Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi...

29 Şubat 2020 Cumartesi

Sinema: Doğruluk Mu Cesaret Mi? - Truth or Dare - Bir Oyunu Kullanarak İnsanları Etkisi Altına Alan Bir İblis... / Konusu, Özeti, Afişler

Doğruluk Mu Cesaret Mi? - Truth or Dare

Oyuncular; Lucy Hale, Tyler Posey, Violett Beane
Yönetmen; Jeff Wadlow
Tür; Gizem, Gerilim, Korku

Konusu; Film, Meksika'ya tatile giden bir arkadaş grubunun buradaki bir kilisede Doğruluk mu cesaret mi? isimli oyunu oynamaya başlamaları ile yaşanan gerilim dolu anları konu almaktadır.

Özeti; Bir grup okul arkadaşı Olivia, Lucas, Markie, Bra, Penelope, Tyson, Ronnie hep birlikte okul tatili için Meksika'ya gitmeye karar verirler. Burada güzel bir gün geçirdikten sonra akşam bir partiye katılırlar ve Olivia, partinin barında Carter isimli bir genç ile tanışır. Gecenin ilerleyen saatlerinde Carter, Olivia ve arkadaşlarını bulundukları yerin yakınlarında bulunan eski bir kiliseye götürecektir ve içkilerini burada içmeye devam edeceklerdir. Ancak kısa bir süre sonra Carter, herkese Doğruluk mu cesaret mi? isimli oyunu oynamayı teklif edecek ve diğerleri de bunu kabul edecektir. Yuvarlak oluşturarak oyunu oynamaya başlayacaklar ve klişe sorular ve cesaret gösterileri sonrasında sıra Carter'a gelince doğruluğu seçen Carter, burada neden bulunduklarını tüm açıklığı ile söylemek zorunda kalacaktır. 
Herkese onları kandırdığını ve kiliseye getirdiğini ve oyunu oynamaları için Olivia ile özellikle tanıştığını söyleyip, kiliseden kaçacaktır ve kaçarken de herkese oyunun size söylediklerini yapın yoksa ölürsünüz uyarısında bulunacaktır. Carter'ın bu yaptığını saçmalık bulan arkadaşlar, Meksika'dan dönecekler ve normal hayatlarına devam edeceklerdir. Ancak kısa bir zaman sonra önce Olivia, yazılı bir şekilde Doğruluk mu cesaret mi? soruları ile karşılaşacak ve sonrasında kütüphanede iken birden çevresindeki herkesin yüz şekilleri değişerek kendisine Doğruluk mu cesaret mi? sorusunu sorduğuna tanık olacaktır. 

Bunun üzerine doğruluk demek zorunda kalan Olivia, doğruluğu seçtiği için sorulan sorunun cevabını doğru vermek zorunda kalacak ve en yakın arkadaşı Markie'nin sevgilisi Lucas'ı sürekli başkaları ile aldattığını söyleyecektir. O sırada kütüphanede olan Markie ve Lucas, söylediklerini duyacak ve kavga ederek ayrılacaklardır. 

Ancak Olivia, kendine geldiğinde yaşadıklarını sadece kendisinin gördüğünü anlayacaktır. Ne kadar bu durumu arkadaşlarına anlatmak istese de bunu başaramayacak ve kilisede oturuş sıralarına göre bu şekilde bir etkileşim ile herkese sırasıyla sadece kendilerinin gördüğü ve yaşadığı şekillerde Doğruluk mu cesaret mi? sorusu sorularak oyun oynanmaya devam edecektir. Ve sorulara doğru cevap vermeyen ve istenilenleri yapmayanlar öleceklerdir. Bu olay sonrasında Ronnie, bir bilardo salonunda cesaret eylemini yapmadığı için ölecek, ardından Lucas'ın koluna yazı yazılacak ve Olivia'ya olan tutkusunu itiraf edecek. Markie, Olivia'nın elini kırmak zorunda kalacak. Bra, babasına gay olduğunu itiraf edecek. Tyson, tıp mülakatında doğru söylemediği için kendisini öldürecek. Penelope, elindeki içki ile çatının kenarında içki bitine kadar yürümek zorunda kalacak ve tüm bu olaylar üzerine geride kalanlar, filmin ilk sahnesinde bu arkadaş grubundan önceki grubun içinde olan bir kıza Facebook'tan ulaşacaklar ve kendilerine yardım etmesi için O'nunla buluşmaya gideceklerdir. 

Buluştukları kızında kendi oyunlarına dahil olduğunu, sıranın 2 doğruluk bir cesaret şeklinde ilerlediğini ve Sam'in bu oyunu başlatan kişi olduğunu öğreneceklerdir ve Olivia'yı öldürme görevi olan kız, yanlışlıkla Penelope'yi öldürecek ve görevini yapamadığı için kendisi de ölecektir. Sonrasında kiliseyi araştıran arkadaşlar, 1896 yılında kurulmuş bu kilisede vakti zamanında bir katliam yaşandığını ve bu katliamdan sadece bir kızın kurtulduğunu öğreneceklerdir. 

Bu sırada oyun devam edecek ve Olivia, Lucas ile cinsel birliktelik yaşamak zorunda kalacak. Bu birliktelik sırasında Lucas, Markie'e olan aşkını itiraf edecek. Sıra Markie'e gelince O'da telefonda ölen babası ile konuşacak ve sakladığı silah ile kendisini öldürmesi ile ilgili öğütler duyacaktır. Bu sırada Olivia ile Lucas, Meksida'da ki kiliseden sağ kurtulan kızın yanına gidecekler ve oldukça yaşlı olan ve konuşamayan bu kadından bütün gerçekleri öğreneceklerdir. 

Yıllar önce bu kilisede bir iblis uyanmıştır ve bu oyunu kullanarak insanları yönetmektedir. Bu iblisin geldiği yere nasıl hapsedileceği konusunda bilgiler veren kadın, bir ritüel ve bal mumu ile çömleğe koyulan adak sonucunda iblisi yok edebileceklerini anlatacaktır. Bu iblisi ilk getirende bu kadındır ve hazırladığı çömlek kilisede saklı iken başkaları tarafından kırılınca iblis yeniden ortaya çıkmıştır. Kıran kişide Sam'dir ve Sam, aslında filmin başındaki Carter'dır. Sam'in dili kesilerek bu çömleğe koyulmalıdır ve Sam'in adresini bulan arkadaşlar, O'nu evinden alıp Meksika'ya kiliseye gideceklerdir. Ancak bu sırada oyun Bra'nin ölümüne neden olacaktır. Geriye Olivia, Markie, Lucas ve Sam kalacak ve hepsi kilisede iblisi göndermek için ritüel hazırlarken yine oyun oynanmaya başlayacak ve bu sırada da ritüel bitmeden Sam ve Lucas ölecektir. 

Geriye son kalan Olivia ve Markie, iblise bu oyunu nasıl sonlandıracaklarını soracaklar ancak olumsuz yanıt alınca, kendilerininde yeni kişiler bulmaları için aracı olduklarını öğrenecekler ve Olivia, internete bir video yükleyerek bütün izleyenlere bu soruyu ( Doğruluk mu? cesaret mi? ) soracak ve izleyenler bir anda iblisin etkisi altına girecektir. Böylelikle film son bulur.

Herkesin bildiği Doğruluk mu cesaret mi? adlı oyunu temel alan, oldukça hareketli gizem, gerilim ve korku filmidir.