''Neden'' satanistin temsil ettiği her şeyin zıddıdır... Onun tek amacı karmaşadır. Onun özü umutsuzluktur. ( Korku Seansı 3 )

7 Ocak 2020 Salı

Sinema: Kurtuluş Son Durak - Şiddete Maruz Kalmış Kadınların Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Kurtuluş Son Durak

Oyuncular; Belçim Bilgin, Demet Akbağ, Nihal Yalçın, Asuman Dabak, Yavuz Bingöl, Mete Horozoğlu
Yönetmen; Yusuf Pirhasan
Tür; Dramatik Komedi

Konusu; İstanbul'un Kurtuluş semtindeki bir apartmana yeni taşınan psikolog Eylem'in, bu apartmandaki kadın komşuları ile birlikte verdikleri kadına şiddet ve özgürlük mücadelesini ve bu sırada yaşanan komedi dolu olayları 
konu almaktadır.

Özeti; Eylem, sevgilisinin O'nu nişanlanmak üzereyken terk etmesi üzerine evlendikten sonra yaşamayı düşündükleri Kurtuluş semtindeki apartmandan satın aldıkları daireye tek başına yerleşmek zorunda kalacaktır. Büyük bir depresyon hali içinde apartmana gelen Eylem'i, komşuları karşılamak isteyecek ancak depresif halinin verdiği üzüntü ile Eylem, hepsinin bu sempatik tanışma isteğini reddedecektir. Taşındığı gibi kendisine hoş geldin demek için kapısını çalan ve çeşit çeşit yemekler getiren komşuları ile sonunda bir toplantı yapılması için kendi dairesinde buluşulması kararına varılır.

Karşı komşusu Gülnur ve kızı Tülay, evde yaşlı babasına bakan Vartanuş, evli bir adam olan Adnan ile dost hayatı yaşamak zorunda kalmış Goncagül, apartmanın giriş dairesinde kuaförlük yapan ve aynı zamanda apartmanda kılıbık eşi Macit ile yaşayan Füsun, hepsi birlikte Eylem'in evinde toplanırlar.

Bu toplantı sırasında Eylem'in sorunlarını öğrenirler, kendi sorunlarından bahsederler ve çok yakın komşular olarak sonraki günlerde Eylem'i ölümden kurtaracaklardır. Eylem, depresyonda olduğu ve sevgilisi Okan'ın kendisini en yakın kız arkadaşı ile aldattığını öğrendiği için, evinde alkol ve komşularından aldığı çok fazla oranda sakinleştiricileri içip intihar etmesi ile, Eylem'in dairesine bu sırada giren hırsızın yardım çağırması sonrasında kendisini kurtaran komşuları sayesinde ölümden kurtulmuştur.

Bu olay sonrasında komşuları ile artık çok daha yakınlaşan Eylem, en üst katta yalnız yaşayan alkolik yazar Nejat ile de tanışacaktır. Taşındığı günden bu yana karşı komşusu Gülnur'un ikinci olarak evlendiği kocası Recep'ten gördüğü şiddettin seslerini duyan Eylem, artık buna dayanamayacak ve kapılarını çalacaktır. Eylem, Gülnur'u bu şiddetten kurtarmak isterken Recep, daha da çok sinirlenecek ve bu sefer Gülnur'un kızı Tülay'a da şiddet uygulayacaktır. Bu durum sonrasında Recep'i öldürme planları yapan Gülnur'un yazdığı mektubu Eylem'e veren Tülay sayesinde bütün komşular toplanacak ve Gülnur'a yardım etmek isteyeceklerdir.
Maksatları Gülnur'un yanında olarak şiddete engel olmaktır ancak işler hiç planladıkları gibi gitmeyecektir. Recep, eve geldikten sonra bütün komşuları evinde mor fularla kendini karşılamış şekilde bulacak, ancak bu durumundan rahatsız olup yine şiddet uygulamaya çalışınca evdeki bütün kadınların saldırısına uğrayacak ve bu kargaşa sonucunda ölecektir.

Öncesinde bayıldığını sanan ancak sonrasında öldüğünü anlayan komşular, hapse girmekten korktukları için cesedi bahçedeki kuyuya atacaklar ve hiç bir şey olmamış gibi yaşamaya devam edeceklerdir. Ama olaylar bununla sınırlı kalmayacak, Recep'in çok yakın arkadaşı olan komiser Hüseyin sürekli Recep'i arayacak, bu durum komşular için tehlike oluşturacak, sonrasında Goncagül'de kendisini terk etmeye çalışan ve aşağılayıcı bir şekilde bu işi yapan Adnan'ı silah ile vurup öldürünce, O'nu da hep birlikte bahçedeki kuyuya atacaklar ve yine kimsenin haberi olmadan bu iştende sıyrılacaklardır. 

Ancak en üst katlarındaki alkolik yazar Nejat'da artık onlara yardım etmektedir ve bütün komşular apartmanlarındaki şiddeti sağlayan bütün erkekleri istemeden yok etmek zorunda kalmışlardır. Bu olaylar üzerine birde Eylem'in evine gelen eski sevgilisi Okan, küvetinde Eylem'i beklerken küvete düşen müzik çalar yüzünden elektriğe çarpılarak ölecek, bunun üzerine Okan'ın cesedini yine kaldırıp kuyuya atmayı planladıkları sırada komiser Hüseyin'e yakalanacaklar ve bu olay sonrasında artık dayanamayıp Hüseyin'i rehin alıp, ülke çapında bir eylem başlatacaklardır.Kadına şiddete hayır başlıklı bu eylem ülke çapında duyulacak, apartmanın önünde eylemciler toplanacak ve televizyonlarda canlı yayınlara katılacaklar ancak sonrasında apartmandan çıkarılacaklar ve içlerinden sadece Eylem, eski sevgilisi Okan'ın banyoda elektrik çarpması sonucu ölmesinden sorumlu tutularak tutuklanacaktır.

Diğer cinayetlerin cesetleri kuyuda bulunamayınca suçları ispatlanamayacak ve komşular artık bir kadın özgürlük hareketi olarak açmış oldukları dernekte kadınlara yardımcı olmaya başlayacaklardır. Böylelikle film son bulur.

Aile içi şiddet ve kadınlara yapılan haksızlıklar üzerine hazırlanmış senaryosu ile oldukça komik sahnelerin olduğu, izlerken hem üzülüp, hem düşünüp hemde güleceğiniz anların yaşandığı, sürükleyici bir Türk dramatik komedi filmidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder