Ruh dediğimizde bir bütünü ifade eden varlıksal alanın kast edildiğini, sevgi dediğimizde bahsedilen erdemlerin ve yasak bilgilerinin bütünlüğünden oluşan gücü, dünya denilince bir sistemle kendisini idame ettiren yaşam alanı olduğunu, ve bu gibi hakikatlerinde tek olduğunu, ikinci bir tanımının olmadığını bilin...

4 Ağustos 2019 Pazar

Sinema: Malefiz - Maleficent - Bir Fey Perisinin Hüzünlü Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Malefiz, Maleficent

Oyuncular; Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley
Yönetmen; Robert Stromberg
Tür; Dram, Fantastik, Macera

Konusu; Film, insanlardan ayrı kendilerine ait fantastik canlıların olduğu büyülü bir alemde yaşayan Malefiz isminde bir fey perisinin, insanlarla arasında geçen olayları konu almaktadır.

Özeti; Malefiz, çocukken insanlardan izole olmuş toprakları bulunan fantastik bir alemde yaşarken, ve bu alemi koruma görevi yaparken, aleme giren Stefan isminde bir çocukla tanışır. Zamanla büyüyüp çok iyi arkadaş olacaklar ve Stefan sonrasında hırslarının ve arzularının kurbanı olmuş bir şekilde kral olma derdine düşecektir. Aynı zamanda krallık, Malefizin yaşadığı topraklara sürekli saldırılarda bulunmakta, burada yaşayan canlıların hayatını tehdit etmektedir.


Malefiz, her seferinde onlarla savaşmış ve kralın askerleri Malefiz karşısında sürekli yenilgiye uğramışlardır. Malefiz, doğa üstü güçleri olan bir fey perisidir ve bu konuda O'nunla kimse baş edemez güçtedir.

Kral, ölüme yakın zamanlarında tahtını bırakmak istediği varislerine, Malefiz ile olan savaşından bahseder ve bu savaştaki yenilgisinden duyduğu üzüntüyü dile getirir. Bunu duyan Stefan, bu durumu bir fırsat olarak görüp, Malefiz ile yıllar önce buluştuğu yere gider ve O'na yardım etmek istediğini söyleyerek kandıracak, sonrasında içirdiği bir şey ile Malefiz'i uyutacak ve kanatlarını kesip krala götürecektir. 

Bunun sonucunda kralda Stefan'ı tahtın varisi yapacak ve ölecektir. Artık kral Stefan olmuştur ancak Malefiz'in de artık kanatları yoktur. Bu duruma çok üzülen Malefiz, sonrasında karanlığa bürünecek ve içini sadece Stefan'dan intikam almak duygusu saracaktır. Yıllar sonra Stefan'nın bir kız bebeği olur, bu kız bebeğin doğuşu ile ilgili kutlamalar yapılırken saraya Malefiz gelir ve büyüsüyle bebeği lanetler.

Bu lanete göre, 16 yaşında eline bir iğne batacak ve Aurora, sonsuz zamanlar boyunca uykuya dalacaktır, ancak O'nu gerçek bir aşk öpücüğü uyandırabilecektir. Bu lanetten sonra kral kızını herkesten uzak bir çiftlik evinde 16 yaşına kadar, eskiden Malefiz'in dostları olan ama Malefiz'in intikam alma duygusu ile karanlık bir hale bürünmesinden sonra O'ndan ayrılan, başka ve küçük periler bu bebeğe bakacaklardır.

Aradan yıllar geçer, bu zaman zarfında Malefiz hep bebeği gözlemiş ve kollamıştır, tehlikelerden korumuştur.  İsmi Aurora olan bu bebek artık 16 yaşına yaklaşmış ve Malefiz'le tanışmış, birbirlerini çok seven iki dost olmuşlardır. Bu dostluk sonrasında Malefiz, istesede laneti kaldıramaz ve lanetin uygulamaya geçtiği gün gelir. Bu sırada sarayda olan Aurora, eline iğne batması sonucu uykuya dalar ve gerçek aşk öpücüğünü denemesi için getirdikleri prensin öpücüğü de işe yaramaz. 

Bu sırada kendisinden özür dileyen Malefiz, Aurora'yı alnından öpecek ve lanet bu şekilde bozulacaktır. Ardından Malefiz'in sarayda olduğunu anlayan kral, Malefiz'in demirlerden olumsuz etkilendiğini bildiği için, O'na tuzak kurarak yakalar ve bu tuzaktan, sarayda bir dolaba hapsedilmiş kanatlarının çıkıp Malefiz'e geri gelmesi sonucunda kurtulacak, kral ise bitmek bilmeyen hırsları yüzünden Malefiz'e saldırırken ölecektir. Ve sonrasında kanatlarına kavuşan Malefiz, eski güzel günlerine geri dönecek ve ülkeyi de Aurora yönetecektir. Böylelikle bu iki alem dostluk ve barış içinde yaşamaya başlayacaklardır. Böylelikle film son bulur.

İçerisinde binbir çeşit fantastik karakterlerin olduğu, ilginç ve sürükleyici bir hikayesi olan, masal tadında, izlemekten zevk alabileceğiniz dram ve fantastik bir macera filmidir.