Yurtta Sevgi Dünya'da Sevgi, Love İn the Country Love in the World

25 Şubat 2020 Salı

Sinema: Cebimdeki Yabancı - Bir Akşam Yemeğinde Buluşan Arkadaşların Cep Telefonlarıyla Ortaya Çıkan Sırları... / Konusu, Özeti, Afişler

Cebimdeki Yabancı

Oyuncular; Serkan Altunorak, Belçim Bilgin, Buğra Gülsoy
Yönetmen; Serra Yılmaz
Tür; Dram, Gerilim

Konusu; Film, bir akşam yemeğinde bir araya gelen yedi arkadaşın, cep telefonlarına gelen bütün arama ve mesajların herkese okunması gibi bir oyun oynamaya karar vermeleri ile gelişen olayları konu almaktadır.

Özeti; Bir akşam yemeğinde bir araya gelen arkadaşlar, evli çift olan Banu ve Metin'in evinde toplanacaklardır. Sinan ile evli olan Tuba, Esra ile evli olan Kerem ve yemeğe yalnız katılan Suavi ile toplam yedi kişi olarak güzel bir akşam geçirmeye başlayacaklardır. Çocukluk zamanlarından bu yana tanışan arkadaşlar, yemeğe oturdukları sırada cep telefonunun insanların hayatı için ne kadar önemli ve özel olduğu gündeme gelecek ve birlikte aldıkları karar sonucu bir oyun oynamaya başlayacaklardır. 

Oyuna göre herkes cep telefonunu masaya koyacaktır ve gelen aramalar ile mesajları herkes okuyacak ve herkes duyarken konuşacaklardır. Kimileri isteyerek, kimileri istemeden bu oyuna katılmayı kabul edecekler ve herkes telefonlarını ortaya çıkaracaktır. 

İlk başlarda önemsiz sayılabilecek bildirimler ve reklam mesajları gelecek ve bu sırada balkonda sigara içmeye çıkan Kerem, Suavi'den birbirlerinin telefonlarını değiştirmelerini isteyecektir. Suavi, evli değildir ve geceye yalnız gelmiştir. Kerem, eşi Esra'yı aldatmaktadır ve günün bu saatlerinde görüştüğü kişi resimli mesajlar göndermektedir. Suavi ile Kerem'in telefonlarının modellerinin aynı olmasını fırsat bilen Kerem, ifşa olmadan bu konuyu Suavi'nin üzerine atmayı planlamıştır. Ancak Suavi bunu kabul etmeyecek ve sonrasında masaya geri döneceklerdir.

Bu sırada Banu'yu annesi arayacak ve herkesten gizli tuttuğu yakında göğüslerinden estetik ameliyat olacağı gerçeği ortaya çıkacaktır. Masada dikkatler başka şeylerin üzerindeyken Kerem, Suavi ile telefonlarını değiştirecek ve Suavi, bunu fark edecek ama herkesin gözü önünde olduğu için tepki veremeyecektir. Bunun üzerine Kerem ile evli olan ve Kerem'in yaşlı annesi ile birlikte aynı evde yaşayan Esra'ya huzur evinden mesaj gelince Kerem, annesini evden göndermek gibi bir planı olduğunu anlayacak ve masada gerginlikler yaşanmaya başlayacaktır.

Bu arada Suavi'nin telefonuna ( aslında Kerem'in telefonuna ) bir kadından görüntülü mesaj gelmiştir ve herkes Suavi'nin sevgilisinin dışında başka bir ilişkisi olduğunu düşünmüştür. Sonrasında herkes balkonda selfi çekerken Tuba'nın eski sevgilisinden mesaj gelecek ancak Tuba, O'nunla sadece arkadaş olduklarını eşi Sinan'a ispatlayacaktır. 

Bu olay sonrasında Metin'i kızı arayacaktır ve telefonda annesi Banu için '' O sadece kendini düşünür, umarım O'ndan önce ölmezsin '' gibi olumsuz şeyler söyleyecektir ve herkes çok şaşıracaktır. 

