Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi, Love İn the Country Love in the World

26 Şubat 2020 Çarşamba

Sinema: İncir Reçeli - Tutkulu Bir Aşkı Ayıran Ölümcül Bir Hastalık... / Konusu, Özeti, Afişler

İncir Reçeli

Oyuncular; Halil Sezai Paracıkoğlu, Melike Güner, Sinan Çalışkanoğlu
Yönetmen; Aytaç Ağırlar
Tür; Romantik, Dram

Konusu; Film, bir çiftin yeni başlayan aşklarını ölümcül bir hastalığın ayırması ile gelişen duygu yüklü olayları konu almaktadır.

Özeti; Metin, televizyonlar için skeçler yazan bir senaryo yazarıdır. Kendi halinde yalnız yaşadığı evinde genellikle işleri ile uğraşmakta ve sürekli takıldığı bir bar bulunmaktadır. Bu barın solisti Lisa, Metin'den hoşlanmaktadır ancak aralarında bu konu hiç gündeme gelmemiştir. Aynı zamanda Metin'in tek yakın arkadaşı olan Erol ile genellikle bu barda buluşmaktadırlar. Yine barda oldukları bir gece, cep telefonunu barmene şarj etmesi için veren Metin, bardan ayrıldıktan sonra telefonunu barda unuttuğunu hatırlayacak ve bara geri döndüğünde zil zurna sarhoş olmuş Duygu ile karşılaşacaktır. Duygu, o kadar sarhoş olmuştur ki Metin, O'na yardımcı olmak için evine götürmek zorunda kalmıştır. 

Geceyi Metin'in evinde geçiren Duygu, sabah erken kalkıp evden ayrılmıştır ve evden ayrılırken de evin belirli bölgelerine notlar bırakmıştır. Ancak ne telefon numarası nede kendisine ulaşabileceği bir adres vermiştir. 

Sonrasında yine aynı barda karşılaşan Duygu ve Metin, geceyi yine Metin'in evinde geçirecekler ve bu sefer kahvaltı yapıp günün bir kısmı birlikte olacaklardır. Sonrasında Duygu, Metin'in evindeki boş akvaryumu temizleyip içerisine balıklar alacak ve o geceyi de evde birlikte geçireceklerdir. Ancak bu buluşmalarının hiç birinde cinsellik yaşamışlardır ve Duygu, bu konuya
özellikle dikkat etmektedir. 

Metin, sabah uyandığında yine Duygu'nun notlar bırakarak evi terk ettiğini görecek ve aynı gece yine aynı barda buluşup eve gelecekler ve ertesi günü birlikte geçireceklerdir. Ancak bu sırada evde yemek masasını hazırlayan Duygu, eli kanayınca aniden evi terk edecek ve eve gelen Metin, güller ile hazırladığı sürpriz ile yapayalnız kalacaktır. Bu duruma çok bozulan Metin, sonraki günlerde Duygu ile bir metroda karşılaşacak ve O'na yaptığının ne kadar yanlış olduğunu ima eden şeyler söylerken, birden Duygu'nun aids olduğunu öğrenecektir. Bu haber üzerine şaşkına dönen Metin, birlikte uyudukları zaman neden cinsellik yaşamadıklarını anlayacak ve Duygu'nun gizli bir şekilde gidişlerinin sebebini görmeye başlayacaktır.

Artık Metin ve Duygu için durum çok daha zorlaşmıştır çünkü ikisi de birbirine aşık olmuşlardır. Bazı şeylerin daha net bir şekilde ortaya çıkmasıyla hem hüzünlü hem romantik anlar yaşamaya başlayan çift, birbirlerine çılgınca aşıkken birbirlerine dokunamamanın ıstırabı ile yaşamak zorunda kalacaklardır.

Tüm bu olayların üzerine sabahları erkenden giden Duygu'yu takip etmeye karar veren Metin, Duygu'nun ev adresine ulaşacak ve Duygu, evde yokken yaşadığı eve girince yatakta kablolar içinde yatan ve yanı başındaki komodin de birlikte resimleri olan olgun bir adamı görecektir. Bu adamda aids hastasıdır ve ileri bir seviyededir, bedeninde yaralar çıkmıştır. Metin, bu adamı görünce O'nu Duygu'nun eski sevgilisi sanacak ve bu yüzden bunalıma girerek kendini alkole verip sahilde sabahlayacaktır. Bu sırada sahilde Metin'i bulan Duygu, Metin'in olayları yanlış değerlendirerek kendisini yargıladığını görünce O'nu terk edecektir. 

Sonraki günlerde Duygu'dan haber alamayınca Metin, Duygu'nun yaşadığı eve gidecek ve evin boş olduğunu görecektir. Evin içindeki kadın Metin'e, Duygu'nun babası öldükten sonra evi terk ettiğini söyleyince O adamın sevgilisi değil babası olduğunu anlayan Metin, çok şaşıracak ve girdiği bunalım sonucunda kendisini evine kapatacaktır. Günlerce evden çıkmayarak Duygu ile olan bütün anılarını kağıtlara dökecek ve duvarlara not olarak asacaktır. 


Böyle geçen günlerin ardından Metin, Duygu'ya da ulaşamayınca bu notlardan ve anılardan bir senaryo yazmaya karar verecek ve '' İncir Reçeli '' ismini verdiği bir film senaryosu ortaya çıkaracaktır. Duygu bu yaşanan olaylar sırasında hep incir reçelini çok sevdiğini söylemiştir ve incir reçelini hiç sevmeyen Metin için bu durum Duygu ile bütünleşmiştir.

Filmin konusu Duygu ile kendisinin hikayesidir ve oldukça beğenilen filmin tanıtım gecesinde, Duygu'yu daha önce kendisi ile gördüğü doktorda bu geceye katılacak ve Metin, doktordan Duygu'nun
bulunduğu hastaneyi öğrenecektir. 

Bunun üzerine acele ile hastaneye gidecek ve son zamanlarını yaşayan Duygu ile bir parkta son kez konuşacaklardır. Duygu, bu hastalığın annesinin sütünden geçtiğini ve annesinin de Aids'den öldüğünü açıklayacaktır. Son olarak Metin'e yaşamı ile ilgili öğütler veren ve ölse bile hep yanında olacağını söyleyen Duygu, Metin'in omzunda iken hayata gözlerini yumacaktır. Bu olay sonrasında çok zor zamanlar geçiren Metin'in '' İncir Reçeli '' isimli kendi hikayelerinin anlatıldığı filmi yayınlanmaya başlayacak ve film böylelikle son bulacaktır.

Tutkulu bir aşkı ayıran ölümcül bir hastalık... Yan yanayken bile birbirlerine dokunamayan iki sevgili... Sonu mutlu bitmeyen bir aşk hikayesi... Türk Romantik Dram Filmidir.