''Neden'' satanistin temsil ettiği her şeyin zıddıdır... Onun tek amacı karmaşadır. Onun özü umutsuzluktur. ( Korku Seansı 3 )

16 Kasım 2019 Cumartesi

Sinema: Mumya Geri Dönüyor - The Mummy Returns - İmhotep ve Akrep Kral... / Konusu, Özeti, Afişler

Mumya Geri Dönüyor - The Mummy Returns

Oyuncular; Brendan Fraser, Rachel Weisz, Dwayne Johnson
Yönetmen; Stephen Sommers
Tür; Aksiyon, Fantastik, Macera

Konusu; Serinin ilk filminde yok edilen İmhotep'in yeniden uyandırılması sonrasında Akrep Kral'ın ordularına sahip olmak için verdiği mücadeleye engel olmaya çalışan Rick ve ailesinin yaşadığı olayları konu almaktadır.

Özeti; 5000 yıl önce Akrep Kral ismindeki bir savaşçı dünyayı ele geçirmek için ordusu ile bir sefere çıkmıştır. 7 uzun yıl süren zorlu seferden sonra Akrep Kral ve ordusu yenilgiye uğratılıp çölün derinliklerine sürülmüşlerdir. Kavurucu güneşin altında birer birer can veren askerlerden sadece Akrep Kral hayatta kalmıştır ve ölümün eşiğindeki Akrep Kral, kötü Tanrı Anubis ile bir anlaşma yapmıştır. Eğer Anubis hayatını bağışlar ve düşmanlarını yenmesine yardım ederse O'na ruhunu verecektir. Anubis, teklifini kabul etmiştir ve hayatını bağışlamıştır.

Anubis, bunun üzerine ordusunun yönetimini Akrep Kral'a vermiştir ve azgın bir sel gibi önlerine çıkan her şeyi yok etmişlerdir. Görevi sona erdikten sonra Anubis, sonsuza kadar kendisine hizmet etmek için Akrep Kral'ı yanına almıştır ve ordusu, geldiği yer olan kumlara geri gönderilmiştir. Akrep Kral ve ordusu bir kez daha uyandırılacağı güne kadar sessizce beklemeye başlamışlardır.

Ve Mısır'da 1933 yılına gelindiğince Rick ile Evy evlenmiş, Alex isminde 9 yaşında birde çocukları olmuştur. Evy'in gördüğü rüyaların etkisi ile Mısır'a gelen Rick ve Evy, yanlarında Alex ile Anubis'in bileziğinin olduğu yerde araştırmalar yaparak bileziği bulmuşlardır. Ancak bileziği aldıktan sonra Nil'in suları bulundukları tapınağın içerisine dolacak, son anda ölümden kurtulacaklardır. 

Bilezik ile evlerine geldiklerinde Alex, kutunun içinde ne olduğunu merak edince açıp bileziği görecek ve koluna takınca Karnak isimli tapınağın hologramik görüntüsünü görecektir.  Bu yer ve bilezik Ahm Shere'de ki vahanın ortasında bulunan Akrep Kral'ın piramidinin adresini göstermektedir ve bileziği takan kişi bir hafta içinde piramidin içinde olmalıdır, yoksa ölecektir. Diğer tarafta İmhotep'i yeniden uyandırmak isteyen tarihçi bir müze görevlisi ve Anak Su Namun'a benzeyen Meela isimli kızı ile Hamunaptra'da İmhotep'in cesedini bulunduğu yerden çıkaracaklar ve tören düzenleyip yeniden O'nu hayata getireceklerdir. Yeniden hayata gelen İmhotep, geldiği zamanın Akrep yılı olduğunu öğrenecek ve Akrep Kral'ı öldürerek O'nun ordularına sahip olmak isteyecektir.

Bunun için Anubis'in bileziği gereklidir ve öncesinde Rick'in evine giderek içinde bilezik olduğunu sandıkları kutuyu almışlardır ancak bilezik Alex'in kolundadır ve bu sırada Evy'i de kaçırmışlardır. Uyanan İmhotep, Evy'i bundan önce kendisini yok ettikleri için öldürmek isteyecek ancak Rick, son anda Evy'i ölümden kurtarıp birlikte kaçacaklardır.

İmhotep, onların peşinden kendi askerlerini uyandırıp gönderecek ve aksiyon dolu bir kovalamaca sonrasında kaçtıkları otobüsün içinden İmhotep'in adamları Alex'i kaçıracaklardır. Bunun üzerine Alex'in kolundaki bileziğin gösterdiği adresleri takip ederek Akrep Kral'ın piramidine doğru yola çıkacaklar, Alex, bileziğin gösterdiği her tapınağın görüntüsünü kumlara yapacaktır ve ailesi onları böyle takip edecektir. 

