arasında hayatta kalan tek kişi Mason Verger tarafından intikam alınmak için aranmaktadır ve yine Clarice Starling, Hannibal'ın peşine düşecektir.

Özeti; Bundan önceki bölümde akıl hastanesinde çalışan Barney, kendisindeki Hannibal'ın eşyalarını satmaktadır ve Hannibal'ın öldürmediği tek kurbanı olan Mason Verger, O'ndan Hannibal'ın maskesini 250.000 dolara satın alacaktır. Bu sırada bir uyuşturucu çetesini yakalamaya çalışırken Clarice, kucağında çocuğu olan bir kadının ölümüne neden olacak ve operasyon sırasında ölen ajan yüzünden hakkında soruşturma açılacaktır. Aynı zamanda Hannibal'ın yaşayan kurbanı Mason Verger, Hannibal'ın FBI'ın ilk aranan 10 kişi listesinden çıkarılmasına tepki gösterecek ve ilişkili olduğu makam sahibi kişiler yüzünden Hannibal'ı bu listeye tekrar aldıracaktır. Bunun üzerine Clarice'in kendisi ile görüşmesini isteyecek ve Mason'ın yanına giden Clarice, O'nun Hannibal ile aralarında geçen olayları öğrenecektir. 
Aslında bir eşcinsel olan Mason'ın Hannibal ile bir ilişkisi vardır ve evine davet ettiği bir gün, Hannibal O'na etkili bir hap verecek ve bu hapı kullandıktan sonra Hannibal'ın bütün isteklerini yapacaktır.

Bu durumdan faydalanan Hannibal, cam parçaları ile Mason'ın kendi yüzünü kesmesini isteyecek ve parçalarını köpeklerine yedirmesini söyleyecektir.
Bu olay yaşanırken hiç bir şekilde acı hissetmeyen Mason, kendine geldiğinde eski halinden eser bulamayacaktır. Yüzü ve bedeni tamamen tanınmaz hale gelmiştir ve tedaviler sonrasında ancak tekerlekli sandalyede yaşayabilir duruma gelebilmiştir. Bunları duyan ve Barney'in maske sattığını öğrenen Clarice, Barney'in yanına giderek Hannibal'ın diğer eşyalarını ve ses kayıtlarını alacak ve onları özenle dinleyip, saklayacaktır.

Hannibal ise bu sırada Floransa'da ki bir kütüphanenin müdürünü öldürmüştür ve O'nun yerine kütüphaneye müdürlük yapmaya başlamıştır. Kaybolan müdürü arayan ajan Rinaldo Pazzi ile tanışan Hannibal, bu sıralarda Clarice'e bir mektupta yazacaktır. Clarice'in psikolojik durumlarından bahsedilen bu mektubu inceleten Clarice, nereden geldiği hakkında bilgi edinemeyecek ancak mektubun kokusunu incelettiğinde, çok özel bir karışım olduğunu fark edeceklerdir. Buna göre olması muhtemel olan yerlerdeki bütün parfümerilerin video kayıtlarını isteyecekler ve Floransa'da ki bir parfümeri kayıtlarında Hannibal görünecektir. Ancak bu kayıtları izleyen ajan Rinaldo, Hannibal'ı fark edecek ve FBI'ın sitesine girerek O'nun ilk aranan 10 kişi arasında olduğunu ve bulanlara 3 milyon dolar ödül verileceğini öğrenecektir. Ödülü almak isteyen Rinaldo, kasetin FBI'ya gönderilmesine engel olacak ve ödül veren kurum olarak Mason Verger'in işletmeleri ile iletişime geçecektir.

O'ndan Hannibal'ın parmak izini isteyecekler ve bunun karşılığında ön ödeme olarak 100 bin dolar vereceklerdir. Hannibal yakalanınca geriye kalan parayı alacağını düşünen Rinaldo, parmak izi için Hannibal'ın yanına gidecek ve kaybolan müdürün eşyalarını taşıma bahanesini gösterdiğinde, Hannibal'ın bavulları eldivenle taşıdığını fark edecektir. Bunun üzerine bir hırsızla anlaşacak ve O'na verdiği bileziğe parmak izini almasını isteyecektir ve Hannibal'ın cüzdanını çalmaya çalışan hırsız, parmak izini alacaktır ancak Hannibal, O'nu öldürecektir. 

