Ruh dediğimizde bir bütünü ifade eden varlıksal alanın kast edildiğini, sevgi dediğimizde bahsedilen erdemlerin ve yasak bilgilerinin bütünlüğünden oluşan gücü, dünya denilince bir sistemle kendisini idame ettiren yaşam alanı olduğunu, ve bu gibi hakikatlerinde tek olduğunu, ikinci bir tanımının olmadığını bilin...

8 Ağustos 2019 Perşembe

Sinema: Öteki Taraf - Kıskançlık ve İhtiraslar Arasında Kalan Bir Aşkın Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Öteki Taraf

Oyuncular; Özcan Deniz, Meryem Uzerli, Aslı Enver
Yönetmen; Özcan Deniz
Tür; Romantik, Dram, Gerilim

Konusu; Film, sevgilisini kıskandığı için apartmanlarında bulunan gizli bir odaya girerek O'nu denemek isteyen Ece'nin, bu gizli odada haftalarca mahsur kalmasını ve bu sırada yaşanan olayları konu almaktadır.

Özeti; Çetin ve Ece, bir trafik kazası sonucunda tanışmış birbirlerini çok seven iki çifttirler. Yeni bir eve taşınırlar ve bu evde, 80'li yıllardaki darbe dönemlerinde sığınmak için, evin içinde ses geçirmeyen ve dolabın arkasından özel bir girişi olan bir oda yapmışlardır. Çetin ve Ece, bu odadan habersizdir. Zaman geçecek, Çetin'in Ece'den önceki psikolojik sorunları olan Sara ismindeki sevgilisi Çetin'e ulaşacak ve O'na bir iş teklifinde bulanarak kendi yanında çalışmasını sağlayacaktır.


Bu işe ihtiyacı olan Çetin, Ece'nin istememesine rağmen kabul edecektir ve Sara ile aynı yerde çalışmaya başlayacaklardır. Sara psikolojik sorunları olan bir kadın olduğu gibi, Çetin ile ilgili içinde gizlediği büyük bir öfkesi, intikam ve ihtiras duyguları vardır ve bunların üzerine Çetin'e aşık olduğunu da düşünmektedir.

Çetin ile iş yerinde çok samimi olmaya çalışıp, bunu Ece'nin görmesini sağlaması, sürekli telefonlarına mesajlar yazması gibi durumlar söz konusu olunca Ece, artık Sara'yı kıskanmaya başlar ve kendisinden yardım istemek için ev sahipleri olan yaşlı ve hasta kadının yanına gidecektir. Bunun üzerine ev sahibi O'na, gizli bir odadan bahsedecek ve odadan evin içinin gözlendiğini, içerinin duyulduğunu söyleyip, belirli bir süre bu odaya saklanmasını ve Çetin'i yalnızken gözlemesini önerecektir.

Odaya girmeden öncede bir video kaydı çekmesini, ayrılık imajı çizmesini önerir ve bu sırada hamile olan Ece, duygusal bir dönemde olduğu için bunu yapmaya ikna olur ve eve gidip, bir ayrılık konuşması videosu çekerek, video kaydını yatağın üzerinde bırakır ve elbiselerini toplayıp, dolabın arkasında kapısı olan ve anahtarsız içeriden kesinlikle çıkılması ve duyulması imkanı olmayan odaya girer. Odaya gireceği zaman Çetin, eve gelmek üzeredir ve bu sırada acele etmek durumunda kalan Ece, anahtarı düşürecek ve içeride mecburen kilitli kalacaktır.

Sonrasında Çetin eve gelince Ece, Çetin'in cebindeki yüzüğü görecek, denemekten vazgeçip hemen dışarı çıkmak isteyecek ama başaramayacaktır. Ne kadar seslense de, uğraşsa da O'nu kimse duyamayacak ve içeride mahsur kalacaktır.

Bu sırada Çetin ve çevresindekiler Ece'nin O'nu gerçekten terk ettiğini düşünecek ve zamanla Çetin, tekrar Sara ile yakınlaşmaya başlayacak, Ece ise odanın içinden bütün bunları izleyecektir. Ve sonrasında Ece, Sara evdeyken borulara vurarak haber vermeye çalışacak, Sara gelen boru sesleri sayesinde Ece ile iletişim kuracak ve odanın içinde kilitli kaldığını anlayıp, odanın kapısını açmayacaktır. Aksine bu durumu Çetin'den gizleyecek, Ece'yi ölüme terk edecektir.

Sonrasında artık Sara ile Çetin, başka bir eve taşınma kararı alacaklar, evin sahibi ise hafıza problemleri yaşadığı için Ece'nin odaya girdiğini unutmuştur, oysaki polis O'na sormuştur. Ama yine bir gün Çetin ile karşılaşacak ve O sırada Ece'yi hatırlayan ev sahibi, Çetin'e odadan çıkıp çıkmadığını sorunca, Çetin şüphelenecek, taşındıkları eski eve gidecek ve eve gelince Sara'nın evin duvarlarını ördürdüğünü görecektir. Artık bundan sonra tamamen şüphelenen Çetin, evin içini aramaya başlarken Sara gelecek, Çetin'i tehdit edip evden uzaklaştırmaya çalışırken silahla vuracak ve ardından Çetin, Sara'yı bayılttıktan sonra içeride haftalarca kalmış ve artık baygın düşmüş Ece'yi odadan çıkaracaktır.

Sonrasında Çetin, ayılıp hala kendisine zarar vermeye çalışan Sara'yı da odaya kapatacak ve gelen polisler ve ambülans Çetin ile Ece'yi kurtaracaklardır. Böylelikle film son bulur.

İzlerken metafizik konularla ilgili bir film olduğunu sanan izleyicisine aslında öyle olmadığını göstererek heyecan yaşatan, içerisinde aşk, dram ve gerilimin bolca işlendiği bir Türk filmidir.