Bunun üzerine Kerem'in değiştirdiği telefona Faruk isimli birinden mesaj gelecektir ve Kerem, O'nun iş yerinden arkadaşı olduğunu söyleyecek, cevap vermeyecekler ancak kısa bir zaman sonra yeni bir mesaj yazıp ardından arayınca, telefonu açacaklar ve Kerem, seslenmeden telefondaki Faruk, bir gay olduğunu belli edecek ve kendisi ile ilişkisine dair kararsızlıklar yaşadığını söyleyip telefonu yüzüne kapatacaktır. Aslında Suavi eşcinseldir ve kimse bunu bilmemektedir. Ancak herkes bu konuşma sonrasında Kerem'in gay olduğunu düşünecek ve Kerem, birlikte olduğu kadından gelen görüntülü mesajı üzerine almamak için açıklama yapmayacak ve inkar etmesine rağmen herkes şaşkına dönecektir. Kısa bir zaman sonra Faruk'tan '' seninle uyumayı özledim '' şeklinde bir mesaj daha gelince artık herkes Kerem'in gay olduğunu düşünecek ve yıllardır kendilerinden sakladığı ve eşini aldattığı için O'na tavır almaya başlayacaklardır. 

Esra ise şok olmuştur ve ortam çok gerilmiştir. Bu gerginlik üzerine Sinan'ı bir dostu arayacak ve sipariş verip aldığı küpelerden bahsedince Tuba, küpe takmayan biri olarak küpeleri kime verdiğini araştırırken Sinan'ın telefonuna Demet sahte ismiyle bir arama gelecek ve Tuba, telefonu açınca telefondaki kadın Sinan'dan hamile olduğunu söyleyecektir. 

Herkes artık bu olayın şaşkınlığındayken evin içinde gizli bir yerde Banu, Sinan'ı köşeye sıkıştıracak ve kulaklarından küpeleri çıkarıp, eline verip yüzüne tükürecektir. Sinan, küpeleri masadaki Banu'ya almıştır, Tuba'yı Banu ile aldatmaktadır ancak 3. bir kişinin daha olduğunu duyan Banu tarafından da terk edilmiştir. 

Bu gerilim anlarında Esra banyoda Tuba'yı teselli ederken O'nun telefonuna da Kadir isimli birinden iç çamaşırının rengini sorduğu bir mesaj gelecek ve Esra'nın da sanal bir sevgilisi olduğu ortaya çıkacaktır. Bu olanlara dayanamayan Esra, alkolünde etkisi ile yıllar önce yaptıkları trafik kazasında suçlu olan kişinin kendi olduğunu söyleyecektir. Kerem, O'nun suçunu üzerine almıştır ve Esra, kendini yıllardır bu konu yüzünden suçlu hissetmiştir. Bu açıklama sonrasında Esra, evi terk edecek ve son olarak da Suavi, gay olduğunu açıklayacak ve Kerem'in aslında bir kadınla ilişkisi olduğu ortaya çıkacaktır. Ancak gay olduğunu itiraf eden Suavi, iş yerinden de bu yüzden ayrıldığını ve bu yüzden çalıştığı şirkete dava açamadığı gibi gerçekleri de açıklayacaktır. Tüm bu olaylar sonrasında artık herkes evden ayrılacak ancak dışarıya çıktıklarında anlaşılacak ki bu olaylar hiç yaşanmamıştır. Masada iken oyunun oynanmasını istedikleri sırada Metin, buna karşı çıkmıştır ve konuyu kapatmışlardır. Metin ile Banu, yatak odalarında iken Metin'in ikinci bir telefonu olduğunun ve bu telefonla başka biri ile görüştüğünün ortaya çıkmasından sonra film son bulur.

Bir akşam yemeğinde buluşan arkadaşların cep telefonları yüzünden bütün sırlarının ortaya döküldüğü ve yer yer komik sahnelerinde olduğu, cep telefonlarının hayatımızdaki yerine farklı bir bakış açışı ile yaklaşılmış Türk dram ve gerilim filmidir.