Bu parmak izini alan Rinaldo, O'nu Verger'in çalışanlarına gönderecek ve onaylanan parmak izi sonrasında Floransa'ya adamları gelecektir. Sonrasında ise Rinaldo, Hannibal'ın çalıştığı kütüphaneye girecek ve içeride kendisine tuzak kurulduğunu anlayan Hannibal, Rinaldo'yu gazlı bez ile uyuşturacak ve kütüphanenin balkonundan karın bölgesini yırtarak asıp öldürecektir. Bunun üzerine dışarıda kendini bekleyen Verger'ın adamlarından kaçacak ve Hannibal'ı yakalayamayacaklardır. Clarice ise, kendisine giden ikinci kasette Hannibal'ı görmüştür ve Rinaldo'yu uyarmıştır. Ama Rinaldo, O'nu dinlememiştir. Rinaldo'yu aradığı sırada telefonuna Hannibal bakmıştır ve O'nun Floransa'da olduğunu anlamıştır. Hannibal'ı yakalamayı başaramayan Verger ise bir plan yapacak ve Clarice'e karşı bir ilgisi olduğunu düşündüğü Hannibal'ı, O'na çekmek için Clarice'i strese sokmaya çalışacaktır. Bunun için iş birlikçisi Adalet Bakanlığı sözcüsü olan Paul Krendler'in Clarice'e iftira atmasını sağlayacak ve evinde Hannibal'ın eşyası bulunan Clarice, görevden uzaklaştırılacaktır. 

Bu olaylar sonrasında Amerika'ya gelen Hannibal, Paul'un evine gizlice girip O'nunla ilgili özel bir mektubu aldıktan ve bir hastaneden cerrahi aletler çaldıktan sonra Clarice'in evine gidecektir. Clarice uyurken evini kontrol ettikten sonra dışarıdan O'nu arayacak ve bir buluşma yeri verecektir. Buluşma yerine giden Clarice'i, Verger'ın adamları takip edecek ve takip edildiğini anlayan Hannibal, evinde iken ayak ölçüsünü aldığı Clarice'e bir ayakkabı hediye ederek kaçmaya çalışacaktır. 

Ancak Verger'ın adamları O'nu yakalayacak ve Verger'ın şatosuna götüreceklerdir. Burada Hannibal'ı uzun zamandır beslediği ve alıştırdığı dev domuzlara yem yapmayı düşünen Verger, peşlerinden gelen Clarice yüzünden hem Hannibal'ı öldüremeyecek hemde kendisi ve adamları domuzlara yem olacaktır. Hannibal'ı kurtaran Clarice, bu mücadele sırasında yaralanacak ve Hannibal, O'nu kucağına alarak götürecektir. Kendisine özel bir evde Clarice'i morfin vererek uyutacak ve sonrasında Paul'u evinden kaçıracaktır. Kendisine gelen Clarice, uyandığında üzerinde bir gece elbisesi görecek ve morfinin verdiği sersemlikle alt kata inecek ve telefonla polisleri arayacaktır. Bodrum kattan Paul'un sesini duyan Clarice, aşağı indiğinde Hannibal'ın Paul'un kafatasını keserek beyninden yemek yaptığını ve kendisine yedirdiğini görecektir. Ancak morfin yüzünden mücadele edemeyen Clarice, Paul'un da kendisi gibi yüksek uyuşturucunun etkisinde olduğunu görecektir. 

Ve polislerin yolda olduğunu anlayan Hannibal, gitmeye karar verecek ve Clarice, zor ayakta durduğu hali ile Hannibal tarafından dudağından öpülürken, O'nu kendi koluna kelepçeleyecektir. Bu olay sonrasında Hannibal, satır ile Clarice'in kolunu keseceğini söyleyecek ancak kendi kolunu keserek kaçacaktır. Polisler geldiğinde ise Hannibal çoktan gitmiş olacaktır. 

Sonrasında bir uçağa binen Hannibal, uçakta kendi yemeğinden isteyen bir çocuğa Paul'un beyninden yedirecek ve film böylelikle son bulacaktır.

Akıl almaz cinayetler işlemeye devam eden Hannibal Lecter, bu bölümde eski kurbanı ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Aynı zamanda iyiden iyiye Clarice'e karşı yoğun duygular beslemeye başlayan Hannibal, bu yüzden kendi kolundan olmuştur. Serinin ikincisi olan ve rahatsız edici bazı sahneleri bulunan film, suç, polisiye ve gerilim filmidir.