Bu sırada Mecay Ardeth'de Rick ve ailesinin yanında onlara destek olmaktadır ve diğer Mecay toplulukları da Akrep Kral'ın ordusunun uyanması tehlikesine karşı onları takip etmektedir. Rick'in Izzy isimli bir arkadaşına ulaşacaklar ve zeplin ile İmhotep'i takip ederek Arm Shere'de ki vahanın olduğu bölgeye ulaşacaklardır. Bu yolculuk sırasında ruhsal görüler sayesinde önceki hayatını izleyen Evy'i, Firavun'un Nefertiti isimli kızı olduğunu ve Anak Su Namun ile İmhotep'in ilişkisini izleyecektir. Bu sırada İmhotep'te Anak Su Namun'a benzeyen Meela'nın bedenine Anak Su Namun'un ruhunu yerleştirecektir.

Bu yolculuk sırasında İmhotep, onların üzerine dev dalgalar gönderecek ama yinede hayatta kalmayı başaracaklardır. Vaha'nın içine askerleri ile giren İmhotep, burada küçük ve vahşi mumyalaştırılmış yaratıklarla mücadele edecekler, bu yaratıklar sadece İmhotep'e zarar vermeyecek, O'nun dışındaki herkese saldıracaklardır.

Vadinin içinde iken Rick, oğlu Alex'i kurtaracak ve güneş batmadan piramidin içine götürmeyi başaracaktır. Piramidin içinde bilezik Alex'ten çıkacak ancak bu sırada piramide gelen Anak Su Namun ve İmhotep, Evy'i bıçaklayarak öldüreceklerdir. 

Bu ölüm sonrasında çok sinirlenen ve üzülen Rick, İmhotep'i öldürmek için piramidin içine girecek, piramide girerken doğa üstü güçleri alınmış olan İmhotep ile ölümüne mücadele etmeye başlayacaklardır. Annesinin ölümüne üzülen Alex'in ise aklına ölüm kitabının yaşam vermesi fikri gelecek ve Jonathan dayısı ile birlikte Anak Su Namun'dan ölüm kitabını çalarak annesini diriltmeyi başaracaklardır. Bu arada piramidin içindeki bileziği takan müze görevlisi O'nu kolunda iken Anubis'in ordularının uyandırılmasına sebep olan deliğe sokacak ve Anubis'in orduları uyanacak, sonrasında dışarıdaki ordu halinde bekleyen Mecaylara saldıracaklardır. Yeniden kendine gelen Evy, Anak Su Namun ile kavgaya tutuşacak, Anak Su Namun yenildiğini anlayınca kaçacak, sonrasında Akrep Kral uyanacak ve Rick'i öldürmeye çalışacaktır. İmhotep uyanıklık yaparak Akrep Kral'ın hizmetkarı olduğunu söylemiş ve O'nu Rick'in üzerine göndermiştir. 

Ancak Rick'de duvardaki yazıtlardan Jonathan'ın elindeki mızrak ile Akrep kralın öldürülebileceğini öğrenmiştir ve Jonathan mızrağı Akrep Kral'a atarken İmhotep tutacak, İmhotep atarken Rick tutacak ve Akrep Kral'ı Osiris'in mızrağı ile Rick öldürecek, sonrasında Akrep Kral ile ordularını yeniden toprağın altına gönderecektir.

Bu olay sonrasında piramid ve çevresindeki vaha yok olmaya başlayacak, içeride yer altındaki ölülerin yanına düşmek üzere olan Rick, Evy'e kaçmasını söyleyecek ancak Evy, Rick'i gelip kurtaracak, aynı şekilde düşmek üzere olan İmhotep, Anak Su Namun'un kendisine yardım etmesi için gelmesini isteyecek ancak Anak Su Namun kaçacak ve İmhotep, yerin altındaki ölülerin arasına karışacaktır.

Rick ve ailesi bu olay sonrasında dışarı çıkıp kaçmayı başaracak, Anak Su Namun ise piramitten kaçarken bok böceklerine yem olacaktır. Sonrasında piramidin üzerine çıkacaklar ve onları Izzy, tamir ettiği zeplin ile kurtarmayı başaracaktır. Piramidin tepesindeki dev elması alan Jonathan'ın mutluluğu sonrasında filmde son bulacaktır.

Piramitler, tapınaklar, çöller ve insanları ile Mısır'ın eski tarihi dönemlerine doğru seyahat edeceğiniz, böyle bir ortamın içinde fantastik bir maceraya çıkacağınız, serinin ikincisi olan film, aksiyonu bol ve yer yer komik sahnelerin olduğu fantastik macera filmidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder